N°. 971. Donderdag 10 December. A0. 1896. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementtprv* per S maanden Voue dsn Bübo 80 Ct». Franc* per p»*i door ge heel NiDBBiuuna 4S Cts. Naar Ajodhka en andere landen met verhoogtng der porto's. Advertentlën vóór nnr op den dag der nitgave. Prifi der Adrerteniièn Van 1 tot 3 regels 80 Cts. Iedere regel meer 3 Cts. Qroete lettors en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers S Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgever» LANGEVELD BE ROOÏJ, ParkstraatBuro or Tnxnt GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een verguld oorknopje, gevonden in de Gravenstraat te den Burg en een karbordje, gevonden op den weg tusschen Oudeschild en de Schans. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel, breDgen ter openbare kennis, dat by hen is ingekomen een verzoekschrift van JAN FLENS, wonende te den Burg, om vergunning tot verkoop van sterkendrank in het klein in de koifiekamer en biljardzaal van zyn Hotel staande aan de Groeneplaats aldaar, wyk B. No. 1. Texel, den 9 December 1896. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 9 December 1896. Naar ons werd medegedeeld, werd door de commissie, die zich het lot heeft aangetrokken van hen die door den ramp van 27 Maart j.l. op ons eiland zooveel schade leden, de som van f 579.61 bijeengebracht en bereids op de door haar het best geoordeelde manier over dit bedrag beschikt. Een groot deel dier gelden moet zijn uitge reikt aan hen, die zooveel materieele schade hebben geleden, terwijl ook zij, die door den ramp een hunner nabestaanden verloren welke geheel of ten deelo hun kostwinner was, niet zijn vergeten. Evenals vorige jaren werd ook Zaterdag alhier weder op de bekende eigenaardige wijze de aanstaande jaardag van Sc. Nicolaas gevierd. Scheen het des namiddags wel, of het aantal gemaskerden veel geringer zou zyn als vroeger, zoodat wij vreesden dat de eigeraardige viering van 5 Dec. zich zelf zou afschaffen, des avonds bleek het maar al te duidelijk, dat die vrees log verre van gegrond kan worden genoemd. Sen, wij zouden zeggen buitengewoon groot antal gemaskerden bewoog zich namelijk toen angs de straat en in de verschillende danslokaleD. Of er onder die talrijke gemaskerden nu wel velen waren die uitmuntten door waarlijk Bigenaardige costumes of door hetgeen door len werd voorgesteld, zijn wij zoo vrij, sterk a twijfel te trekken. Door het meerendeel werd er niets voorgesteld en evenmin ontlokte iet zien van hen de uitroep: „Die is aardig, [rappig, keurig," of iets van dien aard. Onder datgene wat naar onze meening in le eerste plaats wel verdient te worden ge- ïoemd, behoorde de groep zangers en zaDge- essen, welke ten voordeele der weduwen te losterend tengevolge van de ramp van 27 faart j.l., werkzaam waren. Zoowel door den ferkoop van liederen als door het ophalen van trijwillige giften werd door hen een bedrag van '30,94 bijeengebracht, waarvan echter de nood wendige onkosten moeten worden afgetrokken. Evenzeer vermeldenswaard was zeker de iet versierde arreslede fop een kar), getrokken oor een paard, waarin St. Nicolaas benevens eenige andere gemaskerden hadden plaats genomen. Verder meenen wij nog als aardige maskers te moeten vermelden de beide apen, waarvan de een, naar men ons verzekerde, waarlijk in een apenhuid was gestoker, verder een drietal, respectievelijk met een ezels-, varkens- of eendekop en eindelijk nog een die zeker een aartsdobbelaar moet hebben willen voorstellen, door zijn hoofd geheel te steken in een dobbelsteen. Ook de gemeente bode, zeker door den sint als zoodanig be noemd, was niet vergeten, doch vertoonde zich, voorzien van zyn insigne, evenwel in de hoedanigheid van orgelman Eindelijk merkten wij nog op een viertal dienstmeisjes, benevens enkele anderen, die ons een min of meer juiste voorstelling leverden van de kleeder drachten van voor 100 of meer jaren. Of er onder de vele anderen misschien niet nog menigeen diende te worden genoemd al trok hij of zij ook niet door het uiterlijk de algemeene aandacht, wij twijfelen er geen oogenblik aar, want ook door ons werd meer malen de opmerking gema?kt, dat verschillende gemaskerden zich met eenige haast voortbe wogen en meer of minder zichtbaar belast waren met kleinere of grootere pakjes. Zouden ook, zij die op deze wijze den goeden Sint naleveD, niet verdienen te worden vermeld? OfsGboon des avonds om 11 uur bijna alle gemaskerden zich van hunne vermommiDg hadden ontdaan, duurde de feestelijkheid nog door tot vrij laat in den nacht. Ofschoon niet geheel zonder eenige stoornis moet toch het feest zonder ernstige onge regeldheden zijn afgeloopen. De aideeling „Texel" van het Ned. Onderw.-genootscbap hield Zaterdag jl. eene goed bezette vergadering in het hotel „Texel." Alzoo vergadering van de „Texel" in „Texel" op Texel. Btj de opening werd gesproken over het vertrokken lid H. de Vries, getrouwheid aan eenvoud parende, en welkom geheeten de heer Brandenburg, Onderwijzer te Koog. De notulen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd, waarna enkele iDgekomen stukken omtrent de pensioenbeweging e. a. in behan deling werden genomen. Alsnu werd herstemming gehouden voor een lid in het Hoofdbestuur tusschen de heeren Straatman en Zernicke, hoofden van scholen te Amsterdam. De eerste verkreeg 7, de tweede 12 stemmen. By de eerste stemming werden 20 stemmen uitgebracht op den heer Zernicke, ofschoon ook toen reeds de heer Straatman mede werd aanbevolen. Tot Vice-voorzitter der afdeeling werd bij loting benoemd de heer F. Heeroma; de heer H. Groenewold had een even groot aantal stemmen op zich vereenigd. De heer J. de Jong, die als zoodanig moest aftreden, kon volgens het reglement niet herkozen worden. Door den heer J. A. Frederiks werd zeer kort ingeleid het onderwerp „Oud en Nieuw." Hiermede werd bedoeld het oude en het nieuwe in de spelling van onze taal. Met een enkel woord werden aangehaald de spelling van Wijland en Siegenbeek, die van De Vries en Te Winkel en de zoogenaamde Vereenvoudigde spelling van Kollewijn e. a. Over deze laatste werd door den heer S. de Boer een uitgebreid opstel voorgelezen, de voordeelen der nieuwe spelling daarbij aan- toonenden. Uit de gehouden discussiën bleek evenwel, dat nog de meesten zich houden aan de spelling van De Vries en Te Winkel, ofschoon men vrij algemeen vereenvoudiging wenschelyk acht. Volgens het programma zou de heer J. K. O. Muller eene bijdrage ten beste geven, doch door het reeds gevorderde nur besloot men deze te bewaren voor de volgende vergadering, welke gehouden zal worden op den 20sten Maart 1897 in het logement „De Zwaan." Op de gebruikelijke wijze werd hierna gesloten. Oudeschild, 7 Dec. Bijzonder kalm ging hier dit jaar de Sint Nicolaasavond voorbij. Het aantal gemaskerden was slechts gering. Een groepje was voor eene nuttige instelling werkzaam en had nog al succes. Overigens zag men geene bijzondere vertooningen. Een lichtpunt by de feestviering was het, dat men ook geen beschonken en gewaar werd. Zondagmiddag, te 12 uren, werden, door de kleuters der Kon. Wilh. Bewaarschool, de goede gaven in ontvangst genomen, die door den Sint, daartoe door vele vriendelijke menschen geholpen, mild waren gereed gezet. Alles slaagde uitmuntend en hoogst gelukkig togen de kleintjes met hun schat naar hnis. Vele ouders en andere belangstellenden waren tegenwoordig en hadden dus het genoegen het geluk der kindertjes te aanschouwen. 8 Dec. Een fortuintje was gisteren beschoren aan schipper C. Koopman, van de blazerschuit T.X. 6. Voor de Balg naar garnalen visschende, vond hg by 't ophalen van zyn net, daarin een sedert maanden verloren vischtorpedo. Daar zulk een voorwerp wel f 6000 kost en er een bergloon van f 250 op gesteld is, haastte Koopman zich om met de vondst naar bet Nieuwediep te komen en deze aan de Marinewerf te lossen. Oosterend, 7 Dec. Nog nimmer was hier op Sint-Nikolaasavond zoo weinig drukte als Zaterdag jl. Slechts enkele gemaskerden ver toonden zich en niet een werd er gezien, waarvan gezegd kon worden, dat by zich byzonder had toegelegd op nette kleeding of vermakelijke vertooning. Was er in den voor avond nogal wat volk op „de beurs", later zag men byna niemand meer en ook in de herbergen was het veel minder druk dan in voorgaande jaren. De tydsomstandigheden zij a dan ook, vooral voor de visschersdorpen van dien aard, dat geene byzondere uitgaven gedaan kunnen worden. Voor het op hem uitgebracht beroep naar hier werd, naar wy vernemen, door ds. Waar denburg, predikant by de Herv. Gemeente te Serooskerke, bedankt. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1