N°. 969. Donderdag 3 December. AP. 1896. Nieuws- @n Advertentieblad- Binnenland. OFFICIEEL iEBEELTE. Kit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnemenlsprpt per S uaandm Voui' dsm Buaa SO Cts. France per pent door ge heel NaOTBLtMr» «6 Otc. - Naar Amcanta cn acrïer» lauden met Tarhcogir.g der forte's, Advertentie» vé6r lb nor op den dag der uitgave. Prifi der Adeetientiin Van 1 tot I regele 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Great* letters en Vignetten worden naar pl&stirnimte berekend. BewtJsmammsra Cts. per nummer. ABONNEMENTEN es AIDVERTSNTIËN worde® aaagemomeia bi] de Uitgever* LANGEVELB ft BE ROOUs Parkstraat, Bobo op Tbxrl GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een paardedek gevonden op den weg tusschen de Waal en Oude- schild en een nieuwe zwarte tricot handschoen gevonden in de Warmoesstraat te den Burg. Eerste Zitting van den militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Texel maken bekend, dat de Eerste Zitting van den Militieraad voor deze Gemeente zal worden gehouden te Hoorn, op Vrydag 18 December 1896, 's morgens 11 uur. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent: lo. de verschenen vrijwilligers voor de militie 2o. de iotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend; So. de Iotelingen, in de artt. 55 en 56 der Militiewet bedoeld; en lo. alle overige Iotelingen. Ter Secretarie der Gemeente zijn inlichtingen te bekomen, wie al dan niet persoonlijk voor den Militieraad moeten verschijnen. Texel, den 1 December 1896. De Secretaris, De Burgemeester, J. A. Wesstba. Stkick van Linschoten. Schuldvorderingen ten laste der Gemeente Texel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL noodigen de verschillende belangheb benden uit, die in den loop van het jaar 1896 eenige leverantiën of werkzaamheden ten dienste der Gemeente hebben gedaan, om voor zoover zij dit nog niet deden, hunne vorderingen vóór den 15 December a. s. in te zenden ter Secre tarie der Gemeente. Texel den 1, December 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Stbick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester der gemeente Texel; Gelet op eenen brief van den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie van den 24 November 1896, No. 16/12892 1ste Afdeeling; Brengt, ter Algemeene kennis dat onder dag- teekening van 21 November 1896, No. 182, hst volgende bericht aan zeevarenden is uitgevaar digd: Schietoefeningen van het fort Erfprins, den Helder, 3de District. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog, dd. 17 November jl., zullen op den 8sten December 1896, en zoo noodig op volgende dagen, schietoefeningen plaats hebben van de evenwijdige kustbatterij van het fort Erfprins, den Helder, 3de District, in N.-W.lijke richting. Op de dageD, waarop gevuurd wordt, zullen op het genoemde fort van minstens één uur vóór den aanvang der oefeningen een roode en een zwart en roode vlag geheschen worden; terwijl op de waarschuwingsborden, geplaatst nabij den ingang der haven en op de batterij Vischmarkt, zal worden aangegeven van waar en in welke richting gevuurd zal worden. Gedurende het vuren moet het vaarwater, gelegen tusschen de bovengenoemde batterij van het fort Erfprins en de bank Onrust, als onveilig worden geacht en wel het gedeelte, dat aan de O.lijke zijde begrensd wordt door de lijn, gaande van het meteorologisch observatorium naar den kerktoren van het dorp den Hoorn"op Texel, aan de W.lijke zijde door de lijn, gaande van de batterij Kaaphoofd naar de zwarte kogelton met wit van het Molengat. (Zie „Ned. Krt.", No. 201.) Texel, den 1 December 1896. De Burgemeester voornoemd, STRIOK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 2 December 1896. Door den heer P. Lap, klerk ten post- en telegraafkantore alhier, werd in de vorige week met gunstigen uitslag examen gedaan voor de telegrafie. Zaterdagmiddag, tusschen 5 en 6 uur werd de stoep voor het woonhuis van den burgemeester dezer gemeente bevuild met ruwe carbol Een onderzoek naar den bedrijver daarvan wordt ingesteld en naar wij kunnen medeöeelen kan hij, die zoodanige aanwijzing kan doen, waardoor de dader gerechtelijk kan worden vervolgd, rekenen op eene belooning van f 10.—. Als bewijs van de gestrengheid van den vorst in het laatst der vorige week, werd ons medegedeeld, dat Zondag reeds op schaatsen werd gereden, over het kanaal van de Cocks- dorp naar het café van K. List in Waal en Burg, terwijl men ons tevens opgaf, dat op een ander deel van ons eiland een paard door het ijs was gezakt en men bij het gat even eens op het ijs zich gerust kon begeven en dit dan ook deed, om touwen onder het lichaam van het paard door te halen om het beest daarmede weder op het drooge te trekken. Door den Raad dezer gemeente werd in zijne vergadering van gisteren benoemd tot marktmeester de heer M. Langeveld Mz., terwij! definitief als gemeente-opzichter werd benoemd de heer A. J. Dalmeijer. In plaats van den heer Doedens, welke is vertrokken naar zijn nieuwen standplaats Oudewater, is thans alhier tijdelijk als oat- van ger geplaatst de heer De Vletter, surnumerair. Naar wij vernamen kwamen reeds verschil lende personen te vergeefs aan het vroegere kantoor achter het woonhuis van den heer Kuijper, daarom willen wij er op wijzen, dat het kantoor der Rijks belastingen en accijnsen thans is gevestigd op de Groeneplaats naast de slagerij „de Beurs" Toen de veehouder J. T. Maandagmorgen gedurende eenige oogenblikken zijn paard zonder toezicht had gelaten omdat hij even in den winkel van den winkelier E. op de Steenenpla&ts moest zijn, deed het beest eensklaps, waardoor is ons niet bekend, een zijsprong en bolde het met de wagen achter zich de Waalderstraat in. Bij de woning van den manufaeturier Vlessing gekomen, kwam de wagen in vrij onzachte aanraking meteen der boomen bij die woning, waardoor de lemoen brak en de wag8n staan bleef. Het paard snelde verder en sloeg met zulk een kracht tegen de lemoen, dat de stukken er van benevens een der hoefijzers een eind in de hoogte vlogen en hield eindelijk stil bij de paarden, welke voor een polderwagen waren gespannen, die op den Waalderweg reed. Eene korte spanne tijds nog en het feest der goede Sint is weder aangebroken. De dag, die tal van verrassingen bereid aan jong en oud, aan rijk en ja gelukkig ook meer malen aan arm. Helaas niet alle armen echter mogen er op roemen te worden verrast met een grootere of kleinere gave, nog voor maar al te velen van de kinderen der armen bestaat het feest slechts in het zien van zoo vele groote en kleine voor hen zoo begeerlijke artikelen, en niet in het ontvangen er van. O, mocht het anders worden, mochten de beter bedeelden met aardsche goederen eens nog wat meer denkei om hunne arme mode rner,schen en ook deze van hun overvloed iets mededeelea. Groot behoeven die gaven niet te zijn, neen, het kind der armen is op het punt van geschenken nog niet verwend zooals menig meisje of knaap der rijkeD, voor wie het kostbaarst speelgoed nog niet die waarde heeft, welke een artikeltje van slechts weinige centen heeit voor de arme. Men bedenke dit wel en late zich daardoor niet weerhouden goed te doen op den dag welke daarvoor zeker zoo bij uitstek geschikt is. De Kerkeraad der Doopsgezinde gemeente Burg, Waal en Oosterend heeft goedgunstig beschikt op een verzoek van de gereformeerde Gemeente te Oosterend, om tijdens de ver nieuwing van het kerkgebouw voor hare gods dienstoefeningen gebruik te mogen maken van het gebouw der Doopsgezinden aldaar. Volgens achterstaande advertentie is tegen Vrijdag der kinderen van de algemeene bewaarschool een feestje bereid in het bötel „de Lindeboom", waar naar wij vertrouwen de kinderen ruimschoots zullen worden ont haald, terwijl elk wel een of ander geschenkje met zich mede naar huis zal mogen dragen. Voor ouders en belangstellenden is de toegang tegen een kleine vergoeding opengesteld en wij twijfelen niet, of velen zullen van die gelegenheid gebruik maken. Het zien van zoovele gelukkige gezichtjes is zeker dan ook wel een goede drijfveer om er heen te gaan. Zaterdag a. s. zal de afdeeling „Texel" v. b. N. O. G. eene vergadering houden in het bötel „Texel." Voor een lid in het Hoofdbestuur zal her stemming gehouden worden tusschen de heeren Straatman en Zernicke, beiden hoofden van scholen te Amsterdam, terwijl voor de aid. een V.ce-voorzitter gekozen moet worden ter vervanging van den heer J. de Jongh, die niet herkiesbaar is. Verder zal de heer J. A. Frederiks inleiden het onderwerp „Van Oud en Nieuw", terwijl de heer J. K. G. Muller eene bijdrage zal leveren. De vergadering, die vastgesteld was op 24 Dec., zal met het oog op de genoemde herstemming zooveel vroeger gehouden wordeD. Oüdésohild, 80 Nov. Door het kiescollege der Herv. gem. alhier, is herkozen als ouder ling, de Heer T. van der Sterre en gekozen tot diaken, de Heer D. Krijnen Fz. De garnalenvisseherij was nog Maandag zeer overvloedig. Sommige schuiten brachten zelfs 15 manden der kleine zeebewoners aan. Dat door dien overvloed de prijs sterk daalt, ligt voor de hand. Enkele visschers werkten dan ook in de vorige week zonder iets van beteekenis te verdienen. De kokerijen moesten geld bijpassen. Men hoopt natuurlijk, dat ook in dezen tak van nijverheid spoedig betere tijden mogen aanbreken. Oudesohild, 80 Nov. De bijeenkomst in de Bewaarschool alhier, is gisteren prachtig ge slaagd, omdat het b-oogde doel er volkomen mede bereikt kan worden. Komt een woord van dank toe aan de Heeren Muller, Niessink en Kroon voor hunne voordrachten, niet minder verdienen de muzi kale voordrachten, door den Heer Kacsor op zijn reuzen-accordeon gegeven, groote waar deering. De moeielijkste taak nochthans had de Heer M. Brouwer, die dan ook zeker aller lof verdient voor de toewijding in deze aan dag gelegd. Eene commissie zal nader regelen op welke wijze de Sint 't gemakkelijkst aan de kleuters der bewaarschool zjjne goede gaven zal kunnen TEXELSCHE COURMT.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1