TFHraiTMMÏÏwT Buitenland, Uitslag van gehouden verhuring, ADVKRTKNTlSN. De Cooksdorp, 5 Maart. Zooeven komt hier de tiding, dat de blazersehuit T. X. 55, SGhipper C. Stark Jz., bezuiden het eiland Vlieland is gezonken. De opvarenden zijn gered door schipper W. Griek van hier. Oostérend, 6 Maart. De visschersvloot heeft deze week zoo goed als niets kunnen verdienen. De Noordzeevissehers zijn de geheele week wegens het ongunstige weder aan den wsl geweest; de garnalenvissshers grootendeels, slechts enkelen konden een paar manden vangen. Eenige mosselaars voeren in het begin der week uit en brachten 70 130 balen h f 0,25 in Hariingen binnen. Schipper M. Vlaming van hier vond gisteren, bij het varen van Nieuwediep naar Texel, eene boot en bracht deze ia de haven binnen. Alvorens hy daar arriveerde, was reeds bericht ontvangen, dat de boot op fort „De Harssecs" tehuisbehoorde. De voorloopige kiezerslijst bevat voor Oosterend en omstreken 217 namen, d. i. ruim 100 namen meer, dan er op de oude lijst voorkwamen. 't Is evenwel te vermoeden, dat van dit getal nog wel enkele geschrapt zullen worden. Zuid-Limburg schijnt een schoone toekomst te hebben. Op verschillende punten geschieden boringen naar steenkolen, hier en daar met gunstige resultaten. Eenige ingezetenen van Sckeveniagen hebben onlangs een bijeenkomst gehouden, waarin de mogelijkheid is onderzocht tot in voering van een kerkschip, gedeeltelijk inge richt tot het houden van godsdienstoefeningen, gedeeltelijk voor hospitaal. Het doel is zoodanig vaartuig gedurende den tijd van de haricgsvangst op zee te doen kruisen ter plaatse waar de haringvloot haar bedrijf uitoefent. Het bericht in de dagbladen, dat HH. MM. onze Koninginnen in den aanstaanden zomer Dordrecht zullen bezoeken, moet de ij verzucht van verschillende gemeentebesturen hebben opgewekt en dat wel in die mate, dat, naar men zegt, van meer dan één zijde ver zoeken by HH. MM. zijn ingekomen om toch ook eens naar andere gemeenten te komen. En deze concurrentie zal denkelijk niet zonder vrucht blevenhet plan moet bestaan om in den loop van dit jaar en het volgende nog onderscheidene kleinere uitstapjes in het binnen land te maken. Door de rijkspolitie te Rozendaal zijn in de stationswachtkamer aldaar twee jongelieden aangehouden van 16- en 18-jarigen leeftijd. Zij waren reeds voorzien van een plaatsbewijs naar Parijs, doch door hun vreemde houdiDg (zij tracteerden erg royaal) kreeg de politie achterdocht, zij nam da jongens in verhoor en bij onderzoek vond men by hen twee revolvers, dolken en allerlei inbrekerswerk tuigen, die niet veel goeds voorspelden. Zij gaven voor een reis te willen maken door Frankryk en Italië en waren te Groningen woonachtig. Thans is aan het licht gekamen, dat men met twee gevaariyke jongelieden te doen heeft, die verschillende diefstallen met inbraak gepleegd hebben. Beiden zyn geboeid naar de gevangenis te Groningen overgebracht. Vetvlekken in boeken verwijdert men het beste, wanneer men gebrande magnesia met benzi ne vermengt, totdat een kruimele massa ontstaat, de vlek hiermede behoedzaam bedekt en inwrijft, en de aldus behandelde vlek eenigen tijd met een gewicht bezwaart. De magnesiakruimeltjss worden daarna weggeklopt. Versche vlekken verdwijnen onmiddeiyk, oude na herhaling dezer behandeling. De „Haagsehe Ct." heeft het over de kwade betalers, te weten over degenen, die hunne belastingen niet betalen. „De kieswet heeft", zoo zegt zy o. a., „nu de oogen voor dat althans in de steden algemeen verbreide kwaad geopend. „Zij heeft den omvang leeren kennen van de kwaal der belasting-ontduiking, die tot dus ver met ïydeiyke medewerking der ambtenaren op groote schaal plaats had. „En al hielden de kiesgerechtigde wanbe talers zich nog zoo stillekens achteraf, hopende of meenende, dat men hen niet zou opmerken en biyven vergeten, dat is misgerekend, want men heeft nu den toestand overzien, en niemand die er onopgemerkt aan ontsnapt. „Laten wij dan hopen, dat het gevoel van eeriykheid, van fierheid en eigenwaarde tevens zal ontwaken bij die dnizendend, die wel aanspraak zouden willen maken op rechten als staatsburger, maar tot dusver hun plicht vergaten. „De nieuwe personeele belasting vermindert dien last voor den man met een klein inkomen nog weer belangrijk. De aanslagen over 1897 en volgende jaren zullen nog aanmerkelijk kleiner worden. Ook dat was een biliyke maat regel, al komt hy voor een goed deel ten laste van den middenstand, die 't, naar ver houding, ook al niet best dragen kan. Maar laat dan nu ten minste bij het opmaken van de kiezersiysten in 1898 van het Nederlandsche volk gezegd kunnen worden, dat het geloerd heeft, eerlijk en fatsoenlijk „don keizer te geven wat des keizers is." Als een merkwaardigheid deelt men mede dat de werklieden aan de munt te Bombay, die arbeiden in een met salpeterigzuur bezwangerde lucht, geen van allen de pest hebben gekregen, hoewel zij in een zeer besmet stadskwartier wonen. In Londen worden dagelijks meer dan 55,000 konijnen verorberd. Engeland brengt millioenen dezer dieren voort. Do bisschop van Derby zendt jaarljjks wel 12,000 stuks uit zyn fokkerij naar Londen en uit Ostende (België) worden er elke week circa 300,000 daarheen verzonden. De laatste trekking der loten voor de ten toonstelling van 1900 heeft plaats gehad. De pry's van een half millioen franken is ten deel gevallen aan een welgesteld en gunstig bekend werkmans- gezin. De man had een paar weken geleden twee loten gekocht 6n met zijn vrouw een plannetje gemaakt deze ten geschenke te geven aan haar broer, die met hen woonde. Dankjewel, zeide de broer, als ik win, zal ik met jelui deelen. Als de eensgezindheid nu maar tegen het half millioen bestand is. Te Rome hebben de slagers het werk gestaakt bijwijze van protest tegen het groote verbruik van paarden vleesch* Zij meenen, dat hun be drijf erg benadeeld wordt door het verkoopen van paardenvleesch, dat, naar zij beweren, in groote hoeveelheden door de restaurants aangekocht en den verbruikers als „beef" voorgezet wordt. Een merkwaardige daad van den onlangs overleden koorddanser Blondin was dat hy In 1896, toen hy al 73 jaar telde, met een dame van 19 jaar in 't huweiyk is getreden. Een bekend advocaat te Parys, mr. Galdou genaamd, ontving eergisteren bezoek van een net gekleed man, die hem eenige papieren be treffende een proces ter inzage gaf, om hem daarover te consulteorer. Terwfil de rechtsgeleerde het dossier y verig bestudeerde, vond de bezoeker gelegenheid om een bronzen beeldje, een kost baren arbeid van Barye. in zyn zak tusschende voering van zijn jas te 'doen verdwynen. Daarop verliet de gewaande cliënt, die een specialiteit in dergeiyke diefstallen moet wezen, den advocaat. Hij heeft echter het ongeluk by het afgaan der trap te vallen en met hem het beeldje in zyn jrs, zoodat het gestommel van den val over etteiyke treden tamely k leven veroorzaakt. Mr. Galdou komt aangesneld om zyn bezoeker op te helpen en vindt het beeldje dat bij hem op zijn lessenaar had gestaan. Doch de advocaat, zich herinnerende dat zfin taak zoo dikwyis is beschuldigden vry te pleiten, zond zyn weinig nauwgezetten cliënt heen met de vermaning om een anderen keer niet zoo onhandig te zyn althans zoo verhaalt de „Figaro." By de eerste opvoering van een nieuw stuk in het prins van Walestheater te Londen ontving elke toeschouwer een briefje, waarop werd mede gedeeld, dat de bezoeker, wlen 't stuk niet beviel en die de schouwburg na hst eerste bedryf wilde verlaten, zyn geld terugkreeg. Wie na 't tweede wegging, kreeg de helft van de entrés terug. Daar entegen werd het publiek verzocht om de spelers niet door teekenen van afkeuring zenuwachtig te maken! In de vorige week heeft de politie te Brussel een 7jarlg meisje uit de handen van een ontaarde stiefmoeder verlost. Het kindje, Charlotte de Conlnck geheeten, is 7 jaar oud, maar zoo mager als een stuk hout, de beentjes zyn evenals de ruggegraat krom gegroeid. Het kind dat slechts drie tanden in den mond heeft, is byna niet om aan te zien en slecht 60 centimeter groot. Aan hare voeten heeft zy brandwonden, volgens haar zeggen, door een gloeiend yzer veroorzaakt. Het mocht nooit aan tafel zitten, maar wel er onder, waar het de stukken en brokken, die haar evenals een hond toegeworpen werden, opat. Het sliep op den naakten bodem van een mand en had slecht een vuil en versleten hemdje aan het ïyf. De kleine Charlotte W6rd van het politiebureau naar 't gasthuis overgebracht, waar zy van verschillende kinderen speelgoed kreeg, waarvoor zy zeer dank baar was. Voor de woning van vrouw Eichbergen, zoo heet de stiefmoeder van de kleine, staat ge durig een dichte menigte, die haar verwen schingen tegen het wjjf niet spaart en haar wel te lfjf zou willen gaan. Toen zij het politiebureau, waar z(J ontboden was, verliet, werd zij door een menigte van 6 tot 700 personen gevolgd en een sterke afdeeljng politieagenten was noodig om haar tegen de volkswoede te beschermen. Ze beweert uit armoede zoo gehandeld te hebben, maar dit is een grove leugen, want ze is allesbehalve arm en bezit zelfs onroerende goederen. Het grootste gedeelte van het vermaarde klooster op den St. Bernard is bedolven en ver nield door een lawine. De monniken moesten van de tweede verdieping uit een tunnel graven door de sneeuw, om zich in gemeenschap met de bui tenwereld te stellen. Uit Aosta werd hun /.door de overheid hulp gezonden. Het bygebouw St. Lonis, dat tegenover hetkloos- ter ligt en voor vrouwen is bestemd, werd nooit beschadigd. Het klooster, in 962 door St. Bernard gesticht, werd tweemaal door brand vernield, maar nog niet beschadigd door een sneeuwval. Er zyn thans 12 Augustijner monniken en 20 „dienende broeders". In 1896 werd er gastvrij heid verleend aan 30,000 reizigers, van wie nooit iets gevorderd werd voor huisvesting en voeding, maar die meestal door een liefdegift ruim betaalden. Origineele geschenken waren het, die dezer dagen door den VeE6zuelaanschen gezant werden aangeboden. Deze geschenken toch bestonden uit een, uit honderd twee en zevontig bladen bestaan de rosette, waarvan elk blad uit een in het woud Julias groeiende boomsoort gefabriceerd was, daar- by een uit 125 verschillende stukken gemaakten wandelstok. Zy werden President Cleveland ge schonken als biyk van waardeering zyner houding in het grensgeschil met Groot-Brittannië. De Aertzliche Rundschau" vermeldt de volgende niet zeer smakeiyke afkomst van een groot deel van de saffraan die naar Europa komt. De ryke Schiiten uit Indië laten hun lykennaar de heilige stad Kherbela overbrengen om er te worden begraven. De ïyken worden daartoe in tapyten genaaid met een grooten hoop saffraan. Na hun dienst te hebben gedaan, worden die tapyten met de saffraan dan aan Europeesche kooplieden verkocht en in den handel gebracht! op 4 MAART 1897 te Waal. Makelaar J. H. MOOJEN, ten verzoeke van de erven van wyien Mej. Wed. J. L. Bakker. 1.94 30 „Koeienweid." Huurder K. Roeper voor f 91.— 1.30.00 „Grietjeskoog." Huurder P. W. Roeper - 47.— 2.48.70 „Boetstukken Boet." Huurder P. P. Kooiman - 128.— 1.22.60 „Bartenland." Huurder P. W. Roeper - 60.— (Ingez.) Zondag 7 Maart. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 'sAvonds halfzeven Ds.vanSohaiok. Waal. Voorm. 10 uur Da. van Sohaiok. Den Hoorn. Voorm. halftien Ds. Leffbf. Oudesehild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. 's Avonds 7 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Coeksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. (Doop.) Den Hoorn, 's Avonds half 7 Ds. Heep. HERVORMDE GEMEENTE. Donderdag 11 Maart. Oosterend. 's Avonds 7 uur de Hr. van Zweden. (Bijbellezing.) CORRESPONDENTIE. Aan „een getrouw lezer'" zij berichtdat inge zonden stukkenwaarvan ons de naam van den inzender onbekend is, niet door ons worden geplaatst. Ondertrouwd: C. STOEPKER en P. E. BRANS. Eierland, 5 Maart '97. Getrouwd JACOB PLAATSMAN en NEELTJE SNIP. Helder4 Maart 1897. Heden trof ons de zwaarste slag des levens, door het overiyden van myne geliefde echtgenoote en moeder, CATHARINA FAN DER POLL geb. BEEN, na een kort, doch smarteiyk hjden, in den ouderdom van 40 jaar. J. C. van der POLL. Texel, 5 Maart 1897. J, VAN DER POLL.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2