Buitenland. Ingezonden Stukken, Marktberichten. Visebdieven! Vats de afde9ling Monniken dam der „VereeBiging tor Bavordem van de Nederl. Vrischtrij" kwam op de te Am iterdam gehouden algemeene vergadering in behandeling het voorste): „De vereenigiug wsrde nogmaals pogingen aan, dat van regeeringswege premiëa worden uitgeloofd op het dooden van zeehonden." Zeehonden richten groote schade aan bij de visscherg. Zij volgen de haringschuiten, ver nielen de netten en verslinden de reeds ge vangen viscu. Het aantal zeehonden is niet gering. Het hoofdbestuur zal zich wenden tot den adviseur voor visschergzaken, opdat praetisshe voorstellen gedaan worden. De zaak is niet zoo heel gemakkelijk. Een premie werkt niet voldoende, mat in vele gevallen zou degene, die een zeehond doodt het dier toch niet meester worden, omdat het in zee wegzinkt. De heer Dil wilde ook op den vischotter eene premie stellen, aangezien deze is voor de binnenvisscherij wat ds zeehond is voor de buiten visscherij. Pogingen zullen gedaan worden door het hoofdbestuur om zoowel tegen den zeehond als den otter te beschermen. Aan wie graanrechten ten goede komen! Reeds eenige jaren geleden werd door een notaris te Oud-Beierland in de huurcontracten bepaald, dat de voordeelen van eventueel© graanrechten uitsluitend ten bate van den grondeigenaar zouden bomen. Aldus deelde het Tweede Kamerlid mr. Goekoop in zijn spreekbeurt te Oud-Beierland mede. Eenige ingezetenen van de kolonie Suri name hebben het initiatief genomen om zich per petitie tot H. M. de Koningin-Regentes te wenden, waarin zij blagen over de slechte tijden, die het hun onmogelijk maken belasting te betalen, met de bede de belasting te ver minderen en het equivalent te zoeken ia het verminderen van hoogbezoldigde ambtenaren, desnoods een regeeringscommissaris uit te zen den ter reorganisatie van bet administratief bestuur en de rechtspleging zooals gebeurd is met den overste Van Hoogstraten op militair gebied. Een onmenseh! Dezer dagen passeerdo een rondreizende stoelenmatters-familie het tichelwerk van „ten Hove," aan den straatweg Goor-Markeloo. Het hoofd der familie ranselde den hond, die den woonwagen trok, af. Een der arbeiders van het tichelwerk maakte hem daarover een aanmerking, waarop de sfoelenmatter een lang mes uit de kar zocht en daarmee op den arbeider toeschoot. Deze had nog even den tijd zich in een nabijstaande woning in veiligheid te stellen. Om toch zijn woede te koelen, misschien ook wel om te toonen, dat bij „baas" over zijn hond was, sneed hij het dier den kop af. Onlangs vermeldden wij, dat in een mode magazijn op den Nieuwendijk te Amsterdam door eene dame abusievelijk een bankbiljet van f 1000in plaats van f 100 in betaling wasgegever. Thans is zij komen opdagen, en daar zonne klaar bleek, dat hier werkelijk eene vergissing in het spel was, is haar het biljet ter hand gesteld. Zij bleek een gefortuneerde, gehuwde vrouw te zijn, uit den omtrek van Amsterdam. Practische proef met een zwaarlijvigen kiezer Volgenderwijs moet men te Tiel do couloirs, die voor de eerste verkiezingen tenstadhuize zijn aangebrse'it beproefd hebben. De beer K., de dikste Tielenaar, ontving het verzoek om op het stadhuis te koraev!. Daar stonden do lessenaars, achter in een smal gangetje. De heer K. probeerde er binnen te schuiven, wat dan ook lukte. De luimtewar zoo, dat hij, voor zijn rechterarm, ruimte hield om te kunneu schrijven. Na deze proef zijn ze goedgekeurd. Door het Haagsche gemeentebestuur is vergunning verleend aan den heer H. Croiset, boekdrukker aldaar, om aan de hoeken der straten gedrukte alphabetische lijsten te beves tigen van adressen van ingezetenen in elk dier stra An woonachtig. De ondernemer wenseb t dit i;e doen op de wijze zooals dit te Parijs, Londen, Berlijn, Brussel en elders geschieut, en heeft ook dezelfcb vergunning gevraagd aan de gemeentebesturen van Amsterdam en Rotterdam. Bij het dagelijkseh bestuur van Utrecht is ingekomen een aanvraag van don directeur der Stishtsche Tramwegmaatscbappij om op hare wage .'S ais beweegkracht te mogen ge bruiken petroleummofcors. Daarbij wordt medegedeeld dat herhaalde proeven de bruikbaarheid dezer motors als beweegkracht voor tramwagens onwederlegbaar hebben aangetoond en tot zoodanige verbete ringen geleid, dat bij het bestijgen van een brug of andere helling de toevoer van petroleum en daarmede de beweegkracht automatisch toeneemt, terwijl cp een gelijken weg of bij afdalingen, die toevoer ook geleidelijk ver mindert. Bij de laatste proef, dezer dagen genomen, stofid de motor in een goederenwagen en werd een daaraan gekoppeld personenrijtuig zonder eenig bezwaar nssr De Bilt es terug vervoerd. Door den heer Jhr. M. W. F. Rochussen wordt in eene brochure, uitgegeven bij den heer H. L. Smits te 's-Gravenhage, behandeld „de ware winst- en verliesrekening van de droogmaking der Zuiderzee." Ia aangenamen stijl geschreven, bevat dit boekje: de droogmaking uit haren aard Staats zaak het belang der landsverdedigingopen bare gezondheid, waterstaat, scheepvaart en visscherijde oeconomische belangende geld kwestie; do waarde der droogmaking iniiatlo- naai opzicht. Aan het einde van zijn betoog wordt door den gcachtoa schrijver h6t volgende gezegd: „Een grootseh werk blijft het. Waarachtige „onvergankelijke roem zal het Nederlandsche „volk, over de geheel beschaafde wereld, kronen, „indien het zich aangordt en volbrengt, wat „het thans geroepen is te ondernemen. Eu „het bewustzijn dat iet zich eene zware, eerst „na jaren te volbrengen taak steit, waarvan „de vruchten door een volgend geslacht zullen „geplukt worden, zkl der Nederlandssbe natie „tot nieuwe zedelijke bracht worden. Want, „zooals de enkele, verheft zich geheel een „volk is den goeden zin des woords, telkens „wanneer het zich een grootseh en edel doel „stelt en met toewijding en krachtsinspanning „de taak volbrengt." Het Lagerhuis heeft Woensdag met 227 tegen 186 stemmen in tweede lezing een wetsontwerp tot instelling van den achtuurswerkdag voor mijn werkers verworpen. De voorstanders pleitten, dat dat het mijnwerk zoo ongezond was, dat een wettelijke beperking noodig werd, en dat de over- groote meerderheid der mijnwerkers den achtuurs werkdag verlangdede tegenstanders, dat alleen in zeer bijzondere gevallen de Staat de vrijheid van arbeid aan banden mocht leggen, en dit bij zondere geval niet aanwezig was, blijkende o. a. hieruit, dat een aanmerkelijk deel van de mijn werkers en zelfs eenige arbeidersafgevaardigden in het Lagerhuis den maatregel verwierpen. Het getal herkende slachtoffers d or verschrik kelijke brand te Parijs, bedraagt 119, dat der niet herkende lijken 5. Stellig zijn dus 124 personen verbrand en omdat er 146 als vermist zijn aan gegeven, gelooft men dat bovendien een twintigtal tot asch verbrand zijn. Pastoor Kneipp, die onlangs van een ernstige ziekte herstelde, is thans opnieuw ingestort. Alle hoop op zija behoud is, volgens de laatste be richten opgegeven. Een zeer amusante domheid van legerauto- riteiten is dezer dagen bekend geworden in een provinciestad in Frank'ijk. De Fransche bladen verzwijgen den naam der stad en den naam van dezen militairen commandant der stad, die eigenlijk aan de vergetelheid zouden moeten zijn ontrukt. Even voor het Kerstfeest in het vorige jaar ont vingen de soldaten van het in het od genoemd plaatsje in garnizoen liggende regiment de mede- deeling dat „er geen verlof werd gegeven, wijl in dat jaar de nieuwjaarsdag te spoedig op Kerstmis volgde. Ongeveer 800 schoenmakersgezellen hebben te Christiania het werk gestaakt, zoodat dit be drijf bijna geheel stilstaat. De aanleiding tot de werkstaking is de weigeirng der patroons om 8 -18 percent loonsverhooging toe te staan. De vakver- eenigingen zullen van de leden 10 óre meer con tributie heffen om de stakers te ondersteunen. Op merkwaardige wij zo werd onlangs te Berlijn de dader van een nachtelijken diefstal ont dekt. Uit den opengebroken lessenaar van een kantoor, dat op de eerste verdieping gehouden was, werden een aantal postzegels en eeniggeld vermist. Alle deuren werden 's morgens gesloten gevondende dief had zich blijkbaar laten opsluiten en zich 's Dachts aan een touw, dat men aan den poot van een lessenaar vastgemaakt vond, door het venster neergelaten. Daar de werktuigen, voor de braak gebezigd, weggehaald waren uit een lade op het kantoor, rees natuurlijk vermoeden dat iemand die daar goed bekend was, de dader moest zijn. Toen de kantoorbedienden 's morgens het geval druk bespraken en een de opmerking maakte dat de dief zeker zijn handen aan het touw moest hebben opengeschaafd, zagen zij dat een uit hun midden onwillekeurig naar zijn handen keek. Dit wekte achterdocht. De jongeling slechts 17 jaar oud werd onderzocht en men vond bij hem voor 10 mark aan postzegels. Hjj hinkte bovendien en zijn bewering, dat hg 'snachts elders was geweest, bleek onwaar te zijn. De rechtbank kreeg dan ook de overtuiging dat hij de dief was en veroordeelde hem tot 2 maanden gevangenisstraf. Schooljongens-aardigheden. Het onder school jongens nog al eens voorkomende gebruik, om elkander een anker of iets dergelijks, liefst nog wel met inkt, op de hand of den arm te tatoueeren, heeft in het Duitsche plaatsje Geich een slachtoffer geëischt. Een twaalfjarige knaap had zich door een schoolkameraad zijn naamletters in den linker bovenarm laten prikken. Na eenige dagen zwol de arm onrustbarend op en het gevolg was, dat de knaap na een hevig lijden aan bloedvergiftiging bezweek. Alcoholisme onder de kippen. Een eigenaar van een distilleerderij in Schotland werd dezer dagen veroordeeld tot een schadeloosstelling van 12 p. st. aan een kippenboer, wiens pluimgedierte door den afval van de distilleerderij geregeld dron ken was. Vroeger had de eischer een ruime bron van inkomsten gehad dank zij zjjn kippenhandel, maar na de oprichting der fabriek verdiende hg slechts weinig. Zijn kippen aten niet meer. Hg mocht wel zeggen, dat zg voortdurend onder den invloed van sterken drank verkeerden, uitgezonderd op Zondag, als de fabriek niet werkte. Maar Maandag was de ergste dagde kippen dronken dan onbehoorigk veel; zjj wilden niet leggen, vóórdat zg „een graantje gepikt" hadden, en er was een jongetje noodig, om op ze te passen, daar 't dikwgis gebeurde, dat ze in de sloot rolden. Hun gedrag was meer dan ergeigk, en de kuikens waren al even erg als de hennen. De hoenderboer veronderstelde, dat een hen, die hg in Fort-William had gekocht, de dronkenmakende sloot het eerst had ontdekt. {Buiten verantwoording van de Redactie Aan den Redacteur der Tezelsche Courant. Weled. Heer OQdanks het verbod van een 12tal landeigenaren, voorkomende in uw blad van 18 April, gaat toch de verwoesting van ons vogelenheer geregeld voort, (zeor ten nadoele van den Landbouw) zelfs onder het onmiddelgk bereik van Gem: en Rijks politie. Wat toch baten ons wetten, indien ze steeds straffeloos kunnen worden overtreden 7 Wie verleent ons hier bescherming? Met de opname dezer regelen, zult U Ed. ten zeerste verplichten, UEd. dienstv dienaar, 0. C. BACKER. Formerend, 11 Mei. Aangevoerd 224 vette kalveren 60 a 80 ct. per kg.; 134 nucht. kalv. f 8 a 16164 votte Varkens 34 40 ct. per kg. 254 magere Varkens f 14 A f 26398 Biggen f 6. a f 10; 2184 Schapen en 940Lammeren; 693 Runde ren en 28 Stieren. Kip-Eieren f2,50 a f 2,75 p. 100. Vette koeien, prijshoudend, handel vlug f 0.48 a f 0,62 per k.g. Gelde koeien lager in prijs, handel stug f70 a f 150 per stuk. Melkkoeien, lager in prgs, handel stug f80 a f180 per stuk.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2