N°. 976. Vrijdag'Januari. A°. 1.897. Nieuws- en Advertentieblad, OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 waanden Voor din Bobo 80 Ct». - Franse per peet door go- heel Nubrlanb 4t Ota. Naar Amranca an ander» landen met Torhooginf der porto'». idverteitiin vóór 19 nor op den dag der uitgave. Pró'i der Adeertentün Van 1 tot S regel» 80 Ct». - Iedere regel meer Ot». fireete letter» en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. BewtJmommer» I Ot». per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIÊN worden aangenomen bjj de Uitgevert LAN3EVELB ft BE ROOlï, Parketraat, Bona op Tixia ARBEID en FABRIEKSWEZEN. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL: Gelet op eene circulaire van den heer Commissaris der Koningin in dit gewest, dd. 17 Dec. 1.1. B,Brengt ^e'r Apenbare kennis, dat by beschikking van Z.E. den Minister van Waterstaat, Handel en Ny verheid, dd. 5 Dec. 1896, No. 166, den vorm der kennisgeving, bedoeld bfl art. 12 der Veiligheidswet (Wet van dèn 20 Juli 1895, Staatsblad No. 137) en dien der opgave, bedoeld bh de artt. 13 en 27 dier Wet, zjjn vastgesteld overeenkomstig de hieronder vermelde modellen. Een exemplaar van beide modellen ligt voor belanghebbenden ter gemeente-secretarie ter inzage. Texel, 24 December 1896. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. Kennisgeving overeenkomstig art. 12 der Veiligheidswet (Wet van den 20 Juli 1895, Staatsblad No. 137). Aanduiding van hetgeen in nevenstaande ken nisgeving moet worden ingevuld Aard der inrichting Naam en voornaam van den persoon, wien het ongeval is overkomen Dag en uur, waarop het ongeluk plaats had Bedryf, waarin het ongeval is voorgekomen Plaats van het ongeval Werkzaamheden, waarby het ongeval is voor gekomen Aard van het ongeval en omschrijving van het lichamelijk letsel Oorzaak van het ongeval Handteekening Naam der gemeente, waar het ongeval plaats had Ondergeteekende wonende te aan bestuurder gelegen in de gemeente straat gracht No. enz, straat gracht ens. aan verklaart dat wonende te aan gehuwd ongehuwd van beroep op des middags ten na in straat gracht No. enz. dag, den 18 ure, terwijl zich bevond zö en zich bezig hield met tengevolge van Den Aan den Burgemeester van 18 OPGAVE overeenkomstig de artt. 13 ot 27 der Veiligheidswet (Wet van 20 Juli 1895, Staatsblad 137). Ondergeteekende wonende te straat hoofd aan' gracht No. van eene fabriek werkplaats b»atuurd»r enz. gelegen in de gemeente aan 8traat vóór 1 Januari gracht No. in werking gebracht 1897, 18 verklaart dat: 1. in bovenbedoelde enz. fabriek wordt uitgeoefend het bedrijf van werkplaats 2. als dryfkracht wordt gebezigd 3. het aantal der aldaar gebruikte krachtwerktuigen bedraagt 4. het aantal personen, die aldaar in den regel zullen verblijven, bedraagt 5. ZHne fabri9k behoort tot die inrichtingen, welke volgens de Hinderwet, gevaar, werkplaats schade of hinder kunnen veroorzaken, en dat hem overeenkomstig die wet vergunning tot fabriek oprichting van zyne werkpla>tB te verleend bij besluit van Burgemeester en Wethouders van van 18 besluit van Gedeputeerde Staten van Koninklijk besluit Den 18 (Handteekening.) Aan den Burgemeester van OUDEJAARSAVOND. Wie het voorrecht heeft den 3 l"tn December van een jaar te beleven, herinnert zich onwil lekeurig wat het ten einde spoedend jaar aem bracht. Ia het algemeen was het in 1896 de oude en toch altijd weer nieuwe geschiedenis van komen en gaan, van voorspoed en tegenspoed, van gezondheid en ziekte. Desniettemin had het jaar voor ieder iets bijzonders, al was het niet altijd dat, wat we hadden gehoopt of verwacht. 1896 zal door ons Texelaars niet licht worden vergeten, en nog lang zal door velen worden gesproken over de ramp, welke den 27 Maart ons eiland trof. Met een traan -in het oog en weemoed in het hart denken wij heden aan hen, die toen zoo onverwacht uit hun werkkring en van hunne bloedver wanten en vrienden werden weggerukt. Treurige avond is de oudejaarsavond voor de nagelaten betrekkingen, wier hart bloedt, bij de gedachte aan hen, die ze dit jaar verloren. Treurig is hij ook voor zooveel anderen, die het oog slaan op de ledige stoel van hen, die met ons het jaar begonnen, maar het niet mochten voleindigen. Moge de troost, ondervonden bij het lijden en het vele, dat ze behielden die treurenden doen opzien, tot Hem, naar wien de oudejaars avond ons heen wijst. Mensch! als 's levens storm u wacht, Moedig toch het hoofd geheven! Steeds bij 't barnen van het lot Al uw hoop gevest op God! Voor den visscher, die, trots zijn gevaar vollen arbeid, slechts een karig stuk brood verdienen kon, gaf het jaar 1896 stof tot klagen. Anderen daarentegen hadden het beter. De veehouder vond gras in zijne weiden en ontving een vrij goeden prijs voor zijne lammeren. De oogst van den landbouwer, hoewel door sommigen met moeite binnengehaald gaf reden tot tevredenheid. Wel bleven teleurstellingen in nering en bedrijf niet achterwege en hadden velen het moeilijk in den strijd om het bestaan, maar er is op ons eiland toch ook verbeterd en verfraaid en de ondernemingsgeest te den Burg en de Koog schiep verwachtingen voor de toekomst. En hoe waren de menschen onder alles? Och voor velen is het oude jaar een goede kennis, van wien ze zoo hartelijk afscheid nemen, opdat hij het kwaad, dat ze deden, niet zal verklappen. Mocht ieder in het nieuwe jaar niet alleen ouder maar ook betei worden. Dat allen concurreeren, wie de eer lijkste, de hartelijkste, de meest vergevens gezinde, de oprechtste zal zijn. Het jaar 1897 zal nieuwe toestanden scheppen. Velen, die zich nooit met staatszaken inlieten, zullen geroepen worden om staatslieden te kiezen, de nieuwe wet op de personeele belas ting zal worden ingevoerd, ja, wie weet, welke veranderingen het ons zal te zien geven. Wij wenschen, dat het verbeteringen zullen zijn, en het „veel zegen" dat wjj elkander op den Nieuwjaarsdag toeroepen, algemeens vervulling erlange! TEXEL, 31 December 1896. Zaterdagnamiddag en avond (2e Kerstdag) werd alhier op de gewone wijze het Kerstfeest gevierd in de Christelijke bewaarschool Door verschillende personen werd tot de kinderen het woord gevoerd; chocolade en speculaas werd in ruime mate aan hen uitgereikt, terwijl ieder bovendien nog een geschenkje mede naar huis mocht dragen, bestaande voor het meeren- deel der kinderen uit een of ander kleedingstuk henevens een scheurkalender, laatstgenoemd geschenk evenwel werd uitgereikt niet aan allen, doch op die wijze, dat elk huisgezin waartoe de kinderen behooren er een kon hebben. Evenmin als vorige jaren was ook thans een eigenlijke kerstboom in gereedheid gebracht. Op den avond van den 2en Kerstdag gaf de rederijkerskamer „Onderling Genoegen" alhier in het hötel .Texel" hare eerste uit voering in dit seizoen niet alleen, doch ook de eerste in 't algemeen, omdat de kamer nog niet in 't openbaar zich had laten hooren. TEXEU3CHE COURANT. ,T hoofd

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1