nieuwe Stalen, Spreker, ie beer V. Bil van Zaandam. Wordt nevraaii met 1 April 1897, een Dagmeisje tot 's middags 12 uur, Buitenland, der Maatsch. Tot Hul van 't Algemeen. Ontvangen een prachtige collectie PREDIKBEURTEN. ADVEKTENTIËN. Departement Texel Zeven jonge zwarte Kippen met een Haan. C. KALIS, Oudeschild, 10 Maart. Een waardig slot van de gezellige of nuttige hij eenkomsten van dezen winter, wordt op a.s. Zondag voorbereid. De Heer de Jongh vaa de Waal, in onze gemeente zoo gunstig bekend als déclamator en ook elders reeds als zoodanig vermaard, zal Zondag in de bewaarschool alhier optreden, met een rgk en afwisselend programma. De spreker zal tevens met zijn optreden, tot weldadige doeleinden bijdragen, wat zeker nog meer zal opwekken tot een druk bezoek. De lage waterstand der laatste dagen, werken weer belemmerend op het geregeld verkeer. Vooral het binnenkomen en uitvaren der stoomboot ondervindt daarbij groot bezwaar. Door de monding nog een d.M. dieper te baggeren, zou reeds weer veel gewonnen zij». Oosteeend, 10 Maart. Gisteren werd door schipper M. Timmer, van bier, varende de blazerschuit T. X. 113, aangebracht in de haven eene groote scheepsra. Aangezien aan het eene einde reeds vele mosselen zich hadden vastgezet, is het al eenigen tijd geleden, dat deze in het water is neergekomen. Zondagavond a. s. zal zich alhier in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. iemand laten hooren, die als zendeling kennis gemaakt heeft met de op zeer lagen trap van ontwikkeling staanden bewoners van Zuid-Afrika. In de „Soer. Ct." leest men: Een ernstig diepgaand onderzoek is sedert eenigen tijd ingesteld naar de oorzaken voor de ontevredenheid onder de bevolking van Lombok, die maanden geleden tot maatregelen van geweld oversloeg. Het is gebleken dat belastingen dubbel geheven werden. Immers de hoofden eischten de bijdrage van de bevol king voor zich, terwijl ook het gouvernement betaling vorderde. De overplaatsing van con troleur Roos van Laboeanhadji zou met de daarbij bekend geworden feiten in nauw verband staan. Het onderzoek is nog niet gesloten. Ook lagere ambtenaren worden gehoord, wat er op wijst dat de regeering werkelijk de waarheid wenscht te vernemen. Ons land telde het vorig jaar 405 mil- lionairs, waarvan 117 meer dan 2 millioen bezaten. (R. N.) Een te Batavia ontvangen schrijven uit de afdeeling Toeban spreekt van groote ellende onder de inlandsche bevolking tengevolge van mislukking van den rijstoogst. Hoewel het bijna ongelooflijk klinkt, wordt in het schrijven verzekerd, dat op de passers ouders hun kinderen te koop aanbieden om dezen een bestaan te verschaffen en zelf voedsel te verkrijgen. In de dessa's voedt de bevolking zich met aardvruchten en boombladeren. Zooveel mogelijk wordt de bevolking aan werk geholpen bij de bevloeiingswerken voor de Solo-vallei te Sidajoe-lawas. (B. N.) Sedert ruim twee weken wordt te Leiden vermist de 14-jarige Anna de Vries. Nadat zij op Donderdag den 18den Februari 's morgens van 9 12 en 's namiddags van halfdrie tot 4 uur als gewoonlijk naar school was geweest, kleedde zij zich, op de klok in de buiskamer ziende, tegen halfzes weer aan, ten einde, naar verondersteld werd, zich naar de naaischool aan den Ouden Rijn te begeven. Zij verliet dan ook tusschen halfzes en zes uur de ouder lijke woning aan de Haarlemmerstraat, om er echter tot nu toe niet weder te keeren. Bovendien bleek, dar, toen zij dien avond na zeven uur nog niet thuis kwam en er aan de school omtrent haar wegblijven geïnformeerd werd, zij er toen in het geheel niet geweest was. Er bestaat niet het minste vermoeden of de geringste aanwijzing om te weten in welke richtiDg een onderzoek aangaande deze duistere zaak kan worden ingesteld. Een onderzoek, bij elders wonende familie leden ingesteld, leidde ook tot geen resultaat. Goede Vrijdag! Te Deventer hebben Burgem. en Weth. afwijzend beschikt op een adres van den kerkeraad der Herv. Gemeente om, evenals met den Kerstdag en Nieuwjaar geschiedde, ook met den Goeden Vrijdag den marktdag op den daaraan voorafgaanden Donderdag te houden. Burgem. en Weth. meenen, dat volgens de bestaande jurisprudentie de Goede Vrijdag niet is een algemeen erkende Christelijke feestdag. Op een aanvraag van het burgerlijk arm bestuur te Oosterwolde om plaatsing vandiie weesjes, waarvoor een geringe tegemoetkoming kan worden verstrekt, hebben zich niet minder dan 97 personen aangemeld. En al die 97 hopen zeker er nog wat aan te verdienen. (Vad.) Iu den dievenwagen, die dezer dagen van het politiebureau in de Oudebrugsteeg te Amsterdam wegreed, bevond zich eene vrouw, wonende in het Kattegat, en moeder van een talrijk kroost. Met haar waren 3 harer kinderen ingestegen allen beschuldigd van heling en diefstal. Twee andere spruiten waren in het Gasthuis ter verpleging opgenomen en de rest was thuis. Wat moeder met haar kinderen stal? Alles wat maar te gappen waser zijn immers opkoopers genoeg, die zulk een vrouw nog dieper in het ongeluk storten! Onder de lotelingen, die te Haarlem voor de militie werden ingelijfd, bevond zich een doofstomme uit een naburig dorpje, die ver zuimd had voor den militieraad te verschijnen. Zooals men verwachtte, spreekt ds. R. Ruibing namens de diaconie der gem. doorn thans in de „Emmer Ct." het bericht tegen, in die courant opgenomen, dat de diaconie 127. ef. daags aan hare arbeiders uitkeerde voor het omspitten van den grond. De diaconie deed zulks niet, maar verleende aan een paar lui het recht tot steenen delven in een stukje land, dat zij liet bewerken. Deze steenen worden door de diaconie zelve aangekocht tegen 50 cent per bak, wat bepaald een behoor lijke prijs is. Ook bedoelde personen boden naar dit tarief hun keien te koop aan, welke werden geaccepteerd^ De „St. James's Gazette" verneemt uit .welingelichte bron" dat de toestand te Johannes burg met den dag meer kritiek wordt: ,Er bestaat vrees, dat de tirannieke handelingen van den President en den Volksraad op een niet ver verwij derd tjjdstip tot verstoring der openbare orde zouden kunnen leiden. In dien ziü zijn tot het Ministerie van Koloniën vertoogingen gericht. Den lsteD Mei van dit jaar zal voor België een merkwaardige dag zijn. Op dien dag zal namelflk de nieuwe wijzerplaat worden ingevoerd, die niet is verdeeld in 12maarin24 uren.Bovendien zullen dien dag alle spoorwegbiljetten geldig zfjn voor alle treinen; het verschil in vrachtprijs tus schen snel- en gewone treiDen valt weg. Blijkens een te Madrid ontvangen bericht, zijn Zaterdag te Manilla 2000 huizen door brand vernield. Het bericht, dat het klooster op de St. Bernard door een sneeuw-afschuiving gedeeltelijk is ver nield, blijkt onjuist. Er was wel een sneeuw-stor ting, maar het klooster bleef onbeschadigd. De zwarte bende, die hoofdzakelijk in Duitschland zich ophoudt, moet onder de Euitsche kooplieder» weer tal van slachtoffers hebben ge maakt. Zoo brutaal treden de leden van die gildes op, zegt een Duitsch blad, dat het zelfs den spoor wegambtenaren te erg wordtzoodra dezen slechts de geringste fout in de vrachtbrieven kunnen vinden, weigeren zij de goederen af te geven en waarschuwen den afzender, die natuurlijk dankbaar van de waarschuwing gebruik maakt. Te Londen is een groot huwelijkskantoor opgericht onder leiding van de directrice van een tijdschrift.' .De vrouw te huis" (.Woman at home"). Yan jaar tot jaar wordt het aantal oDgehuwde meisjes in Engeland grooter, deze inrichting wil dat euvel tegengaan. In de zalen liggen lijsten met namen van alleenloopende heeren, wier antecedenten, positie, betrekking en gewoonten bekend zijn. Op matinées, coDserten, bals, enz., worden leden van beide sekten uitge- noodigd. Alleen wie het oprecht meent, wordt toegelaten. Zondag 14 Maart. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. Koog. Nam. 2 uur de Hr. Niessink. Dew Hoorn. Voorm. halftien Ds. Leffef. Oudesehild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Goeksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Babends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. (Avondmaal.) Den Hoorn, 's Avonds half 7 Ds. Heep. HERVORMDE GEMEENTE. Donderdag 11 Maart. Oosterend. 's Avonds 7 uur de Hr. van Zweden. Burgerleken stand der Gemeente Texel. van 3 tot 9 Maart. ONDERTROUWDCornells Stoepker en Petro- nella Engelina Brans (Eierland). Jan Visman (Oudeschild) en Geertje Postema (Burg). GETROUWDGeene. GEBOREN; Neeltje Trijntje, dochter van Bastiaan Bakker en Cornelia de Ridder (Ongeren). Maarten, zoon van Tiipke de Vries en Trijntje Eelman (Eierland). Catharina Marie, dochter van Cornells Eelman en Catharina Daalder (PJjpersdjjk). Geert Diderikus, zoon van Willem Hendrik Houwen en Anna Buining (Eierland). OVERLEDEN Catharina Been, 40 jaren, gehuwd met Jan Cornelis van der Poll (Birgj. Frouwtje Ku(jper, 24 jaren, gehuwd met Cornelis Blom (Oudeschild). Pieter Visser, 66 jaren, ongehuwd (Oosterend). v Geboren: GERARD US ANTONIUS, zoon van H. PAARDEHAAR en A. M. A. STIGGELBOUT. Haarlem, 6 Maart 1897. De Heer en Mevrouw WAGEMAKER—Keijser betuigen bij dezeD, ook namens wederzydsche familiën, hunnen hartelijken dank voor de talrijke bewijzen van belangstelling bij hun huweiyk ondervonden. Den Burg, Texel 8 Maart 1897. VERGADERING in ,de Vergulde Kikkertop VRIJDAG, den 12 MAART 1897, 's avonds te half 8. Nlet-leden hebben toegang tegen betaling van 15 cents de persoon. door N. WESSTRA—Bonqaabdt. TE KOOP: Te bevragen bij S. KEIJSER Sz., Molenstraat. gekleurde en zwarte Japonstoffen, Katoentjes, Meubelbonten, witte Goederen enz. Houdt zich beleefd aanbevolen. Wed. W. J. LANGEVELD. Boodschappen worden ook aangenomen bU den Heer D. VAN DER WIELEN. (Bijbellezing.)

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2