e Mangelen van goederen. Buitenland, Marktberichten. 0B1 advkbtentiBn. op DINSDAG,20 OCT,ai 'saUir. De oiieneleeleaie beveelt zici aai tal iet ei !Stl PREDIKBEURTEN. V „NUT en GENOEGEN" Vergadering Bij de firma Nrjgh van Ditmar is ter perse: „een kerstnummer van de wereldkroniek," met oorspronkelijke bijdrage van de eerste Neder- landsehe Letterkundigen en Kunstenaren. Dat praehtwerk zal medio November het licht zien. Jaarlijks verschijnen in het buitenland de praehtigste Kerstnummers, welke door de verschillende Geïllustreerde bladen worden uitgegeven en in ons land veel verkocht worden. Bij ons heeft men het echter nog niet zoover gebracht en daar het genoemde Uitgevers voorkomt, dat wij ook op dit gebied niet bij andere landen behoeven achtertestaan, ligt het in de bedoeling dit jaar eens een proef te nemen, door een uitgebreid „Kerstmisnummer" uit te geven. Dit werk zal worden gedrukt op prachtig zwaar kunstdrukpapier en de omslag toepas selijk geïllustreerd worden. Vervoer van gezelschappen schoolkinderen. Het vervoer op denzelfden dag heen en terug in de derde klasse van gezelschappen school kinderen, reizende onder geleide van onder wijzers of onderwijzeressen, geschiedt onaf hankelijk van den leeftijd der kinderen tegen betaling van eenmaal de enkele reisvracht voor 2 kinderen of één geleider. In dit geval worden dus ook kinderen ouder dan 10 jaar tegen verminderd tarief vervoerd. Voor den winter eischt de mode weer vogellijkjes op de dameshoeden. Dit doet de bestuurderessen van den .Bond tegen de gruwel- mode" in herinnering brengen, dat alleen struis- veeren en veeren van hanen en pauwen kunnen worden gedragen, omdat die in den ruitjjd uitvallen of voorzichtig worden afgeknipt. Alle andere veeren zijn veroordeeld.- Maar vooral de .aigrette" van reigerveeren, de luchtige fijne veertjes, vertegenwoordigd een der afschuwe lijkste wreedheden. Wanneer de reiger zijne jongen voedt, tooit hij zich voor die teedere zaak met de gezochte aigrette, en daar hij bij gevaar zijne jongen beschermt en niet van het nest wijkt, is hij voor den jager eene gemakkelijke prooi. Wanneer h(J nu gedood is en, na ontdaan te zijn van zfin sieraad, verachtelijk is wegge worpen, dan verhongeren de jongen in het nest en menig natuuronderzoeker verklaart, dat het hongergeschreeuw te smartelijk is om het aan te hooren, dat het bepaald ontzettend is. Merkwaardig voor de tirannie der mode is, dat het bestuur van genoemden bond deze ver maning in 't bijzonder moet richten totde damesleden. Is werkelijk de vrouw zoo onnadenkend of zoo zwak, dat zfj niet in staat zou zjjn, zich tegen de gruwelen der mode en de heerschappij van modlsten te verzetten. Te Surhuisterveen, waar een weg door eenige boeren was afgesloten, heeft de burgemees ter de schntting, die een geheele week dien weg daar had versperd, doen wegruimen. Nadat de burgemeester vertrokken was, heeft men opnieuw den weg voor het openbaar verkeer onbruikbaar gemaakt. Een groote menigte volks heeft den weg vergraven, in akkers gelegd en daarin rogge gezaaid. Bovendien is er weer een schutting op geplaatst. De onderwijzer kan o. a. daardoor niet in de school komen. Te Woerden had een dergelijk spelletje plaats; daar kwamen nl. 36 Rijksveldwachters met een inspecteur, een opzichter van den straatweg en eenige arbeiders om te Rietveld een paar heinin gen bij den straatweg af te breken. Indenafge- loopen zomer had men dat ook al beproefd, maar toen is men onverrichter zake afgetrokken wegens de minder welwillende houding van het publiek. Nu gelukte het, dank zij het leger van politie beambten, maar een paar uur later waren de heiningen weer hersteld. Een .aangename herinnering" komt in het .Handelsblad" voor. De Deensche hoofdofficier Sörensen, de geschiedenis beschrijvende van Kopenhagen's belegering, maakt daarin met groo- ten lof melding van de hulp, die Holland in 1728 aan zijn bondgenoot Denemarken verleende, toen deze door Zweden bedreigd werd. Denemarken, dat het met Zweden te kwaad kreeg, herinnerde Holland aan zjjn tractaat, waarbij hulp werd toegezegd. .Nauwelijks," schrijft hij, .waren van Beuningen en eenige andere boden aangekomen, of de Staten Generaal beslisten, dat het traktaat ten volle zou worden ten uitvoer gelegd en dat zelfs niet 19, maar veertig schepen (buiten de branders en avso's) zoo spoedig mogelijk zouden uitzéilen onder bevel van den admiraal Jacob van Wassenaer van Obdam, .een zeesoldaat van den eersten rang," zegt Sörensen, die bovendien de Deensche vaarwateren uitstekend kendeen onder hem zouden de vice-admiraals Witte Cornelia de Witt en Peter Plorissen het bevel voeren." En tegenwoordig? Tegenwoordig .overweegt" de Nederlandsche Regeering of het ook noodig zou kunnen worden geacht, dat de omstandigheden er toe zouden leiden om ernstig na te denken over de wensche- lijkheid en de mogelijkheid der uitzending naar Konstantinopel van.een heel oorlogscheepje''. (R. n.; De plotselinge dood van den Aartsbisschop van Canterbury, Zondag in het kerkje van Ha war den, in welke plaats hjj des Vrijdags pas uit Ierland was aangekomen, om Gladstone te be zoeken, maakte in alle kringen diepen indruk. De algemeen hooggeschatte en beminde kerkvorst zakte tijdens de godsdienstoefening eensklaps zonder een kreet te uiten bewusteloos voorover en was binnen enkele oogenblikken een Iflk, ondanks de hulpj van de aanwezige dokters. Gladstone was, door ongesteldheid verhinderd, niet in de kerk. De zonen van het Hemelsche Rfjk zijn nergens waar zij niet thuis hooren bijzonder welkom. Men weet hoe zjj in Amerika geweerd worden nu hebben zjj hun aandacht gevestigd op Zuid-Afrika, en nauwelijks wordt de invloed van Jan Geel gemerkt of er gaan stemmen op om hem te weren. Het mag voldoende bekend geacht worden wat men tegen den Chinees als immigrant heeft. In Zuid-Afrika heeft men, behalve de gewone argu menten, nog dit, dat men vreest voor opium- misbruik onder de kaffers. En het gevaar daarvoor is zeker niet gering. De kaffers, zegt de .Volksstem," met hun aan geboren neiging tot bedwelmingsmiddelen, zullen na het onlangs aangenomen Volksraadbesluit tot verbod van alle drankverkoop aan kleurlingen, een welkome prooi voor de Chineezen zijn. Al zal onbekendheid met het nieuwe genotmiddel het kwaad in den eersten tijd niet zulk een grooten omvang geven, wanneer het zich eenmaal genesteld heeft, zal geen krachtinspanning het kunnen keeren. En dan zal een minstens even groote kanker knagen aan het mijnarbeidsvraag- stuk als tot nu toe de drank. Het geldt thans nog niet een bestaand kwaad uit te roeien, maar slechts een dreigende ramp te voorkomen. Wy hebben echter de bewijzen dat er reeds opium in de Z. A. R. door de gekleurde bevolking wordt gebruikt en de invoer is onbelemmerd slechts het gewone recht op overzeesche goederen wordt geheven. Het zou goed zjjn dat de Regeering den verkoop van dit product aan zeer beperkende bepalingen onderwierp. Maar nog veel beter zou het zijn wanneer zij kon besluiten de opiumhandelaars bij uitnemendheid, de Chineezen, buiten 's lands ljjn te houden. Daarmede zoude zij naar onze bescheiden meening het land te gelijk uit een moreel en uit een economisch oogpunt een be langrijken dienst bewjjzen. In de .Express" komt de volgende politieke geloofsbelijdenis van een Afrikaner voor: 1. Ik geloof dat Engelschman en Afrikaner zoo van elkaar verschillen dat zjj nooit te zamen één natie kunnen vormen. 2. Ik geloof dat rassenhaat wortelt in rassen verschil en nooit in dit land zal worden uitgeroeid, S. Ik geloof dat Zuid-Afrika niet zal blijven behooren aan de twee zoo verschillende en uit- eenloopende nationaliteiten. 4. Ik geloof dat Zuid-Afrika wettiglek en eeniglijk aan den Afrikaner behoort en dat het gansche Afrikanerdom hieromtrent geen tegen spraak duldt. 5. Ik geloof dat de Engelschman naar bezit van geheel Zuid-Afrika streeft en daarom den ondergang der Republieken zocht en zoekt. 6. Ik geloof dat de regeeringspartjj der Kaap kolonie zich tot dat werk leent en om die reden Rhodes in het Parlement heeft behouden. 7. Ik geloof dat het Koloniale Afrikanerdom, door het aanhouden van zulk een anti-Republi- keinsche Regeering, het Republikeinsche Afri kanerdom verplicht tot de pijnlijke taak om het den rug toe te keeren. Schagen, 15 Oct. Aangevoerd4 paardf 40 a 120, 8 Stieren f 50 a f 90 205 Gel< koeien f 80 a f 140,— 40 Kalfkoeien f 160 f215; Vaarzen f af 22 Nuchti Kalveren f 8, a 22; 70 Schapen f 10 af 19, Lammeren f f Bokken en Geit a f gld.30 Varkens f 7.—a f 9, 15 Vette Varkens 35 A37 cent per kilo; 50 Biggen f3,— a 5; Kippen a Eenden a ct. Boterper half KG. f 0,55 a 0, Kaas per kilogram a ct. Kipeieren p 100 f 4.25 a f 4. Eendeieren per 100 f 4.25 a 5.1 Leiden, 16 Oct. Ter markt werden hed aangevoerdOssen stuks f 115 af 43 Stieren f 62 a f 236; Veulens 13 stu a f 570 kalfkoeien f 105 a f 23' Melkkoeien f 105 a f 239; 158 Varekoeien f a f 230 216 Vette koeien f 115 a f 261; - Vette kalveren f 31 a f 82, 33 Magere ki veren 8 a f 21,; 219 Graskalveren f 14 a li 723 Vette Schapen f 17 a f 28.50; llOSchapf weide) f 14, a f 21.— 3 Paarden f a f 101 Magere Varkens f 10 a f 28 Vette Varkens a. 404 Biggen f3. a f 9 30 Lammeren f 11 Af 15.—. Londen, 15 Oct. Ter markt zjjn aangevoer 100 Runderen, 1000 Schapen en lammere 20 Kalveren, 90 Varkens. Men noteert: Rui deren 0.35 0.683//, Schapen en lammeren 0.47, 0.825; kalveren 0.41 V, S, 0.80; varkens 0.30 a O S der lang ranv en i 0B) le n VI hei en en de tol ur Burg. Waal. Koog. Zondag 18 October. HERVORMDE GEMEENTE, 's Avonds half zeven Ds. van Schaice Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. (Avondmaal.) Nam. 2 uur Ds. de Mazuré. (Avondmaal.) Ben Hoorn. Voorm. balftien Ds. Leffëf. Oudesehild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessini Oonterend. Voorm. 10 uur de Hr .van Zwedei Goeksdorp. Voorm. halftien de Hr. Barend! DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg.. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. (Avondmaal.) Ben Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heïp. gen: n, W DAISY BOON en D. DE RUIJTER. Padang, Soember Remis A, 0 Aug' 96' Malanö. an A( Ondertrouwd: CORNELLS BOUWE BAKKER Cz. en NEELTJE ROEPER. Texel, 16 October 1896. te OOSTEREND. Sprekerde heer L. J. KIKKERT van den Burg. Voor het laatst in dit seizoen aanneming van nienwe leden. HET BESTUUR. CORNELIA EELMAN, Gasthuisstraat, Burg—Texel. dei t i Verloofd:

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2