N°. 991. Zondag 21 Februari. A0. 1897. Nieuws- en Advertentieblad- Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor in Bubo 80 Ota. Frans» per pui door ge- haal Nebbblanb 45 Cta. Naar Aarranca an andera landen mat verhooging dar gerta's. Advertentldn vóór li nor op den dag der uitgave. Prijs der AdvertentUn Van 1 tot B ragela 80 Ots. - Iedere regel maar S Cta. firaata letters an Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers S Ots. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIÉN worden aangenomen bij do üitgmrs LANÖEVELD SE ROOU, Farkttraat, Bono or Tinna TEXEL, 20 Februari 1897. Woensdagavond gaf de rederijkerskamer „Onderling Genoegen" alhier hare 2e uitvoering gedurende dit winterseizoen. Was bij hare eerste uitvoering in Dee. j.l. de zaal in het hotel „Texel" zeer goed bezet, ook thans viel over de opkomst der donateurs en geïntrodu- «eerden geenszins te klagen, wel een bewijs meenen wij, dat de uitvoering in December gegeven bij velen een zeer goeden indruk had achtergelaten en men vertrouwde ook thans niet teleurgesteld te moeten huiswaarts keereH. Door den President werd in zijn openings woord er op gewezen, dat ook nu weder een groot deel der werkende leden voor het eerst zouden optreden en werd verzocht niet al te hard te zijn in het oordeel, aan welk verzoek naar wij vertrouwen door de meesten zoo niet door allen wel zal zijn voldaan. Zooals bekend is, werd ten tooneele gebracht het blijspel: „Een kijkje in den keuken of zoo spelen knechten en meiden de baas." Een stuk zeker wel geschikt de lachspieren van het publiek in beweging te brengen, en dat bij velen in den smaak valt, vooral wanneer het wordt gespeeld op de wijze waarop dit door de rederijkerskamer werd gedaan. Het luide en aanhoudend applaus na afloop van elk bedrijf was daarvoor zeker een zeer klaar bewijs. De werkende leden kweten zich dan ook flink van de hun opgedragen taak, de rollen waren zeer goed ingestudeerd en blijkbaar had men ook thans weder geprofiteerd van de opmerkingen gedurende de voorafgaande repe- titiëa verstrekt door de heeren adviseerende leden, die volgens den President der kamer steeds ter repetitie waren aanwezig geweest. Het woord van dank namens de kamer aan genoemde heeren was o. i. dus welverdiend. Niet minder was dit zeker ook het woord tot welkom bij de opening der bijeenkomst door hem gesproken tot de aanwezigen in 't alge meen en in 't bijzonder tot de leden der rederijkerskamer van de Cocksdorp, die zich door den grooten afstand niet hadden laten weerhouden om gevolg te geven aan de uit noodiging der kamer om de voorstelling dien avond by te wonen. Een recht gezellig en geanimeerd bal hield na afloop der tooneeivoorstelling nog velen tot vrij laat in den nacht bijeen. Omtrent de voorstelling voor personen be neden 16 jarigen leeftijd Donderdagavond door dezelfde kamer gegeven, vernamen wg, dat ook toen over de opkomst niet viel te klagen. De jeugdige toehoorders en hoorderessen hadden recht veel genoegen, mocht de kamer in den volgenden winter weder er toe besluiten eene kindervoorstelling te geven, dan twijfelen wij niet, of ook dan zal men over het aantal bezoekers geen klagen hebben. Zeker een zeer aangename verrassing was het voor het jonge volkje, toen in de pauze een goed gevulde trommel met koekjes by hen rondging en het elk geoorloofd was daarvan iets te nemen. Volgens ons welwillend verstrekte op gave bevat de lijst van de personen in deze gemeente, die in dit jaar in aanmerking komen, om op de kiezerslijst te worden geplaatst 1100 namen. Bedoelde lijst werd 19 Febr. aan de Besturen der Inrichtingen van Wel dadigheid gezonden voor op- en aanmerkingen. De kiezerslijst van het vorig jaar bevat 590 namen, zoodat het aantal kiezers waarschijnlijk dit jaar met een 4 500tal zal vermeerderen. Gisterenavond had in het logement ,de Oranjeboom" de algemeene vergadering plaats der leden van de Onderlinge Maatschappij tot Uitkeering by Overlijden .Vooruitgang is ons doel." De zaal was vrij goed bezet, ofschoon zeker niet in die mate als wel zou kunnen worden verwacht, indien men het groot aantal leden der vereenlging in aanmerking neemt. Die leden zijn over het geheele eiland verspreid en ondanks het mingunstige weder merkte wij er nog eenigen op, die ofschoon niet aan den Burg waren woon achtig toch waren opgekomen. In z(jn korte openingsrede riep de directeur aan allen een welkom toe, verder wees hij er op, dat de toestand der vereenlging gunstig was te noemen, dat gedurende 1896 het ledental zeer was vermeerderd, doch dat een zware slaghaar had getroffen door het overlijden van haar secretaris en mede-oprichter, den heer J. G. Moojen, enten slotte spoorde hy allen aan, het doel der vereeniglng eendrachtig te steunen- De notulen der vorige vergadering daarop gelezen werden zonder eenige wyziging goedgekeurd. Het voorstel van het Bestuur tot wyziging der Statuten en van het huishoudeiyk reglement werd op verzoek van den Directeur door den Boekhouder der vergadering medegedeeld en nader verklaard. De bedoeling er van is, om de ver kiezing van Directeur, Secretaris, Penningmeester en Boekhouder niet te doen plaats hebben door alle leden, doch dit over te laten aan het bestuur en dus alleen de verkiezing der commissarissen door de vergadering te doen plaats hebben. Bedoeld voorstel werd gedaan voornameiyk met het oog hierop, dat meermalen personen worden gekozen, die feiteiyk voor de hun opgedragen taak niet geschikt biyken te zyn. Aangezien door niemand hiertegen iets werd ingebracht, werd genoemd voorstel by acclamatie aangenomen. Tot Secretaris werd door het bestuur gekozen de heer P. Lieuwen, welke zich die benoeming liet welgevallen. Door den Boekhouder als plaatsvervangend Secretaris wordt hierna het jaarverslag over 1896 voorgelezen, waaraan wy het vólgende ontleenen Op 1 Januari 1896 bedroeg het ledental 884, dank zy echter den yver van den bode, J. Maat, en misschien ook wel de vrystelling van contri butie gedurende de wintermaanden, was dat getal geklommen tot 1103. Door sterfgeval, royeering wegens wanbetaling, enz. waren er afgegaan 26 leden, zoodat het ledental op 31 Dec. '96 1077 bedroeg. Ook financieel was de vereeniglng zeer vooruit gegaan. Op 1 Januari '96 was in kas netto f 1082,85,, terwyi op ultimo Dec. van dat jaar dat bedrag was vermeerderd met f 999,31, en dus gestegen tot f 2082,17. Gedurende 1896 waren gedaan 4 uitkeeringen n.l. 2 van f 75.—, 1 van f 20.— en 1 van f6.— Gedurende dat jaar waren gehouden 2 algemeene en 7 bestuursvergaderingen. Men had de Statuten opgezonden ten einde er de koninkiyke goed keuring op te krygen, doch volgens de ministilëele beschikking kon die niet worden verleend, omdat de vereeniging eene onderlinge was. In herinnering wordt gebracht het overiyden van den secretaris J. G. Moojen, in wien de vereeniging niet alleen een goed Secretaris doch tevens een goed vriend verloor. Uit erkenteiykheid voor die vele diensten had het bestuur gemeend voor rekening der vereeniging een krans te moeten leggen op het graf van den overledene. Met den wensch, dat ook 1897 voor de ver eeniging een goed jaar moge zyn en dat de bode minder last moge hebben met de inning der contributie, eindigde het verslag. Door den Directeur werd den waarnemenden Secretaris dank gebracht voor zyn keurig verslag en tevens den nieuwbenoemde geïnstalleerd. Aan het verslag van den Penningmeester ont leenen wy alleen, dat de ontvangsten bestonden uit contributie f 1512,39, uitgereikte polissen f 11.10 en rente f 31.70; totaal f 1555,19. De uitgaven in hoofdzaak uit: Uitkeeringen f 186,—, bodeloon f 261,46, vergoeding Penningm. f 30,— en verdere uitgaven voor vertering, druk-, bindloon en advertentiekosten, verschotten, enz. Totaal der uitgaven f 555, 87,. Batig saldo over 1896 f 999,31, of met inbegrip van dat over 1895 f2082,17. De rekening van den Penningm. werd door een commissie van 8 leden uit de veigadering benoemd, daarop nagezien en in orde bevonden. De benoeming van een commissaris was nu aan de orde. Aftreden moest als zoodanig de heer Abr. Geus. (Niet direct herkiesbaar.) Met 39 van de 70 stemmen werd gekozen de heer Adr. Bakker, die, omdat hy niet aanwezig was per bode van zyne benoeming werd ver wittigd en deze aannam. Ten slotte doet de directeur nog mededeeling dat door het bestuur besloten is de aftredende bestuursleden, wanneer zy tot de oprichters be- hooren, te benoemen tot eerelid, zoodat thans de heer Abr. Geus als zoodanig is benoemd. Niemand iets te vragen hebbende of voor te stellen sluit de Directeur de vergadering. Hy dankt daarby de leden voor hun trouwe opkomst en spreekt den wensch uit, dat allen zullen trachten het ledental der vereeniging te vergrooten en dat er voortaan minder last zal moge zyn met het innen der contributie. Oudeschild, 18 Febr. Door vier blazer- schuiten is een groote ijzeren ton, met steen en ketting er aan, op stroom gevischt en hier aangebracht. Zeer waarschijnlijk is het de ton van de Bosch, die vermoedelijk door de ijsvelden is meegesleurd. Eenige schuiten, die reeds by herhaling poogden de haven van Harlingen te bereiken, mocht dit tot heden niet gelukken. Sinds Donderdagavond is hier het ys voor de kust flink opgeruimd; ook de haven is ysvry. Indien de Z.W.wind biyft doorwaaien, zal men hier eindelijk van den winterlast ont slagen zyn. In de alhier gevestigde afdeeling van den Ned. Prot. bond, trad gisterenavond de Heer Heep, van den Hoorn op. Na een hartehjk woord van welkom, door den heer Niessink, hield spreker een keurige rede, over de groote Hervormer Melanchton, TEXELSCHE COURAMT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1