OFFICIEEL GEDEELTE. N°. 966. Zondag 22 November. A0. 1896. Nieuws- en Advertentieblad- Binnenland. Natura Artis Magistra. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor din Bubo 80 Ctc. Frantper put door ge heel Numblaj» 46 Cti. Naar Aurora en andere landen met verhooKing der forte'a. Advertentlën vóór-19 nor op den dag der uitgave. Prpi der Adverteniién Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Greets letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 1 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgtvtrt LANGEVELD A BE ROOU, Parktiraat, Bona or Tnxn GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize, een zwart 1 wollen omslagdoek je, gevonden in de War moesstraat. Afdeeling „Panna Neerlandica." Eene der schoonste instellingen in Europa is zeker wel het Koninklijk Zoölogisch Genoot schap „Natura Artis Magistra", te Amsterdam, in den regel kortweg „Artis" genoemd. Wie hier ooit een bezoek bracht en wie deed zulks niet heeft zeker niet vergeten een kijkje te nemen in het Museum, dat ge plaatst is boven de zebra-stallen, en waarin bewaard worden opgezette dieren, die uitslui tend tot onze fauna behooren. Dit wil echter niet zeggen, dat hier alleen dieren bij elkaar geplaatst worden, die in ons vaderland geboren zijodoch ook zwervelingen, die in ons land worden aangetroffen, vinden daar hunne plaats. Langs de wanden en in het midden der zaal ziet men in groote glazen kasten de meeste zoogdieren en vogels van ons land; maar de diergroepen, die in de groote glazen vitrinen geplaatst zijD, trekken de bewondering van vele bezoekers. Hier ziet men stukjes kunst als werkelijke natuur voorgesteldoever zwaluwen, die zich schijnen bezig te houden met nestelenvoorstellingen uit het leven der sternen, bergeenden, kemphanen, kieviten, tureluurs, enz., zoo natuurlijk, dat men zou zweren de levende natuur te aanschouwen. De vervaardiger van dit alles is de conser vator P. L. Steenhuizen, een uitstekend praepa- rateur, die de ingrediënten voor een en ander voor een aanmerkelijk gedeelte van ons eiland heeft betrokken. Voor een drietal jaren deed hij met onzen vroegeren plaatsgenoot, den heer Jac. P. Thijsse, een' verzameltocht over het eilaDd en had het genoegen voor zijn doel een grooten voorraad mede te kunnen voeren. Zeer geestig wordt deze tocht beschreven in de verschenen afleveringen van „De Levende latuur", onder redactie van Heimans, Jaspers en Jac. P. Thijsse. Texel is rijk aan dieren, vooral aan vogels, en dikwijls komen zeldzame soorten voor, die, worden ze gevangen of geschoten, zeer welkome producten zijn voor „Artis", en toch weieens n8lals zonder waarde voor een bagatel van de iw hand worden gezet of wel worden wegge worpen. Zoo is zelfs weieens iets verloren 'flgeraakt, dat nog nimmer aan onze kusten was gevangen, en wellicht zich nimmer weer zal laten zien. De aandacht der Directie van „Artis" is ïha jort m er voortdurend op gevestigd de verzameling voor „Fauna Neerlandica" zoo compleet mogelijk te maken en doet daarom langs dezen weg wk een beroep op de medewerking van de bewoners van ons eiland. Mocht iemand iets vinden of vangen, dood of levend, gelieve het dan te zenden, óf direct aan het Genootschap, óf aan den heer J. Daalder Dz. te Oosterend, Correspondent voor „Artis." Inzonderheid wordt daarbij verzocht bij vogels vooral acht te willen slaan op vleugels, pooten, slag- en staartpennen en deze zorgvuldig te willen behandelen. Licht is het te begrijpen, dat versukkelde dieren niet meer of zeer moeielijk goed gepraepareerd kunnen worden. Ook is het niet alleen te doen om zoogdieren en vogels, doch ook insecten en andere lagere dieren zullen steeds welkom zijn. Met het bovenstaande worden de belangen van het Genootschap en inzonderheid die van het Museum der Nederlandsche dieren, een museum, zooals er opf het vasteland van Europa geen tweede bestaat, bij voortduring in de welwillende belangstelling van allen aanbevolen. TEXEL, 11 November 1896. Nog slechts enkele dagen en de maand November is weder verstreken en daarmede ook den tijd binnen welke de grondlasten geheel moeten zijn afbetaald. Yelen zullen daaraan reeds hebben voldaan, doch ongetwijfeld zijn er ook onder de belastingschuldigen nog wel, welke in deze nog niet aan hunne ver plichtingen hebben voldaan. Eene kleine waar schuwing voor hen, welke gratis wordt ver strekt is dus zeker niet misplaatst. Werd door ons in ons vorig nummer vermeld dat Maandag a. s. eenige heeren van hier zich naar IJmuiden zouden begeven tot het houden van voordrachten enz. nader is ons daaromtrent gebleken, dat dit optreden aldaar niet geschiedt voor een der instellingen op ons eiland, doch dat bedoelde heeren eenvoudig zijn uitgenoodigd door de Loodsen- vereeniging „Recht door Zee." Wij haasten ons daarom ons vorig bericht in zooverre te verbeteren. Waal, 19 Nov. De eerste vergadering in dit seizoen van „Nut en Genoegen" werd gisteravond gehouden in „de Bellevue." De opkomst der leden met hunne dames was zeer bevredigend, zoodat de bijeenkomst door den Voorzitter met opgewektheid kon worden geopend. Als spreker trad op de heer J. de Jongh, die de novelle van A. J. de Buil, getiteld: Moeder de Vrouw, ten beste gat. Na nog een paar bijdragen van den heer C. Dekker en den eersten spreker, sloot de President de vergadering, onder mededeeling, dat de volgende bijeenkomst zal worden ge houden op Woensdag 16 Dec. e. k. OuDÉsoHiLD, 20 Nov. De garnalenkokerjjen hebben gedeeltelijk de werkzaamheden hervat. In de volgende week zullen ze allen geopend zijn. Het grootste deel der vloot is dagelijks op Texelatroom bezig, zoodat er naar de Eugelsche markt reeds belangrijke partijtjes worden verscheept. Omtrent de flnancieele uitkomst valt met zekerheid nog niets te zeggen. De Cocksdorp, 20 Nov. Tot notabel bij de Ned. Herv. gemeente alhier is gekozen de heer W. Griek en herkozen de heer J. Kor- tenhoeven. In dezelfde vergadering werden tot leden van het kiescollege gekozen de H. H. B. Dros Pz., S. Lap en D. Bugs. Helder, 19 Nov. Heden werd hier door vletterlieden een zeer zonderlinge visch aan gebracht. De zeebewoner was bij geen onzer kustbewoners of visschers bekend. Het dier werd voor f 10.— verkocht en toen naar „Artis", te Amsterdam opgezonden. Pensioen voor onderwijzers-weduwen en weezen 1 Namens de hoofdbesturen van het „Nederl. Onderwijzers-Genootschap" en van den „Bond van Nederl. Onderwijzers circuleert ter teeke- ning onder de openbare lagere onderwijzers een adres aan H. M. de Koningin-Regentes, waarin adressanten „zich eerbiedig en met bescheiden doch kraehtigen aandrang tot Uwe Majesteit wenden met het verzoek, dat het Haar moge behagen eene wettelijke regeling in het leven te roepen, die, rekening houdende met de draagkracht der onderwijzers, hen trekt binnen den kring der ambtenaren, wier wedu wen en weezen in het genot van pensioenver zekering zijn gesteld". Aan den Overtoom (bij Amsterdam) is een executoriale verkooping gehouden wegens achterstalige hondenbelastingde totale op brengst van den netten inboedel was67 centen 1 Naar wij vernemen, werd in een onlangs gehouden bijeenkomst van eenige onzer voor naamste ij8elubs besloten, om, zoo mogelijk, dezen winter groote internationale wedstrijden op schaatsen in Nederland te houden. Aange nomen werd een voorstel, om aan verschillende der voornaamste hardrijders opgave te verzoeken van de voorwaarden, waarop zij aan een der- gelijken wedstrijd wenschen deel te nemen. Natuurlijk wordt Jaap Eden niet vergeten. {Ned. Sport.) Zekere heer, politiespeurhond genaamd, die waarschijnlijk eens een bekeuring wilde maken, ging deze week een polderjongenskeet te Hillegom binnen, en niemand ziende dan eene vrouw, vroeg hij, na haar goeden morgen gewenscht te hebben, een borrel, welken de vrouw hem gaf. „Dank je I" zeide de heer. Een oogenblik later gaf hij aan de vrouw een rijksdaalder. „Dank je I" zeide de vrouw op haar beurt. Genoemde heer scheen dit echter wel wat veel te vinden, althans hij vroeg geld terug. Hiervan wilde de vrouw echter niets weten, en niettegenstaande het herhaald vragen en bedreigen bleef de vrouw weigeren, dreigende, de „jongens" te zullen roepen. Onze vriend, ziende dat het „meenens" werd, koos het pad, van waar hij gekomen was, waarschijn lijk vreezende voor eruatiger gevolgen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1