Buitenland. Gemeenteraad te Texel Vanwege de directie der Rijkspostspaar bank zijn samengesteld es bij de postkantoren (van 1 Mei af) kosteloos verkrijgbaar gesteld de „belangrijkste voorschriften betrekkelijk haren dienst." Het boekje kan goede diensten bewijzen aan hen, die van de Rijkspostspaarbank wenschen gebruik te maken, en zal er voorzeker weder toe bijdragen om het getal sparenden te doen toenemen. Naar het „Hbld." verneemt, zijn denieuw- model-spaarboekjes wel officieel vastgesteld, maar zullen zij pas in omloop worden gebracht, naarmate ee oude uitgeput raken. Kenteekenend, zegt De Tijd, is het achter wege blijven van eiken wanklank by de komst der geliefde Vorstinnen binnen onze muren. Waagden sedert enkele jaren eenige onverlaten het, machteloos als zy waren om de uiting der liefde van het Amsterdamsche volk voor het Oranjehuis tegen te gaan of ook maar te ver zwakken hun haat en woede te luchten door een kwajongensachtige demonstratie, ten doel hebbende de Koninginnen te beleedigen ditmaal geen gejouw, geen gefluit, geen misselijke ver tooningen zooals die een paar jaar geleden op het Damrak, tot schande en schade der vertooners, werden aanschouwd. Trouwens, het zou den laffen manifestanten, zoo zij het hadden durven wagen andermaal de Vorstinnen en in dezen het volk te beleedigen en te hoonen, slecht zyn be komen. Zy hebben reeds meer dan eens de ondervinding opgedaaD, dat het volk hen niet straffeloos laat begaan, en al hebben die onder vinding hen wellicht niet het ellendige van hun handeling doen inzien, zy heeft ten minste gestrekt om hun de noodige voorzichtigheid te leeren. Alleen helden deinzen niet terug voor het marte laarschap, en helden zijn zy allerminst; dat is voldoende gebleken, wanneer zy ter verantwoording voor de rechtbank werden geroepen, uit het erbarmeiyk gedraai en gewurm, waardoor ze, voorwendend niet het opzet te hebben gehad van beleedigen, trachten zich aan de verantwoordelijk heid voor hun daad en daarmee aan de welver diende straf te onttrekken. Van de stoomtram, die Maandagavond half-zes uit Bolsward te Harlingen moest aan komen, ontspoorde tusseben Witmarsnm en de Grauwe Kat het derde rijtuig, een goederen wagen, tengevolge waarvan de volgende wagen dwars over de rails kwam te staan en de personenwagen met geweld daarop liep, zoodat het balkon geheel ingedrukt werd. Op dat balkon stonden op dat oogenblik een zestal meisjes, terugkeerende pensionaires van het St.-Annagestieht, benevens een paar heeren. Wonder boven wonder zijn er geen persoonlijke ongelukken voorgevallen, hoewel de schok zoo hevig was, dat een werkman uit den tweeden wagen over de sloot langs den weg werd geslingerd. Zondag 9 Mei zal op de Amsterdamsche Wielerbaan de Brassard verreden worden. De winner van den armband ontvangt f 5 per dag, welke prijs gedurende 21 weken zal worden uitgekeerd, dus bij elkaar het niet onaardige bedrag van f 735. De winnaar ver plicht zich echter, elke uitdaging binnen 8 weken te aceepteeren, of ze om dezen tijd in open race te verdedigen. Dit baarsje zal heel wat liefhebbers lokken en beloofd een mooien wedstrijd. Een jongen die durft! De familie De Haan te Schoonhoven, kreeg verleden week onverwacht bezoek van een 13-jarig neefje van de vrouw des huizes, die geheel zonder geleide de reis van Kolmarzoo in den staat Michigan (Noord-Amerika) naar Schoonhoven gemaakt had. Gelukkig voor het ventje werd hg daar door oom en tante hartelijk verwelkomd en met liefde ontvangen. Er dreigen in Kampen onlusten uit te breken tengevolge van de rijwielnummering. Het noodlot heeft namelijk gewild volgens het vakblad „de Fiets" dat een der wet houders, die ook de wielrijkunst beoefent, nummer 11 deelachtig is geworden en de directeur der stadsreiniging nummer 100. Beide heeren moeten hierover zeer verstoord zQn, daar zy niet kunnen gelooven aan de speling van het lot. „De Standaard" maakt de volgende, door de „Arnhemache Courant" „juist" genoemde, opmer king: Toen by tien duizenden de Christenen in Klein- Aziê werden vermoord en geschonden, dorst geen der groote Mogendheden een schot lossen ter hunner hulpe, en had de Sultan geen troepen beschikbaar, om den gruwel te stuiten. Thans daarentegen, nu Creta den vertwyfeling- kamp op leven en dood waagde, zonden vyf Groote Mogendheden tegeiyk dryvende pantserforten en scherp gewapende bataljons naar dit mishandelde eiland, om op de Christenen te vuren en de Turken onder hun sehuts en hoede te nemen. En als Griekenland, overmoedig misschien, een afleiding op de noordergrens zoekt, stampt de Sultan een keurig gewapend leger als uit den grond, komen Christen-officieren d en Turk tegen den Griek bijstaan, en haastten de Christenstaten van Bul garije en Servië, gesteund door de vastel&ndsmo- gendheden, zich, om den Sultan van hun neutra liteit te verzekeren. Ja, nu de oorlogstoestand uitbrak, wordt aan Griekenland zelfs z(jn oorlogsrecht onthouden, en weigeren de Groote Mogendheden de blokkade van Creta, tegen alle recht en reden in, op te heffen. Als Christenen schamen wij ons over deze beginsellooze, aan alle hooger ideaal gespeende politiek van het Christeiyk Europa. In de provincie Groningen treft men in arbeiderswoningen onder het sombere mobilair nog bier ea daar, vooral bij bejaarde menschee, zoogenaamde stoeltjësklokkec mm; vóór m achter öieht (wijzerplaat on achterwand), aan de zijden geheel open, maar door een wit of groen spreitje voor te dikke stofwolken ge vrijwaard, Sommige dezor ouder wetsche klokken zyn met snijwerk versierd. Vandaar, dat ze vooral door liefhebbers gezocht worden, en men er licht een gulden of tien voor bedingt, ook als het uurwerk volstrekt geea waarde meer heeft. Eveaals veel wat aaa de kunst ea het taai geduld onzer voorouders herinnert, thans weer ten troon verbevea wordt, is dit vooral met de houtsnijkunst het geval. Iemand te Midwolds verkocht dezer dagen twee oude plankjes, zonder bestemming ea zóó weinig ooglgk, dat men ze aan den weg zou laten liggen, voor f 17.50, Bijenkorven mogen niet door de zon beschenen worden. Wordt de bijenstal door de zon beschenen, dan plaatse men de korven zoodanig, dat zij door de middag- en namiddag zon niet getroffen worden. Nooit mogen de zonnestralen bet deksel van de korven treffen, noch in het vlieggat schijnen; want geschiedt dat, dan wordt het binnen in den woning te warm, en de by en leggen zich fadsig voor den korf. De oorlog in het Oosten! Waar die al niet goed voor is? Een land bouwer iu de provincie Groningen ontving van een handig ronselaar of zielverkooper de aansporing, om voor zijn zoon, die loten moest, ten spoedigste een plaatsvervanger testellen, daar door den oorlog „in het achterland" (sic) de prijzen zeer zeker spoedig zouden ryzenl Met z'n achtea. Merkwaardig! Eender bladen bevat de volgende advertentie: „Te koop: 7 kippen en een haan, allen aan den leg." De brief thuis op de post. Men her innert zich, dat door mr. P. Brooshooft verleden jaar in het „Vad." het denkbeeld ontwikkeld werd, dat brievenbestellers, gelijk zij u thans de brieven brengen, ook het ter verzending gereed liggende zouden halen. Het denkbeeld gaf tot eenige besprekingen in de pers aanleiding en- verzonk daarna in den grooten doofpot. r- Maar de „Courrier des Etats Unis" deelt nu mede, dat te Nieuw-York welhaast de brieven thuis afgehaald zullen worden. De postdirecteur daar heeft van den directeur- generaal der posterijen een aanschrijving ge kregen, dat Nieuw-York gebracht is op de lijst der steden, waar „busliGhting-thuis" verplicht is. Er bestaat in Amerika tot dat doel een zeer vernuftig model brievenbus, waaruit de besteller gemakkeiyk de brieven kan wegnemen. Deze besteller heeft ook postzegels ten verkoop by zich, waaronder de „postzegels voor onmidde- lijke bezorging." Het blad voegt hieraan toe, dat het stelsel der „busliehting-thuis" reeds werkt in ver scheiden steden, met name in Boston, Portland, Cleveland (Ohio), Detroit (Michigan), Minneapo lis (Minnesota), San-Franciso en Nieuw-Orleans. Mama; Antipoden, kind, zijn mensehen die aan den anderen kant van onze aarde leven, en zij gaan eerst naar bed als wy opstaan. Dochtertje; Gut mama, dan is papa ook een antipode 1 Maandag heeft, voor 't eerst dit jaar, een stoomboot de vaart van Petersburg naar Kroonstad kunnen volbrengen. De Newa is dus „ontslagen van haar winterboei." Met de van Napels komende Lloydstoomboot „Keizer Wilhelm II" ia de „kistenreiziger" Her mann Zeitung te Genua aangekomen, natuurlijk in een kist. Voor het laatst heeft hy nog in Napels van zich doen spreken, waar men hem z|jn kistenreiswoede door een langdurig oponthoud achter slot en grendel uit wilde dry ven. Intusschen zag de overheid spoedig in, dat dit middel b|j iemand, die gewoonlijk heele weken in een kist doorbracht, werkeloos moest blijven. Zeitung bevond zich in de Napelsche gevangenis bovenmate wel, werd dik en vet en bracht het geheeie gevangenispersoneel door zyn oorverscheurend valsch zingen tot vertwyfeling. Daarom liet men hem spoedig weder loopen. Daar hy in de gevangenis volkomen uitgerust en gevoed was, zoo liet hy zich dadelijk weer insluiten en op de „Keizer Wilhelm" naar Genua laden. Toen men zyne kist te Genua aan land bracht, begon h|j als gewoonlfjk te klagen. De kist werd geopend en de-inhoud stelde zich san het verbaasde publiek voor. De kapitein van de „Keizer Wilhelm" bespaardeden raren vogel ditmaal gevangenneming. Alvorens Zeitung het schip verliet, deelde hy den nieuwsgierig om hem heen dringenden reizigers mede, dat hy op zyne reis een hoogst gewichtige ontdekking gemaakt had. H|j was in z|jn kist volkomen van zeeziekte verschoond gebleven, en nu, zeide h|j, vond h|j het kistenreizen het eenige en onfeilbare middel tegen die gevreesde ziekte. Hy raadde daarom den reizigers aar, zich by den terugvaart, ieder in een kist verpakt, naar het kielruim te laten brengeD. Doch daartoe toonden zelfs de ergst door de zeeziekte geplaagden geen lust. Tot welke uitersten het geven van hypnoti sche séances als „amusement" leiden kan, is te Simcoe, Ontario, gebleken. Daar werd Dinsdag in een tingeltangel een man gehypnotiseerd, vervolgens gekist en eindeiyk goed en wei begraven. Vrydag werd de kist opgegraven, naar de schouw burg gebracht en geopend. De hypnotiseur bracht zya slachtoffer by, doch deze geraakte in een aanval van delirium, sloeg alles kort en klein en verwondde een aantal menschen. Vyf man moesten hem vasthouden tot hy weder kalm geworden was. Wanneer een bloedverwant of vriend gaat trouwen raakt men soms verlegen met welk ge schenk men een bew|js zyner vriendschap zal geven. Het gebeurt dan ook dikwyis, dat de gehuldigden twee- of driemaal hetzelfde als ge schenk ontvangen of voorwerpen ontvangen die ze niet kunnen gebruiken of plaatsen, ja zelfs moeten raden voor wat het ontvangen geschenk nu moet dienen. Men zou zichzelf en hen die een geschenk willen aanbieden een dienst bewy- zen als men in de courant wilde bekendmaken welke geschenken men reeds ontvangen heeft: Anderen weten dan tegelijk welke voorwerpen nog van pas komen. Van een te Pretoria gehuwd paartje zag men in de „Volksstem" een lijstje van wat ze zoo al ontvangen hadden met de namen der gevers. Opmerkelijk is het dat geen der gevers op hetzelfde voorwerp zyn aaDdacht had gevestigd en alles in een woning van pas komt. Het getal der vastgestelde zelfmoorden in Europa bedraagt jaarffiks ongeveer 60,000. Het aantal dooden daarentegen, waarby zelfmoord slechts aangenomen, maar niet bepaald vastgesteld werd, beloopt intusschen het dubbele. Onder de 60,000, die zelfmoord pleegden, bevonden zich byna 2000, nog niet eens den kinderschoenen ontwassen knapen en meisjes. Het immer weder- keerende motief, dat voornamelijk de meeste menschen in noordelijk Europa den dood doet zoeken, is de drankzucht. Heldhaftig. Te Borbeck vierden 15 knapen hun afscheid van de volksschool daarmede, dat zö op het vrye veld een groot vuur ontstaken en daarin hunne schoolboeken en schriften verbrand den. Moed voor deze heldendaad dronken z|j zich uit een groote jeneverflesch, die zy onder ruw gezang viytig rond lieten gaan en die z|j ook aan aanwezig ztJnde meisjes met onzedelijke taal aangeboden; Zeer waarschynljjk was een beduidend deel der verbrande boeken op kosten der armekas aangeschaft geworden. Vooruitgang. De coöperatie breidt zich in België zeer uit. Sedert 1 Januari zyn er reeds weer honderd Dieuwe vereenigingen opgericht, grootendeels ten plattelandeo.a. eene te Bombeke by Aalst, ten doel hebbende hare leden, meest eenvoudige boeren, van electrisch licht te voorzien. Een zonderling testament. De te Dresden overleden fabrikant Hampel had deze stad tot universeel erfgenaam van z|jn aanzienlijk vermo gen benoemd, op voorwaarde evenwel, dat de stad een evangelische kerk zou bouwen, waarin h|j en zyn vrouw in een grafkelder moesten worden bjjgezet. Bovendien moest de eerste steen dezer kerk in het jaar 1904 gelegd zyn. Wanneer echter door de een of andere reden aan zyn laatsten wil niet kon worden voldaan, dan zou de nalatenschap ten goede komen aan de katholike kerk, die daarmede de verplichting op zich nam ,een katholiek bedehuis te stichten. De katholieke kerk heeft thans echter by voorbaat alle aanspraken op de nalatenschap verworpen, biykbaar omdat het haar niet gepast voorkwam, onder zulkeomstandlgheden als subsidiaire erfgename op te treden, want Ham- pel was katholiek en in ieder geval meende men, dat hy er verkeerd aan deed, zyn eigen kerk voorbij te gaan om zyn geld te bestemmen tot den bouw van een protestantsch godshuis. Het is thans de vraag, of Hampels gebeente ooit in deze kerk zal worden bygezet, waDt dergeiyke begrafenissen zyn by de wet verboden. Vergadering Donderdag 29 April, nam. 2 uur. Voorzitter Jhr. Strick van Linschoten, burcem. Tegenwoordig 7 leden, de heerenF. KeQser, C. Key eer Pz., Dros, Roeper, Koning, Koorn en westenberg. Afwezig met kennisgeving de heeren Mets en Bakker. Secretaris J. A. Wesstra. Na opening der vergadering deelt de Voorz. mede, dat deze spoedeischende vergadering door hem is uitgeschreven, omdat door den telefonist te O osterend was bericht, dat deze niet genegen was de helft der •£te? ,!?or verplaatsing van het kantoor te dragen. eitelök was de vergadering niet noodig geweest, omdat door don Baad reeds een besluit was genomeD, doch met het oog op de gevolgen, welke er uit v vsn dat besluit zouden voortvloeien, had h(j gemeend de verantwoordelijkheid niet op zich te moeten nemeD, vooral ook omdat by het nemen van dat besluit niet met sekerheid was bekend wat

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2