De vergadering van leden der Vrijzinnige Kiesvereeniging te den Barg gisteravond in het hotel „de Lindeboom" gehouden, was slechts zeer matig bezocht. Eerst nadat het uur voor de opening bepaald, reeds ruimschoots was verstreken, opende de Yoorz. de vergadering met een woord tot welkom aan de leden van den Burg en in 't bijzonder aan het tweetal van den Hoorn. Na lezing der notulen van de vorige ver gadering, welke notulen zonder eenige wijziging worden goedgekeurd, deelt de Voorz. mede, dat is ingekomen een schreven van het bestuur der Centr. Lib. Kiesvereeniging Helder aan de afdeeling alhier, behelzende o. a. het bericht, dat Vrijdagmorgen a. s. in het Café Centraal eene vergaderiag zou worden gehouden dier vereeniging, waarin voor de aanstaande ver kiezing de door de verschillende afdeelingen aan bevolen candidaten zouden worden besproken. De afdeeling werd verzocht een of meer afgevaardigden te zenden ten einde de candi- datuur van een of meer personen door de afdeeling op te geven voor te dragen en te verdedigen. Slechts die personen, waarvan men zeker was dat zij eene eventueele candidatuur zouden willen aannemen mochten worden voorgedragen en zouden ook later op de algemeene naamlijst der candidaten voorkomen en uit hen zou eene keuze worden gedaan. De voorz. deelt mede, dat door Mr. N. G. Pierson, oud-minister enz. volgens een ont vangen schrijven was te kennen gegeven eene eventueele Gandidatuur voor dit district niet te zullen afwijzen. Daaraan werd nog door hem toegevoegd, dat door Ds. Kuperus een schrijven was ont vangen bevattende de mededeling, dat ge noemde heer Pierson nog niet kon beloven, om, wanneer bij aan den Helder optrad, ook een bezoek te brengen aan onze afdeeling om aldaar een spreekbeurt te vervullen. Van de afdeeling Oosterend was een schrijven ontvangen, dat men aldaar met algemeene stemmen tot eandidaat had geproclameerd genoemde heer Pierson. Dit bericht verwon derde de Voorz. wel min of meer, omdat hij had verwacht dat men aldaar zeker de heer dr. P. P. C. Hoek, rijksadviseur in visseherij- zaken te Helder zou voordragen, terwijl ook hij persoonlijk had gemeend dat deze vooral met het oog op zijne betrekking wel gewenseht was. Of door ZEd. echter eene candidatuur zal worden aangenomen of niet, kan nog niet worden bepaald. De heer Strick van Linschoten zou ervoor zijn beide candidaten op de lijst te plaatsen, terwijl de heer Schaap vraagt, of er niet iets bepaald bekend is aan een der leden, omtrent den heer Pierson, dat tot zijn aanbeveling kan strekken. Door den heer Strick van Linschoten wordt alsnog als eandidaat opgegeven de heer Verheij, officier bij de mariniers vroeger te Helder, thans te Rotterdam, welke in het Dagblad voor Helder in een ingezonden artikel was aanbevolen. Ook omtrent dezen eandidaat kon echter niet worden bepaald of hij de candidatuur zou aannemen of niet. Aangezien geen andere personen meer werden aanbevolen werd overgegaan tot de stemming, welke tot uitslag had, dat de drie genoemde heeren allen als eandidaat zullen worden voor gedragen, indien men tenminste ook van de heeren Hoek en Verheij bericht ontvangt, dat zij eene candidatuur voor dit district willen aanvaarden. Bedoelde candidaten zullen nu worden voor gedragen in de vergadering te den Helder door den afgevaardigde dezer afdeeling, welke afgevaardigde echter nog moet worden be noemd. Bfl meerderheid van stemmen wordt daarop als zoodanig gekozen de heer J. de Jongh en als diens plaatsvervanger de heer C. Schaap, welke heeren beiden hunne benoeming aan namen. In eene volgende vergadering binnen 14 dagen te houden, zal door den afgevaardigde verslag worden uitgebracht over het in de algemeene vergadering te Helder behandelde, terwijl alsdan uit de lijst van alle aanbevolen candidaten eene keuze moet worden gedaan. Nadat door den heer Schaap, naar hij meent als tolk der vergadering, nog het woord is gericht tot den Voorz., om deze dank te be tuigen voor de flinke leiding der vergadering wordt deze door den Voorz. gesloten. Zeker nieuw was het voor de leden, toen hen, voor de opening der vergadering, werd verzocht hun naam te plaatsen op de presen tielijst, iets dat by verkiezing van den algp- meenen eandidaat door het reglement der C. L. K. wordt voorgeschreven. Oudeschild, 20 April. Gisteren hield het mannenkoor „Amicitia" in „de Zeven Provin ciën" met leden es genoodigden, de laatste openbare uitvoering ia dit seisoen. De zaal was slechts matig bezet. Onder de goede leiding van den Heer C. Lips, Directeur van het mannenkoor, kwam de zang over het geheel goed tot zijn recht. Vooral de nieuwe nummers klonken mooi en 't roeiersiied was weer 't neusje van den zalm. By den Heer Hin was de pianoparty weer in goede handen. Eenige leden van het gezelschap verrastten het gehoor met de opvoering van een klucht spel in twee bedrgven. De verschillende rollen bleken in goede handen te zgn, zoodat ook dit nummer van het programma het genoegen van den avond niet weinig verhoogde. Het plan bestaat om hetzelfde programma a. s. Zondag tegen entrée nog eens uit te voeren. Nadat de uitvoering was afgeloopen, maakten enkelen nog een dansje mee, om het genoegiyk bijeenzgn prettig te besluiten. Beroepen naar de Herv. Gem. alhier, de Heer A. G. Reede, predikant te Castricum. Aan den zeedijk bewesten het fort de Oude Schans, is heden een vierkante balk gevonden, van omstreeks 25 voeten lang. De balk is door de strandvonderg in beheer ge nomen. Oosteeend, 20 April. Schipper Nannings, varende de blazerschuit T.X. 186, redde jl. Zaterdag de bemanning, bestaande uit 7 per sonen, van eene Heldersche vlet. De mast van het vaartuigje was gebroken en de boot half gevuld met water, terwgl door den sterken wind den wal niet op andere wyze bereikt kon worden. De bemanning werd in de haven aangebracht. De afdeeling „Oosterend op Texel" van de C. L. K. in het hoofdkiesdistrict Helder hield gisteren eene goed bezette en van belang stelling getuigende vergadering in het lokaal van den heer C. Duinker. Het hoofddoel der vergadering was het aan bevelen van een eandidaat voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor de verkiezing in Juni a. s. ter plaatsing op de candidatenltjst, die Vrydag a.s. in eene vergadering van de C. L K. zal opge maakt en vastgesteld worden. Een drietal namen werden genoemd n.l. Ie. Mr. N. G. Pierson, Oud-Hoogleeraar in de Staathuishoudkunde, Oud-Directeur van de Nederlandsche Bank en Oud-Minister van Finan ciën in het ministerie Tak; 2e. Dr. P. P. C. Hoek, Rijks-adviseur in Visscherijzaken en lid van de Pr. Staten van Noordholland, te Helder en 3e. Mr. A. Levi, Rechtsgeleerde te Amster dam, Oud-Lid van de Tweede Kamer. Na besprekingen, waarin vooral hulde gebracht werd aan de bekwaamheden van Mr. Pierson en er op gewezen werd, dat hg de drukkende zoutbelastingen zoo zeer heeft verminderd, werd hy met algemeene stemmen benoemd. Wegens het bedanken van den heer P. A. Dekker werd tot plaatsvervangend lid in het Hoofdbestuur benoemd de heer W. K. Bakker, Penningmeester der afdeeling. In combinatie met twee Engelsche firma's is aan de heeren Ockhorst en v. d. Griendt te Rotterdam opgedragen 120 span paarden aan te koopen ten behoeve van het Engelsche hof. De aankoop staat in verband met de aanstaande jubiléfeesten, (N, R. Ct.) Uit Rotterdam wordt aan ,De T(jd" ge schreven Een rare zaak brengt ons, Rotterdammers in beroering. In een huis op het Van Alkemade- plein moet het niets meer en niets minder dan spoken. Sinds eenige weken woont daar een veehande laar. Verleden week Donderdag begon het in het achterhuis te regenen, een verkwikkend voor jaarsregentje in den vorm van steenen, cokes, halve straatklinkers, bloemkoolstronken, glasscherven en gebroken bloempotten, ja zelfs faecaliën. f25 werd uitgeloofd door den bewoner voor hem die den dader in handen van de politie speelde —geen succes. Politieagenten klommen op de daken en stelden zich verdekt op zy worden er niet wijzer döor. Wel moesten nu en dan de mannen der wet. die op de daken een wakend oog hielden, bukken voor de projectielen, die langs hun hoofd heensnorden, wel werd een inspecteur door een steen aan den arm verwond, maar van den dader geen spoor. Soms houdt het een halven dag op maar alleen om daarna met verdubbelde kracht weer te beginnen. Als toelichting kan misschien dienen, dat het achterhuis grenst aan het einde van twee hofjes en daarvan gescheiden is door een klein huis. Een aantal nieuwsgierigen verdringt zich aan houdend in de nabijheid van het pand. Er zijn lieden die meenen dat hier geheime machten in het spel zijn, terwijl anderen beslist verzekeren dat er met .spiritisme wordt gewerkt." Een ding is zekerdat de bewoner niets liever zal hebben dan dat de spiritistische steenenwerper spoedig achter slot en grendel zit. Kermis in de gemeentekas. Donder dag had te Schiedam door B. en Ws. de ver pachting plaats van 10 standplaatsen voor de in de eerste week van Juli a. te houden kermis. Was de opbrengst dier verpachting 't vorig jaar f 1880, thans werden die plaatsen gepacht voor f 3,367.787». Uit Witmarsum schrgft men: De vele boeren-boelgoederen, die tegenwoor dig in Friesland worden gehouden, bewyzen maar al te zeer, dat het met de veepryzen treurig gesteld is. Terwyi anders het vee in boelgoeden gewoonlgk meer opbrengt dan op de markten en daardoor haast altgd hetboel- goedsvee „duur" is, gaat het tegenwoordig voor een prgsje weg. Wat een schade de veehouders, die moeten verkoopen en „boer af" worden, daardoor ïyden, is haast niet te zeggen. Maar ook de boeren, die in het voorjaar moeten verkoopen om „geld te maken" voor de huur, zyn er niet best aan toe. Voor hen is het te hopen, dat de landheer, bij het ont vangen der huur op 12 Mei a. s., met de ongelukkige omstandigheden van den boer rekening houdt. Ook de veemarkten worden door mond- en klauwzeer „gedrukt." Zoo beteekent de Dinsdag-veemarkt te Sneek zóó weinig meer, dat men er haast toe besluiten zou, die markt, anders zoo veelbeteekenend, voorloopig maar op te heffen. Men schrijft aan de „N. R. Ct.": Naar het zich voorloopig laat aanzien, zal ten gevolge van de nieuwe wet op de personeele belasting, de opbrengst van dit middel ten platte- lande aanzienlijk dalen. Voor een groot deel vindt dit zijn oorzaak in de groote vermindering van aanslag, bepaald voor grootere gezinnen. Als een gevolg daarvan zullen talrijke aanslagen bestaan, die slechts over eenige centen loopen. Zoo wordt b. v. een perceel van f 80 huurwaarde belast. Van die huurwaarde wordt bovendien f 10 als onbelastbaar afgetrokken; van het res- teerende ad f 20 wordt 8 pCt. belasting geheven, dus f 1.60zfin in dit gezin 8 kinderen beneden den leeftijd van 20 jaar, dan wordt deze aanslag verminderd met 8 keer 12 of 96°/,, dus met f 1.537» en bedraagt alzoo het verschuldigde in hoofdsom f 0.067»worden in die gemeente ge heven 60 opcenten op de hoofdsom, dan wordt de aanslag tien en een halve cent. De eerste betalingstermijn kan in dit geval worden voldaan met 17a cent, de volgende telkens met 1 cent. Waarschijnlijk zullen de kosten om tot den aanslag te komen, in deze gevallen niet door het bedrag van den aanslag worden gedekt. Afschaffing van sterken drank! Aan de candidaat-volksvertegenwoordigers wordt door het hoofdbestuur der „Nederl. Vereeniging tot Afschaffing van Sterken Drank" hun oordeel gevraagd over de volgende wettefijke maatregelen alle voorzien van een toelich ting

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2