Buitenland, TC. C. Kiesvereeniging van den Helder kan daartoe eer veel nut stichten. Met dat doel waren naar hier overgekomen 2 leden van het bestuur dier vereeniging te Helder, le heeren Dito, president en Zits, secretaris,) velke heeren verder de leiding der vergadering p zich zouden nemen. De heer Dito thans h9t woord nemende betuigt tjn dank aan de Zeer Eerw. Heeren pastoors ap het eiland Texel voor hun zeer gewaardeerde mlp en wijst er op dat door eendrachtige samen werking juist de katholieke party in den lande zoo sterk is. Verder wordt door hem er op gewezen, dat misschien er wel zullen zijn, die zeggen: „we aebben er al genoeg van, h9t is maar contributie >etalen en er wordt geen werk voor geleverd." Spreker betreurt het, dat deze bewering helaas /roeger alle reden had van bestaan, maar zegt, lat dit thans niet meer het geval ia. Er wordt au gewerkt in 't belang van vaderland en kerk. Van wege de kiesvereeniging „Eendracht" zyn .hans reeds afdeelingen gesticht aan het Zand, Noord-Zij po en Zuid-Zype. De contributie bedraagt slechts 25 cl. per jaar, waarvan 15 cent bljjft in handen der plaatselijke vereeniging en 10 cent komt in de kas der Centr. Kiesvereeniging, welke vereeniging er de kcsten uit bestrijd voortvloeiende uit de verkiezingen voor Prov. Staten en Tweede Kamer. Volgens spr. is de Kath. party in den laatsten tyd in dit district zoo zeer vooruitgegaan, dat de Burgemeester van den Helder kort geleden verklaarde, dat de party thans gewicht in de schaal begon te leggen. Van de gelegenheid, om lid te worden der op te richten afdeeling alhier, werd ruimschoots gebruik gemaakt, zoodat de afdeeling reeds dadelijk kon roemen op 77 leden. Door den secretaris der C. K. werd hierop nog het woord tot de vergadering gericht. Spreker waarschuwde daarby ten sterkste tegen sociaal democratie en revolutie. De toestand in ons land, zei spreker is bar, maar ons land is Goddank nog te christeiyk, om geheel ten onder te gaan. Verder werd door spr. gewaarschuwd tegen hen, die veel beloven en weinig doen, tegen zoo genaamde lokvogels. Ook tegen het lezen van andere dan katholieke bladen werd door spreker gey verd met name werd daarby door hem gewaar schuwd tegen het blad „Extra Tyding." Volgens spreker was het de plicht der Katho lieken by verkiezingen te trachten eerst den katholiek de meerderheid te bezorgen en indien dit niet mogeiyk was te beslissen of men een andere party diende te helpen. In de Encycliek van Z. H. den Paus kwam deze wyze raad voor: „Christenen vereenigtU." Als voorbeeld wat men vermag door zich te vereenigen werd gewezen op de R. C. Volksbond, die opgericht met aanvankeiyk 45 leden thans 16000 leden telt. Ook werd gewezen op de „Boerenbond." Spreker vreest, dat het kiesrecht, thans aan zoovelen verleent, spoedig voor velen van weinig of geen waarde zal zyn en feliciteert de leden met de oprichting der afdeeling. Ten slotte wordt door spreker nog een kleine toelichting gegeven op het uittreksel uit de Nieuwe Kieswet, waarvan elk der aanwezigen een exem plaar ontving en in hoofdzaak vermeldende wie kiezer kunnen zyn en wie niet. Het antwoord op de vraag wie kiezers kunnen zyn, is ook te vinden in ds offlcieele kennisgeving „Kieswet", ook in dit nummer van ons blad voorkomende. Spreker geeft daarop o. m. als toelichting, dat een inwonend zoon van minstens 25 jaar oud ook kiezer kan zyn, indien maar wordt opgegeven, dat hy behalve kost en inwoning nog f 2.— 's weeks verdient. Die verdienste behoeven niet uitsluitend te bestaan uit zakgeld, maar ook kleederen enz. kunnen worden mede- gerekend. Niemand verzuime te onderzoeken, of hy kiezer is, of niet. De heer Dito thans het woord nemende zegt dat het noodzakeiyk is reeds dadeiyk over te gaan tot het verkiezen van een definitief bestuur. Nog in deze week moet veel zeer veel zelfs gedaan worden, want wie zich 15 Febr. a. s. niet heeft aangegeven om op de kiezersiyst te worden geplaatst, indien hy er ten minste niet ambtshalve op is geplaatst (men zie o. a. officieel gedeelte in dit nummer) is onherroepeiyk te laat en kan dit jaar geen kiezer meer worden. Als bestuursleden worden hierop gekozen de heeren: C. Veeger, C. C. van Heerwaarde, C. A. Broekkamp en M. Spreeuw (den Burg); P. Boersen en T. Witte (Oosterend); C. W. Bakker en P. J. Witte (den Hoorn); C. zym en H. Hin (Oude- schild) A. Barhorst en T. Dz. Witte (de Cocksdorp) en C. Kuip (Koog). Genoemde heeren namen de benoeming aan. Om overwegende redenen was er voor bedankt door de heeren W. Keesom, C. A. Witte en J. Verberne, allen aan den Burg, -terwyi de heer J. de Graaf en J. van Heerwaarde, die de meeste stemmen op zich hadden behaald voor de Cocksdorp dit niet konden zyn, omdat zy feiteiyk nog geen lid waren (zy waren niet ter vergadering.) By monde van den heer Dito werd het nieuw benoemde bestuur geluk gewenscht met de be noeming en tegeiykertyd verzocht na sluiting der vergadering nog even na te willen biyven. Ten slotte werd door pastoor Verbeek alhier oog een enkel woord tot de vergadering gericht waarin door hem het kiesrecht werd vergeleken by een nieuw geweer, waarvan de behandeling nog moet worden geleerd, omdat het wanneer het goed wordt gebruikt door velen dienstig kan worden gemaakt tot vorming van een groote strydmacht. Eendracht zei spreker, eendracht maakt macht Een woord van dank wordt verder door Z.E.W. gebracht aan den eersten spreker en de beide andere sprekers daarvoor van den Helder hierheen gekomen. Spreker wyst er verder nog op, dat het doel niet is om oproer te stoken, doch dat kiesrecht ook medebrengt kiesplicht. Met een: „leve onze Koningin, leve de kies vereeniging en leve onze godsdienst" sloot spreker de vergadering. Oosterend, 8 Febr. De alhier bestaande kiesvereeBiging „Nederland en Oranje" is ont bonden en eene nieuwe vereeniging is gesticht, thans heelende „Neerland en Oranje." Ruim 70 personen zijn als leden toegetreden. Het hoofddoel is, het stellen van candidaten van aatirevolutionnaire beginselen voor de verschillende regeeringslichameu. Het Bestuur is samengesteld uit de volgende 9 personen: D?. Rooseboom, R. Jansma, O. Mossel, B. van Zweden, W. Eelman,P.Dros Gz., J. Koom, B. v. d. Vis en W. L. Bakker, dat de verschillende functiën onderling zal verdeelen. Hedénmorgen zijn de visschers gedeel telijk vertrokken, enkele ter uitoefening van de Noordzeevisscherij, andere ter garnalen- vangst. Ia de verloopen week is de vloot de geheele week thuis geweest, aangezien zy de haven door het ijs niet heeft kuanen verlaten. Oudeschild, 9 Feb. Door de gladheid op den dijk, is gisteren een wagen en kar, be laden met leien, naar beneden geraakt. Alleen eenige materieele schade werd aangericht overigens liep alles zonder ongelukken af. Maandag liep de haven zoo goed als leeg van ijs, waarna terstond een paar bagger pramen in de monding werden gehaald, om te belettendat andermaal alles zou volstroomen. Die maatregel heeft goed geholpen; want ook heden was de haven ijsvrij. Met het onophoudelijk draaien van den wind is het echter onmogelijk te bepalen, boe de ijstoestand vandaag en morgen zal zijn. Een deel der Noordzeevloot is uitgezeild. Dën Hoorn, 9 Febr. Hedenmorgen om 7 uur strandde tusschen paal 10 en 11 de ScheveningsGhe visehsloep „Piona" Sch. 252, schipper en reeder Verhei. De alhier gesta tioneerde reddingvlet met nog een particuliere vlet waren spoedig op de strandingplaats aan wezig en weldra aan boord van 't schip. Een man ging toen mede naar de wal, doch de anderen waren nog niet genegen hun sehip te verlaten. Hedenmiddag is de visch en 't goed der manschappen door de vlet van den heer Lap naar 't strand gebracht en vervolgens per wagen naar den Hoorn. De sloep zit hoog op 't slrand en heeft veel geleden. Ook het volk is heden van boord gegaan en aan den Hoorn gearriveerd. De Cocksdorp, 9 Febr. Het ijs begint op de Wadden zoo zoetjes aan op te ruimen, althans de beurtschipper op Harlicgen heeft zijne eerste reis in dit jaar naar die plaats volbracht. Hy heeft weinig of geen last van het ys ondervonden. Toen. hier gisteren eenige jongers zich vermaakten met hunne sleden van den dijk te giyden, had een van hen, zekere W. K. van Oudeschild, hier tydelijk met zijne ouders woonachtig, het ongeluk in het kanaal bij de kleine sluis te rijden. Gelukkig kwam hij met een nat pak en den schrik vry. De lust om bij de zeemilitie te dienen wordt, blijkens de aanmelding, hoe langer hoe minder. Waar vroeger dikwijls meer dan 30 pCfc. der in te lijven lotelingen, om plaatsing bij de zeemilitie vroeg, is dit percentage iu 1897 gedaald tot 12 pCt. in dezelfde gemeente. Van invloed hierop is zeker geweest de invoering in 1895 van herhalingsoefeningen voor zeemiliciens en de verlenging van den diensttijd bij eerste opkomst met 2 maanden. (R. N.) Het mooie gaat er af! Ongeveer 225 leden eener vereeniging in Den Haag waren opgeroepen tot een samen komst. Van de 11 bestuursleden waren er 2 aanwezig en van de 225 gewone leden niemand! Als eene byzonderheid kan de „N. Prov. Gron. Ct." mededeelen, dat door een geacht ingezetene aan een Engelschman 6 pulletjes oud-porcelein zyn verkocht voor de som van f 6000. De nieuwe kieswet geeft den gemeente besturen heel wat werk. Om b.v. te Amsterdam al het drukwerk gereed te krijgen daarop is de stadsdrukbi rij niet ingericht. De gemeente heeit daarom de noodige nieuwe letters en letterkasten besteld en deze bij een achttal drukkers laten bezorgen, aan ieder zooveel als hij meende te kunnen verwerker?. Elke drukker bepaalde zelf hoeveel hij binnen een bepaalden tijd zou kunnen gereed hebban en het daarvoor benoodigde materiaal weid hem fonkelnieuw geleverd. Nu kan men aan den gang gaar. Ea is alles gereed, dan worden ten slotte het zetsel en de resteerende letters met de letterkasten afgeleverd aan de stads drukkerij, die het dan by volgende gelegen heden kan gebruiken. Sneeuwopruiming Zeker niet ten onrechte werd in den Amster- damschen gemeenteraad geklaagd over het feit, dat de particulieren zoo zelden de sneeuw voor hunne woningen opruimen. Gebleken is nu, dat vooral voor de woning van het klagend raadslid de straat in een erbarmeiyken toe stand verkeert en er de sneeuwmodder byna een voet hoog ligt! Op heldere Februari-avonden zonder maanlicht zal in het Westen kort na zonson dergang het Zodiabaaliicht ziGhtba&r kunnen zy». Eerste vereischten voor de zichtbaarheid zijn: een zooveel mogelijk vrye horizon, de afwezigheid van vreemd/ storend licht en een zuivere atmosfeer. De groote steden met haar groote hoeveelheid kunstlicht en verontreini gende dampen zyn alzoo om verschillende redenen niet geschikt voor het opmerken en waarnemen van het Zodiabaaliicht. Het licht vertoont zich als een schuin op den horizon staanden en aan de punt afge- ronden kegel. Het „Utr. Dagbl." richt de volgende opwekking tot de aanstaande kiezers, welke opwekking misschien ook elders dan te Utrecht op haar plaats zal zijn: De aangifte van de nieuwe kiezers om op deiyst geplaatst te worden schijnt nog maar slapjes te gaan. Is dat nu dat kiesrecht waar zóó om ge roepen L? De kiezers moeten het wèl wetenzy, die uitbreiding van de wet-Van Houten verlangen, zullen die zeker niet krygen als de opkomst reeds voor dez9 wet onvoldoende is. De kiezers moeten het wèl weten: de partij die thans achter blijff, zal zich straks aan de stembus achter gesteld zien. De kiezers moeten het wèl wetennu is nog moeielyk te voorzien hoe zij tegen dat de zomerveldtocht nadert, zullen willen stem men voor welke partij, voor welke candidaten. Doet zich dan het geval voor, of dat zij met alle macht zouden wensehen dat gene of deze de ovennaGht niet behaalde, of dat zy vurig zouden verlangen, deze of gindsehe populaire persoon in de vertegenwoordiging gebracht te zien zoo staan zy, die nu verzuimden ziGh aaa te geven, dan machteloos met de handen in de zakken en moeten het aanzien, hoe anderen de vervulling van hun liefste wensehen verydelcn langs hun neus weg! Eu dus: stelt niet uit tot morgen en over morgen. De tyd is nog kort; vóór 16 Febr. aanstaande moet ieder geholpen zyn. Wie dan nog komt komt te laat; hy zal de deur, die hem tot het Staatsburgerschap toegang gaf, gesloten vinden. Volgens telegrammen uit Bombay breidt de pest zich snel over geheel Voor-Indië uit in het Noorden reeds tot Delhi, in het Zuiden tot Banga!oor reikend. De Indische regeering neemt nu ten laatste strenge maatregelen. Spoorreizigers worden allerwege onderzochtpestlyders mogen niet verder reizen en worden afgezonderd in gasthuizen, die op de voornaamste punten worden ingericht. De plotseling ingevallen dooi veroorzaakt in Zwitserland, vooral in de hooggebergten, een moeieiyken en gevaariyken toestand. Het sneeuw water, dat met geweldigen vaart van de bergen stroomt, maakt de verkeerswegen onbegaanbaar en zet sommige dalen onder. Vele postverbindingen die met wagens plaats hebben, zijn dan ook gestoord. Op andere toppen laat de sneeuw los en naar beneden vallend, vormt zy lawines, die het gaan langs de bergstraten levensgevaariyk doen zyn. De Slmplonpas, en de passen van de Graubündener-bergen zyn geheel versperd. De Ryn waa 2 dezer by Bazel één meter ge'

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2