N°. 1019. Zondag 30 Mei. A0. 1897. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abt»tne»teyiUprv» per 8 maanden Voor bin Bubo 80 Ct». - Frarut per put door ge heel Nibkuaj» 4S Ots. - Naar A «rik a en andere landen met vcrhooKinf der verte'e. Advertentie* vóór 19 nnr op den dag der uitgave. Prijt der Adverlentièn Van 1 tot i regale 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Ots. Oreete letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummer» 8 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgeven LANGEVELB k BE ROOIJ, Parkstraat, Bots op Tnn KADASTER. De BURGEMEESTER van TEXEL doet te weten, dat volgens ontvangen mededeeltng, door den landmeter van het kadaster, in de volgende maand zal worden aangevangen met de opneming der Kadastrale veranderingen in deze Gemeente. Texel, den 25 Mei 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. moedwillige beschadiging van Rijks-telegraaflijnen en Isolatoren. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL; Gelet op een schrijven van den Heer Ingenieur der Telegrafie in het District Amsterdam, dd. 24 Mei 1897 N° 241 Overwegende, dat nog steeds wordt voortge gaan met het baldadig vernielen van de isolatoren der Rijks-telegraaflijnen Vestigt by vernieuwing de aandacht van het publiek op de strafbaarheid, krachtens art. 851 van het wetboek van strafrecht, van het moed willig beschadigen van Rijks-telegraaf- en telefoon- werken Verzoekt ouders, voogden en onderwijzers, dringend om hunnen invloed op de jeugd te doen gelden, teneinde het stukwerpen van de isolatoren der Rjjks-telegraaf- en telefoonlijnen tegen te gaan. Texel, den 25 Mei 1897. De Burgemeester voornoemd STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 29 Mei 1897. Donderdagmorgen had de tweede groote verzending plaats van lammeren, bestemd voor de Leidsehe markt. Ondanks de zeer groote drukte, welke zulk een groote verzending met zich brengt, werd de orde geen oogenblik verstoord en ging de inlading in veebooten en sshuiten geregeld haar gang. Volgens ons verstrekte opgaven werden verzonden 7875 lammeren, 4 koeien, 10 schapen en 8 kalveren, waarvoor benoodigd waren 4 veebooten benevens 9 schuiten. Naar wij vernemen zal het fanfarecorps alhier Maandag, den 2en Pinksterdag, des namiddags om half 4, by goed weder in het park een concert geven. Dat het verzoek van den burgemeester dezer gemeente, als gevolg van een sehrijven van den Heer Ingenieur der Telegrafie in het district Amsterdam, (men zie onder officieel gedeelte) zeker hoog noodig is, blijkt o. i. ten duidelijkste uit hetgeen ons omtrent die ver nieling ter oore kwam. Gedurende dit jaar moesten reeds ongeveer 150 isolatoren worden vernieuwd en wij mogen zeker gerust beweren, dat die bijna alle moedwillig werden vernield. Mocht het blijken, dat het verzoek niet voldoende helpt, en dat men nog blQft voort gaan met de vernieling, ongetwijfeld zullen dan strenge maatregelen worden genomen om het kwaad te stuiten. Oüdeschild, 28 Mei. Dat er bij het sloopen van de „Zeven Provinciën" op het terrein geen bier of wijn meer aanwezig was, zal ieder zeer natuurlijk vinden. Toch moeten zij, die daar met lust en ijver arbeiden, iets hebben om den dorst te stillen en men meende dat de regenbak 't beste en heerljjkste vocht bevatte om er op den duur mede in de behoefte te kunnen voorzien. Dag in dag uit dronk dus ieder naar hartelust van den ruimen voorraad en algemeen was men het er over eens, dat er ter wereld geen beter of smakelijker water te vinden was. Terwijl voor eenige dagen weer iemand uit den bak putte, kwam er in den emmer een flinke doode rat mede naar boven, reeds van al het haar ontdaan en dus wel in gevorderden staat van ontbinding verkeerende. Met een onbeschrijfelijk gevoel van walging tuurden allen zwijgend naar het onwelriekend cadaver en de gedachte, dagen achtereen ratten-extract te hebben genoten was genoeg, om aan 't verder drinken van het overheerlijk bakwater voor goed een eind te maken. Oüdeschild, 28 Mei. Gisteren werd hier weer ruim f 2000.— ontvangen, bestemd voor de vissehers, die katoenzaadmeel en andere artikelen bergden, uit het in 't voorjaar gestrande Engelsehe stoomschip „Duchess of York." Dat de sleepdienstonderneming by zulke gelegenheden een zaakje is,dat den ondernemers geene windeieren legt, moge uit het volgend afrekeningsstaatje blijken „Duehess of York." Ontvangen is f 36000.— Betaald aan onkosten - 2650.— Blijft f 33350.- waarvan SO0/» aan de vletterlieden bedraagt f 10005.- De bergers van hier ontvangen pl. m. f 88.— per hoofd. Den Hoorn, 28 Mei, Tijdens het korte doch vrij hevige onweder, dat gistermiddag boven ons dorp woedde, werd een beste koe van den veehouder H. Bruin door den bliksem getroffen en gedood. Aan het beest zelf was niets bijzonders op te maken, wel werd opgemerkt, dat in den grond twee gaten waren geslagen. Gelukkig voor den eigenaar is het vleesch goedgekeurd voor de consumptie, de schade is echter ondanks dit nog vrij groot. Oosterend, 28 Mei. De vissehers, die zich gedurende den winter en het voorjaar bezig hielden met het vangen en verzenden van garnalen, zien zich genoodzaakt, deze werk zaamheden te laten varen en zich verder met het Noordzeevisschen bezig te houden;omdat het weer zachter wordt en de garnalen in bedorven staat op de Engelsehe markten zouden arriveeren. Over het algemeen heeft deze tak van visscherjj 'in het verloopen seizoen goede uit komsten gegeven; sommige vissehers z|jn zelfs zeer tevreden. De mazelen, die zich hier sedert eenigen tijd sporadisch voordeden, breiden zich meer en meer uit, zoodat men vreest, dat eene epidemie niet zal uitblijven. De ziekte is reeds van merkbaren invloed op het school verzuim. De heer M. G. Wildeman, adj.-arehivaris deelt in de „Haarl. Ct." twee byzonderheden mede, die zefier niet algemeen bekend zyn. lo. Volgens de regelen der heraldiek heeft, zoolang de Koningin regeert, het wapen der Koninkiyke familie niet den gewonen vorm; maar dien van een ruit. 2o. Zoolang de Koningin regeert, is, volgens dezelfde regelen, het gebruik van de wapen spreuk („Je maintiendai") geschorst, daar deze alleen door mannen kan worden gevoerd. Het Nederl. Landbouw-Comité heeft na langdurig debat met 22 tegen 16 stemmen verworpen het voorstel van den heer Mansholt (wenscheiykheid van een ministerie uitsluitend voor landbouw.) Na een hernieuwde discussie verklaarde het Comité zich met groote meerderheid (84 tegen 4 stemmen) voor de instelling van een Ministerie van Landbouw, Handel en Nyverheid. Op de jongste Vrydagscbe veemarkt te Leeuwarden verkocht een veehandelaar aldaar 50 lammeren aan een koopman uit Hoorn. Toen het echter later op betalen aankwam, was de koopman nergens te vinden, maar bleek dat de lammeren reeds weder aan een ander waren verkocht, die, zich nu als de eigenaar opdoende, weigerde ze af te geven. De vee handelaar moest de lammeren nu voor zyne oogen zien wegvoeren. De koopman van Hoorn is nog niet opgespoord' De zaak is in handen der politie. Het dorp Stellendam, vroeger eerder eene landbouwende gemeente, is tegenwoordig gansch en al in een visschersdorp verkeerd. Er wordt een uitgebreide handel met Engelsehe huizen gedreven in gepelde garnalen. De arbeid het pellen is het juist, die in menig gezin eene vroeger nooit gekende welvaart doet heerschen. Volwassenen verdienen minstens f 1.50 en kinderen 12, 14 en 16 stuivers daags. Graanrechten. Het Landbouw-Comité heeft met 28 tegen 15 stemmen aangenomen de stelling der com missie, dat het heffen van invoerrechten op granen den landbouw in het algemeen niet in een gezonden toestand zal brengen. Nieuwe candidaten stellen gaat niet Zooals men weet, is de officieele candidaat- stelling bepaald op 1 Juni a. s. en het stemmen op 15 Juni. Dus een tydsverloop van 14 dagen. Nu zullen er misschien meer dan 300 candidaten gesteld worden in de verschillende districten en is het zeer wel mogelijk, dat van die candi daten door sterfgeval of andere eventualiteiten uitvallen. Der party, die zulk een uitvallenden candidaat had geproclameerd, wordt alsdan het stemrecht onthoudenwant de wet geeft geen gelegenheid hiervoor een nieuwen candidaat aan te geven. Nymegen ondergaat een zuiveringsproces! Te Nymegen heeft de gemeenteraad besloten tot aankoop voor f 3600 van de beruchte kroeg in den Voerweg, waarin dezer dagen de waard op de waardin een moordaanslag pleegde en daarna zichzelven zoodanig verwonde, dat hy aan de gevolgen overleed. Weldra dus zal ook deze kroeg, evenals reeds zoovele andere kroegen, welke de gemeente in de laatste jaren in die buurt heeft aangekocht, door afbraak verdwy- nen, waarmede dan dit gedeelte der stad geheel van dergeiyke instellingen gezuiverd zal zyn. De familie L. te Usselo werd op 't onver wachts zeer ernstig ongerust, toen, schynbaar zonder bepaalde oorzaak, zich by de vrouw des huizes henteekenen van bloedvergiftiging ver toonden. Eerst zwol de wang en toen het heele hoofd verbazend op, terwyi de ïyderes hevige pijnen kreeg en sommige ledematen min of meer ver lamd schenen. Men kon geene verklaring vinden en maakte allerlei gissingen. Eerst toen na eenige uren de pynen verminderen, het geheel verwrongen gelaat weer wat begon te slinken en zich teekenen van beterschap openbaarden, bekende de ïyderes, dat zy met een speld, die min of meer groen uitgeslagen was, in een holle kies had gepord. Van nu aan gelooft zy,dat zulke operaties gevaariyk zyn. De cholera vertoont zich nog steeds hier en daar in Midden-en Oost-Java. TeSoerabaja is volgens de „Soer. Ct." overleden een Europeesche dame, die plotseling door de ziekte werd overvallen. Het cholerahospitaal is heropend tot het opnemen van een Engelsch matroos, terwijl twee inlanders uit de stad en twee van buiten aan de ziekte ïydende in het Stadsverband worden verpleegd. Vreesachtige kiezers 1 Het „Volksdagblad" doet opmerken, dat vele werklieden-kiezers bezwaar beginnen te maken om de candidaten, welke zy voor de Tweede Kamer wille* gesteld zien, met hunne namen aan te bevelen, wijl deze namen ongetwyfeld worden openbaar gemaakt. Zy meenen dat het hun in hun brood zon kunnen benadeelen, wanneer zij zoo openiyk te boek staan als voorsteller van zekere eandidaturen. Het „Centrum" teekent daarby o. a. aan dat der werklieden moed om naar buiten op te treden, soms eer te veel dan te weinig is gebleken: over gebrek aan personeel voor besturen van vakverenigingen b. v. heeft men zelden hooren klagen. „Het zou een droevig resultaat van de kies rechtuitbreiding zyn geweest, indien het er toe geleid had een talrijke categorie van per sonen publiek recht van spreken te geven en te ervaren, dat dezen dit recht slechts zouden willen uitoefenen achter de schermen, als het ware stiekem als Jim uit de fabel, die met poes uit kastanje snoepen ging." TEXELSCHE COURAJÜT,

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1