Buitenland. nutslezer in heel het vaderland bekend was. Dat genoemde predikant niet alleen goed lezen, maar ook aardig schrijven kon, bewees de heer de Joneh door het voordragen eener novelle van diens baad, getiteld: „De Liefdes historie van Kaatje Knap." T9n slotte gaf hij nog een stukje van Dr. E. Laurillard, dat „Testamenten" tot opschrift had, ten beste. Met een woord van dank aan den geachten spreker, die met zooveel talent zijn gehoor den geheelen avond wist te boeien, werd de bijeenkomst, de vierde in dezen winter, de eerste in het jaar 1897, door den voorzitter gesloten. Even voer het afdrukken van oas vorig nummer en te laat om nog persoonlijk een onderzoek omtrent het gebeurde in te stellen, werd ons voor zeker medegedeeld, het door ons in ons vorig nummer vermeldde, omtrent het ongeval overkomen aan de dochter van mej. de Wed. K. Later is ons echter gebleken, dat het geval minder ernstig was, dan in het begin wel werd beweerd. De arm is namelijk gelukkig niet gebroken, doch was na den val in 't eerst vrij pijnlijk. Oosteeend, 12 Jan. Tot notabel bij de Ned. Herv. Gem. alhier is Zondag jl. door stem gerechtigde leden gekozen de heer P. D. Kuiter te Oost. De benoeming was noodig geworden door het overlijden van den heer C. N. Boon. Onze vissshers zijn voor het grootste gedeelte door het gs afwezig en liggen onvrij willig vertuid in het Nieuwediep. Eeaige schuiten oefenen nog de visscherij uit op de Noordzee en brengen hunne vangst te IJmuiden binnen. 't Was hierdoor jl. Zondag stil op het dorp. De Cocksdokp, 12 Jan. Liefhebbers van schaatsenrijden zij gemeld, dat het kanaal langs den dijk van den polder Eierland zich uitstekend leent om er een tochtje langs te maken. Op enkele plaatsen na is het |js er over de gehele lengte vertrouwd en spiegel glad. Reeds hebben enkelen van de gelegen heid gebruik gemaakt. In den avond van 7 Januari jl. is in de Zuiderzee nabij Stavoren verdronken de heer Jan Albertus Coopman oud 34 jaren, gewone taille, schraal, blond uiterlijk, knevel en haar blond, lichtblauwe oogen, de scheiding van 't haar midden op het hoofd, lidteeken aan een der vingers, gekleed met donker bruin costuum, oude bontmuts, schoenen met laken, staande boord met omgeslagen punten, blauwe das met bloempjes, wit keper onderbroek, grijs wollen borstrok, witte zakdoek, ondergoed gemerkt J. C. De Commissaris van politie te Leeuwarden verzoekt beleefd onmiddelijkdraadberieht, indien het voormelde lijk wordt ontdekt, op het vinden waarvan eene belooning van f 25 is gesteld. De laatste werkstaking der bootwerkers te Rotterdam heeft volgens officieele opgave aan de Maasstad gekost f 37000 tot handhaving der orde. De indirecte schade door de gemeente geleden, laat zich niet onder cijfers brengen. Verzekering van den ouden dag* Naar de „Haarl. Ct." verneemt, heeft dekerkeraad der Doopsgezinde gemeente te Krommenie aan de kerkeraden van alle Doopsgezinde gemeen ten in het land eene circulaire gezonden, wijzende op het noodzakelijke en voor diaco- niën op het wenschelijke van verzekering bij den ouden dag, waardoor èa voor hen, wier middelen niet toelaten op hoogeren leeftijd onbezorgd te leven, èn voor tal van armbe sturen een betere, moreele en financieele toestand zou ontstaan. Genoemde kerkeraad acht het daarom in het bijzonder op den weg van diaeoniën te liggen, zich per adres te x wenden tot de regeering, tea einde er op aan te dringen, dat door tusschankomst van deD Staat door pensionneering op hoogeren leeftijd de zekerheid ontsta, dat niemand in zijn ouder dom tot armoede behoeft te vervallen. Verder zou die kerkeraad het zeer gewenscht achten als een commissie gevormd werd, die zich met dat doel in verbinding stelde met de verschil lende diaeoniën. Men vermoedt, dat 1.1. Vrijdag een passa gier van de veerboot tusschen Enkhuizen en Stavoren zich van de boot ia zee hef fc gestort. Men heeft nl. in het geheim gemak, dat aan de binnenzijde gesloten was, een jas gevonden. Het raampje in den achterwand stond open en waarschijnlijk heeft iemand ziek hierdoor gewerkt, na vooraf zijn jas uitgetrokken te hebben, daar de opening niet zeer wijd is. Men meldt uit Twenthe aan de „N. R. Ct." Er worden hier pogingen aangewend om meer regelmatigheid te krijgen in de werkuren van den handwerksman. In eea dezer dagen gehouden vergadering bleek de eenstemmigheid om zich te vereeni gen met het denkbeeld, dat onregelmatigheid in de werkuren tot schade van den werkman is. Door aaneensluiting van de bouwgezellen is het mogelijk het werk zoodanig te regelen, dat werkeloosheid weinig of niet meer in Twenthe behoeft voor te komen. Dat denkbeeld zal men trachten te verwe zenlijken door het aansporen van alle gezellen om mede te werken bij de aan te wenden pogingen. Heeft men in Twenthe een overal aangesloten bond, dan zullen de op onredelijkem spoed gegronde bouwbestekken niet ineer kunnen worden aanvaard, en zal daardoor vermeden worden, dat knechten de eene maand tot nachtwerk aangedreven en de andere maand afgedankt worden. Onderwijzers naar dea Transvaal. Een gehuwd onderwijzer uit Finsterwold, die plan had als zoodanig naar de Zuid-Afri- kaansche Republiek te vertrekken, wendde zich tot den heer Mans velt, superintendant van het onderwijs aldaar, om inlichtingen. Hij ontving ten antwoord, dat het in het algemeen voor gehuwde onderwijzers niét aan te bevelen is naar Zuid-Afrika te emigreeren en de Volks raad besloten had alleen reiskosten voor den onderwijzer, niet voor zijn gezin, te vergoeden. Door de Rotterdamsche politie is weder tegen acht bierhuishouders proces-verbaal opge maakt wegens het tappen van sterken drank zonder vergunning te bezitten. Na de veroordeeling van twee bierhuis houders tot hechtenis, is het aantal plaatsen, waar zonder vergunning getapt werd, daar, volgens de „N. R. Ct." met meer dan de helft verminderd. Da schrik zit er dus in. Uit Batavia wordt gemeld, dat particu lieren aldaar zich vereenigd hebben teneinde op de Parijsche wereldtentoonstelling in 1900 een Javaansche kampong op te stellen, die nog uitgebreider en vollediger zou zijn dan die welke men ln 1889 te Parijs heeft kunnen bewonderen. Men schrijft uit Alkmaar: Van hier werd gemeld, dat zekere R., rijdende met een hondenkar, door drie personen zou zijn aangerand, die hem een snede over de hand toebrachten en hem f 19 zouden hebben ontroofd. Nader wordt hieromtrent gemeld, dat de politie drie personen, die men van de aanranding ver dacht, voorloopig in bewaring en in verhoor had genomen, doeh dat het onderzoek aan het licht heeft gebracht, dat deze verdenking niet gegrond was en dat R. een valsche aangifte had gedaas. Gisterenmorgen toch toen R. opnieuw door den commissaris van politie in verhoor werd genomen, deelde hij mede, dat hij, van Bever wijk komende, de hem ontvreemde gelden had ontvangen van verschillende ingezetenen aldaar. Twee agenten van politie begaven zich toen m9t R. naar Beverwijk, teneinde de gegrond heid dier verklaring te onderzoeken. Voor men echter nog deze plaats had bereikt, viel R. door de mand en verklaarde hij', dat hij zioh zelf had verwond en zijne kleederen stuk gesneden en dat hij de f 19 had verloren. Tegen R. is nu procesverbaal opgemaakt. Een telegram uit Melbourne meldt, dat de fraaie havenstad Port Darwin op de noordkust van Australië b|jna geheel is verwoest door een orkaan. Be president van de Zuid-Afrikaansch (je Republiek, Paul Kruger, heeft in een interview «jez met een correspondent van den «Times" zij atn misnoegen te kennen gegeven over de kuiperije, ioc van Cecil Rhodes, waardoor zijn pogingen or dro de goede verstandhouding tusschen Boeren e eve Engelschen te herstellen, gedeeltelijk mislui teg waren. nc£ Te Koeratsji, Britsch lndië, neemt de pes een zeer ernstig karakter aan. Te Bombay neem lij. de prniek toe; de fabrieken worden wegen UI gebrek aan arbeidskrachten gesloten. Uit vree voor de ziekte hebben reeds 325000 inwoners dj stad verlaten. Maandag kwamen 91 nieuw, gevallen en 54 sterfgevallen voor. Dr. Manset 1,4 de eerste geneesheer van het ziekenhuis t Bombay, is aan de ziekte bezweken. Generas 4,7; Clegborn, directeur van den geneeskundigen diensl is uit Calcutta naar Bombay vertrokken om it opdracht van de regeering rapport uit te brengei over de ziekte en haar verspreiding. Op een feestmaal te Kaapstad heeft Ceci Rhodes andermaal den lof van zijn eigen politiel gezongen. Hij zette uiteen, hoe hij de plannei van Duitschland verijdeld, Beetsjoeanaland aai de handen der Boeren ontrukt en voor df g0 souverelniteit van Groot-Britannië in Zuid-Afriki rj gestreden had. Te Pretoria gelooft men, da - Rhodes den indruk wil geven, dat zijn invloei groot genoeg is om een totale politieke scheiding tusschen Engelsch Zuid-Afrika en het moederlant te bewerken. t;02 Wie waagt een kansje. De beide dochten van den heer Rockefeller, den Amerikaanschei petroleumkoning, staan in de particuliere adrni Bu nistratie van haar papa genoteerd voor een bruid Da schat van 175 millioen francs ieder, hetgeei zooveel beteekent alsdat zjj de rijkste jonge dames der Nieuwe Wereld zijn. De dames Rockefellei leven zeer eenvoudig en gaan slechts zelden naai Bu bals of schouwburgen. Thuis doen zfj echter vee aan muziek. In tegenstelling hiermede zijn zj q0< ook eerste liefhebsters van vermoeiende lichaams- bewegingen, paardrijden, zwemmen en schaatsen rjjden. Aan wielrjjden doen zij niet, maar dal kan nog komen. Mochten er soms candidate! gevonden worden voor een plaatsje in het hart van één der jonge dames, dan zij vermeld, dai0N het adres van de millionair-familie eenvoudig luidt: Rockefeller, Amerika! Eene onverwachte rekening. Een onaan gename verrassing trof dezer dagen een jongQy echtpaar te Minden, dat van een reis naar Italië huiswaarts was gekeerd en, thuiskomend, in dew zaal de gaskroon met 8 pitten nog helder brandende' vond. De dienstmeid had in hare vreugde ovei de reis naar Italië, welke zfj mocht medemaken, vergeten het licht uit te draaien, dat nu maanden c lang dag en nacht had gebrand. De rekening van de gasfabriek zal tegenvallen. Een katastrophe, die de verschrikkelijkste gevolgen na zich hadden kunnen sleepen, heeft j de bevolking van La Chutre b|j Chateauroux in de grootste ontsteltenis gebracht. De nieuwe klokketoren van de kerk van deze plaats, die 58 meter hoog en eerst voor weinige dagen in E gebruik gesteld is, is plotseling ingestort, en heeften onder zijn puinhopen de pastorie en twee in dedie nabijheid staande gebouwen begraven. Gelukkigen hadden de bewoners, door een onheilspellenddra; kraken der kerk vooraf gewaarschuwd, nog t|jd genoeg om zich zelf en hun goed uit het bedreigde huis te redden en ook een schaar kinderen kon T nog tfjd'g de kerk verlaten, zoodat het verschrik- V kelijke ongeval geen menschenlevens kostte. Een premie op de onmatigheid. Sedert geruimen tyd reeds hadden eenige Parijsche p kasteleins tot het bevorderen van den bloei D hunner zaak premies uitgeloofd voor hun grootsteTnj consumenten. Voor elk „petit verre" (glaasje!"" 1 ontving de bezoeker een kaartje en de eersteraj consument, die 2500 dezer „bons" kon toonen, kreeg de premie, bestaande uit een rfjwiel, dejQ tweede kreeg een schoorsteengarnituur, enz. Door concurrentie werd het vereischte aantal bons aanzienlijk lager gesteld, zoodat ten slotte ware wedstrijden in het drinken werden gehouden. De prefect der Parijsche politie zag zich daardoor genoodzaakt, aan dit nieuwtje met kracht een'öj eind te maken. In een circulaire herinnerde bij alle Parijsche commissarissen van politie aan de verordening, krachtens welke „de verkoop van waren, gepaard aan de belofte van een aan het toeval overgelate premie, als loterij te beschouwen?60 is." Inderdaad heeft deze verordening de ge-lil wenschte plooibaarheid, om het een gewoon toeval,^ te kunnen qualificeeren, wanneer een drinker b|j het gebruik van 2500 glazen sterken drank de gestelde limiet eerder bereikt dan een ander. Op. grond van art. 5 der wet van 1836 betrefende*1

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2