N°. 995. Zondag 7 Maart. A0. 1897. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprv» per 8 maanden Voor bsn Büb» 80 Ct«. Fran»* per peel door ga haal Ndzblanb Oti. Naar Aotbiba an andera landan mat vsrhoegfng dar gorte'a. AdvertentiSn vóór IS uur op den dag der nltgave. Prjj* der Adwrlentiin Van 1 tat S ragala 80 Ots. - Iadara ragal maar 6 Ots. öreata lattara an Vignattan worden naar plaataruimta berekend. Bawflanmnmer» 8 Ota. gar nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgever» LANGEVELB k BE ROOU, Parkstraat, Bubo or Tnw GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een manchetknoop, gevonden in ,de Vergulde Kikkert." VEILIGHEIDSWET. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel vestigt hiermede de aandacht van belanghebbenden op artikel 12 der Wet van den 20sten Juli 1895 (Staatsblad No. 187), houdende bepalingen tot beveiliging bij het verblijven in fabrieken en werkplaatsen Veiligheidswet) in werking tredende op den laten Januari 1897, welk artikel luidt als volgt: Artikel 12. Het hoofd of de bestuurder van eene inrichting,! waarin eenige tak van fabrieks- of handwerksni) verheid wordt uitgeoefend, is ver plicht van elk in zijn bedrijf aan een persoon overkomen ongeval binnen driemaal vier en twintig uren, nadat het ongeval heeft plaats gehad of de gevolgen van dat ongeval zich hebben geopenbaard, schriftelijk kennis te geven aan den Burgemeester der Gemeente, waar het ongeval plaats had. Heeft de persoon, wien het ongeval is over komen, binnen tweemaal vier en twintig uren zjjn gewonen arbeid hervat, dan vervalt de verplichting tot kennisgeving, tenzij de gevolgen van het ongeval eerst later blijken. De vorm dezer kennisgeving wordt vastgesteld door den Minister, met de uitvoering van deze wet belast. De Burgemeester zendt binnen vier en twintig uren die kennisgeving aan den Inspecteur. De Burgemeester stelt een onderzoek in naar de oorzaken en gevolgen van het ongeval, en deelt den uitslag daarvan mede aan den Inspec teur, die bevoegd is een nader onderzoek in te stellen. Dit artikel heeft alzoo betrekking op de aangifte van alle ongevallen, die in het bedrijf voorvallen van de hoofden of bestuurders, die eene inrichting hebben, waarin eenige tak van fabrieks-of hand- werksnijverheid wordt uitgeoefend, onverschillig of dit in de inrichting of daarbuiten plaats vindt; onverschillig of in de inrichting al dan niet een krachtwerktuig; of een oven wordt gebezigd en ongeacht het getal der personen, die aldaar ver bleven. Voorts op de artikelen 1, 18 en 27 derzelfde wet, luidende Artikel 1. Onder fabrieken en werkplaatsen verstaat deze wet: 1°, alle zoowel open als besloten ruimte, waar in of voor eenig bedrijf pleegt gewerkt te worden aan het vervaardigen, veranderen, her stellen, versieren, afwerken of op andere wijze tot verkoop of gebruik geschikt maken van voorwerpen of stoffen, of waar in of voor eenig bedrijf voorwerpen of stoffen eene daartoe strekkende bewerking plegen te ondergaan een en ander voor zoover aldaar een kracht- werktuig of een oven wordt gebezigd of tien of meer personen plegen te verblijven; Daar, waar de werkzaamheden ten behoeve van eenzelfde bedrijf worden verricht in afzon derlijke, doch met elkander in gemeenschap staande ruimten, worden de afzonderlijke ruimten geacht een onafgescheiden geheel uit te maken; 2°. vlasbraakhokken en zwingelketen. Artikel 18. Het hoofd of de bestuurder van eene fabriek of werkplaats zendt binnen eene maand, na het in werking brengen daarvan, aan den Burgemeester van de plaats, waar de fabriek of werkplaats is gelegen, eene opgave a. van het bedrijf dat wordt uitgeoefend b. van de soort van drijfkracht en het aantal krachtwerktuigen, die worden gebezigd; c. van het aantal der personen, die aldaar in den regel zullen verblijven; d. voor het geval, dat de fabriek of werkplaats behoort tot de inrichtingen, die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken en niet mogen worden opgericht zonder vooraf verkregen ver gunning, van het gezag, dat de vergunning gal tot het oprichten en van de dagteekening van het besluit, waarbij de vergunning werd verleend. De vorm dezer opgave wordt door den Minister met de uitvoering van deze wet belast, vastgesteld. Artikel 27. De opgave bedoeld in artikel 18 wordt voor fabrieken en werkplaatsen, in werking gebracht vóór het in werking treden van deze wet, verstrekt binnen drie maanden na dat tijdstip. De artikelen 13 en 27 hebben alléén betrekking op de fabrieken en werkplaatsen, bedoeld in artikel 1 der Wet. Formulieren van de kennisgeving, overeen komstig artikel 12 en van de opgave, overeen komstig de artikelen 13 en 27 voormeld, z|jn ter Gemeente-Secretarie voor belanghebbenden ter inzage beschikbaar. Texel, den 4 Maart 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICE VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 6 Maart 1897. Voor de betrekking van directrice der algem. bewaarschool alhier hebben zich, naar men ons mededeelde, 7 sollicitanten aangemeld. Door het bestuur dier school werd Donderdag bereids uit genoemde sollicitanten een drietal opgemaakt, waaruit nadat elk van hen eenige dagen in de school werkzaam zal zijn geweest eene keuze zal worden gedaan. Bedoeld drietal bestaat uit de damesC. de Braai, J. Kuijper en N. Rab. Zooals onzen lezers bekend zal zijn, bestond bij den heer Flens het plan de zuivere winst, behaald met het doen optreden alhier van den heer Van Zuylen, aan te wenden voor een goed doel. Nn echter de rekening van ontvangsten en uitgaven door hem werd opgemaakt bleek het, dat niets kan worden afgedragen niet alleen, doch dat zelfs die rekening met een nadeelig saldo van eenige guldens sloot. Jammer is het voorwaar, dat dit zoo is afgeloopen niet alleen voor de goede instelling welke de winst zou ten goede komen, namelijk het „Admiraal de Ruijter-fonds" te Oudeschild, maar ook en niet minder is het dit, omdat op die wijze de lust om iets goeds hier heen te halen, zeker zeer spoedig verflauwt. Moge een andermaal, wanneer weer iets van dien aard mocht worden ondernomen, de uitslag beter zijn. Naar wij vernemen is onze vroegere plaatsgenoot de heer C. Flens, thans te Hillegom, benoemd tot directeur van het post-en telegraaf kantoor te Hasselt. Waal, 5 Maart. Als een dankbare hulde aan hunnen Onderwijzer en Leidsman, werd gisteren door de kinderen der Zondagschool een schoone krans gelegd op het graf van Ds. F. T. de Mazure. Het Hoofd der School, mede-onderwijzer aan de Zondagschool, sprak eenige woorden tot de kinderen, waarop Mej. de Mazure, dochter des overledenen, allen dankte voor de lieve hulde, bewezen aan haren onvergetelijken Vader. Oudeschild, 5 Maart. Door een blazerschuit werd hier gisteren eene vlet binnengebracht, welke onbekend drijvende op stroom was gevonden. Nader is gebleken, dat deze vlet was weg gedreven van het pantserfort „De Harsens." Het vaartuigje is dan ook onmiddelijk bij de strandvonder^ geréelameerd. De garnalenvloot heeft een buitengewoon zuinige week achter zich. In de weinige uren, dat het weer toeliet om te visschen, was er nagenoeg niets te vangen. De Noordzeevloot werd door het onstuimige weer verhinderd uit te zeilen en kon derhalve in het geheel niets verdienen, Door den heer J. Hendrik van Balen wordt in overweging gegeven een bond op te richten, een „Bond voor Volksopvoeding," die zich ten doel stelt het gratis verstrekken van onderwijs in de meest uitgebreide beteekenis, aan hen, die dat beter onderwijs niet kunnen betalen, en te trachten dat doel te bereiken door: lo. het verstrekken van gewoon lager onder wijs aan allen voor wie op de scholen geen plaats is; 2o. het verstrekken van ambachtsonderwiJs aan alle toekomstige ambachtslieden, voor zoover mogelijk 3o. het verstrekken van meer uitgebreid lager, middelbaar en hooger onderwijs aan allen, die daarvoor aanleg betoonen en wien het aan de middelen ontbreekt, voor zoover mogelijk. Te Nijmegen was Maandag de aanvoer van eieren zoo groot, dat de boeren bij den afloop der markt voor zeer mooie eieren tegen 2 cents per stuk nog geen koopers konden vinden. In de Wiilemstraat te Amsterdam had eergisteren weer een echt Amsterdamseh straattooneeltje plaats. Een vrouw zou daar begraven worden; de buren waren van meening dat deze vrouw tijdens haar leven niet goed door haar man was behandeld en nu was men overeengekomen hem dat op den dag der uitvaart betaald te zetten. De krans werd van den lijkwagen gescheurd en in de modder gesmeten, terwijl eenige vrouwen met handen vol peper het oogenblik stonden af te wachten, dat de weduwnaar in de volgkoets zou stappen. De politie had heel wat moeite om de harts tochten te kalmeeren en de menigte te ver spreiden. Een kwaad teekenl De gevangenissen te Breda, 's Hertogenboseh, Maastricht en Roermond zijn overbevolkt en ook elders schijnt dit het geval te zijn, daar aanvragen om plaats door de besturen van genoemde gevangenissen tot andere gevange- nisbesturen gericht, ontkennend worden be; antwoord. Mond- en klauwzeer 1 Het adres uit Groningen aan den Minister gezonden, bevat meer dan 8000 handteeke- ningeD. Adressanten verklaren dat het sinds ongeveer drie jaar in ons land heerschende mond- en klauwzeer niet alleen honderdduizen den 's jaars kost, maar tevens voor veehouder en veehandelaar een grooten last veroorzaakt. Adressanten achten de ziekte van zoo weinige beteekenis, dat het doorzieken van een veestal veel minder nadeel veroorzaakt dan b.v. het lijden van een paar koeien aan de „wrang" en dat dus niet de zeer goedaardige ziekte, maar de maatregelen tegen de ziekte veehouders en veehandelaars een onrekenbare schade veroor zaken; dat hoe spoediger de ziekte zich uitbreidt, ook des te spoediger de geheele veestapel zal zijn doorgeziekt, wat een geluk zou wezen voor ons landdat het doorzieken slechts ten deele tegengehouden, maar niet gestuit wordt door genoemde maatregelen, die men veel erger vindt dan de kwaal zelve. By al het geschrijf en gewrijf om den bakkersgezellen in ons vaderland een meer dragelijk bestaan te verschaffen, is het wel opmerkenswaardig, dat te Helmond in het bakkersvak van Zaterdagavond tot Maandag morgen volkomen rust heerscht. En niet alleen des Zondags, doch ook op feest- en heiligen dagen wordt door geen enkelen bakker gewerkt. Ofschoon het nu wel niet zoo heel prettig is om, zooals verleden Kerstmis, 's Maandag smorgens nog brood te moeten eten, dat den vorigen Donderdag gebakken is, niemand komt daardoor op het denkbeeld den bakker ii sjj» Zo»; of feestdagsrost te «tore». TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1