N°. 1016. Donderdag 20 Mei. A0. 1897. Nieuws- en A-dvertentieblacL OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementtpryt per 8 maanden Vour din Bdbo 80 Ct«. Frame per peet door ge- heel Nnnum 45 Cti. - Naar Ambbi*a en andere landen met verhooging der perto'c. AdvortentlSn vóór 1* unr op den dag der nltgave. Prpt der Advertentién Van 1 tot E regale 80 Cti. Iedere regel meer 6 Cta. ttreoto lettere en Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummer» S Ots. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIÊN worden aangenomen bg de Uitgever» LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Btoö or Tazn LAMMERENHARKTEN. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat gedurende de alhier te houden lammerenmarkten, op 17, 24 en 31 Mei, 8 en 14 Juni a. s., alléén de Park straat is opengesteld voor den toegang met wagens tot het Marktplein, en dat het verlaten van dat plein zal moeten geschieden langs de andere daarop uitloopende straten; dat met het wegvoeren der lammeren niet dan na elf nnr een aanvang mag worden gemaakt, tenzg met toestemming van den marktmeester, terwijl het niet geoorloofd is, stroo of ruigte in de lammerenhokken te brengen, daar zulks van Gemeentewege zal worden verstrekt. Voorts noodigt hg de ingezetenen beleefdelijk doch dringend uit, om vroegtijdiger dan tot nog toe het geval was, de lammeren ter markt aan- tevoeren. Texel, den 4 Mei 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. VERKIEZING voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL, brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag, den len Juni aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in het Kiesdistrict Helder, waartoe deze Gemeente behoort; dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, bjj den Burgemeester der Gemeente Helder (hoofdplaats van het Kies district) kunnen worden ingeleverd: OPGAVEN VAN CANDIDATEN, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zijn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer der personen die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig z|jn. Van de inleveriDg wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar, van den 17 Mei 1897 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zQ is voorzien van hand teekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die hand- teekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden: Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat h(j niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Texel, den 17 Mei 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 19 Mei 1897. De eerste der groote lammerenmarkten is weer voorbij en naar wij hopen en ook meenen te mogen opmerken uit hetgeen wij van enkele veehouders vernamen, was zij niet van dien aard om algemeene teleurstelling te baren. De prijzen voor het jonge wolvee besteed, in aanmerking genomen het vrjj groote aantal tweelingen, waren zeer bevredigend en zelfs hooger dan men aanvankelijk had durven ver wachten. Evenals vorige jaren was ook thans de aanvoer vrij groot, jammer dat niet alle echter een kooper vonden. Of dit nu hield aan de koopwaar zelf, dan wel of de schuld bij kooper of verkooper lag, zullen wij maar niet trachten uit te maken. Moge zij, die nog niet konden besluiten hun lammeren voor den geboden prijs af te staan, geen berouw krijgen over hunne vasthoudendheid, zeker zullen dan ook de kooplieden niet te klagen hebben te veel te hebben besteed en de prijzen op de 2e markt, Maandag a. s., blijken nog beter te zijn. Evenals het vorige jaar had ook thans de aanvoer en afvoer naar en van de markt, dank zij de bepaling daarvoor gesteld, weder zeer ordelijk plaats, zoodat men zich niet behoefde te beklagen zooals vroeger meer malen geschiedde, dat er een opstopping van rijtuigen plaats had. Aangevoerd werden 8696 lammeren (verleden jaar 3977), 14 koeien, 2 paarden, 7 nucht. kalveres, 20 schrammen, 40 biggen. Bij matigen handel werden, volgens ons welwillend verstrekte inlichtingen, besteed voor lammeren f 7 f 9.50, koeien f 90 f 195, paarden f 150 f 300, nucht. kalveren f 6 f 12. Volgens achterst, annonce zal ook in het hotel „de Zwaan" eene politieke rede worden genouden en wel door den heer Pastoors. Was de toegang gisterenavond in hotel Texel, waar de heer Lely optrad, vrij voor alle kiezers, die tot de Zwaan op Dinsdag a. s., wanneer daar de heer Pastoors optreedt, is dit niet. Volgens de annonce namelijk hebben alleen toegang leden der B. C. Kies- vereeniging. Wij vermoeden dat deze bepaling hoofdzakelijk gemaakt is met het oog op de groote toevloed welke men zou kunnen ver wachten, indien de toegang voor ieder vrjj was, waardoor het misschien niet mogelijk zou zijn allen een plaats te geven en zelfs leden der vereeniging gevaar liepen, verstoken te worden van de gelegenheid den geachten spreker te hooren. Het ledental der vereeni ging is vrij groot, zoodat reeds zonder vrijen toegang voor allen, de zaal vrij goed bezet zal kunnen zijn. Velen echter buiten die ver eeniging zullen dit misschien minder aangenaam vinden omdat ook zij gaarne de zaken van verschillende zijden zien behandelen. Oudksohild, 18 Mei. Door een geepvisscher werd voor cenige dagen nabij het Nieuweschild dravende gevondeneen kompas en een aasmandje. Beide voorwerpen werden herkend nis te hebben behoord aan de omgeslagen blazer schuit T.X. 124. Er worden hier niet minder dan vier veebooten verwacht voor het lammerenvervoer op Donderdag a. s. De Donderdag der volgende week belooft nog bedrtjviger te worden; ver moedelijk komen dau wel vijf stoombooten de lammeren afhalen. Oostebbnd, 18 Mei. De blazerschuit T,X. 124 heeft men heden van het Vliestrand afge werkt. Dit werk was opgedragen aan iemand van Terschelling voor de som van f 270. De geheele schade wordt geraamd op ongeveer duizend gulden. Van deze schuit is dravende gevonden en aangebracht het kompas en eene mand. Te Nieuweschild is door schipper M. Kuijper aangebracht een blauw geverfde boot. Aangezien er zich vele schubben in bevonden, vermeent men, dat zij b(j de haring- of ansjovis- visscherij wordt gebezigd. Het hoosvat, aan de boot bevestigd, vertoont de letters J. B. Da steven is beschadigd. Twintig achtereenvolgende jaren is het kosterschap bij de R. K. Kerk alhier waar genomen door C. Bakker en Echtgenoote. Wegens hoogen leeftijd hebben zij tbans ontslag als zoodanig genomen en hopen zij aan Den Burg eene welverdiende rust te kunnen smaken. Moge het den oudjes gegeven zijn, zulks nog vele jaren te kunnen doen 1 Ten gevolge van de sluiting der grenzen voor den invoer van Hollandsch vee in Duitsch- land en Belgie, is het vleesch in de provincie Groningen vrij wat in prijs gedaald. In de veenkoloniën dier provincie betaalt men voor prima qualiteit rund vleesch zonder been 82'/* 35 en met been 30 cents per 7» kilogram; prima kaïfsvleesch zouder been kost 40 cents, met been 32 Va 35 cents per l/i kilo. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat aan het station Anna Paulowna, onder een dwarshout van een wissel, dat meermalen per dag wordt omgezet, een kwikstaart haar nestje heeft gebouwd en op 5 eitjes zit te broeden. Opmerkelijk is het, dat zelfs als de treinen over het vogeltje heengaan, zjj gerust blijft zitten. Er wordt streng op gelet, dat het beestje niet verstoord wordt. Een der voornaamste bijdragen tot viering van het Czaar Peter-feest te Zaandam zal de opvoering van het tooneelstuk zijn, dat door den heer G. J. Honig te Zaandijk vervaardigd is. De vorige week heeft de auteur het manuscript in een goed bezochte vergadering der Vereeniging „Vondel", aan wie de opvoering is opgedragen, voorgelezen. Een groot aantal personen uit den tijd van Czaar Peter's verblijf te Zaandam in de Angustusweek van bet jaar 1607 treden er in op. Het stuk is getiteld „Pietor Miehailoff", onder welken naam de Czaar te Zaandam bekend was, en heeft vier bedrijven spelende in het huisje op het Krimp, op de scheepswerf van Rogge en in het huis van den koopman Calff. Vooraf gaat een be drijf aIs inleiding tot het stuk, een ijstafereeltje op de Voorzaan voorstellende. TEXEISCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1