N°. 1010. Donderdag 29 April. A0. 1897. lienws- en Advertentieblad- Bij dit nummer behoort een bijblad Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor din Bübo 80 Cts. Francs per peet door go- heel Nbbirianb 16 Cts. - Naar Ambbbsa an andera landen mat Terhoegins der gerte'e. Advertenties vóór 19 nor op den dag der nltgave. Prijs der Advertentiên Van 1 tot 6 rogels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Qrooto letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummer» 8 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ABY3ERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANÖEVELB BE ROOIJ, Parkstraat, Bund or Tm bevattende bet Gemeenteraadsverslag, TEXEL, 28 April 1897. Het doet ons genoegen te kunnen mede- deelen, dat ook alhier thans verschillende personen zich beijveren de puntjes der door hen gerookt wordende sigaren te bewaren, naar wij hopen en verwachten wordt dit door hen gedaan ten behoeve der P. H. Stichting. Nog slechts al te veel echter worden die puntjes roekeloos weggeworpen en wij meenen daarom er nogmaals, ter wille van het goede doel, op te moeten aandringen, dat niet meer te doen, doch ze ook te bewaren en bij ge legenheid ze, hetzij zelf op te zenden aan den heer Van Zanten te Leiderdorp, of wel ze te voegen bij die van anderen, die zich met die verzending willen belasten. Naar wij kunnen mededeelen beeft de heer Flens, hotelhouder alhier, zich bereid verklaard de puntjes in ontvangst te nemen en voor de verzending zorg te dragen, terwijl by hem ook verkrijgbaar zyn de zoogenaamde zakguii- lotines. De kosten voor de aanschaffing van zulk een werktuigje zijn slechts 10 cents, ia den zak neemt het slechts weinig plaats in daar het nog niet de grootte heeft van een lucifersdoosje, en voor de bewaring en ai knip ping der puntjes zyn ze waarlijk praktisch. Moge spoedig door ons worden vernomen, dat het aantal verzamelaars sterk is toegenomen en dat de eerste zending van hier weldra zal kunnen piaats hebben. Zooals bekend, wordt ons eiland jaariyks bezocht door tal van vreemdelingen, die voor korten of langoren tyd in onze gemeente ver- biyven en toch, hoe groot dat aantal ook zijn moge, is het nog verre van voldoende, om allen to bevredigen. En geen wonder onder die vele vreemdelingen behooren een groot deel tot hen, die hier slechts komen ter wille van hunne zaken en waarvan velen tot nadeel zyn van de neringdoenden in deze gemeente. De stroom van die bezoekers te keeren, behoort zeker we! tot de onmogeiykheden en zou bovendien ook moeieiyk te verdedigen zyn. De vraag blgft dus wat is er aan te doen om vooral die vreemdelingen hierheen te doen komen, welker verblijf meer tot al gemeen voordeel kan strekken. Daartoe behoort o. i. zeker in de eerste plaats de zorg ons eiland meer bekend te maken zoowel in het binnen- als buitenland, verder dienen de gelegenheden om van en naar Texel te komen, zoo mogelgk nog te wor den verbeterd, dient men zich te wijden aan de verfraaing der gemeente, enz. Enkele personen mogen in deze iets kunnen doen, indien zg daaraan al hun krachten gaan wgden, het loon voor al die moeiten zal, vreezen wg, echter niet opwegen tegen het resultaat er van. Neen, samenwerking is noodig. Eene ver- eeniging dient gesticht, eerie vereenigiag, zooals op vele andere plaatsen met meer of minder succes werkzaam is, tot bevordering van het vreemdelingen-verkeer. De deelneming zg algemeen, men stelle de contributie daarom niet te hoog. Het schoone seizoen is aanstaande moge men nu spoedig het initiatief nemen tot de oprichting van zulk eene vereeaiging, opdat men ook nog dit iaar eenige vrucht van zgn streven zal kunnen zien. Oudesohild, 26 April. Voor eeae matig bezette zaal, werd gisteren door het mannenkoor „Amicitia," hetzelfde programma van den laatsten passehdag uitgevoerd. De zangnummers, onder de goede leiding van den Heer Lips, kwamen flink tot hun recht. Het kluchtspel „De Strandroovers," werd bepaald verdienstelijk vertolkt door deheeren Kroon, Lips, Kacsor, J. Beumkes, J. Zegel Kz., S. v. d. Sterre, C. Hoogerheide en P. Vlas Pz. Na afloop werd nog wat gedanst, vermoedelgk wal voor de laatste maal in het aloude logement „De Zeven Provinciën," dat eenmaal Neerland's grootsten zeeheld, gedurende vele weken soms, een gastvrij onderkomen bood. Ook hier, helaas: „Sic transit gloria mundi," en daar uw verslaggever geen latinist is, liet hg het vertalen in: „Zoo gaat de roem der wereld voorbg." Het hoofdbestuur der Holl. Maatschappg van Landbouw heeft eene commissie benoemd, om de grieven bgeen te verzamelen en te onderzoeken, die bestaan bg de uitvoering der wet op den veeartsenijkundigen dienst in zake het mond- en klauwzeer, terwgl aan den voor zitter wordt opgedragen by den minister van buitenlandsehe zaken stappen te doen om zoo mogeiyk te verkrygen, dat aan de ziekte maar haar vryen loop worde gelaten, nu toch overal de buitenlandsehe grenzen gesloten zyn voor Nederlandsch vee. Uit Palembang wordt aan het „Bat. Nieuwsblad" geschreven „Elk jaar hebben de bestuursambtenaren moeieiykhedon met het innen van de belasting gelden van de kamponghoofden; telkens zyn er enkele van die hoofden, die een gedeelte van de gelden gebruiken, zoodat er telken jare eenigen moeten worden ontslagen en vervangen door anderen, die weer hetzelfde doen. „Waarom wordt hier op de hoofdplaats niet verplichtend gesteld, dat ieder belastingschul dige zelf de penningen in 's lands kas gaat storten? „Vermoedeiyk zal dan het geld veel spoediger in de kas komen, daar de belasting-sehuldigen, zooals het nu is, de betaling tot het laatste oogenblik uitstellen, omdat zy bang zgn, dat hun hoofd het opmaakt en zy dan nog eens moeten betaien." Even buiten Bergen-op-Zoom is het driejarig zoontje van D. W. geworgd gevonden, doordien het, spelende met een geit, het touw waarmee het dier vastgebonden was, eenige keeren om den hals kreeg en dit eerst bemerkt werd, toen het te laat was om het kind te redden. Ouder de arbeiders in de veenderyen in den Westhoek van Weststellingwerf is eene werkstaking uitgebroken. Zij hebben met de verveaers een verschil van 15 cents per M3. i gespreide klein of slik. Alles is rustig en vaa eenige oproerige beweging geen sprake. Men schrijft uit Rozendaal: De Belgische regeering heeft het aantal kommiezen te Esschen verdubbeld. Ook op de andere plaatsen zijn de grensposten ver sterkt, met het oog op de veesmokkelarij. Van eene opening van de Belgische grenzen voor den invoer van Nederlandsch vee schynt dus vooralsnog geen sprake te zijn. In „De Huisvrouw" vinden we melding gemaakt van een nieuwigheid, onlangs in den handel gebracht, nl. een toestel om petroleum lampen uit een groot reservoir voortdurend van olie te voorzien. Dit systeem maakt dus het branden van petroleum bgna zoo gemakkelijk als het gebruik van gas, en men weet hoeveel goed- kooper het eerste is vergeleken bij het laatste te Londen, waar het gas niet duur is, is het branden van petroleum toch nog een zesde goedkooper. Het reservoir voor petroleum moet geplaatst worden op een verren afstand van de te gebruiken lampen, op een veilige plaats, liefst buiten aan het huis. De lampen worden gevoed door middel van pgpen en zij bestaan uit een gewonen brander en een peer, juist groot genoeg om de kous te bevatten en de kleine hoeveelheid olie, voor het doorweekt houden van de kous benoodigd. Er is dus geen gevaar voor het te heet worden der petroleum of het ontstaan van gevaariyke gasssn en de toevoer wordt gecontroleerd door een verwyding van de buis, in het midden tusschen het resesvoir en de lampen. Daardoor wordt het overloopen voorkomen en kan de toevoer volkomen worden afgesloten, als de lampen niet in gebruik zijn. Die soort van kom werkt automatisch, men behoeft er dus niet uaar om te zien en zelfs is zij in een volkomen afgesloten omhulsel verborgen, om onnoodige bemoeiing ermee te voorkomen. Natuurlijk regelt dit kleinere reservoir den toevoer naar alle lampen op dezelfde verdieping, onverschillig welk aantal op een bepaald oogenblik brandt. Volgens een medewerker van het N. v. d. D. hebben de nieuwe klein kaliber-geweren de eigenaardigheid, dat door de wonde door de kogeltjes veroorzaakt, de getroffene niet buiten gevecht worden gesteld. Aan dat „euvel" moet, zegt de medewerker, worden tegemoet gekomen. Inderdaad het klinkt wel zeer mensehlievend dat men wapenen maakt, die de stryders niet noodzaken den stryd op te geven, maar overmits het doel van een oorlog is zooveel menschen mogeiyk te dooden, heeft men recht van een „euvel" te spreken, wanneer een wapen niet met dit doel overeenstemt. Voor de getroffene biyft het echter een ongewensehte verbetering. Menigeen zal denken, als hy er gelegenheid toe heeft: „Jongen, jongen, hadden ze maar volgens het oude systeem geschoten, dan zou ik hier niet liggen." {Arnh. CM TEXELSCHE COURMT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1