Buitenland. ~P B F. DIK B EWRT B n"* „Trinitas" wisselde deze voordrachten met schoone muziek af en oogste zeer veel bijval, met de voordracht der „fietscoupletten." Tegen elf uur scheidde de vergadering noode; want men was recht gezellig bijeen geweeet, dank zij vooral ook de bereidwilligheid van .Trinitas," die het genot van den avond zeer verhoogde. De Cocksdorp, 3 Maart. De visschers, die zich eerst onledig hielden met het visschen naar cockles, hebben dit werk moeten staken, daar deze schelpdieren na den winter in zeer geringe hoeveelheid worden aangetroffen. Ze leggen zich nu meer toe op de mosselvangst. In den beginne golden de mosselen per baal 40 cent, doch de opkoopers te Harlingen kunnen nu niet meer besteden dan 25 ct., zoodat een schraal weekloon wordt besomd. Eene der schuiten wist nog 6 balen katoen- zaadmeel machtig te worden, terwijl ook nog een stuk rondhout flaadboom) werd aangebracht. Nooit gedacht het zóóver te brengen Als no. 1 van de te Hoogezand opgemaakte lijst van kiesgerechtigden komt een persoon voor, die ruim 88 jaren oud en voor de eerste maal kiezer is. De bepalingen van de nieuwe kieswet hebben hem dat recht versehaft. Zaterdagnamiddag werd te Leiden een persoon aangehouden, die verdacht werd een zak gerst te hebben ontvreemd. Na zijne bekentenis werd hij, na gefouilleerd te zijn, in een arrestantenkamer geplaatst. Toen hij ongeveer een uur later door den commissaris van politie moest gehoord worden, bleek het dat hij zich aan zijn boezeroen opgehangen had. Hij was een oude bekende der justitie. Een der opvarenden van de Prins Willem I van den Kon. West-Ind. Mail, verhaalt in eene particuliere correspondentie het volgende: Een paar dagen voor wij de Westereilanden passeerden, zagen wij het wrak van een houten bark drijven. De groote mast stond nog, fokke- en bezaansmast lagen omver, verschansing en houten waren weggeslagen, maar er woei een groote lap in het groot want. Dit wekte onze achterdocht. De le officier en ik gingen samen in een boot er heen en wat we toen zagen was afgrijselijk. In de Kajuit die gedeeltelijk ingeslagen was, vonden wij drie menschen-lijken waarvan een nog onbeschadigd. De man was hoogstens een dag dood. Allen waren uitgeteerd van gebrek. Een hond met geen pond vleeseh meer op zijn ribben leefde nog. De drie lijken hebben wij met alle eer begraven in den Oeeaan en den hond meegenomen. Uit de papieren bleek dat het was de bark „Ulf van Grimsby," op 18 Nov. van Peneacola met hout vertrokken naar Londen. Op 25 Dec. waren zij overvallen door een orkaan, die 9 van de 12 opvarenden overboord sloeg en het schip tot wrak maakte. De drie anderen waren door gebrek omgekomen. Al dien tijd hadden zij geen schip, gezien. De arme hond is den tweeden dag na zijne redding overleden. Het was eene verschrikkelijke ontmoeting. Een vreemde vergissing! Vrijdagmiddag na afloop der kaasmarkt te Breukelen, zou de veehouder T. Korver van Ter Aa zijn paard inspannen, doch hij was niet weinig verrast, toen hg in plaats van zijn fraaien draver een oude knol in de plaatsvond. Men meende te weten, dat iemand van Abkoude in vergissing het verkeerde paard had mee genomen. Zoo komen de oplichters te pas! Gisteren vervoegde zich in den winkel van den heer Roelof Citroen, juwelier in de Kalver- straat te Amsterdam, een jongmensch met een gesloten envelop. De heer Citroen vond daarin een briefje van een dame aan hetOosteinden woonachtig, waarin deze verzocht den brenger een aantal gouden ringen op zicht mede te geven. De heer Citroen vertrouwde de zaak niet, daar hij de dame, wier handteekening op het briefje stond, kende. Hij vroeg don jongen man of hij bij die familie in dienst was, waarop het antwoord luidde dat bij er palfrenier was. Toen begreep de heer Citroen, dat de zaak geheel mis was, want de dame in quaastie hield geen equipage en had dus waarschijnlijk ook geen palfrenier in dienst. H8 telefoneerden naar de familie en kreeg ten antwoord dat men geen briefje gezonden had. De heer Citroen liet toen den jongen man in den winkel in 't oog houden en telefoneerde de politie om een paar rechercheurs te sturen. Dezen kwamen en rekenden den oplichter in, maar deze wist zich in de Kalverstraat los te rukken en zette het op een loopen, door de rechercheurs nagezet. Op den O.Z. Voorburgwal werd hij door een paar heeren gegrepen en naar het bureau van politie Pietershof gebracht, Hoog loon! Naar men uit OJoorn aan de „Emmer Cri." meldt liet het armbestuur aldaar een perceel grond omspitten, hetwelk met eiken duimstekken zal beplant worden. Bij dit werk zijn de vorige week twee arbeiders, die er vier dagen hebben gewerkt, uitbetaald met 50 cents, dat is 127» cent daags. Het armbestuur zal wel niet achterwege blijven de zaak nader toe te lichten, tengevolge waarvan zeker een ander kijkje op de zaak zal worden gegeven dan de schrijver aan de „Emmer Crt." daarop heeft. Volgens Falb zal Maart over het geheel zacht zfin, ofschoon naar evenredigheid iets kouder dan Februari. De eerste helft zal vrfj droog zfin, de tweede meer regenachtig; hier en daar zal sneeuw vallen. Voor deze week voorspelt Falb: Aanvankelijk vrfi koud weer, daarna zachter temperatuur; af en toe regen. De toestand van het brandersbedrijf te Schiedam gaat voortdurend achteruit. Nu men sedert Januari jl. in Belgie begon nen is gist te fabriceeren, is de uitvoer van dit artikel naar dat land zeer afgenomen, en daardoor den branders een gevoelige slag toegebracht. Naar Engeland was het debiet van de gist in de laatste jaren ook al aanmerkelijk ver minderd en doet dit nog. De leus „sluit Schiedam" ban dan ook, naar het „Vad." schrijft, wel aan den kapstok worden gehangen, want als het zoo doorgaat, en kans op beterschap is er aiet, dan sluit Schiedam vanzelf. In de laatste jaren toch is het al regel geworden, dat brandergen, die onder den hamer komen, worden gesloopt, waardoor haar aantal zeker wel met 50 is verminderd. Nu worden er dezer dagen wegens faillisse ment weder 3 verkocht, die zonder twijfel ook wel ia slocpershanden zullen komen. Wegens den slechten toestand van den gist- hsndel heeft een brander reeds reeds 2 zijner brandergen stil gezet en meerdere branders moeten voornemens zijn dit voorbeeld te volgen. Een treurig vooruitzicht, niet alleen voor de werklieden, maar ook voor de branders. In Mei van het vorig jaar is door den commissaris van politie te Dordrecht mede- deeling gedaan, dat een ingezetene aldaar in het bezit was van een muntbiljet van f 10, bestaande uit de aaneengeplakte helften van twee verschillende muntbiljetten, en werd de bezitter der beide andere helften uitgenoodigd zich bij hem aan te melden. Thans eindelijk heeft iemand uit Den Haag aan die oproeping gehoor gegeven en kon de vergissing worden hersteld. Koffiehuishouders worden gewaarschuwd tegen een nieuwe zwendel&rij, die van uit Engeland wordt gedreven. Daar heeft zich on langs een sehelmenconsortium gevormd, dat zich de „English Company" noemt. Deze „Company" zendt aan koffiehuishouders prijscouranten van een zoogenaamd reusaebtigen rijwielenvoorraad met verzoek deze prijscourant in hun lokalen te leggen. Voor deze vriendelijkheid ontvangt elke caféhouder een lot in een loterij, waarvan de hoofdprijs een prachtig, voortreffelijk en hoogmodern rijwiel is. Spoedig daarop ontvangen zij een missive, waarin hun medegedeeld wordt, dat zij de gelukkige winners van den hoofdprijs zijn Ze moeten alleen zoo spoedig mogelijk tien shilling voor verpakking en transport van het rijwiel overmakenDe koffiehuishouders die het verlangde bedrag hebben gezonden, wachten nog op het beloofde rijwiel. Reclamaties worden niet beantwoord. In deze maand zal bij den uitgever P. Noordhoff te Groningen verschenen het le nummer van een nieuw maandblad, uitgegeven door de Coöperatieve Landbouw-Vereeniging, gevestigd te Groningen, en getiteld: Landbouw- Belang, orgaan der Coöperatieve Landbouw- Vereeniging, gevestigd te Groningen. Het doel van dit blad is, volgens het pro spectus, het behartigen der belangen van landbouwers, veehouders enz., zoowel door het bevorderen der coöperatie onder hen, als door het strijden voor de belangen op politiek en staathuishoudkundig gebied, en het ver spreiden van nuttige kennis. Redacteur zal zijn do heer D. R. Mansholt. Weet ge wat u een koe per jaar kost? En weet ge ook welke zuivere winst ze u in een jaar geeft? Niet? Dan zij u boekhouden aanbevolen, 't is in uw belang. Weet ge't wel en geeft deze of gene koe u een nadeelig saldo, verkoop haar dan zoo schielijk mogelijk of wel, mest haar vet en bestem haar voor de slachtbank want niet alleen dat zij u schade berokkent, maar de jongen, die ge van haar fokt, zullen het zeer zeker ook doen. (R. N.) Zoo gaat het meer! Waarom is Elsje nooit gehuwd? Heel eenvoudig: eerst wilde zij niemand hebben, en nu wil niemand haar hebben! Een Amerikaansch rechter heeft voorge steld de doodstraf af te schaffen; voor de doodstraf heeft hfi iets anders gevonden. Hij wil dat alle moordenaars hun leven lang zullen werken voor degenen, die door de vermoorden worden achter gelaten. Een der luchtballons, die Zaterdag te Berlfin door de militaire afdeeling werden opgelaten, was na een voorspoedigen tocht dicht bjj Posen zeer bedaard neergekomen, toen de ballon zelf, den grond rakende, met een z waren knal uiteenspiong, terwijl de vlammen er uit sloegen. Een kapitein en een luitenant, die nog in de mand zaten, wer den met kracht tegen den wand geslingerd en een derde reiziger er uit geworpen. Geen van allen is echter gekwetst. Men schrfift het ongeluk daar aan toe, dat bfi het vrij warme weder zich electrice- teit uit de lucht tegen den ballon heeft opgehoopt en b(J het neerkomen de tegenovergestelde electri- ceteit der aarde een vonk heeft doen ontstaan, welke het gas aanstak. De grootste bijenkorf der wereld is gewis die welke zich in Californie in ,Bee Rock bevindt. De ,Bee Rock" (bijenrots) is een rots die ongeveer 40 M. hoog is en zich steil verheft aan de bedding van een zijtak der Avroyed Alcade. Zg toont van achteren en van ter zjjden diepe kloven, die door millioenen van bijen worden bewoond, Men kan de hoeveelheid honig die er in is zelf niet schatten, daar men de diepte van deze kloven niet kent. Men ziet vele honigraten, maar het is zeker dat er een nog veel grooter aantal voor het oog ver borgen zijn. Het is ondoenlijk om in de kloven te dringen, want het kost al moeite de enkele raten aan den ingang machtig te worden, waar van de opbrengst per jaar reeds honderden kilo grammen bedraagt. R IJ K S POSTSPAAR BA M K. Aan het postkantoor TEXEL, en de daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Februari 1897: Ingelegd f 2118.53 Terugbetaald f 3065.19. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 1662. Zondag 7 Maart, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half zeven Ds. van Sohaick, Waal. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. Ben Hoorn. Voorm. halftien Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Neessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Babends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kupebus. (Doop.) Den Hoorn, 's Avonds half 7 Ds. Heep. HERVORMDE GEMEENTE. Donderdag 11 Maart. Oosterend. 's Avonds 7 uur de Hr. van Zweden. (Bijbellezing.) TTII1" l'IW WTIIyI III I II

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2