N°. 990. Donderdag 18 Februari. A0. 1897. Nieiwg- en Advertentieblad. GFFHIEEl EEPEELTL Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abennementspri/js per S maanden Voor din Bubo 80 Cts. Franse per pesi door ge bed Nbssbaanb 46» Ots. Naar AmmnrA en andere landen met verhooging der gorte's. Advertenties vóór S® nar op den dag der uitgave. Prijs lier Advertentièn Vm 1 tot S regels 80 Cts. ledore rogol meer 6 Cts. &r®f?ts lettors en Vignetten worden naar plaatsruimte feerskend. Bawgsnammora S Cts. ger nar. ABONNEMENTEN es ABVERTENTIËN worden sssgeaomea bij de Uitgevers LANSEYSLB ës BE ROOLL Farhatraat, Bürö op Tbxei HOOFDELIJKE OMSLAG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL maken bekend, dat een afschrift van het kohier van den Hoofdeljjken Omslag voor het dienstjaar 1897, gedurende 5 maanden, van den 15 Februari tot en met den 14 Juli 1897 ter secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, 13 Februari 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Stbick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 17 Februari 1897. Nadat de stoombootdienst Ada van Holland gedurende 8 maanden slechts 2 maal daags zoo mogelijk een tocht had gemaakt naar en van den Helder, werd Haandag j.l ook weder een aanvang gemaakt met de zoogenaamde vroegdienst. Is dit zeker voor hen, die voor zaken op reis moeten weer een aanwinst, omdat men alsdan vroeger ter bestemder plaatse kan zijn en is het eveneens zeker 6en voordeel, dat het brievenvervoer op ons eiland er weder beter door is geworden, minder aangenaam is het voorzeker voor hen, die gaan naar den Helder om aldaar hun waren te verkoopen, dat de namiddagboot reeds zoo vroeg van den Helder vertrekt. Een eenigsziss later vertrek van den Helder zou zeker voor hen hoogst aangenaam zijn. Ter Secretarie ligt voor belangstellenden ter inzage het Kohier voor den Hoofdelijken Omslag, dienst 1897, zooals hetzelve door den Raad der Gemeente is vastgesteld. De gebeele aanslag bedraagt een totaal Gijfer van f 14004.816; (tot een maximum van f 15000 is hefficg toegestaan). Het getal aangeslagene is 973. De hoogste aanslag is f 285, de laagste f 1.53. Voor de verschillende dorpen is het getai aangeslagenen en de totale aanslag als volgt Burg, 344 aanslagen; bedrag f 7827.86j Hoogste aanslag f 285.—. Oosterend194 aanslagen; 1619.17 Hoogste aanslag f 76.50. Waal, 70 aanslagen; - 1198.866 Hoogste aanslag f 180. Den Hoorn, 80 aanslagen - 1119.616 Hoogste aanslag f 80. Oudeschild 142 aanslagen; 987.08s Hoogste aanslag f 145. Eierland, 93 aanslagen; - 898.61 Hoogste aanslag f 150. Koog, 89 aanslagen; 353.60s Hoogste aanslag f 30.60. 973 aanslagenbedragf 14004.81. Voor meerdere bijzonderheden verwijzen wij naar het Kohier. Gedurende de laatste week was er overal in ons vaderland groote drukte, doordat in dien tijd en ook nog Maandag jl. de gelegen heid was opengesteld tot het doen der noodige aangiften, om op de kiezerslijsten te worden geplaatst. Op sommige plaatsen gaf dit te oordeelen naar hetgeen er omtrent wordt ver meldt in de bladen, vrij wat drukte, terwijl het weer op andere plaatsen was, alsof men er voor wilde zorgen, dat zoo weinig mogelijk personen gebruik gingen maken van hun recht om op die lijsten te worden opgenomen. Ook alhier werden door verschillende personen de aanstaande kiezers opgewekt van hun recht gebruikt te maken. Dank zij de hulp door hen geboden, gaven die aangiften niet zooveel drukte op de Secretarie zeif, naar wij verna men, dan zulks wel het geval had kunnen zijn, indien men aldaar allen had moeten inlichten. Totaal waren ingekomen 162 aan gifte-biljetten. Oudeschild, 15 Febr, De heer Lips bad gisterenavond met zijn jeugdig zangkoor „6 lin Paris Cnevéi" een welverdiend succes. Gelukkig had de vergissing van uw corres pondent, die 't aaavangsuur in plaats vau te 6 op 7 uur had gesteld, geenerlei invloed op het bezoek. De bewaarschool was dan ook eivol. Het jeugdig koor bracht een tiental zangnummers ten gehoore, over het geheel zoo mooi uitgevoerd, dat een enkel nummer gebiseerd werd. De Direkteur heeft getoond, wat met ijverige studie kan worden verkregen. De muzikale begeleiding was bij de Heeren Hin en Witlam zeker in goede handen. Dank zij de mede werking der beide heeren werd het genot van den avond niet weinig verhoogd. De Heer Maller sprak ten slotte een woord van dank tot den Heer Lips, diens jeugdig koor en allen, die tot de welgeslaagde uitvoe ring hadden bijgedragen. Dat woord van dank vond bij de aanwezigen, blijkens het hoera geroep, alle instemming. 16 Febr. Ook de schipperij van hier en Oosterend toont veel belang te stellen in den aanleg eener vlnchthaven aan de Oostkust van Wieringen. Een adres aan den Minister van W. H. N. heeft onder de schippers en visschers van on3 eiland gecirculeerd, om deze havenzaak te bevorderen. Door 104 onzer ingezetenen ge- teekend, is het request verzonden. De haven zit voor de zooveelste maal in dezen winter vol met oud ijs. Heden in den vroegen morgen had de ,,Ada" geen ge makkelijke taak. Op stroom stuitte zij op haa3t onafzienbare ijsvelden, 's Namiddags kon de dienst eerst te half vier worden onder nomen. De garnalenvloot zag zich genoopt buiten de zeegaten te gaan visschen, omdat de ijsvelden op Texelstroom niet alleen hinderlijk maar ook gevaarlijk waren, bij de uitoefening van haar bedrijf. Oosterend, 15 Febr. De blazersehuit T.X. 95, schipper K. Kuiter, werd in de verloopen week aangevaren door de sleepboot Hercules, i en kreeg daardoor eenige schade, die echter vergoed werd. Bij de botsing werd de schipper buiten boord geslingerd, doch door zich aan den helmstok vast te grijpen, geraakte hij niet te water. Ook de blazerschuit T.X. 150, schipper A. Kuijper, kwam op de Reede van Texel in onzachte aanraking met de T.X. 128, schipper W. v. d. Vis, waardoor de eerste schade beliep tot een bedrag van f 30, die door de readers gemeenschappelijk gedragen zal worden. Oosterend, 16 Febr. Gisteren en ook heden vertoonden zich weder groote ijsschollen langs de kust; met den Zuidwesten wind zijn ze gelukkig weder noordelijker gedreven. Bij de landverhuring, op jl. zaterdag ge houden, werden overhet algemeen aanmerkelijk hoogere prijzen bedongen als in de laatste jaren. Alleen in den polder het Noorden kan men eene groote uitgestrektheid voor weinig geld bekomen. Voor 7 H.A. kon men nog geen SO gulden per jaw besommen. Waal, 16 Febr. De laatste bijeenkomst van „Nut en Genoegen" had gisteravond plaats in de Bellevue. De opkomst der leden was goed en een gezellige toon heersckte den geheelen avond. De Heer De Jongh gaf een drietal voor drachten ren beste, alle van vroolijken aard en wist daarmee de aanwezigen best te ver maken. Het genot werd verhoogd door eene bijdrage van het lid, den Heer C. Dekker en niet het minst door de voordracht van den Heer E. Vlessiog, getiteldJoris Goedbloed. Eea niet druk, doch gezellig bal, opgeluisterd door muziek van een 4-tal leden van „Trinitas" van den Burg, sloot dezen gezelligen avond. Een treurig geval hoeft zich te Weert voorgedaan bij een leerling van het pensionaat „St. Louis." Hij had een onbeduidend zweertje of puistje op z|jne wang, hetwelk bij met een pennemesje verwijderde, waarmede hij even te voren een gekleurd potlood had aangescherpt, of waaraan ook, volgens sommigen, een weinig inkt gezeten had. Al spoedig begon zijn hoofd op te zwellen en wel zoo schielijk, dat de onmiddellijk ingeroepen geneesheeren de ont stane bloedvergiftiging niet meer in haar voort gang wisten te stuiten en de knaap na een smartelijk lijden den volgenden dag bezweek. Graaf Bernstorff, de eigenaar van het eiland Schiermonnikoog, heeft verleden jaar daar fazanten en hazen ingevoerd. Deze dieren hebben het slecht getroffen: de dikke sneeuw laag heeft vele van honger doen omkomen. Dezer dagen liep te Rotterdam een dame met haar echtgenoot op de schiekade te wandelen toon eensklaps uit een der huizen een man rende en de dame eenige klappen op het hoofd gaf. De echtgenoot wilde den aanrander te lijf doch maakte dadelijk zijn verontschuldiging, daar bij bemerkte, dat de hoed zijner vrouw in brand en de man het vuur gedoofd had. Vermoedelijk was een vonk van een voorbij gaande locomotief op de groote verzameling linten, bloemen en veeren neergekomen, waar mede het hoofddeksel prijkte. TEXEL3CHE COURANT,

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1