Buitenland. m Omtrek Lombok schrgffc de „Java-Bode Met den politieken toestand bogint 't de laatste dagen beter te worden. Was het stout moedig optreden der ontevredenen in Praja en de omliggende landschappen door de werkeloos - heid der troepen meer dan ergerlijk geworden, thans nu den heeren geen rust wordt gelaten, hebben ze alle energie verloren. De omstandig heden werken hiertoe ook mede, daar de hoofd mannen volgens betrouwbare spionnenberieh- ten ten opzichte van hun gezondheidstoestand er meer dan erg aan toe zijn. Naar aanleiding van de onzekerheid, die onlangs heersehte omtrent het lot van het West-Indische stoomschip „Paramaribo," na de daaromtrent verspreidde berichten, zal bepaald worden dat voortaan de gezag- of bevelvoerders van schepen, niet behoorende onder het depar tement van marine, zooals koloniale vaartuigen, bericht van aankomst of van oenig meldens waardig voorval op de reis moeten telegrafeeren aan het departement van koloniën. De vee uitvoer langs het grensstation Rozendaal was in de vorige week van veel beteekenis; niet minder dan 107 waggons werden naar het buitenland verzonden. De lading bestond uit 75 stieren, 128 ossen, 357 koeien, 416 vaarzen, 126 kalveren 152 schapen en 215 varkens. V^jf waggons waren bestemd voor Spanje, de overige voor België' en Frankrijk. Te Dinxperlo werd Zaterdag afgekondigd, dat in het Duitsche grensplaatsje Suderwiek bij den landbouwer Messink goed rundvleesch te koop was voor 12 cent per pond. Hoe voordeelig de aanbieding ook was, kon van dit aanbod te Dinxperlo niemand gebruik maken, omdat de invoer van vleesch uit Duitschland naar Holland verboden is. By de te Steeg voor de gemeente Rheden gehouden loting voor de nationale militie had een loteling op vier manieren vrijstelling van den dienst en wel1) trok hij een vrii num mer, 2) was bij eeuige wettige zoon, 8) was hij te klein en 4) wordt hij tot den dienst bij de militie niet toegelaten, wijl hij tot eene onteerende straf is veroordeeld. Het muziekkorps der Weesinrichting te Neerbosch heeft voor dezen winter weerreis plannen gemaakt. Breda, G-orinehem, Leerdam, Zruiningen, Middelburg, Vlissingen, Rotterdam, Den Haag, Haarlem, Alkmaar, Helder, Amster dam en Weesp zullen waarschijnlijk bezccht worden. Melken is een kunst, die iedereen, als hij maar wat met melkvee heeft omgegaan, meent te verstaan. Maar dat er in dit opzicht tusschen den een en den ander een groot verschil bestaat, wordt duidelijk, als men ziet, dat sommigen niet meer dan tien, anderen echter wel vijftien liter melk krijgen. Er mag bij het melken geen leven gemaakt worden. Men dient krachtig, geregeld en lang te melken. Bij de melkwijze overkruis krijgt men de meeste en de beste melk. Wie deze weinige hoofdregels in acht neemt, komt zelden bedro gen uit. (R: N.) Op de plaats in het „Venloosch Weekblad," zoovele jaren voor de opstellen van wijlen mr; Haffmans bestemd, wordt thans het woord gegeven aan den heer Jan Truyen, die een betoog levert van ,het mislukken der drankwet." Uit financieel oogpunt beschouwd, acht hij het resultaat niet zoo ongunstig. De jaariyksche opbrengst van het vergunningsrecht bedraagt bijna één millioen, Maar dat is z. i. dan ook het eenige voordeel, dat onze drankwet oplevert. Het verwondert den heer T., dat de ministers die het wetsontwerp tot regeling der gemeente- flnanciën hebben ingediend, in dit ontwerp niet hebben opgenomen een uitbreiding van het be staande debietrecht voor drankverkoop. Een matig vergunningsrecht op alle drankhuizen of café's zou misschien nog een tweede millioen in de kassen der gemeenten doen vloeien, en daarmede zouden bedoelde ministers z. i. tevens een dienst bewijzen aan hun collega van justitie, die nog steeds met de buiten crediet geraakte drankwet zit opgescheept. Sinds de afschaffing van het patentrecht zijn de drankhuizen in bedenkelijke mate toegenomen; en de clandestiene verkoop breidt zich uit zeer ten nadeele van hen die vergunningsrechten betalen. Dit ware, meent de heer T. te verhelpen door het bedoelde hefflngsrecht aan de gemeenten te verleeDen; dan zou, naast het financiöel, ook het moreel voordeel van dezen maatregel niet uitblijvenbeperking van den clandestienen ver koop en van de aanleiding tot dronkenschap, met haar heilloozen nasleep. Te Oud-Beierland is overleden ,Doove Hannes," een bedelaar bekend bij oud en jong en ook by een ieder, die de gemeente bezoekt. Hannes was een groot tegenstander van de belasting op de zeep, en daar het niot mogelijk is zich met water alleen te reinigen, heeft hjj zich nooit gewasschen! Het eenige werk door hem verricht was het gras wieden uit de straten. Was bjj op z(jn bedeltocht vermoeid, dan stak hij z(jn stokje in den grond en diende de knop hem als rustplaats. Geheel in lompen gehuld strompelde hij langs de straten Datuurl(jk geplaagd door de lieve jeugd. Geheel in overeenstemming met zijn uiterlijk was zijn woning. Alleen op de wereld, geleek zijn woning een varkenshok, hij sliep op vodden en verrot stroo, en by gebrek aan een privaat gebruikte hy daarvoor maar een boek zyner „kamer." De vorige week werd hy door de buren, wien hy nimmer een blik in zijn hotel gunde, gemist. Hy bleek ziek te zyn. Terstond werd de woning gereinigd en waren eenige krui wagens noodig om de mest te vervoeren. Hannes werd toen met water, zeep en soda afgeboend, maar die reinigingskuur heeft hy niet lang overleefd. Hannes gaf gisteren den geest. Tegen verwachting werd by hem geen geld gevonden. Te Giesen-Oudkerk is een manspersoon reeds acht weken in ondertrouw, aangezien hij bij den burgerleken stand ingeschreven staat alsbehoorende tot het vrouwelijk geslacht. Een vrouw op den preekstoel 1 Op zekeren Zondagmorgen een paar maan den geleden zou in eene der Zuidhollandsche steden voor de Vrye Gemeente aldaar optreden een predikant, die per spoor van elders komeD moestdoch in plaats van den verwachten voor ganger kwam er een telegram, dat deze met den volgenden trein hoopte te kunnen komen en dat men de kerkgangers zoolang maar een beetje bezig houden moest. Goede raad was duur. Zou men wachten of niet? Was ook soms een aanwezige predikant bereid de godsdienstoefening te leiden? Maar dat kon niet, verklaarde deze, „hy was niet voorbereid". En toen gebeurde er iets, waarvoor onze grootvaders en grootmoeders geen woorden genoeg zouden hebben gehad, om er hun afkeer en misroegen over uit te drukken een mede aanwezigen dame, bekend als voorgan- ster in kleinen kring, bekend ook als yverig lid van de afdeeling Postpropaganda, van de Protes tantenbond enz., stond op eu bood aan, den dienst te ïyden, en toen de predikant mei den volgenden trein verscheen en aan de achterzyde van 't gebouw binnenkwam, hoorde hy een frische vrouwenstem door de ruimte klinken en mocht hy mee luisteren naar het flinke woord van mej. Emile Knappert, die op kalme, waardige wöze de zelf op zich genomen taak volvoerde. Om het snoeven af te leeren. Onder de stamgasten van een der Bredasehe koffihui- zen bevindt zich iemand, die dezer dagen aardig werd beetgenomen. Hij verveelde zijne collega's by 't kaartspel nogal eens met snoevery op de rykdommen van ein o» gehuwden oom in Amerika, van wien hy eenmaal zou moeten ervenen nu hadden zyne makkers, na den naam van den erfoom en zijn woonplaats vernomen te hebben, dien heer als oud-Bredaner verzocht om hun mede te deelen of hij inderdaad behoorde tot de Jay Goulds of de Van der Bilts wat rijkdom betrof. Als eenig antwoord zond de „tijke erfoom" zijn portret, waarop hy prijkt in de uniform van brievenbesteller, tramconducteur, politieagent of zoo iets. En toen nu het gesprek weder eens op den rijken oom was gebracht, wedde een der aanwezigen om een rijksdaal der, dat hij het portret van dien oom kon laten zien. De snoever vloog er in en verloor den rijksdaalder te gelyk met de illusie, dat zyn erfoom ryk zou zyn. Chicago zal spoedig in het bezit zyn v het grootste gebouw der wereld. De eiffeltoi zal 1200 voet hoog worden en 800,000 dolli kosten. Aan den voet neemt het gebouw e l. ruimte van 326 vierkante voet in. Het een flo platform bevindt zich op een hoogte van 2 gel voet. het vierde en het laatste op een hoogte v 1000 voet. re Aan de Theems heerscht in de laatste dag idO' een groote bedry vigheid, in verband met 1 vertrek van duizende vogels, kraaien en spreeuw) naar het zuiden, 't Merkwaardigste is, dat gehe scholen uit Holland overkomen omingezelsch van de Engelsche natuurgenooten de reis te ai vaarden. Ei Te Chicago zyn twee graanelevators van Pasific Elevator Company, waarin 1,100,000 bi hels tarwe was opgeslagen, door brand verwoe De schade wordt op 1,050,000 p. st. geraamd, Dezer dagen stond te Londen voor een magistraten van politie een man terecht, die e parapluie had ontvreemd. Hy bekende h t t laste gelegde volmondingen zeide: Ik verzoek uw Edelachtbare beleefd, nP al te streng te zynde zaak is van z weinig beteekenis 1 De rechter: Ik ben redelyk genoeg om begrypen, dat het wegnemen van een nieu' parapluie nu niet zoo'n ernstig is. Maar het gebruikeiyk, er een oude voor in de plaats zetten. Omdat ge dit verzuimd hebt, veroord) ik je tot f25 boete, subs. 7 dagen hechtenis. scl m teel Amerika kan bogen op het bezit van grootste rivierstoomboot ter wereld. Het is „Adironack" van de People-iyn, een passagiei boot, welke 124 meter lang en 27 meter bre is. Zij heeft een stoomvermogen van 4000 paarde krachten en slaapgelegenheid voor 1000 passagie en zy werd gebouwd volgens het ontwerp vi John Englis, vice president der People-Hjn. Er is, gelooven wy schryft de „koophande van Antwerpen in heel de wereld geen staj^f. waar men slraffeloozer de dieren mag mishandel) dan te Antwerpen. En dan haalt zy als bewys harer bewering h volgende feit aan: Hedenmorgen ware we getuigen van het schuwelijkste tooneel dat ons heugt. Aan de Zuidkaai was de Gooleboot „Cuxhavei aangekomen. Ze had 107 luxe-paarden en oude knollen voor slachterijen aan boord. De luxepaarden stonden afzonderiyk in box op bun gemak. De 40 martelaars werden in ei kudde vervoerd, alle onder elkaar. Ge ku denken wat het gevolg is geweist met dit stori weer. By de aankomst aan de kaai lagen er acht doi in een hoek op het dek. Reeds vijf waren op l reis overboord geworpen. Negen waren gewoi met gebroken pooten en vreeseiyke kwetsure Negen werd, zoodra ze op de kaai waren, eei voudig de keel afgesneden, omdat ze niet me gaan konden. We zagen daar zeventien paard) in een grooten plas bloed liggen, dood of zie togend. Ongeveer 150 verontwaardigde toeschouwa waren met ons getuigen van dit onbeschryfeiyi tooneel. De heer baron von Ohlendorff, onde voorzitter en de heer Cassiers, secretaris van „Maatschappij tot bescherming van Dieren" ware op de plaats met hun inspecteur, en hebben ee photografle genomen van die yseiykheid en zulle er afdrukken van sturen aan alle leden van oi Parlement. Tegen den middag z|jn nog de Leithboot de Grlmbyboot met andere martelaren aangek) men. Lelden, 30 Oct. Ter markt werden hede aangevoerd: Ossen stuks f 114 a f 2i 45 Stieren f 63 a f 246; Veulens 3 stut f 86 a f 110602 kalfkoeien f 110 a f 230 Melkkoeien f 110 a f 238; 276 Varekoeien f a f 206 340 Vette koeien f 114 a f 252; Vette kalveren f 43 a f 81, 25 Magere ka veren 7 af 21,; 239 Graskalveren f 22 a f 709 Vette Schapen f 16 a f 27.—; 85Schape welde) f 12, a f 15.— Paarden f a f 148 Magere Varkens f 11 a f 26 Vette Varkens a. 380 Biggen f 2.75 a f 10 24 Lammeren f 12 t 21.—. ho: te hu hei de er ine 8 er 3 a 6 11 1 5e 41

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2