POLITIEKE LEZING. De Cocksdoep, 19 Mei. Door de bemoei ingen der anti-revolutionaire kiesvereeniging te Oosterend op Texel zal de beer Staalman, lid der 2de Kamer, alhier eene politieke lezing houden. Tijd en plaats zullen later bekend gemaakt worden. Iu de vorige week strandde aas den Zuidkant der Vliehors de blazerschuit T.X. 9, schipper Kuiter van Oost. Gisteren, toen de waterstand iets hooger was dan de vorige dagen, geraakte zy zonder schade weer vlot. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen. In de laatste dagen hoort men gedurig van aanslagen van koeien door Belgische ambtenaren gedaan. Hier zijn er twee, daar drie, ginds vijf aangehouden; doch daar de smokkelaars zelf steeds weten te ontsnappen, gaat men maar voort met het frauduleus invoeren van vee. Wat geeft ook die enkele koe welke aangehouden wordt, op de tientallen, die de plaats hunner bestemming bereiken? Het vee is hier goed, zeer goedkoop en in Belgie goed op prijs et voil&tout. Een bewijs: Verleden week kocht een smokkelaar bij een boer twee schoone koeien voor 520 frank en pas waren ze goed en wel over de grens of hij verkocht ze aan een collega voor 850 frank. Is het wonder, dat velen, uitgelokt door der gelijke winsten, eens een kansje wagen? Te Zutfen zijn ontvangen twee aaneen- geplakte helften van muntbiljetten van f 10, gemerkt A. K. 02314 en A. W. 00097. Bij ontdekking va» de andere helften dier muntbiljetten verzoekt de commissaris van politie te Zutfen bericht, daar men er dan weer geldswaardige stukken van kan maken. Bij de politie te Feyenoord was dezer dagen de opsporing verzocht van den 21-jarige F. L. G. en werd derhalve zijn signalement bekend gemaakt. Men stelle zich de blijdschap der bloedverwanten voor, toen hg Zaterdag in levende lijve voor hen stond, komende van Hamburg. Het geval wilde namelijk, dat hij zich ver leden Zondag te slapen had gelegd in het ruim van een stoomschip. Toen hij ontwaakte bevond het schip zich in volle zee op weg naar Hamburg. Door bemiddeling van den consul keerde bij vandaar terug. De koude der laatste dagen De heer Arnold Ising schrijft aan de „Hrl. Ct.'V De meeste onzer bladen verbazen zich over de kou, die dezer dagen heerseht. Zjj vergeten echter, dat dit elk jaar voorkomt. Tusschen 11 en 15 Mei heerschen toch de drie Gestrenge Heeren of de drie IJsheiligen, vanouds in Rus land, Duitschlaad, Nederland, Frankrijk en Engeland bekend. Op die dagen is het kouder dan op de voorgaande en de volgende. Fransche versjes, Duitsche spreekwoorden, Czecbische gezegden, ja zelfs de boeren in Opper-Italië getuigen er van. De heiligen, Mamertus, Pa- neratius en Servatius, laten zich dit jaar allerminst onbetuigd. Onder de gewonde militairen, die dezer dagen per stoomschip „Lawoe" zullen repatri- eeren, bevindt zich ook de soldaat der Koloniale Reserve P. Tolstra, die in September 1894 met een detachement uit Nijmegen is vertrokken Op Atjeh heeft hij het ongeluk gehad, door een vijandelijk schot beide oogen te verliezen. HQ is wederom bij de Reconvalescenten- afdeeling ingedeeld, doch hem is door den minister machtiging verleend om bij aankomst reeds dadelijk met verlof te vertrekken, in afwachting van toekenning van pensioen, dat waarschijnlijk f 660 's jaars zal bedragen. De tien geboden voor den veefokker. Aan een vakblad uit Luxemburg zijn de navolgende tien geboden voor den veefokker vrij ontleend. 1. Heb uwe dieren gelijk u zelf, opdat zij u van nut zijn en u overvloedigen zegen op leveren. 2. Verruim uw gemoed door vriendelijkheid opdat gij de bevreesden en beangsten met moed en de booze dieren met geduld wapent. Zijt voor hen een goed heer en steeds bereid ze te beschermen voor de ruwheden van uws gelijken. 8. Houdt orde en zindelijkheid in den stal: beide wapenen u tegen schade, en uwe dieren beschermen zij voor ziekte en den dood. 4. Geef lucht, licht en frisch water met verkwistende hand, want de Schepper heeft er ook overvloedig mee voorzien. 5. Houdt met vaste hand in zake voeder, maat en tijd in 'fc oog, opdat het u ten nutte worde. 6. Geef aan elk dier de vereischte plaats, opdat de arme ingekerkerde op de hun aan gewezen ruimte eenige gemak hebbe. 7. Een zacht leger en vergunning der nood zakelijke rust geven het melkdier melk, het trekdier kracht en het mestdier vleesch en vet. 8. Bedenk dat het oude, verstandige vlie gende woord luidt: „Zindelijkheid is halve gezondheid" en ontzie uwe borstels, roskammen en waschlappen niet. 9. Heb medelijden met de dieren en maak hun hard lot niet zwaarder dan het reeds is. Goed gesmeerd en een lichte zweep, een goed woord en op humane wijs uitgevoerde eischen behoeden u voor schade en verzekeren het slagen van den arbeid. 10. Spaar uit foutieve berekening het voeder, dat gij geeft, niet; het zij altijd in overeen stemming met wat gij van de dieren eischt, en slechts daardoor zijt gij in staat, de levende kracht uwer dieren steeds in bruikbaren toestand te uwer beschikking te behouden. Om briefpapier te parfumeeren. Bekend is het dat papier zeer licht iederen geur, waarmede het ia aanraking geweest is, aanneemt en langen tijd behoudt: menherin- nere zich slechts hoe lang de lucht vau tabak of medicamenten er soms aan blijft. Zeer ge- makkelgk is het dus van die eigenschap gebruik te maken tot aangenamer parfum. Eenige mei- bloesemtakjes, hyacinten, riekende viooltjes, reseda of een theeroos in de goed sluitende kartonnen papierdoos gesloten, zullen aan het papier een fijne odeur mededeelen, welke er lang aanblijven zal, mits de bloemen verseh geplukt er in gedaan zgn. Bedelaars en landloopers! Aan het jaarverslag van „Het Hoogeland," het bekende toevluchtsoord voor bedelaars en landloopers te Beekbergen is het volgende ont leend Naar een globale berekening zwerven er, behalve degenenen die opgesloten zjjn in de kolonie Veenhuizen, meer dan 5000 van deze ongeluk- kigen rond, die al bedelende, zonder te werken, leven van giften, die zy ontvangen. Wanneer men nu rekent, dat elke bedelaar per dag f 1.50 ophaalt, en er zQn er, die al bedelende meer dan f 3 per dag weten machtig te worden, komt men tot een som van f 7500 per dag; en dat is f 2,737,500 per jaar. Van dit geld komt minstens de helft, dat Is ruim f 1,300,00 in de kroeg terecht. Indien men dezen toestand eenigszins indenkt, is het allerellendigst. Wanneer men bedenkt, dat het laagste aantal verpleegden In de kolonie Veenhuizen meer dan 2600 bedraagt en er zeker tweemaal zooveel rondloopen, ziet men dat het cjjfer van 5000 niet te hoog is. Om in dien toestand verandering te brengen, is sedert Oct- 1895 op het Hoogeland te Beekbergen een toevluchtsoord geopend, waar sedert dien tfjd 215 bedelaars en landloopers korter of langer verblijf hebben gehouden. Drie vierden zQn door hun verblfjf aldaar in het maatschappelijk leven teruggebracht en hebben den bedelstaf wegge worpen. Een vierde is den ouden weg weder opgegaan. Deze uitkomsten zjjn niet ontmoedigend. In het afgeloopen boekjaar, was het aantal ver pleegden gemiddeld de eene maand waren er meer dan de andere 38 personen. Gisterenavond werd in hotel Texel eene politieke redevoering gehouden door den Candidaat der C. L. K., den heer Lely. Zooals wel was te ver wachten was de zaal vrfj goed bezet. Nadat de vergadering door den Voorz. der afdeeling alhier met een kort woord was geopend, waarin hy o. a. spreker en hoorders een harteiyk welkom toeriep, werd het woord gegeven aan den heer Lely. Spreker begint met te zegen, dat door hem een candidatuur voor dit district is aanvaard omdat er kans bestond, om op die wQze overeenstemming te krijgen tusschen de verschillende lib. Kies- vereenlgingen in dit district en omdat samen werking onder de liberalen zeer wenschelflk was. Verder wordt door hem een woord van dank gebracht voor het bljjk van vertrouwen, dat in hem werd gesteld, want een kwestie van ver trouwen Is het, daar de wet verbiedt iemand een imperatief mandaat te geven, waartoe spreker dan ook zeker niet zou genegen z(jn, omdat men vrij moet zfln in z|jn oordeel. Omdat het goed was, dat de kiezers ook bekend zouden zQn met den candidaat door hen gesteld, had spreker er geen bezwaar in gezien om te voldoen aan het verzoek van de C. L. K. om op verschillende plaatsen in het district op te treden, opdat men beter zou kunnen oordeelen. Het program der lib. Urne kon wel de goed keuring wegdragen van den spreker. Hervorming der maatschappelijke toestanden is noodzakelijk. Het geheele programma der Unie puntsgewijze te behandelen, zou volgens spreker te veel tijd eischen, zoodat hij slechts enkele punten min of meer uitvoerig wenschte te behandelen. In de eerste plaats werd daarop door hem ter sprake gebracht: Uitbreiding van het kiesrecht. In herinnering wordt gebracht hoe vroeger in de gemeente Eist op kunstmatige w(jze kiezers werden gevormd door het nemen van patenten. De belasting maakte op die wijze kiezers. De nieuwe wet op het kiesrecht ging ook nog mank aan dat euvel. Spreker verzekerde, dat ook thans nog op die wfjze kiezers waren gevormd. Of het kiesrecht thans voldoende is uitgebreid Zeker niet, doch niettegenstaande dit zou toch spreker er niet voor zQn dadeiyk weder over te gaan tot verdere uitbreiding. Eerst diende te worden onderzocht, hoe de nieuwe wet werkt, en wat b. v. de oorzaak is, dat het aantal kiezers In de groote steden betrekkelijk zooveel minder is dan ten platte lande. Terwijl het in steden ongeveer 30 40 is per 100 mannelijke meerderjarige ingezetenen, bedraagt dit op het platte land ge middeld ongeveer 70. (In onze gemeente 75). Die uitbreiding ten platte lande moge groot schijnen, toch is zfi nog niet in overeenstemming met die in het buitenlandDuitschland heeft 90, België 90, Frankrijk 87, Zwitserland 92 en Engeland, waar men zoogenaamd beperkt kiesrecht heeft, toch nog 70 kiezers per 100 meerderjarige mannen. Verdere uitbreiding van het kiesrecht bl(jve voorloopig nog wachten om eerst andere en meer dringende zaken af te doen, waartoe zeker In de eerste plaats behooren de regeling van den arbeid. Sedert de laatste jaren werd reeds op verschillende wijze gezorgd voor de belangen van den arbeider. Men diende op dezen eenmaal ingeslagen weg voort te gaan. Verkregen was nu o. a. reeds een wet op de kinderarbeid, de zoogenaamde arbeidswet, ter bescherming van knapen boven 12 jaren en vrouwen enz. Eene regeling van den arbeid van volwassenen is thans aan den beurt. Wil men zoo'n regeling maken, dan dient in de eerste plaats de Staat zelf voor te gaan, zooals men dit wijselijk heeft ingezien. In de verschillende bestekken van rijks aanbestedingen zjjn dientengevolge dan ook reeds verschillende bepalingen opgenomen ter bescherming van den arbeider tegen overmatlgen arbeid, ongelukken, enz., terwijl ook bjj hetver- leeDen van concessie's daaromtrent voorwaarden worden gesteld. Ook door sommige gemeenten en particulieren wordt dat goede voorbeeld gevolgd. Het is echter nog op lange na niet zoo ver als spreker wel zou wenschen, doch men dient ge leidelik te werk te gaan en niet met groote sprongen voorwaarts. Eenige verbetering is reeds gekomen, doch tal van misstanden roepen nog luid om verandering ten goede, spreker wjjst daarby op hetbakkers- oedry f en sommige middelen van vervoer, waar werkdagen van 16 uur of langer niet tot de uitzonderingen behooren. Na een kwartier pauze werd door den spreker zjjne rede verder voortgezet. Spreker begon met er op te wjjzen, dat het niet voldoende is enkel maar een bfijk van sympathie te toonen, doch dat men ook moet weten de nooden des volks te lenigen en de arbeider te helpen. Een pensioenwet voor den arbeider acht spreker noodzakelijk doch niet enkel op kosten van den Staat zooals sommigen willen maar wel zoo noodig ten deele met Staatshulp. Een verplichte verzekering is daartoe noodzakelijk, omdat men op jeugdigen leeftijd reeds beginnende er voor te betalen, de uitgaven wel door den arbeider zijn te dragen. Staatshulp acht spreker in hoofdzaak alleen noodig by de overgangsbepalingen, om die arbei ders te verzekeren, welke zelf niet door hun hoogen leeftijd geheel daarvoor konden zorgen.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2