L Buitenland, Marktberichten* lei 01 PKEDIKBKURTEN. ADVBBTKNTIÉN. Door den tuinman J. Rijk Jr. alhier werd, naar men ons heden mededeelde, in den loop dezer week een door hemzelf geteelde witte kool gewogen, welke het zeker vrij groote gewicht had van 20 halve kilo's. Wegens de lage prijzen worden op de Zuidhollandsehe eilanden zeer veel aardappels gekuild, met de hoop op hoogere besomming in het a. s. voorjaar. Als alles meeloopt, zal te Breda in een jaar tijds geen enkel brandje gewoed hebben. Dit zeldzame jubilé voor een gemeente van 25,000 zielen zal 20 Nov. a. s. gevierd kun nen worden. In dezen wildtijd achten wij het van belang te wijzen op een door een geaeht medi cus goed geconstateerd vergiftigingsgeval te Amsterdam, tengevolge van het gebruik van een adelijken taling. Zeer ernstige ziektever schijnselen deden zich dezer dagen voor (zware buikloop, brakingen, koude rillingen, gepaard met koorts) bijna onmiddelijk na het eten van het wild. Door doelmatige geneeskundige hulp herstelde de lijder na eenige dagen. Meestal wordt bij dergelijke adellijke spijzen zeer zorgeloos te werk gegaan en beroept men zich op tallooze gevallen, waarin zij strafieloos gebruikt zijn geworden. Nu en dan bewijst een min of meer ernstig, ziektegeval, dat zeer zeker vergiftiging het gevolg van het gebruik kan zijn. Met zekerheid is niet uit te maken, op welk tijdstip bij vleesch de vergiftige eigen schappen optreden, doch de door den reuk zoo duidelijk waarneembare teekenen van ontbin ding moesten reeds genoegzaam tegen het gebruik waarschuwen. „M. t. V." Een diefstal, die geoorloofd is In een perceel aan den Willemsparkweg te Amsterdam, werd des avonds in een kast van het sousterrain een man ontdekt, een dief en inbreker, natuurlijk. De dief bleek echter het hart der meid gestolen te hebben en daarin heeft de wet niet voorzien. Te Heerenveen hebben alle bakkers op één na besloten 's Zondags niet meer te bakken. De zwaan als barometer 1 Duikt de zwaan de helft van zijn lichaam onder water, dan komt er goed weer, daaren tegen is regen te verwachten, als ze het water zoo over zich heen werpt, dat het een soort van stofregen schijnt. Gebroken fiesschen, scherven enz. als bouwmateriaal. De techniek is er tegenwoordig op uit om nut te trekken uit alle afvalstoffen. Zoo is het onlaugs aan een Fransch ingeneur gelukt, van gebroken fiesschen en dergelijke een uitstekend bouwmateriaal te vervaardigen. Volgens mededeeling van Heimann's Intern- Batentbureau te Oppeln, worden de glasscher ven tot gruis vermalen en vervolgens ter ontglazing aan een zeer hooge temperatuur blootgesteld, waarna de massa in deegachtigen toestand tot platen of steenen geperst wordt. „De Nijverheid." Wij lezen in de „Tel." Door een bijzon der toeval waren wij in de gelegenheid van het volgende wel-gestelde en gespelde getuig schrift een copie te nemen. Aan Den Heer S. M. Ik ondergutekkenden I. P. G. Koopman te W. Verklaar, dat S. M. 4 Jaar in patreking guwees isch en daar by altyt eerlyk en gutrouw bij My in patrekken isch guweeseh en daar by dussenden gulden voor My verhandelt heef en daar er Nooi geen aanmerkeg op wasch daar hij dougsaam wasch in Manlykken en in gode- lykken in dien gy op viyjen voetten word gusteld dan Staat My housch voor U oopen. Wy hebben u Avocaat ook al een goed gadrag gugeven. Komp alument van ons hellen houschgasien, voord Noem ik My Med Agteng I. P. G. en Soon. Om van te schrikken. Ia ItaliS is het gewoonte aan kinderen veel voornamen te geven. Onlangs kwam aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Parijs in behan deling een verzoek tot naturalisatie van een Italiaansch edelman, die door zijn ouders met de volgende namen was versierd: Vicendo, Salvatore, Maria, Gennaro, Francesco, Crosifis- so, Emiddio, Pasquale, Giovan, Giuseppe, Gel- trude, Carlo, Gaetana, Alfonso, Ciro, Andrea, Luigi, Glovan, Geraldo, Autonio-di-Bara, Anto- nio-Abatte Campagne. Ook in Nederlaudsch Indië zijn personen, die met veel voornamen zijn gezegend, o. a. de heer A. B. C. D. E. F. G. H. I. J. Lans, kapitein kwartiermeester van de schutterij te Amboina, volgens den Regeerings-almanak. De Atheonsche correspondent van de „Stan daard" verzekert, dat er groote ellende moet heerschen onder de Christen bevolking in Mace donië. Daarenboven moet de gouverneur van Janina alles doen om de Muzelmannen tegen de Christenen op te zetten. Twee bataljons zij u naar de Macedonische grens gezonden. Op het plein voor den schouwburg te Luik had dezer dagen een ongewoon voorval plaats. Een telephoondraad, die gebroken was, was over den luchtkabel van de tram gevallen en slingerde om de rokken van drie meisjes, die daaronder stonden. Dezen vielen onder heftige trekkingen op den grond. Weldra verzamelde zich om haar een groote menigte, doch niemand had den moed de ongelukkigen, die nog altijd ten prooi waren aan de werkingen van den electrischen stroom, te bevrjjden. Zij bleven een minuut of tien lig gen schokken, totdat een advocaat met den voet den draad verwijderde. De meisjes schijnen geen ernstig letsel te hebben bekomen. Het is voor een Engelsch geestelijke natuur lijk een hooge eer, als hij voor de Koningin mag preeken. HQ moet daarbij echter zeer vele punten in acht nemen. Ten eerste mag de preek volstrekt geen toespeling op de Koningin bevatten en zich niet met onderwerpen van den dag bezighouden. Dan mag de preek niet langer dan 25 minuten duren. Wie deze bepalingen over het hoofd ziet, preekt nooit weder voor de Koningin. Deze verlangt, dat de predikant doet, alsof zij in het geheel niet tot zijn gehoor behoorde. Met onvermogende debiteuren moet men een weinig consideratie gebruiken, denkt de Russische minister van financiën. Rusland legde in 1878 aan Turkije een oorlogschatting op van 200 millioenen roebels, in 100 jaar te betalen. De aflossing werd dus zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt, maar toch raakte Turkije met de beta ling ten achter, en in 1892 nam Rusland er er genoegen mede, dat de jaarlijksche termijnen gehalveerd zouden worden. Maar ook deze helft Was te veel voor de berooide Turksche schatkist, en nu wordt uit Petersburg gemeld dat met het oog op de jongste politieke gebeurtenissen, die een nadeelige uitwerking hebben gehad op de Turksche financiën, de jaarlijksche termijn nog maals met de helft zal verminderd worden, en dus gebracht op een half millioen roebels. De Russische minister gaat blijkbaar uit van het denk beeld, dat een half ei beter is dan eenleêgedop. Op deze wijze duurt het 400 jaar eer de oorlog schatting betaald is. Het ongeluksgetal. Een Berlijnsch ingezetene heeft aan den burgemeester verlof gevraagd, zijn huis het nummer 12b te mogen geven in plaats van 18, omdat het getal 13 ongeluk aanbrengt 1 De magistraat beantwoordde dit verzoek met een officieels weigering. Te Frankfort heeft men daarentegen beslist, dat de nummers 13 in alle straten mogen ontbreken. In Italië, het land van het bijgeloof bij uitnemendheid, verkeert men in 't zelfde geval. Een les voor de Duitsche militairen genre- Brüsewitz. Een kabinets order van 1 Januari 1799, van den Pruisischen koning Friedrich Wilhelm III, luidt „Ik heb tot mijn misnoegen moeten vernemen, dat voornamelijk jonge officieren, zich op hun stand verhoovaardigend, op den burgerstand minachtend neerzien. Ik zal het aanzien van den militair weten te doen gelden, wanneer zulks hem werkelijk voordeelen oplevert, en dat is op het tooneel van den krijgwaar z(j hun medeburgers met lijf en leven te verdedigen hebben tfoor en overigens mag geen soldaat, van welken si en rang hij ook zij, het wagen, om een m_ burgers ruw te bejegenen. Zij zijn het, nieï die het leger onderhouden, op hun kosten best u-de de schaar der aan mijn bevelen toevertrouw iwd troepen en arrest, cassatie of de straffe des do h zullen de gevolgen z(jn, die iedere overtreder mijn onwrikbare gestrengheid te verwachten he Het zou niet ondienstig wezen, deze kabin order in alle officierscasino's ten algemee nutte in een glazen kastje op te hangen oor d rvo De Koningin van Portugal stelt veel bel in alle nieuwe uitvindingen. Natuurlijk heeft dus ook photographiën vervaardigd met X-stralen. De hofdames poseerden voor haar, eifelü Koningin had er vermaak in, aldus deverschille deelen van haar skelet te kunnen vertooi Maar toen zij van eenige der dames ook de borst geradiographeerd had, was zfj getroffen door buitengewone misvormingen, die dit lichaamsi had ondergaan door het dragen der sterk aai regen korsetten. De photographische afbeeldingen waren leelijk dat de dames plotseling tot andere geda ten kwamen, en zich stellig voernamen, in na ging van de Venus van Milo, voortaan geene 1 setten meer te dragen. (M. t. V, vrg. iaa iZE s IE ne: loc vc en Schagen, 5 Nov. Aangevoerd4 paard it-I f 65 a 90, Stieren f a f 150 Gel ers koeien f 110 af 170,— 90 Kalfkoeienf 14L f210; Vaarzen f af 20 Nucht Kalveren f 9, a 20268 Schapen f 18 a f 23 Lammeren f h f Bokken en Gei f af gld.30 Varkens f 8.-a f 12 16 Vette Varkens 32 h 36 cent per kilo; 40 Biggen f 2,25 a 5; Kippen a - Eenden a ct. Boterper half KG. f 0,60 a 0 Kaas per kilogram a ct. Kipeieren 100 f 4.50 a f 5. Eendeieren per 100 f Lelden, 6 Nov. Ter markt werden hec 6S' aangevoerdOssen stuks f 118 af 58 Stieren f 58 a f 226; Veulens sti f a f 502 kalfkoeien f 104 a f 2i Melkkoeien f 104 a f 220; 266 Varekoeien f a f 210 270 Vette koeien f 118 a f 256; Vette kalveren f 40 a f 83, 27 Magere i veren 5 af 17,; 176 Graskalveren f 24 a f 785 Vette Schapen f 15 a f 26.-; 60 Scha; weide) f 13, a f 21.— Paarden f a f 106 Magere Varkens f 10 a f 2f Vette Varkens a. 255 Biggen f 3.— a f 9. Lammeren f f ng< 1: Sta Londen, 5 Nov. Ter markt zijn aangevoi 100 Runderen, 1000 Schapen en lammer 15 Kalveren, 90 Varkens. Men noteertRi deren 0.35 0.65; Schapen en lammeren 0 41 0.825; kalveren 0.411/, a 0.80; varkens 0.30 a 05 Zondag 8 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half zeven Ds. van Schak Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Den Hoorn. Voorm. halftien Ds. Leffëf Oudesehild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessik Oo8terend. Voorm. 10 uur de Hr .van Zwedi Coeksdorp. Voorm. tien uur de Hr. Baben: DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperüs. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. HERVORMDE GEMEENTE. Donderdag 12 November Oosterend. 's Avonds 7 uur de Hr. van Zwedi (Bijbellezing. re Heden behaagde het den Heere vaü onze zijde weg te nemen na een smartelijk doch geduldig lijden onze geliefde Echtgenoote en Dochter, GRIETJE ELLEN, in den ouderdom van 22 jaren en 5 maanden. Haar heengaan was kalm; de hoop op een zalig wederzien geeft ons sterkte in dit verlies. Mede namens hare diepbedroefde Ouders JAN VONK Lz. Oosterend, 5 Nov. 1896. OVI pui m

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 2