N°. 972. Zondag 13 December. A0. 1896. Nieuws- en ALdvertentieblad. Binnenland m en n f. 1 hi he; h act iu 9II1 Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor din Bubo 80 Ct*. Franc» per peet door ge heel Nbdklanb 48 Cts. Naar tinmn «1 andere landen met verhooging der perte'e. Advertentlën vóór 10 nur op den dag der uitgave. Pt-pt der Adverteniién Van 1 tot 8 regelt 80 Ots. - Iedere regel meer 6 Cte. Qreote letter* en Vignetten worden naar plaatarnimt* berekend. BewQinnmmeri 8 Ota. ?»r nummer. ABONNEMENTEN ea ABVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB ft 01 ROOU, ParkstraatBobo or Tnx» m, TEXEL, 12 December 1896. Dat het wolvee anders algemeen als zacht zinnig bekend, niet steeds dien naam met eere kan dragen, bleek ook evenals zulks zeker reeds meermalen geschiedde, gistermorgen wederom maar al te duidelijk. Naar men ons namelijk mededeelde, werd op een der landerijen aan den weg naar den Hoorn een meisje door een daar vrij loopenden ram aan gevallen en ware de werkman B. niet in tijds ter hulpe gesneld, zeker ware het meisje er dan niet zonder ernstig letsel afgekomen. Naar men ons mededeelt is de politie in het zaakje gemoeid, omdat volgens de politie verordening geen rammen ongespand mogen loopen gedurende dezen tijd van het jaar. Volgens achterstaande advertentie zal Dinsdag in ,,'t Nut" alhier optreden de heer A. R. Sloos, van Winkel. De heer Sloos is bij de trouwe bezoekers van 't Nut geen onbekende ea toonde steeds daar wel op zijn plaats te zijn, wij twijfelen dan ook niet, of ook thans zullen weder velen gebruik maken van de gelegenheid den geachten spreker te gaan hooren. Waal, 10 Dec. Do hier bestaande Zang- vereeniging „Al doende leert men", mag zich in toenemenden bloei verheugen. Ten gerieve der leden, die varenslieden zijn, worden de oefeningen geregeld des Zaterdagsavonds onder leiding van den heer J. de Jongh gehouden. Het voornemen bestaat, den tweeden Kerst dag een aangenamen avond te organiseeren door het zingen van eenige nummers en de opvoering van een paar tooneelstukjes. Een en ander zal te zijner tijd in de Tex. Courant per advertentie worden bekend gemaakt. Oosterend, 11 Dee. De vissehers ter Noordzee hebben in de vorige week over het algemeen slechte zaken gemaakt en tot heden toe zijn ze om het ongestadige weder en den lagen barometerstand thuisgebleven, zoodat ook zeker deze week wel niet onder de beste gerekend zal kunnen worden. 't Wil dit jaar voor den visseher niet mee- loopen. Moge het volgende beter zijn. - Op den 2den Kerstdag zal in het gebouw der Ned. Herv. Gem. alhier wederom feest gevierd worden door de kinderen der Zondag school. Volgens het in druk verschenen pro gramma zal het feest opgeluisterd worden door gezang van eene der meisjesvereenigingen, terwijl door de Zondagschoolkinderen verschil lende liedjes gezongen zullen worden. Het nummer „uitdeeling der prijzen" zal voor hen zeker wel het meest aantrekkelijke punt zijn. De programma's zijn verkrijgbaar gesteld tegen betaling van 15 Gents en gelden tevens *ls bewijs van entrée. De Cocksdorp, 11 Dec. In eene gisteren gehouden vergadering van het bestuur en de werkende leden van het alhier bestaande too- ïeelgezelschap is besloten te Den Burg op te voeren «De Rijzweep" of „Twimtig jaar later" door re J. Hubertus Janzen en „Tooneelstudiën" door J. v. Maurik Jr. De voorstelling zal plaats hebben in de laatste helft van Januari van het volgend jaar. Kooa 12 Dec. Gisteren had alhier een ongeluk plaats, dat evenwel zonder ernstige gevolgen is afgeloopen. Toen de zoon van den veehouder L. R. met een kar bespannen met 2 paarden zich alhier bevond met het doel strandgoederen van hier te halen, geraakten de paarden op hol, de kar sloeg om en het kind van den heer R. dat zich eveneens op de kar bevond, geraakte er onder. Gelukkig echter kwam de kleine er zonder veel letsel af. Aan de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot aanvulling en wijziging van eenige artikelen der wet tot voorkoming van bedrog in den boterhandel. Dit ontwerp heeft ten doel de voorschriften die in de practijk onvoldoende zijn gebleken om voor komende bedriegerijen tegen te gaan, te ver scherpen. De beroemde athieot Sampson heeit, volgeBS het „Haagsche Dbld." met den heer Wulff voor den tijd van één jaar een contract gesloten tegen een som van niet minder dan f 60.000. Gewetenswroeging I De knecht van een landbouwer onder Vlach- wedde, stal uit het kabinet zijns meesters een trommel, waarin t 465 aan zilver- en papiergeld en een gouden ketting. Een paar dagen later vond men in een vensterbank der woning een pakje, inhoudende de geheele gestolen som. De knecht viel door de maud en bekende alles. Desniettemin is hij door de politie reeds naar het huis van bewaring te Winschoten overgebracht. De ongelukkige beproefde reeds zelfmoord te plegen, maar werd daarvan afgehouden. Naar aanleiding van de mededeeling in de Memorie van Antwoord van den minister van waterstaat, dat hij niet voornemens is wettelijke maatregelen voor te stellen betref- fende de schelpenvisscherij langs de Noordzee- j kust en tevens dat het streven bestaat om aannemers te weren, van wie met voldoenden 1 grond vermoed kan worden, dat zij onsolide zijn, is Maandag, naar men aan het „Vad." meldt, bij exploit van den deurwaarder Hei doorn, in opdracht van den heer M. Oosthoek te Seheveningen, aan den Staat der Neder landen, i. e. den minister van financiën, aan geboden f 10.000, als waarborg voor een eventueel te sluiten pachteontraet voor het schelpenvisschen langs de Noordzeekust. In uitvoering is thans de maatregel om de hoeveelheid muntbiljetten van f 10 met honderdduizend stuks te vermeerderen. Sedert eenigen tijd worden proeven genomen ter vervaardiging van een geheel andere papiersoort die volkomen geslaagd zijn, wat de sterkte en duurzaamheid betreft, maar het watermerk komt nog niet genoeg tot zijn recht. Aan invoering van dubbel port voor op Zondag te bestellen brieven, kan, volgens den minister, wegens daaraan verbonden bezwaren voor den dienst niet worden gedacht. Volgens de „Haagsche Ct." hebben de best li en der verschillende coöperatieve brood fabrieken te 's-Gravenhage uit hun midden eene commissie benoemd, om te onderzoeken, in hoeverre aan den wensch der bakkers kan worden voldaan, om den nachtarbeid af te schaffen. Waarschijnlijk om de in het a. s. voorjaar te wachten werkeloosheid eenigermate te ver zachten, wordt landbouwers, die hun land wenschen te doen spitten in plaats van ploegen, door het gemeentebestuur van Maasland ver zocht, ter secretarie daarvan aangifte te doen. Men vermoedt dat door de gemeente eene bijdrage zal verstrekt worden in de meerdere kosten, die het spitten boven het ploegen zal veroorzaken. Naar men aan het „Hbld." meldt, moet te Bussum een wonderschoone echo ontdekt zijn, welke die van Muiderberg verre overtreft. De plaats waar, wordt echter nog geheim gehouden. Betreffende soliditeit van aannemers maakt de Minister van Waterstaat zijn streven kenbaar om aannemers te weren van wie met voldoenden grond vermoed kan worden dat zij insolide zijn. Een marktbericht. In de „Meerbode" komt het volgend marktbericht voor uit Haar lemmermeer „Op de heden gehouden vee- en paarden markt waren aangevoerd 0 koeien, 0 vaarsen, O graskalveren, 3 paarden, O varkens, 2 hitten en schapen. Bijbetrekkingen. Men schrijft aan de Tel.: Korten tjjd geleden gaven we een artikel over dit onderwerp, waarin men het oog bad op de bijbetrekkingen, door onderwijzers, voornamelijk op het platte land, waargenomen. Een advertentie in een Duitsch blad bracht ons dezer dagen bedoeld artikel weer in herinnering. Te Schraplau wordt iemand gevraagd voor de betrekking van: stadhuisbode, nachtwacht,dood graver, school- en kerkbode, wegwerker, lan taarnopsteker en straatveger. (Om niet mis ver staan te worden, voegen wij er bfi, dat men één persoon vraagt, die al deze betrekkingen moet waarnemen.) Ce gelukkige moet zijn: gezond, flink van poBtuur, vrij van sterken drank, ver trouwbaar en bekwaam In lezen en schrijven. Tot aanbeveling zal strekken kennis van boom teelt en tuinbouw. Vast salaris van f 240 en losse bijverdiensten pl.m. f 200. Aan de betrekking collectie is geen pensioen verbonden. In de advertentie wordt niet gezegd, wanneer de man slapen moet, maar dat zal natuurlijk vanzelf wel terecht komen. Maar waar we nu voornamelijk op wilden wijzen, dat is op de omstandigheid, dat de postjes van doodgraver en kerkbode hier vereenlgd z(jn met die van nachtwacht, wegwerker, straatveger en lantaarnopsteker, terwijl ze in ons goede vader landje vereenlgd zijn met de betrekking van onderwijzer. Arbeid adelt. Schande kunnen we er niet in zien, althans voor de betrokken onderwijzers niet; hoogstens voor hen, die de onderwijzers zoo slecht betalen, dat deze genoodzaakt zijn, allerlei middeltjes te bedenken, om een burger bestaantje bij elkaar te krabbelen. Maar wie weet, hoe goed het nog wordt, dua we zullen niet te veel klagen* IVG Yt TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1896 | | pagina 1