Nieuws- en üdTertentleblad. BFF1E1ELL EEBEELTE. Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag- ea Zaterdagavond. Ab»nnsw,enisprv3 psr S maanden Voyf dsn Buaa 80 Cte. - France per pest desr g&- heel NanzuLAira 46 Ote. - Nssr Ajsctska m andere landen mst verheoging der jartï'e. Advertentie» vóór 19 uar op de» dag der uitgave. Prjji der Adverieniièn Van 1 tot 6 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cte. Street* letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Be^fjsatnnmere S Cts. per nummer. ABONNEMENTEN ea ADVERTENTIÈN worden aaagmomen bjj de Uitgmrs LANGSVBLB BS ROOU, Parkstraat, Boaa op Teek, MARKTWEZEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel, Gelezen eene missive van don Heer Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland, dd. 7 Januari 1897, N°. 132/190, houdende verzoek het toezicht op de veemarkten in de Gemeenten, zooveel mogelQk overeenkomstig de daarbij ge geven voorschriften iDterichten, en wel met het oog op de noodzakelijkheid, om door een streng toezicht op de markten, de verspreiding van besmettelijke ziekte onder het vee, - speciaal van het mond en klauwzeer, te trachten tegen te gaan en het overbrengen van besmetting te voorkomen Gelet op de ter zake ingewonnen adviezen van den gemeente-veearts en den marktmeester; BESLUITEN vasttestellen de navolgende rege ling met betrekking tot het toezicht op de veemarkten 1°. De aanvoer van vee ter markt zal moeten geschieden uitsluitend door de straat, loopende langs het logement „de Zwaan." 2°. Vóór de plaatsing ter markt, zullen al do aantevoeren dieien moeten worden gekeurd. Deze keuring zal geschieden door ol in ieder geval onder toezicht van den gemeente-veearts, wien, zoo noodig, eenige personen tot hulp ter beschik king zullen worden gesteld. go. By goedkeuring zullen de dieren tot het marktplein worden toegelaten en de voor ieder bestemde plaatsen op aanwijzing van den markt meester innemen, waarna zQ zoo spoedig mogelijk van gemeentewege van een duidelijk merkteeken zullen worden voorzien. 4°. De plaatsing van het vee tor markt, zal, indien de ruimte zulks toelaat, zoodanig gesenieden, dat de verschillende diersoorten, - paarden, rundvee, schapen, geiten en varkens, - onderling voldoende zijn gescheiden. 6°. Indien bij eenig stuk vee eene besmettelijke ziekte wordt geconstateerd of vermoed wordt, dat het daaraan lijdende is, zal het onmiddelijk ianga den door den veearts aantewijzen weg en met inachtneming van de door dezen te geven voorschriften worden weggevoerd. 6°. Na afloop der markt zal het marktplein worden gereinigd en indien zulks door den veearts wordt noodig geacht, overeenkomstig de wettelijke voorschriften worden gedesinfecteerd. 7». De bepalingen omtrent het aanvoeren, keuren en merken van het vee, zijn niet van toepassing op de z.g. groote lammerenmarkten, Texel, den 18 Maart 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linsohoten, Burgemeester. J. A. Wesstra., Secretaris. SCHOOLGELD. De BURGEMEESTER van Texel vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat inge volge de bestaande verordening het Schoolgeld maandelijks bij den gemeente-ontvanger behoort te worden voldaan. Voor eene behoorlijke administratie is het alleszins noodig, dat hieraan stipt de hand wordt gehouden. Texel, den 29 Maart 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. - TEXEL, 31 Maart 1897. Volgens het hierboven opgenomen artikel marktwezen" zal voortaan het vee dat alhier ter markt wordt aangevoerd, worden voorzien van een teeken, ten bewijze, dat het is goed gekeurd; daarvoor is aangenomen, naar men ons mededeelde „het wapen van Texel. Voor proef, om eens te zien hoe de afdrukken waren, werden Maandag reeds een paar slacht beesten van dat merk voorzien en bleek het, dat die afdrukken wel te herkennen waren. Zooals uit achterst, advertentie biykt, zal morgen in het hotel „Texel" alhier eene tooneelvoorstelling worden gegeven door de beroemde „Lilliputters." Volgens de berichten in de verschillende bladen, waren zij op ver schillende plaatsen in ons land met het grootste succes werkzaam en zooals ons een ooggetuige mededeelde, mochten zij ook aan den Helder, V7MT zij j.l, optraden, zeer ruime bijval inoogsten. „Prachtige costumes, uitste kend spel, schoone zang, keurige muziek tot begeleiding," verzekerde hij ons. Dat hij niet alleen staat in dit oordeel, blijkt o. m. ten duidelijkste uit de reconsie's der plaatselijke bladen aldaar, waaraan wij oatleenen: „Ze speelden goed, ze speelden vlug en zongen daarbij aardigDe spelers werden meermalen teruggeroepen en we leggen gaarne de getuigenis af, dat de bezoekers zieh uit stekend hebben geamuseerd(VI. B.) „Gisteren avond bobben de bezoekers van „Musis Sacrum" zich uitstekend geamu seerd bjj de voorstelling door de Lilliputters gegeven. Hartelijk is gelaehen om het klucht spel „Eene reis ia de planeet Mars." De kleine kleuters hebben geacteerd tegen de besten op. Het maakt een eigenaardigen indruk, dat zulke kleine mensehen op het tooneel zich zoo vrij weten te bewegen. Het slot-tableau met de klinkende cymbalen maakt een zeer schoon effect(H. Ct.) ....„De zaal was slechts matig bezet, het geen zeker te betreuren viel, daar ongetwijfeld ieder der aanwezigen zeer voldaan huiswaarts keerdeHet was werkelijk een interessant gezicht, deze kleine menschen ieder in zijne rol te zien optreden (D. v. H.) Donderdagmorgen wordt het gezelschap alhier verwacht en wanneer het weder zulks niet verhindert zal het vermoedelijk eene wandeling maken door den Burg. Wij twijfelen niet of velen zullen van de hun thans aangeboden gelegenheid gebruik maken, om de mlniatuur-toonoelspelers te zien spelen. Het schijnt ia Eageland reeds veel war mer te zijn, dan bij ons. Althans werd sinds eenige dagen aan de garnaleavisschers bij herhaling bericht, dat de zendingen, wegens het zachte weer, in min of me6r bedorven toestand ter markt waren gekomen. De garaalenvloot kan nog niet op ruime vangst roemen, doch daar de prijzen in het buitenland nog al bevredigend blijven, wordt bij eenigszins gunstig weer, toch nog licht een weekgeld besomd. Met de leden der gedeputeerde Staten van Noord-Holland wordt heden te Haarlem eene bespreking gehouden door de commissie tot stichting en instandhouding eener haven by de Oostkaap alhier. Moge het gemeenschappelijk overleg er t09 bijdragen, om de havenzaak een stap nader tot de meest bevredigende oplossing te brengen. Oüdeschild, 29 Maart. Voor den eigenaar der verongelukte blazersehuit T.X. 9, is het verlies van dat vaartuig eea ware ramp, daar 's mans eenig middel van bestaan er mede verloren gegaan is. De hulpvaardige makkers, die Zondagmorgen naar de plaats der stranding uitzeilden, in de hoop het vaartuigje nog te kunnen afbrengen, vonden niets dan een brokstuk van den mast en het roer. Overigens was alles door de branding verzwonden en weggevoerd. De Cocksdorp, 30 Maart. De vorige week was voor de vissehers niet voordeelig. Slechts twee schuiten zeilden ter mossel- visseherij uit en werden door het stormachtige weder zeer in hare werkzaamheden belemmerd Daar de prijs der schelpen voor de kalk branderijen tot 60 Cts. per kubieke M. is gedaald, is de schelpenvisssherij thans zoo goed als afgeloopen, hetgeen zeer te betreuren is, wijl velen hier nog een middel van bestaan in vonden. Oosterend, 31 Maart. De heer K., van Molenbuurt, kwam dezer dagen tot de ontdek king, dat bijna alle eendeieren uit zijne eenden kooi waren weggeroofd. Hoeveel schade hem dit indirect bezorgt, is niet zoo gemakkelijk te bepalen, aangezien het doel bestond de eieren te laten uitbroeden om later de eenden zooveel mogelijk op te vangen. Ook waren er vele eieren by van de zoogenaamde kooi- ea steleende». - Me» deelt mede, dat mea de daders op het spoor is, die zeker voor een dergeiyk wan bedrijf niet ongestraft zullen biyven. By iemand alhier staan reeds aardappelen boven den grond, wat zeker voor Texel zeldzaam vroeg genoemd mag worden. U itstel van betaling De regeering heeft gunstig beschikt op het verzoek vaa eenige oesterkweekers te Ierseke om uitstel van pachtbetaling zonder betaling van rente. Het bestuur der visscherijen is gemachtigd om uitstel te verloenen tot 15 Juni, dat is 3 maanden. Daarentegen heeft zy het verzoek om kwyt- seheldicg der halve pacht van de hand gewezen. Te Amsterdam loopt volgend gerucht: Sedert eenige weken werd een machine bankwerker in dienst bij de maatschappy „Nederland" vermist, welke voor het vertrek van het stoomschip „Prins Alexander" aan boord werkzaam was, en men vermoedde toen dat de man te water moest zgn geraakt en verdronken. Thans echter hoeft de Maatschappy bericht ontvangen, dat het lijk van den ongelukkige op reis door de kolentremmers van uit het kolen- ruim is te voorschijn gehaald. Men vermoedt, dat de man bij het inladen van kolen, in het kolengat is gevallen en onder deze is bedolven. De directie der maatschappy Nederland ver klaart echter, dat haar van een dergeiyk geval niets bekend is. Bezitters van moestuinen, wilt ge uwe jonge erwten, uwe spinazie enz. beschermen tegen de aanvallen dor vogels, spant dan geen witte katoenen draden over uwe tuinbedden, zooals nog zoo vaak gebeurt, doch spant er draden van zwart naaigaren over, welke door de vogels niet gezien worden. De vogels vliegen tegen de draden aan, schrikken, en zoeken terstond een goed heenkomen, (R. N.) Niet voor de keuring geweest. Te Breda is by hst 6de regiment infanterie inge deeld een loteling, die met krukken liep, bovendien gebocheld is en slechts eene lengte heeft van 1.343 M. De jonkman had ver zuimd op de keuring te verschynen: hg is naar het hospitaal gebracht, waar hy natuuriyk wordt afgekeurd. In de „Bakkers-Bondscourant" loest men: Een onzer Amsterdamsche lezers deelde ons mede dat hg na het ziften van Amerikaanseh meel en bij uitstorting van de zeeft een Hollandschen cent in het meel vond. Niet om het vinden van dien cent maken wy er bericht van, doch een Hollandsch munt stuk in direct uit Amerika aangevoerd meel komt wel wat verdacht voor en doet twijfel opkomen of dat Amerikaansehe meel niet in een Amsterdams6h meel magazijn gemaakt kan wezen Trouwens er wordt tegenwoordig weer een tameiyk hooge prys voor ledige meelzakken door de opkoopers betaald, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat die zakken weder gevuld en nog eens gebruikt worden. De „Deli-Couraat" van 17 Febr. meldt: Door den kapitein en den stuurman van het stoomschip „Assama" is twee dagen na hun vertrek van Java in de Indische zee een zeeslang gezien van enorme afmetingen, zy schatten het beest een dikte van achttien Eag. voet te hebben en eene lengte ongeveer gelijk aan het schip. Het achterlichaam was met groote groene schubben bedekt en van verscheidene groote vinnen voorzien. Het voorlichaam richtte zich cirkelvormig ongeveer 160 voet hoog op boven het oppervlak van het water. Met verschrikkeiyk snelle bewegingen en kronkelingen gleed het gedrocht over de toppen en verdween daarna. Geiyk men weet, is het bestaan der zeeslang, een eigeniyk tot de klasse der robben behoorend dier, door den zoöloog dr. Oudemans in zyn bekend werk zoo niet bewezen, dan toch zeer waarstkynlJjk gemaakt, TEXELSCHE COURAJÜPT,

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1