Zittim van Jen taeentmal te VLIIL4SD, Buitenland, Marktberichten. Zucht tot opschik bij dienstboden Bij eene familie te Utrecht trad eenigen tijd geleden een buitenmeisje in dienst, waar mede men, vooral om haar eenvoud, zoo zeld zaam tegenwoordig, nogal was ingenomen. Jammer echter dat de omgang met andere meisjes reeds zoo spoedig een nadeeligen invloed op baar uitoefende en haar weldra het voet spoor van zoovelen deed volgen, die, niet genoeg verdienende om aan de zucht naar opschik te kunnen voldoen, eindigen met oneer lijk te worden. Nadat namelijk in den laatsten tijd door haar meesteres meermalen een of ander voorwerp van waarde was vermist, kreeg deze dezer dagen de zekerheid, dat baar dienstbode de diefegge was en riep de hulp der politie in, die al spoedig enkele der ver miste voorwerpen, die door haar bleken te zijn verkocht, opspoorde en daarna het meisje arresteerde. In Nederland zijn gedurende 1896 ver- aecijnsd 420 606 hectoliter 60 pCt. binnen- en buifenlandsch gedistilleerd. Het gebruik per hoofd der bevolking bedraagt circa 8.50 liter; successievelijk schijnt het gebruik achteruit te gaan, daar het in 1891 nog 8.94 per hoofd bedroeg. (N. S. C.) Vergeten of nooit geweten! Een oud moedertje verscheen te Groningen aan het bureau van den burgerlijken stand, om van de hoeren te vernemen, hoe oud ze was en op welken datum ze geboren was! Een, die terdege de roede verdient. Een 16-jarige jongen heeft te Rotterdam een kat de beide achterpooten afgesneden, om er sigarenpijpjes van te maken 6n daarna het verminkte dier aan zijn lot overgelaten. Een Hagenaar ontving onlangs een brief nit Nice met een adres, dat naam, straat en huisnummer bevatte, en verder „Ville des Fleurs, Hollande." De afzender was zeker den naam Haarlem vergeten, maar had wel eens gehoord, dat die stad in het buitenland ook wel genoemd wordt „Ville des fleurs." De brief ging eerst naar Rotterdam; daar kwam men op het denkbeeld, dat Haarlem bedoeld zou zijn. Aangezien geadresseerde sedert eenige jaren niet meer te Haarlem woont, zond de postadministratie aldaar den brief naar den Haag en kwam deze aan zijn juiste adres. Een acrobaat. Langen tjjd diende als knecht in het Oude Mannenhuis te Breda een sinjeur, die al zijn ledematen zeer bewegeljjk had weten te maken door gymnastische toeren. Ook zjjn tong rammelde erg vlug, zoodat men hem brutaal noemde en ontsloeg. Zjjn acrobatische bekwaamheden en zQn locale kennis stelden hem nu in staat om door in- en overklimming des nachts in het Mannenhuis terug te komen en daar te nemen wat van zjjne gading was, en wel zóólang, tot de politie hem schadeloos stelde voor 't gemis aan nachtlogies, door hem gratis op te nemen in den amigo. Dit gebeurde jl. Zaterdag. Nu zjjn de arrestantenhokken te Breda zóó gebouwd, dat het publiek vrijen toegang heeft tot die lokaaltjes en er vrijelijk met de tijdelijke bewoners kan spreken, terwijl de politie er geen oog op kan houden, tenzjj er een schildwacht wordt geplaatst. En de inrichting der luchtkokers is van dien aard, dat acrobaten als onze vriend er zich in kunnen opheffen, om daarna over het lage dak en door de politiepoort naar buiten te wandelen als zij er lust toe gevoelen. Onze man had daar lust in en vertrok naar Rotterdam. Aangezien echter de telegraaf nog sneller werkt dan een hardlooper, ving men hem op te Rotter dam en bracht hem naar de paraplu, waar wel gerekend is op de vorderingen der volksgym- nastiek. (IV. B. C.) Als melk, voor de bedoeling, die we er in de boerderij mee hebben, lang geaoegzoet zal blijven, dan moeten we haar, zoo spoedig mogelijk, haar warmte ontnemen. En, is 't niet vreemd, men stelt haar 's zomers vaak 1 2 uur bloot aan den invloed der zon, waar door men het verzuringsproces in de hand werkt. Direct na het melken moet ze op een koele plaats gebracht worden. Om die reden, en ook omdat ze anders in aanraking komt met min of meer kwalijk riekende dampen, mag ze niet langer dan hoogst noodig is in den stal blijven. Het goede, dat hier letterlijk niets kost, grijpe men zooveel mogelijk met twee handen aan. Antirevolutionair program! Door het Centraal Comité vau Antirevolu tionaire Kiesvereenigingen is een antirevolu tionair program ontworpen, dat aan de goed keuring der vaste deputaten-vergadering van 29 April a.s. zal worden onderworpen. De artikelen van het program, die over de Sociale Quaestie handelen, luiden: A. Voor Arbeid en Landbouw beide: 1. Ministerie van Arbeid en Landbouw (met Handel en Nijverheid). B. Voor wat den arbeid aangaat: 1. Verplichte pensioenregeling voor loon trekkende personen met aanvankelijke onder steuning uit 's Rijks schatkist. 2. Regeling van het arbeidscontract. 3. Maatregelen ter verbetering van den Woningtoestand. 4. Wet regelende de onteigening in het belang der gemeente ten behoeve barer be volking. 5. Uitbreiding en wijziging van het tarief van invoerrechten op bewerkte artikelen. C. Voor wat den landbouw aangaat: 1. Oprichting van Kamers ven Landbouw, alsmede van een Raad van Landbouw, door de landbouwers zeiven gekozen. 2. Nadere regeling van het paehtcontraet. 3. Afschaffing van den accijns op het geslacht. 4. Tijdelijke tegemoetkoming aan den graan bouw door premieverleening in verband met heffing van invoerrechten. (R. N.) De klacht, dat aan de jongelui te veel onderwezen wordt is in den laatsten tijd her haaldelijk besproken. Daaruit volgt echter niet, dat zij te veel leeren. In het jongste verslag over de eindexamens van het middelbaar onderwijs wordt o. a. omtrent de Fransche taai en letterkunde gezegd, dat de helft van de 20 examenandi onvoldoende cijfers kregen en dat het meerendoel van de jongelui uit een zeer eenvoudig Franseh werkje, dat met vrucht in een tweede klasse zou kunnen ge bruikt worden, niet konden vertakenenkelen brachten er zelfs niets van terecht. De meest gewone vragen over de grammaire bleven onbeantwoord. Van de vervoeging der onregel matige werkwoorden hadden zij niet de minste notitie. Zonder onderscheid bewezen de eandi- daten dat zij geen idee hadden van letterkunde. Dat dit niet voor de leerlingen van alle hoogere burgerscholen geldt, spreekt van zelf. Wanneer echter zoo iets blijkt bij de examens dan getuigt dit ook wel van wat ook wij bij de bespreking dezer zaak opmerkten, dat het middelbaar onderwijs eon te grootea omvang heeft. Zoover we ons herinneren, komt op geen der politieke programma's die in verband met de politieke verkiezingen opgemaakt werden, iets voor betreffende het middelbaar onderwijs; de Vertegenwoordiging zou toch reeds te veel te doen hebben om zich met dit volksbelang te bemoeien, zegt men. Dus is het te voorzien dat de toestand daarvan, ondanks de vele klachten, nog wel vele jaren blijven zal gelijk die is. Nochthacs is het onderwijs van meer gewicht dan de niet zelden spitsvoudiga quaes- ties omtrent het verleenen van bet kiesrecht. (Arnb. Ct.) In den nacht van Zaterdag op Zondag te 4 uur heeft er een hevige brand gewoed in hetstation te Bern. Alle wachtkamers en restaurants, een stuk van den gevel met den toren, een groot deel van de kap, en het plaatsbureau zijn totaal vernield, met al wat er in was. Honderden menschen genoten in den vroegen ochtend van het grootsche vlam menspel. De eerste treinen werden vrjj aanzienlijk vertraagd. De schade is groot. Hoewel telkens gedeelten van de kap en van muren neerploften, werd niemand ernstig gewond. Het gebouw en het mobilair was verzekerd. Het baargeld is in versmolten staat teruggevonden. Van het ontstaan van den brand is niets bekend. Men verbaast er zich over, dat het talrijk personeel, dat in het station woonde, eerst iets gemerkt heeft van den brand, toen de vlammen uitsloegen. Een hulde. Een zeldzame onderscheiding is der Hongaarsehe tooneelspeelster Louise Blaha ten deel gevallen. Onlangs heeft deze zeer populaire kunstenares haar 25-jarig jubilee gevierd en nu is haar beeltenis zoo niet vereeuwigd, dan toch in zeer begeerlijken vorm verveelvoudigd. Op de nieuwe Hongaarsehe muntbiljetten van 1000 florij nen zijn nl. haar gelaatstrekken gegeven aan een der geniussen, die de hoeken versleren. In een schreven aan een Italiaansch blad verteld een offlicier in AbysBinië van den indruk, dien zijn verschijning op een rij wiel onder de in boorlingen maakte. Toen b(j met een witte vlag aan de stuurstang naar de Abyssinische liniën reed, stonden de voorposten en schildwachten zoo ver baasd, dat ze vergaten hem te vragen, wat hij kwam uitvoeren. H(j werd door twee Abyssinische ruiters, die in stomme bewondering naast hem reden, naar het hoofdkwartier van ras Mangascia gebracht, wien ze meedeelde, dat er een boodschap per van de Italianen was gekomen op een uit den hemel gezonden paard I Mangascia wist er meer van en verzocht den officier voor zijn soldaten een paar toeren op de fiets uit te voeren, wat deze gewillig deed. Uit de oude doos. Een der rechtbanken in Frankrijk heeft de vorige week te beslissen gehad in een proces over een echtscheiding, die 96 jaar geleden is uitgesproken, en wel tusschen een der generaals van Napoleon I, maarschalk Lannes, en diens vrouw. Een afstammeling van deze laatste beweerde, bij een erfenisquaestie, te hebben ont dekt, dat de echtscheiding nietig was geweest, omdat niet alle wettelijke voorschriften waren nageleefd. De rechtbank heeft echter deze oude koe in haar sloot gelaten. Ook een recordGedurende de carnaval zjjn in den lommerd te Straatsburg 53 rijwielen beleend 1 Tegen zenuwhoofdpijn is volgens dr. Ryde in New-York, het beste middel het eenvoudig achter- uitloopen. Het is voldoende, wanneer men dagelijks 10 minuten deze oefening volgt en de beste ruimte daarvoor is een lange, smalle gang, waarin men op- en neer moet loopen. Men moet langzaam gaan. Een onpartijdig magistraat is de rechter Campbell, van Bowling Green in Ohio. Het gebeurde hem onlangs op een avond, dat hij meer dronk dan h|j verdragen kon en m kenne- Hjken staat langs de straat liep. Den volgenden morgen, b(j de opening der gerechtszitting ver oordeelde hjj zichzelve tot een boete van vijf dollars. Gevaarlijke sinaasappelen. Uit Dantzlg wordt gemeld, dat eenige kooplieden aldaar een zeer gevaarlijk kunstje in practtjk brengen om gewone sinaasappelen voor Valenciaappelen aan den man te kunnen brengen. Zfj brengen daartoe eenroode, aniline-kleurstof in het vruchtvleesch, waarvan het gevolg is geweest, dat reeds bij verschillende personeD, die van deze vruchten hadden gegeten, vergiftigingsverschijnselen zijn waargenomen. gehouden 22 Maart j.l. 's avonds 8 uur. Voorzitter de heer Veenhoven, burgemeester. Aanwezig de H.H. Meijer, Bakker, Kooreman, Sap, Molenaar en Zeylemaker. Afwezig de heer Visser (met kennisgeving). Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Hierna deelt de Voorz. mede, dat ingekomen zjjn de volgende stukken 1°. Schrijven van den afgetreden Commissaris der Koningin, waarin hij den Baad dank zegt voor de medewerking, gedurende zijn bestuur ondervonden. 2°. Id. van den nieuw benoemden Commissaris, waarin hij kennis geeft van de aanvaarding zijner functie. 3». Id. van den Directeur der zeevaartschool, waarin hij den Raad dank zegt voor de verhooging zijner jaarwedde met f 100, welke verhooging hem is toegekend voor te geven lessen in stoom werktuigkunde. 4°. Id. van den Minister van Financiën, waarin h)j kennis geeft, dat voorloopig nog niet kan worden overgegaan tot bebossching der duinen op Vlieland. 5°. Resolutie van Ged. Staten, waarbij voor vijf jaar uitstel verleend wordt van de verplichting tot het geven van onderwas in de vrije- en orde oefeningen aan de o. 1. school alhier. 6». Schrijven van Ged. Staten, inhoudende goedkeuring van het raadsbesluit tot aankoop van een perceel gronds bestemd tot begraaf plaats voor drenkelingen. 7°. Id. de madedeellng behelzende, dat ook voor het jaar 1897 wederom is toegestaan de gewone jaarljjksche rij ka toelage voor het salaris van den gemeente-geneesheer. 8°. Id. strekkende ter kennisgeving, dat het voorschot op de buitengewone rijkssubsidie ter behoorlijke regeling van het lager onderwijs in deze gemeente, door den minister is bepaald op 1065 gulden. Vervolgens brengt de Voorz. rapport uit omtrent de zeevaartschool, waaruit o. m. blijkt, dat deze inrichting in het afgeloopen jaar bezocht werd door zestien leerlingen, dat van de vier leerlingen, die zich ln 1896 aan het examen voor 3e stuurman onderwierpen, twee geslaagd zijn, dat, wanneer de aangevraagde rijkssubsidie wordt verleend, zal worden benoemd een leeraar in de prachtische zeevaartkunde en een voor het onderwjjs in de vreemde talen en dat het schoolgebouw en de leermiddelen in goeden staat verkeeren. Eindelijk brengt de Voorz. verslag uit omtrent het bezoek, door hem en de belde wethouders (Commissie van toezicht op het 1. o.) onlangs aan de lagere school gebracht. Na een woord van waardeering gesproken te hebben over den ijver van de onderwijzers en de wijze, waarop door hen het onderwijs wordt gegeven, deelt hi mede, dat de netheid van het schoolgebouw niets te wenschen overlaat en dat de leermiddelen goed onderhouden worden. Ten slotte deelt de Voorz. nog mede, dat het dageljjksch bestuur, bij zijn rondgang door het dorp, onlangs gehouden, gebleken is, dat de vischmarkt dringend restauratie behoeft en vraagt den Raad, hem te willen machtigen hiertoe over te gaan. Eveneens vraagt hjj machtiging tot het aanbesteden van eene sloot bezuiden het dorp ten behoeve van ds rioleering en waarvan de kosten geraamd zjjn op f 30. Wordt met algemeens stemmen verleend. Na rondvraag gaat de Raad vervolgens in geheime zitting over. Schagen, 25 Maart. Aangevoerd: 6 paarden f 40 a 140, Stieren f af ;25 Gelde- koeien f 80 a f 19025 kalfkoei6n f 80 a f200 8 Vaarzen f40 a f60; 160 Nuchtere Kalveren f6 a 17; 25 Schapen f 12 a 15,-; Lammeren f af Bokken en Geiten f af gld.30 Varkens f 8.00 a f 15.— 31 Vette Varkens 33 a42 cent per kilo; 18 Biggen f 6,00 a 9.—; Kippen a Eenden a ct. Boter per half KG. f 0,42 a 0,47 Kaas per kilogram a ct. Kipeieren per 100 f 2.25 a f 2 75.Eendeieren per 100 f 3. a f 3.10 ct. Leiden, 26 Maart. Ter markt werden heden aangevoerdOssen - stuks f 112 a f 253 6 Stieren f 68 a 1S5Veulens stuks f af 176 kalfkoeien f 106 a f 210 Melkkoeien f 106 a 210110 Varekoeien f 87 a f 200159 Vette koeien f 112 a f 25348 Vette kalveren f 29 a f 78; 190 Marige kal veren 2,75 a f 10 5 Grasxalveren f 25 a f 47 32 Vette schapen f 16 a f 24 00370 Schapen (weide) f 13, a f 20, 2 Paarden f 32 a f 76 159 Magere Varkens f 14 a f 41 Vette Varkens a. 130 Biggen f 5.50 a f 13, Londen, 25 Maart. Ter marktjzjjn aangevoerd 100 Runderen, 1000 Schapen en lammeren, 25 Kalveren, 60 Varkens. Men noteert; Run deren 0.37, 0.65 Schapen en lammeren 0.66 0.92; kalveren 0,56 0.827,; vaikcre 0.40 0,62'.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2