Buitenland. Advertentiën PREDIKBEURTEN. ADVERTENTIËN. Ei Door het bestuur der IJselub werd heden-1 middag per omroeper bekend gemaakt dat er morgenmiddag tea 2 uur een ringstekerij zou plaats hebben door paren van minstens 14 jaar oud, met „kreupels." Een viertal fraaie prijzen worden daarvoor uitgeloofd. Alweer een moordaanslag te Amsterdam. Gisterenmorgen omstreeks 7 uur werd aan gebeld aan de woning van don heer Heijmans, Govert Flinekstr. 414. De dochter des huizes ging, ofschoon ze zoo vroeg nog geen enkele boodschap wachtende was, naar beneden, om open te doen, ongeveer 5 minuten na het schellen. Zij had het rijden van eea kar gehoord en dacht dat het de bakker zou zijn. De deur openende zag zij ook werkelijk aan de andere zijde der straat een bakkerskar, maar in hetzelfde oogenblik werd haar met bliksemsnelheid met een blinkend voorwerp een lichte wonde aan den hals toegebracht. Mej. H. had de gewaarwording alsof haar gelijktijdig iets in de oogea werd geworpen. Zij heeft slechts een vage voorstelling van den aanrander en kan niet anders meedeelen, dan dat het een werkman was met een muts op en een bouffante om. De wonde is van weinig befceekenis maar zooals wel valt te begrijpen was het meisje niet weinig van streek. Pensioenverzekering! De „Nieuwe Amsterdammer" (radicaal) meent, dat het langzamerhand moet komen tot het onnoodig maken van de armenwet en van de particuliere filanthropie. Daartoe moeten de arbeiders genoopt worden tot sparen voor den ouden dag, en dat liefst in een verzeke ringmaatschappij, door den staat opgericht of gecontroleerd. De staat moet den werklieden hiertoe de gelegenheid geven door een goede opleiding; practisch lager onderwijs, vak- en ambachtsonderwijs, en onmiddellijke invoering van leerplicht. Maar dan moeten zij nog ver plicht worden tot het sluiten van een verze kering voor den ouden dag, daarbij gesteund door den staat, die daartoe verplicht is, erken nende de noodzakelijkheid van armenzorg, waarvan uitbreiding door pensioenverzekering voorkomen wordt. Als een staaltje hoe sommige menschen over dieren denken kan het volgende dienen. In den nacht van Maandag op Dinsdag der vorige week geraakte, door het stormweder, het paard en de wagen van den kleerbleeker B. in de vaart onder de gemeente Diemen, zoodat het dier op zijn hoofd na geheel onder water kwam. In plaats dat de drie mannen, die op den wagen zaten, het arme dier uit zijn benauwden toestand trachtten te redden, lieten zij het paard aan zijn lot over en gingen doodbedaard naar huis. Den volgenden morgen vonden eenige boeren het arme dier geheel bevroren, alleen het hoofd boven het ijs uitstekend. Volgens deskundigen is het dier verloren, daar de beenen bevroren zijn. Een waarschuwing. In „De Banier" komt een waarschuwing voor uit Oak Harbor (Amerika) van den heer Sjoerd Gsinga tegen de pogingen, die gedaan worden om emigranten over te halen land in Texas te koopen. In deze waarschuwing leest men o. m.: „Mr. A. Kuipers vertrekt of is vertrokken naar Nederland, om emigranten te werven naar Texas, een land veel slechter dan Dakota, waar hij vandaan komt, en Dakota is zeker nogal bekend onder de Hollanders, vanwege haar geringe opbrengst. „Hij is daar maar zeer kort geweest en kan er niet over oordeelen, het is alles hum bug (bluf) wat hij vertelt en alleen om de Spoorwegmaatschappij te bevoordeelen en om de landagenten te helpen. „Laat dit bekend gemaakt worden in alle deden van Nederland, in alle couranten. Indien ik in Nederland was zou ik het zelf doen, maar nu moet ik mij met schrijven tevreden stellen; het schijnt hem alleen te doen te zijn om arme menschen ongelukkig te maken. Ik moet daar wel tegen protesteeren." Pieizierig voor mr. A. Kuipers! Bij eeu zieke te Lopik hield 's avonds om 7 uur het rijtuig van den dokter uit Vreeswijk voor de deur stil. Tot groote be vreemding van allen kwam dokter niet te voorschijn, maar bleef de koets gesloten. Toen men buiten ging kijken bleek dat het rijtuig ledig was en de koetsier ontbrak. Deze kwam een tijd later te paard aanzetten en nu werd het raadsel opgehelderd. Het dier was te Vreeswijk uit den stal ontsnapt en had een afstand van ruim 2 uren over bruggen en langs een laan waar neergevelde boomen lagen, ongehinderd afgelegd. „De Standaard" schrijft onder het hoofdje Hondenbelasting het volgende: Ten aanzien van de hondenbelasting haasten we ons een vergissing te herstellen. Ons was gevraagd, of men Gemeenteraads kiezer kan worden door hondenbelasting, en hierop antwoordden we in toestemmenden zin, omdat art. 7 der kieswet eischt, dat er aan slag zij in een plaatselijke directe belasting, en we het ons niet anders konden voorstellen, of een hondenbelasting is èn plaatselijk èn direct, evengoed als bijv. de belasting op paarden voor het personeel direct is. Als wat ik voor een paard betaal direct is, waarom zou dan wat ik voor een hond betaal niet even direct zijn? Nog altoos zien we geen onderscheid. Maar al staan beiden nu ook volkomen gelijk, toch oordeelt de Gemeentewet er anders over, en noemt in art. 240 de hondenbelasting afzonderlijk na de plaatselijke directe belas tingen. Ze is dus wel èa plaatselijk èn direct, maar ze heet zoo niet in art. 240. En ofschoon nu art. 7 van de Kieswet niet opzettelijk naar art. 240 van de Gemeentewet verwijst, zal de uitlegging der wet toch wel deze zijn, dat de onderscheiding van art. 240 ook hier doorgaat. Uit dien hoofde komen we dus terug op ons gegeven antwoord, en meenen thans, dat hondenbelasting niet voldoet aan den in art. 7 gestelden eiscb. Een paard kan zijn ruiter, maar niet een hond zijn baas kiezer maken. In het adverteeren blijft de handel van Amerika de baas, zegt het „Nb!, v. d. Boekh." Wat daar ten koste wordt gelegd om, door middel van de pers, de aandacht van het publiek voortdurend gevestigd te houden op eenig handelsartikel, bewijst wel, dat het te Chicago verschijnend dagblad „the Tribune" voor een jaar-annonce, van één kolom dagelijks ruim f 130.000 berekent, en de „New-York Herald" ruim f 180.000. Maar in verhouding tot de ontvangsten zijn ook de uitgaven. Zoo betaald een der grootste bladen te New-York per week ongeveer f 10.000 aan kabel-tele grammen uit Europa, en aan zijn hoofdredac teur een traktement van f 100.000. Huiveringwekkend is de beschrijving, die een correspondent van een der dagbladen geeft van den toestand in het district Bidchapur, in de residentie Bombay. Duizenden menschen zfln er aan den hongerdood ten prooien onder het vee is de sterfte ontzaglijk, hetgeen aan een verzuim der Regeering, om tijdig voor veevoeder te zorgen, wordt geweten. Men vreest, dat de nood in den eersten tjjd nog zal toenemen. Men belangstelling zal men hooren van een nieuwe uitvinding, waarvoor de Duitsche eigenaar Hugo Mayer reeds patent heeft aangevraagd: De rijwielslede, het nieuwe voertuig, is een eenvoudig, een veranderd, als men wil, een ver volmaakt rijwiel. De aan beide zijden in horizon tale richting ongeveer 12 centimeter verlengde achteras rust, links en rechts op veeren beugels, waaronder zich twee vast-aaneengeschroefde üzers bevinden, welke den vorm hebben van Friesche schaatsen. Beide moeten steeds in hetzelfde vlak liggen met de onderste punt van het achterrad, dat op de gewone wijze in be weging wordt gebracht, zoodat de last op drie steunpunten rust, een omstandigheid, die het omslaan belet. Het voorwiel rust stevig op een derde „schaats," deelt dus niet in de draaiende beweging van het andere wiel, doch dient alleen om te sturen. Uit verschillende proeven is ge bleken, dat met de rijwielslee een buitengewone snelheid kan bereikt worden; daar men eiken tweewieler gemakkelijk in een slede kan her scheppen, zal dit nieuwe wintervoertuig in sport kringen spoedig het burgerrecht verkrijgen, De oudsten der wereld. De oudste man der wereld is een Rus, die 160 jaar oud is; daarna volgt een Afrikaacsche neger, genoemd Bruno Cotrim, te Buenos-Ayres, en die den leeftijd van 150 jaar moet hebben bereikt Dan moet er nog een Russisch koetsier zijn, zekere Kustrim, die den respectabelen leeftijd van 150 jaar heeft bereikt. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aaa het postkantoor TEXEL en de, daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd ge durende de maand Januari 1897 Ingelegd f 37?8,01 Terugbetaald f 2646.28. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1643. Zondag 7 Febrnari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorin. 10 uur Ds. van Schaick. Waal. Nam. 2 uur Ds. van Schaick. Ben Room. Voorm. halftien Ds. Leffëf. Oudesehild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr .van Zweden. Goeksdorp. Voorm. tien uur de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Ben Hoorn, 's Avonds half 7 Ds. Heep. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 3 Februari. Burg. 's Avonds half zeven Ds. van Schaick. Oudesehild. 's Avond 7 uur de Hr. Niessink. Donderdag 4 Februari. Oosterend. 's Avonds 7 uur de Hr. van Zweden. (Bijbellezing). Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 27 Jan. tot 2 Fébr. ONDERTROUWD: Rens Kooger enTetjeWuis (Oosterend). Johannes Smit (Eierland) en Maria Johanna Dijker (Oudesehild). GETROUWDJacob Bakker en Me(js Boon (Burg). GEBORENAntje, dochter van Cornells Daalder en Naantje Ellen (Oost). Hendrica, dochter van Willem Slaman en Dieuwertje Spreeuw (Oudesehild). OVERLEDEN: Frargois Thomas de Mazure, 67 jaren, geh. met Maria Alida Adriana Louisa Hoolboom (Waal)i Catharina Cornelia Jannette Bakker, 18 jaren, dochter van Philippus Bakker en Antje Veen (Oudesehild). Frans Koorn, 82 jaren, geh. met Hendrica Christina van Doorn (Waal). Levenloos aangegeven een zoontje van Cornelis van Lenten en Naantje Peper (Eierland.) voor VIER achtereenvolgende^g^Mgjjj plaatsingen In de Texelsche Courant ^^^üaa: in eens opgegeven, worden slechts DRIE-tgi maal in rekening gebracht. V Voorspoedig bevallen van een Meisje, M. JONGKEES-Moojen. Zutphen 31 Januari 1897. Den 30 Januari overleed te Heemstee e, DCWERTJE F. SMIT, echtgenoote van Johannes Smü, in den ouderdom van ruim 62 jaar. s Uit naam van broeder en behuwdzuster, S. F. SMIT. Hoogeberg, Texel. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. 11 i J 5 £V l C

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2