Buitenland. PREDIKBEURTEN. ADYEKEENTIËK. Met sehier ademlooze aandacht werd deze I vertrefefeenden trein zat te wankten en daar- sehoone lezieg aangehoord. De Heer Heep vond hij zij so beschouwingen aanleiding om duidelijk ia het licht testellen, dat men in alle goede zaken zeer goed ban medegaan met andersdenkenden. Mocht die geest van verdraagzaamheid zich meer en meer doen gelden! Het woord van dank en tevens de wensch: tot weerzien.' door den Heer Niessink tot den Heer Heep gericht, vond algemeen weer klank bij de hoorders, die zeer zeker een nuttige en leerzame avond doorbrachten. Oosterend, 19 Febr. Woensdagavond werd in het lokaal van den heer C, Duittker de zoogenaamde „schattenbesteding" gehouden, die zich thans geheel bepaalt tot het verhuren der wegen uit de buurt. Tot buurtheer werd gekozen de heer Jobs. Koning Sz. ter vervanging van den heer H. J. Keijser, die haar den Burg is vertrokken. De wegen werden voor even me8r geld verhuurd dan in het vorige jaar, terwijl bij de rekening bleek, dat de kas in gunstiger staat verkeerde dan in het vorige jaar. Sloot men toen met een nadeelig slot, thans bleef een batig saldo van f 2.70r,. De Cocksdorp, 19 Feb. Alhier circuleert een adres aan den Gemeenteraad ter verkrijging van eene stembus te dezer plaatse. De alhier bestaande rederijkerskamer heeft besloten in dit seizoen geene uitvoering meer te geven. Als bewijs van de buitergewone activiteit der beambten aan de Rgkspostspaarbank in de drukke dagen die achter ons liggen, diene het volgende: Een aspirant-spaarkiezer te Maasland zendt per laatste post Zaterdag 13 Februari een schrijven aan den directeur der Rijkspost spaarbank, met verzoek om de „verklaring" noodig om op de kiezerslijsten gebracht te worden. Blijkbaar hebben de beambten der bank den geheelen Zondag gearbeid, want Maandagmorgen was de verklaring reeds ten gemeentehuize. Zoo gaat het geld naar de maan! Te Wagenborgen is een boerderij verkocht voor f 15.500. Eenige jaren geleden werd een bod van 52000 afgeslagen. Er licht nu een eerste hypotheek op van f 36.000 en een tweede van f 11000. Een welgestelde vrouw te Oostermeer (Fr.) liet in 1864 aldaar een nieuw huis bouwen en geheel meubileerea. Zij wilde het echter niet betrekken en altoos bleef het ledig staan, nu reeds 32 jaren. De zonderlinge vrouw is thans overleden en de erfgenamen zullen nu het huis wel laten bewonen. Fatale termijn voor kiesrecht! Yan meer dan één zijde is de meaning geopperd dat zij, die zich vóór 15 Februari niet aangaven voor het kiesrecht, nog gelegen heid zouden hebben om die aangifte vóór of op 15 April te doen. In den doolhof van voorschriften der nieuwe kieswet die, naar meermalen gebleken is, zich uitstekend leent tot het houden van humoristische voordrachtenis vaak moeie- ljjk den weg te vindeD. Wat deze aangifte- quaestie echter betreft, wordt van bevoegde zijde aan de „Midd. Ct."gemeld: dat aangiften overeenkomstig art. 15 der kieswet, na 15 Februari gedaan, ongetwijfeld nietig zija. Hij kreeg bloed voor 't hart! Voor het kantongerecht te Haarlem weigerde een zich noemend anarchist den eed af te leggen, ook t08n de ambtenaar van het O. M. hem wees op zijne bevoegdheid om hem onver wijld in hechtenis te laten nemen, een hechtenis die vier weken duren kan. De zitting werd toen een oogenblik geschorst en nadat de ambtenaar den weerspannigen getuige nogmaals onderhouden had, koos deze ten iaatste eieren voor zftn geld en legde, hoewel mokkende, den eed af. Die hardvochtige rechercheurs 1 Aan het eentraalstatton te Utrecht bevond zich Woensdagavond een jong paartje, dat blikbaar met ongeduld op den naar Arnhem mede zoo geheel was vervuld, dat zij er niets van schenen te bemerken, dat zij de bijzondere aandacht van twee hoeren hadden getrokken, die zieh ook in de wachtkamer bevonden, en die hen steeds naderbij kwamen, alsof zij zich wilden verzekeren dat zij zich niet hadden vergist. Eindelijk was het lang verbeide oogenblik daar es zou de jonge man met zijn meisje in de reeds geopende coupé stappen, toen hij door de beide heeren, die hem op den voet waren gevolgd, werd aangesproken en, nadat zij zich als rechercheurs der Utrechtache politie hadden bekend gemaakt, werd uitge- noodigd hen naar het politiebureau te volgen, daar zij hem hadden berkend als den voort vluchtige kantoorbediende V., die z§n patroon te Amsterdam voor f 300 had bestolen en wiens opsporing in het politieblad was verzocht. V. werd den volgenden morgen gevankelijk naar Arasterdam getransporteerd, werwaarts zija moisje hem vrijwillig volgde. Van het ontvreemde geld was echter aog maar weinig meer over. Onder broeders! Te Enschedé ontstond op de openbare straat hevige ruzie tussctm twee gebroeders Verse- rius, met het gevolg, dat de een den ander met een mos een grocte snede aan den hals toebracht. De dader is gevankelijk naar Almeloo overgebracht; hij had tevens nog gevangenisstraf te goed. De beide broeders zijn met rood paspoort ontslagen militairen. Bij het Departement van Koloniën is van den Gouverneur-Generaal vanNaderlaidseh Indië ontvangen het volgende, van 17 dezer gedagteefeende telegram betreffende de krijgs verrichtingen in Atjeh: .Eergisteren en gisteren vijand uit eene positie in het gebergte tusschen Montasik en Indrapoeri verdreven. „Gesneuveld zijn een Europ©9sch sergeant en een Amboineesch marechaussee. „Niet gevaarlijk gewond zijn 18 militairen beneden den raag van officier, waaronder 9 Europeesehe. Te Voorschoten heeft een 90-jarige voor de tweed9 maal zijn zilveren bruiloft gevierd. Op 26-jarigea leeftijd huwde hij en mocht met zijn eerste vrouw zijn zilveren feest vieren. Hij verloor haar acht jaar daarna. Na zes jaar weduwnaar te zijn geweest, trouwde hij op zijn 65ste jaar voor de tweede maal en vierde nu zijn tweede zilveren bruiloft. In het dorp Sarhuisterveen (Fr.) betrapten twee marechassees een jongetje op houtsprok- kelen. Het kereltje wist niet hoe oud het was, waarom de politie met hem naar zijn moeder giag, die in een hut woonde. Daar binnentredende, stond het middageten voor het jongetje klaar, bestaande uitgekookte aard appelschillen. Anders had de moeder niet. De marechaussees stelden dadelijk hun zakgeld aan de arme weduwe ter hand. Te Montmagny In Frankrijk liep een dikke rijke heereboer over zijn veld, toen hij een prachti- gen haas in de struiken verward zag zitten. Hij liep er heen en pakte het dier, dat hevig spartelde. Toen bond de geldzak den haas om hem vast te houden een zijden beurs (waarin 760 francs) om den nek. Maar de haas waagde een laatste poging, gleed tusschen de handen van den heereboer door en verdween met de 760 francs om zijn hals. Sedert dit feit te Montmagny bekend is geworden, is de liefhebberij voor do jacht er aanmerkelijk toegenomen. De „Débats" bevat een hoofdartikel van dr. G. Daremberg over de pest, waarvan de slot som overeenkomende met dien van dr. Roux aldus luidt „Wij hebben weinig kans van de pest in Europa te zienindien enkele gevallen er zich mochten voordoen, is het bijna zeker, dat zij geen brand punten van besmetting zouden vormen, dank zij de tegenwoordige volmaaktheid der ontsmetting; de eventueele gevallen zullen bijna alle door het serum van Yersin genezen." Als een gevolg van de werkstaking te Ham kan gelden, dat de Paketvaart-Maatschappy aldaar een nieuwe arbeidsregeling heeft ingevoerd. Een gedeelte van de arbeiders, de voornaamste, wor den op de maand, en een aantal anderen op de veertien dagen gehuurd, allen met recht op pen sioen en opklimmend loon. Na vijf jaar is het hoogste loon bereikt. Te Bombay zijn om den voortgang van de pest te stuiten de strengste voorzorgmaatregelen van kracht geworden. Spoortreinen en schepen worden aan een geneeskundig onderzoek onder zoek onderworpen. Voor de inlanderawijk zijn doortastende verordeningen gemaakt, welke den beambten het recht geven alle onreine gebouwen te sloopen. Te Birmerham is een kind van negen maan den vermoord door een kat. De kleine lag bij de ouders in bed. B|j zijn ontwaken zag de vader, dat de kat op het gelaat van het kind lag. B(j verjoeg het dier, maar de kleine was reeds gestikt, Een New-Yorsch blad, de „Eveningtelegram," had den persoon, die by het raden naar het stem- mental, dat by de laatste verkiezingen op den ge kozen candidaat zou worden uitgebracht, een kos teloos reisje om de wereld beloofd' De gelukkige winner is een handelsagent te New-York Willi am Taylor: Mac Kinley verwierf 597,389 stem men en Taylor had 597,397 of 8 stemmen meer geraden/ De reis zal over San Francisco, Japan, het Suez-kanaal, Parys en Londen gaan. Negen en veertig andere „raders" die na Taylor het dichtst by het werkelyke cijfer kwamen, mogen op kosten van het blad de plechtige installatie van Mac Kinley te Washington gaan bywonen De Kruiskerk te Dresden is een prooi der vlammen geworden. De brand is in hetklokkenhuis uitgebroken, vermoedeiyk aangestoken. Weldra vormden kerk en toren één vlammenzee. De torenwachter heeft zich kunnen redden door langs den bliksemafleider naar beneden te klauteren. De keik was voor anderhalf millioen mark verzekerd. B(j Harland en Wolf te Belfast is de kiel gelegd voor een nieuwen transatlantischenstoomer van de White-Star-iyn. Het schip zal, naar het eerst onlangs gesloopte, pionierschip van de lyn Oceanic worden gedoopt. Het schip zal 680 Eng. voet lang zyn, 27 knoop moeten loopen en dicht by de f 4.800.000 kosten; Het moet den afstand van Liverpool naar New-York afleggen in vier dagen. Uit alle deelen van Rusland komen berichten over hevige stormen en sterke vorst. In en om Odessa heeft eenharde storm, vergezeld van regen on vorst, alle telegraafiynen vernield. Ook de te lefoonleidingen zyn gestoord. Twee menschen zyn door vallende telegraafpalen gedood, anderen ge wond. Soadag 21 Februari, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. Koog. Nam. 2 uur Ds. van Schaick. Dew Hoorn. Voorm. balftien Ds. Leffef. Oudesehild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Ooeksdorp. Voorm. tien uur de Hr. Babends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Küpekus. Burg. 's Avonds half 7 Ds. Kuperus. Den Hoorn, 's Avonds half 7 Ds. Hesp. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 24 Februari. Burg. 's Avonds half zeven Ds. van Schaick. Donderdag 25 Februari. Oosterend. 's Avonds 7 uur de Hr. van Zweden. (Bybellexing.) Ondektkouwd GERUIT W. KEIJSER en HENDRINA DE TIN. Oudshoorn (Z. Holland) Oosterland (Zeeland) 18 Febr. 1897. Ondertrouwd JACOB PLAATSMAN en NEELTJE SNIP. Helder, 18 Februari 1897>

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2