N°. 996. Donderdag 11 Maart. A0. 1897. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL EEDEELTE. Binnenland» Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnemenitprijt per S maanden Vouidxn Boe9 80 Ct». - Frant* per pest door ga haal Nibhrlanb U Cts. - Naar Ambrika en andort landan mat varhoogint dar porto's. AdvertentiSn vóór ld nor op den dag der uitgave. Fr»» der AdverteniiSn Van 1 tat I regels 80 Cts. - Ieders regel mearBOts. areata letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers S Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIËN worden aar-genomes bij de Uitgeven LANGEVEL© SE ROOIJ, Farkstraat, Buna Of Tint VEILIGHEIDSWET. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel vestigt hiermede de aandacht van belanghebbenden op artikel 12 der Wet van den 20sten Juli 1895 (Staatsblad No. 137), houdende bepaliDgen tot beveiliging bij het verblijven in fabrieken en werkplaatsen (Veiligheidswet) in werking tredende op den 1st en Januari 1897, welk artikel luidt als volgt: Artikel 12. Het hoofd of de bestuurder van eene inrichting, waarin eenige tak van fabrieks- of hand werksnjj verheid wordt uitgeoefend, is ver plicht van elk in zijn bedrijf aan een persoon overkomen ongeval binnen driemaal vier en twintig uren, nadat het ongeval heeft plaats gehad of de gevolgen van dat ongeval zich hebben geopenbaard, schriftelijk kennis te geven aan den Burgemeester der Gemeente, waar het ongeval plaats had. Heeft de persoon, wien het ongeval is over komen, binnen tweemaal vier en twintig uren zijn gewonen arbeid hervat, dan vervalt de verplichting tot kennisgeving, tenzij de gevolgen van het ongeval eerst later blijken. De vorm dezer kennisgeving wordt vastgesteld door den Minister, met de uitvoering van deze wet belast. De Burgemeester zendt binnen vier en twintig uren die kennisgeving aan den Inspecteur. De Burgemeester stelt een onderzoek In naar de oorzaken en gevolgen van het ongeval, en deelt den uitslag daarvan mede aan den Inspec teur, die bevoegd is een nader onderzoek in te stellen. Dit artikel heeft alzoo betrekking op de aangifte van alle ongevallen, die in het bedrijf voorvallen van de hoofden of bestuurders, die eene inrichting hebben, waarin eenige tak van fabrieks- of hand- werksnijverheid wordt uitgeoefend, onverschillig of dit in de inrichting of daarbuiten plaats vindt; onverschillig of in de inrichting al dan niet een krachtwerktuig of een oven wordt gebezigd en ongeacht het getal der personen, die aldaar ver bleven. Voorts op de artikelen 1, 13 en 27 derzelfde wet, luidende: Artikel 1. Onder fabrieken en werkplaatsen verstaat deze wet 1°, alle zoowel open als besloten ruimte, waar in of voor eenig bedrijf pleegt gewerkt te worden aan het vervaardigen, veranderen, her stellen, versieren, afwerken of op andere wijze tot verkoop of gebruik geschikt maken van voorwerpen of stoffen, of waar in of voor eemg bedrijf voorwerpen of stoffen eene daartoe -strekkende bewerking plegen te ondergaan; een en ander voor zoover aldaar een kracht werktuig of een oven wordt gebezigd of tien of meer personen plegen te verblijven. Daar, waar de werkzaamheden ten behoeve van eenzelfde bedrijf worden verricht in afzon derlijke, doch met elkander in gemeenschap staande ruimten, worden de afzonderlijke ruimten geacht een onafgescheiden geheel uit te maken; 2°. vlasbraakhokken en zwingelketen. Artikel 13. Het hoofd of de bestuurder van eene fabriek of werkplaats zendt binnen eene maand, na het in werking brengen daarvan, aan den Burgemeester van de plaats, waar de fabriek of werkplaats is gelegen, eene opgave: a. van het bedrijf dat wordt uitgeoefend b. van de soort van drijfkracht en het aantal krachtwerktuigen, die worden gebezigd; c. van het aantal der personen, die aldaar in den regel zullen verblijven; d. vooi het geval, dat de fabriek of werkplaats behoort tot de inrichtingen, die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken en niet mogen worden opgericht zonder vooraf verkregen ver gunning, van het gezag, dat de vergunning gaf tot het oprichten en van de dagteekening van het besluit, waarbij de vergunning werd verleend. De vorm dezer opgave wordt door den Minister met de uitvoering van deze wet belast, vastgesteld. Artikel 27. De opgave bedoeld in artikel 13 wordt voor fabrieken en werkplaatsen, In werking gebracht vóór het in werking treden van deze wet, verstrekt binnen drie maanden na dat tijdstip. De artikelen 13 en 27 hebben alléén betrekking op de fabrieken en werkplaatsen, bedoeld in artikel 1 der Wet. Formulieren van de kennisgeving, overeen komstig artikel 12 en van de opgave, overeen komstig de artikelen 13 en 27 voormeld, zijn ter Gemeeute-Secretarie voor belanghebbenden ter inzage beschikbaar. Texel, den 4 Maart 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. ONTTREKKING VAN GROND aan den openbaren dienst. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL, Gelet op artikel 230 der gemeentewet; Brengen ter algemeene kennis, dat aan den Raad der Gemeente zal worden voorgesteld, aan den openbaren dienst te onttrekken, ongeveer 133 M2 grond, uitmakende een gedeelte van de ongenummerde wegen en gelegen aan don Waal- derweg, hoek Waaldam. Texel, den 8 Maart 1897. Burgemeester en Wethouders van Texel, Striok van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. KOSTELOOZE INENTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL maken bekend, dat op na te melden tijden en plaatsen de gelegenheid zal zijn open gesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden op: Woensdag, 17 Haart 1897, des middags 12 uur in de o. 1. school te den Burg, des namiddags I1/, nnr in die te Oudeschild, des namiddags j 4 nnr in die te den Hoorn of op Zaterdag 80 Haart 1897, des namiddags 2 uur in die te Oosterend. Texel, 9 Maart 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel brengen ter openbare kennis, dat bij hen ia ingekomen een verzoek van DIRK. VOS, koop man te Oudeschild, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, in de gelagkamer en woonkamer van zijne tapperij, staande te Oudeschild, wijk S N» 67. Texel, den 9 Maart 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Striok van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Seoretaris. TEXEL, 10 Maart 1897. Volgens achterstaande advertentie zal Vrijdag a. s. in het Nut alhier optreden Ds. W. Bax van Zaandam. Nadat genoemde heer den 14 Februari 1896 in een overvolle zaal te Alfen had gesproken, nam zijn tegenstander, Dr. A. G. Honig, predikant te Zeist het woord en sprak tot de vergadering: „Ik heb met u bewonderd, de boeiende wijze, waarop de heer Bax sprak, de schoongevormde zinnen, die hij heeft gebezigd, het tal van beelden, door hem gebruikt, het effect, dat zijn woord oefende." Na zulk een oordeel, door een hoogst bekwaam tegenstander uitge sproken, zal het wel niet noodig zijn, veel woorden te gebruiken om de leden van het Nut, hunne dames en andere belangstellenden op te wekken Vrijdag a. s. in grooten getale op te komen. Ten overvloede kunnen wij met zekerheid mededeelen, dat de heer Bax, die zoozeer de gave van het woord heeft, geen „politieke," maar een voor alle bevattelijke nuts- of volksvoorlezing houden zal. De afdeeliDg „Texel" van hetNederlandsch Oaderwijzers-genootscbap zal a. s. Zaterdag eene vergaderiog houden in het logement „de Zwaan." Hierin zal stemming gehouden worden voor twee leden in het bestuur der Gewestelijke Vereeniging „Noord-Holland." Besproken zal worden het onderwerp: „Plantkunde in de lagere school," in te leiden door den heer J. Daalder, terwijl door den heer J. X. G. Muller eene bijdrage geleverd zal worden. Verder worden verschillende huishoudelijke zaken aan de orde gesteld. De Cooksdorp, 9 Maart. Eene stoute redding werd in den avond van Woensdag der vorige week volbracht door schipper W. Griek en diens knecht J. Stark Jz., beiden van hier. De blazersshuit T.X. 55 n.l., die met nog 4 andere schuiten in den storm van dien dag een goed heenkomen zocht naar Vlieland, was door het stooten op den grond lek geworden en wel zoo hevig, dat men in weerwil van alle pogingen het vaartuig niet drijvende kon houden. Hulp was dus noodzakelijk. Op vrij grooten afstand lag het vaartuig van Griek voor anker en nu wist men door het blazen op den misthoorn kenbaar te maken, dat men in gevaar verkeerde. Gelukkig had schipper Griek een platboomd bootje bij zich en hoewel het een groot waagstuk was met dit notedopje zich te midden der woedende elementen te begeven, aarzelden de moedige zeelieden geen oogenblik en wisten met levensgevaar het zinkende vaartuig te bereiken. De opvarenden der blazersehuit, 3 in getal, namen toen ook in het ranke bootje plaats en tot zinkens toe beladen werd de terugtocht gelukkig zonder ongevallen volbracht. Zaterdag werd de blazersehuit gelicht en bekonden hier binnengebracht. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1