Buitenland. Uitslag van gehouden Verhoopingen. PREDIKBEURTEN. E8B achttal dames te Leeuwarden deelen in de „L. Ct." mede, dat zij voornemens zijn een poging te wagen den nachtarbeid van bakkers daar ter stede afgeschaft te krijgen. Zij zullen aan de huismoeders lijsten aanbieden waarop deze door haar handteekening te plaatsen verklaren het brood zoo noodig later op den dag te willen ontvangen. „Moge het zoo openbaar worden, zeggen de bedoelde dames, dat bij alle verschil van stand de Leeuwarder vrouwen samenstemmen in dit gevoelen. Wij wenschen geen genot, waardoor in tal van gezinnen de levenslast verzwaard, der gezondheid schade berokkend en de gezelligheid verdreven wordt." Te Alfen aan de Rijn is een nieuw middel beproefd, om de behoeftigers van Alfen, Oudshoorn en Aarlanderveen te hulp te komen. De harmonie-vereeniging „Beethoven" en 't fanfarecorps der Martha-stichting „Euphonia" onder leiding van hun directeur, den heer A. J. Marks, hielden eene muzikale wandeling door de drie gemeenten, waarbij een schaal- eollecte werd gehouden, welke goed slaagde. Zij bracht f 809.57 op. Een alleszins goed melker kan per koe en per dag minstens een liter meer melken, dan een middelmatig melker. Verschil5 rijks daalders per jaar en per koe, dus 250 gulden per 20 koeien. De kleintjes maken de grooten en... rijkdom en een dubbeltje kennen mekaar. In den Haag wil men weder een bond oprichten, een wereldbond nog al. Het lid maatschap kost geen geld. Dit kan zeker meewerken om het aantal leden groot te maken. Het doel is: den oorlog te doen ver dwenen en de internationale rechten af te schaffen. Dat gouden tientjes gevaarlijk geld zijn ondervond de heer W. die zich met de trem van den overtoom te Amsterdam naar het Leidscheplein begaf. Hij vroeg den conducteur een enkelen rit en gaf in betaling drie 2Vs-centstukken, zoo dacht hij, maar in waarheid waren het 2 gouden tientjes en een 2 Va-centstuk. Gelukkig merkte de conducteur het en was zoo eerlijk den heer W. op de vergissing te wijzen. De eerlijke conducteur werd genereus beloond, hij kreegtwee en een halven eent Een goed begin is een daalder waard, zegt men, maar te groote zegen en dan zoo in den winter, kan toch ook minder aange naam zijn. Een jonggehuwd paar teDoezum is met de geboorte van een drieling verrast. In de onderaardsche gangen van den St. Pietersberg heeft sinds eenigen tijd een zonderling zijn intrek genomen. Deze holbe woner, zekere Louis Wijnands, 25 30 jaar oud, woont reeds sedert jaren in de gemeente St. Pieter, ofschoon tot voor korten tijd boven den grond. Verstandelijk abnormaal en lijdende aan toevallen als hij is, werd hij ongeschikt voor zftn werk bij den boer, zoodat hij ont slagen werd. In een gedeelte van den berg heeft hij zich een bedstede gemaakt en hij leeft daar nu rustig en ongestoord. Des daags gaat hij rond om voor eten en kleeren te zorgen, waaraan het hem dan ook niet ontbreekt. Indringers duldt hij niet in zijn gebied; komen er vreemdelingen, dan weet hij ze spoedig te verjagen. Een brandend bosje stroo verspreidt zulk een verstikkenden rook, dat de nieuwsgierige overhaast de vlucht neemt. Daar het gedeelte der gangen waar hij ver blijf houdt, privaat eigendom is van een grond bezitter, die den zonderling zijn leven niet misgunt, heeft men hier met een permanenten hol-bewoner te doen. In de „Verzekeringsbode" leest men het volgende „Iets nieuws onder de zonHet gemeente bestuur van Kampen heeft aanbesteding (sic) uitgeschreven voor de verzekering van het gemeente-ambtenaars en bedienden-personeel tegen ongelukken. Geen Kamper-ui!?" Nooit zag men te Roermond zooveel Belgische nikkelmunt in omloop als in den laatsten tijd. Er wordt bepaald weer op groote schaal geknoeid. Zoo'n zaakje in nikkelmunt levert ook aardige winsten op. Een vijffranc- stuk beurt men hier a f 2.40. Men zendt het naar België en vraagt er nikkelmunt voor. Dan krijgt meu 50 stukjes van 10 centimes er voor. Die geeft men hier a 5 cents per stuk uit, en verdient zoodoende 10 cents per vijffranc of ruim 4 percent. Geen wonder dus dat er veel nikkel in omloop is. (L. K.) Het schijnt een mooie boel geweest te zijn op bet Zaterdag gehouden jaarlljksche gemeente raadsbal in het Raadhuis te Parijs- Vooraf is er handel in de invitatiekaarten gedreven. Toen, op het bal zelf, zijn, gelukkig na het vertrek van president Faure en zijn dochter, de buffetten op ergerlijke wijze geplundert- .Dames" en .heeren" staken zooveel vruchten in hun zakken als zij krijgen koDden en rukten de bloemen bij trossen af. En nu komen er bij de politie tal van aan giften van menschen, wier horloges, kostbaarhe den, porte-monnaies gestolen zijn; zoodat er on der het gedistingeerde publiek nog zakkenrolleis geweest zijn op den koop toe. Een vreeselijk oogenblik heeft een spoorweg beambte te Kopenhagen dezer dagen doorleefd. Een rangeereriden trein, die hem achterop kwam, hoorde hij niet vóór die vlak achter hem was: toen keek hfj om en wilde vlug op zij spririgen maar struikelde en viel tusschen de rails. Gelukkig had hij de tegenwoordigheid van geest om stil te blijven liggen, zoodat de eerste wagen zonder hem te raken vrjj langzaam boven zijn rug voorbij rolde. Met de volgende wagens liep het ook goed af; Maar op eens bedacht de man dat de locomotief die achteraan kwam (de trein werd geduwd) niet over hem heen kon, want dat de aschbak daarvoor te laag was. Nog kort goleden was een wegwerker daardoor gedood De man werd radeloos van angst. Hij durfde niet te probeeren, tusschen twee wielen door te ontsnappen, want ofschoon de trein vrjj langzaam reed, kon hg er toch wel op rekenen dat z(jn beenen onder het wiel zouden komen. Steeds nader hoorde hij de zwaar blazende machine Op eens kreeg h)j een inval: hij keek omhoog en greep een ijzeren stang onder een van de over hem heen rollende wagens het was juist de laatste wagen. Toen liet hjj zich voortslepen. Intusschen schreeuwde hjj met al zijn machten weldra stond de trein stil. De man werd geheel ongedeerd te voorschijn gehaald. Maar hij zag er uit als een Hjk en kon in 't eerst niet spreken van den schrik. Omstreeks 75 steden en gemeenten in de Kaapkolonie hebben moties aangenomen, waarin de staatkunde van Rhodes wordt afgekeurd en sympathie wordt uitgesproken voor de Boeren. De vereeniging tot bescherming der belangen van de kolonisten te Bloemfontein, heeft met alge- meene stemmen de krachtige verklaringen der tegen Rhodes gerichte meetings goedgekeurd, wijl deze blijk geven dat de broederlijke gevoelens onder alle Afrikaanders levendiger zijn dan ooit. Van den 3den Februari wordt uit Kanea gemeldHet deel der stad, waar de Christenen wonen, staat in brand; verschillende gezinnen, die aan boord der Europeesche pantserschepen wilden vluchten, werden aangevallen, waarbfj vele personen gewond werden. Het aantal slachtoffers wordt op driehonderd geschat. Het gerucht wil, dat de Turken de Fransche marinetroepen aanvielen, die de Katholieke kerk en de scholen beschermden. De Turken hebben het paleis van den gouverneur omsingeld en eischten de herroeping van het besluit, waarbij het vertrek der Turken belet wordt. De consuls te Kanea hebben zich aan boord der vreemde oorlogsschepen begeven. Zeven honderd vijftig vrouwen en kinderen z(jn reeds te Milo aan boord van het Italiaansche pantser schip aangekomen. Nu het groote wild uit Zuid-Afrika verdwijnen gaat, is schijfschieten het geliefkoosde tijdverdrijf der Transvalers. Te Zandfontein schoot onlangs een oude voortrekker met name H. A. Alberts mede. De man is de 75 gepasseerd, maar het oog ziet nog scherp en de hand is vast. Hij daagde vijf van zjjn kleinzonen uit, en zjj moesten voor ou pa de vlag strijken. Van de tien schoten, die hjj deed, waren zes rozen en de andere niet ver daarvandaan. Zou men uit dit voorbeeld moeten besluiten, dat de Engelschen gelijk hebben die beweren, dat de jonge Boeren bij lange na niet zoo schieten als de oude Volgens .Fairplay" is tusschen Nederland, Duitschland, België, Frankrijk, Rijsland, Zweden en Noorwegen een overeenkomst gesloten, volgens welke geen onderdaan van de eene natie opeen schip van de andere mag aanmonsteren, indien h(j niet een bewijs van den consul van zijn land of marine-autoriteiten produceert, waaruit blijkt, dat er geen bezwaren aan die aanmonstering verbonden zijn. Een groot onheil is in December bij Foochow gebeurd. In een tempel te Kwangtow zou voor de eerste maal een tooneelvoorstelling worden gegeven en daar het tevens een première was, was de tempel volgepropt met menschen; Onder de toeschouwers bevonden zich ook vrouwen en kinderen in strijd met de gewoonte. Bij het gieten van olie in een lamp werd een weinigje op den grond gemorst en toen een stukje vuur onvoorzichtig weggeworpen, daarmede in aanra king kwam, ontstond er brand. Met een plank die van het tooneel werd aangegeven om de vlam te blusschen, werd een hanglamp verbrij zeld, waarop het geheele tooneel dadelijk in lichte laaie stond. De menigte beproefde te ont komen door twee kleine zijdeuren, daar de hoofddeur gesloten was, doch er werd zoo ge drongen dat een opstopping ontstond. Meer dan 300 personen, voor het meerendeel vrouwen en kinderen, moeten zijn omgekomen. Van de 40 tooneelspelers konden zich er slechts vier redden. Onder de wandelaars op een plein in het hartje van Weenen bevond zich onlangs een oude dame met haren lieveliDg, haar „Puffi." Deze, een zuiver gewasschen, harige, schril keffende pinscher, presenteerde zich, zoo verhaalt het „N. W. Tgbl.", geheel fin-de-siécle. Op zjjn waggelend kopje boemelde een miniatuur-cylinder met een zeer breeden rand la mode; een bordeauxrood dek omhulde het weigeschoren lijf van den vier voeter, terwijl aan de plaats, waar het lustig kwispelende staartje begint, men een prachtige, uit een Schotsche sjerp gedraaide kokarde zag. Dat was echter nog niet alles. De pootjes staken in uiterst kleine, zeer sierlijk gevormde slob kousen. Bjj de straatjongens verwekte „Puffi" een gansch onbeschrijfelijke opwinding. De sensatie, die hij maakte, scheen zijn meesteres eindelijk onaangenaam te wordenzjj wenkte een fiacre, tilde spoedig den hond in den wagen en onttrok daardoor den beschoeiden pinscher aan aller blikken. Zaterdag 13 Februari te Oudeschild. Notaris G. J. O. D. DIKKERS. Een woon- winkelhuis met pakhuis te Oudeschild, groot 4 A. Opgehouden. Een huis en erf te Oudeschtld groot 4 A. Kooper Jn. Schellinger qq. voor f 335.— Een huis en erf te Oudeschild groot 27 cA. Kooper Jb. Wz. Hillenius voor - 250.— Een pakhuis te Nieuweschild groot 1A. 2 cA. Opgehouden. Zondag 31 Februari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. Koog. Nam. 2 uur Ds. van Schaick. Ben Hoorn. Voorm. halftien Ds. Leffëf. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Ooeksdorp. Voorm. tien uur de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half 7 Ds. Kuperus. Den Hoorn, 's Avonds half 7 Dr. Heep. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 17 Februari. Burg. Geen dienst. Donderdag 18 Februari. Oosterend. 's Avonds 7 uur de Hr. van Zweden. (BiJbellexing.) Burgerlijken stand der Gemeente Texel. van 10 Fébr. tot 16 Fébr. ONDERTROUWDAdriaan Wagemaker en Geertje Kejjser (Burg). Cornells de Ridder en Aagje Spigt (Koog). GETROUWD Rens Kooger (Oosterend) en Tetje Wuis (Oost). Johannes Smit (Eierland) en Maria Johanna Dijker (Oudeschild). GEBOREN Cornelia, dochter van Comelis Bruin en Keunje Boon (Molenbuurt). Aris Jan, zoon van Aris Eelman en Trijntje Bruin (Hoogte). Geertje, dochter van Gerrit Vlaming en Aafje Kooger (Oosterend). OVERLEDEN: Geene. »Mt 'JK-U—tm y upi v ■mio HHIW——WW—

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2