op het Nieuws van den Dag. lionwem m twee arbeiderswoningen Buitenland. Marktberichten. Advertentiën advertentiSn. Aanbesteding Een medelezer gevraagd PBEDIKBEUBTEN. Op den ln Juni A. Dros Az. De brand in de Staalstraat. Er komt lisht in deze geheimzinnige zaak. Het verhoor van den gearresteerden Van den Dool en een nadere huiszoeking, gisteravond in diens woning aan de Lijnbaangracht gedaan, hebben bijzonderheden aan den dag gebracht, welke zware verdenkingen, hebben doen rijzen tegen Te Boekhorst (de bewoner van het ver brande perceel) en diens huishoudster. Zij zijn heden op last van den rechter-eommissaris in hechtenis genomen en naar het Huis van Be waring op den Weteringschans overgebracht. De toestand van Exter is niet ongunstiger. De ansjovisvangst op de Friesche kust is thans zeer voordeelig. Een visscher had op een morgen in zijne netten voor f 600 dezer vischjes, terwijl een ander in één nacht voor f 233.75 ving. Behandeling van de koeien na het kalven. Een opmerkzame landbouwer uit Würtem- berg, die voor eenigen tijd Engeland bereisde, deelt in zijn daarvan gegeven beschrijving mede, dat hem door naar men weet als vee fokkers zeer bekende Engelsche landbouwers, het navolgende ernstig is aanbevolen. Dadelijk na het afkalven verkrijgen de koeien öf warmen zemeldrank öf geroosterde sneden brood met warmen appelwijn en een weinig gemberpoeder. Dit laatste is van bijzonder nut, als de koe niet geheel wel is en een zware verlossing achter den rug heeft. Daar appelwijn niet moeielijk te verkrijgen is, is het te hopen dat dit voorbeeld van Engelsche veefokkers navolging moge vinden. De gouden koets! Het is aan het bestuur van de „Vereeniging van het Amsterdamsehe volk tot het aanbieden van een huldeblijk aan H. M. Koningin Wil- helmina" gebleken, dat bij velen nog twijfel bestaat of de zaak van de gouden koets al of niet doorgaat. Daarom achten bestuurderen het nuttig om in ruimeren kring bekend te maken, dat zij zich ter audiëntie bij HH. MM. gedurende Haar laatste bezoek aan de hoofdstad hebben laten vertegenwoordigen en dat HH. MM. Hare hooge ingenomenheid met dit bewijs van sympathie voor het vorstenhuis hebben betuigd. Met innige dankbaarheid het zga de eigen woorden van onze Vorstin had H.M. van het plan vernomen en H.M. drukte daarbij den wensch uit, dikwerf van dit geschenk gebruik te kunnen maken. Te Nijmegen was de aanvoer ter markt van boter Maandag zoo groot dat men, waar aanvankelijk 44 et. per kilo besteed werd, ten laatste niet meer dan 33 ct. per 7» kilo kon bedingen. De kunstboter is nog duurder. Te Maastricht had Zondag veel bekijks een harmonieeorps uit Hasselt (België), waarvan de executanten, sterk 35 man, allen op bicycles, tandems en tripiets. Deze „harmonie cyeliste" was door de „Maastrichtsche Velocipede Club" uitgenoodigd een concert op het Vrijhof te geven. Gevreesde huisnummers! Een huis in een nieuwe buurt te Haarlem, dat het nummer 100 droeg, bleeft geruimen tijd onbewoond en werd eerst betrokken, nadat de eigenaar op het gelukkige denkbeeld was ge komen om het nummer in 98a te laten ver anderen Gouden regen is vergiftig! Men vergete dat niet. Nu weer hebben zich verschijnselen van vergiftiging by een kind van v. H. te Waddingsveen voorgedaan, nadat het een bloem van den gouden regen in het mondje had gehouden. Een dame, die er een langharig smous- hondje op na hield, raakte haar lieveling kwijt en bracht hemel en aarde in beweging om het dier terug te krijgen. Een advertentie in het „Nieuwsblad" en een goede belooning hielpen ten slotte en een man bracht haar het dier terug, maar vuil en nat. Na allerlei liefkoozingen en onzinnige opmer kingen, kwam eindelijk de vraag: En waar heb je het snoesje gevonden? Het spijt me dat ik het zeggen moet, mevrouw, luidde het antwoord, maar een opgeschoten jongen had het beest aan een langen stok gebonden en was bezig er de glazen mede te wasschenl Koningin Victoria is Maandag 78 jaar gewor den. Zij werd geboren in het Kensington paleis, den 24 Mei 1819. Deze leeftjjd is slechts overtroffen door één van hare voorgangers op den troon, nl., George III, die den leeftijd van 82 jaar bereikte. Den 20 Juni a. s. zal de Koningin gedurende 60 jaar over het vereenigde koninkrijk geregeerd hebben, een tijdperk dat door geen ander monarch in het Britsche rijk is bereikt. De Koningin is de oudste regeerende souverein met uitzondering van den Koning van Denemarken, die omstreeks een jaar ouder is dan zij. Er hebben in Rusland reeds meer dan eens plannen bestaan om de Oostzee met de Zwarte Zee te verbinden door een kanaal, dat zoowel uit handelsoogpunt als voor militaire doeleinden van groot gewicht zon zijn, Thans komen nadere berichten over deze plannen. Het kanaal, dat van Riga naar Cherson zal loöpen, wordt 950 Engelsche mijlen lang en zal dus het grootste ter wereld zijn* Het zal evenwel grootendeels de rivieren Duna, Beresina en Dnieper kunnen volgen. Slechts 70 mijlen zullen geheel gegraven moeten worden. Het moet twintig voet diep en 200 voet breed worden. Te Kief en 18 andere plaatsen worden groote havens gemaakt. Het geheele kanaal zal electrisch verlicht wordenhet zal 250 millioen gulden kosten en in 1902 gereed moeten zijn. De terugkeer der Joden naar Palestina is naar de ,Köln. Ztg." meldt op 4 Mei te New-York behandeld in een druk bezochte verga dering. Twee jaren geleden is dit oude denkbeeld weder in Chicago opgedoken en na veel overleg is besloten op 25 Augustus van dit jaar te Munchen een bijeenkomst te houden van afgevaardigden uit alle landen om het plan te bespreken. De vergadering van New-York heeft besloten daar afgevaardigden heen te zenden. In tegenspraak met het bericht van het overladen van pastoor Kneipp, deelt men mede, dat h|J sedert Zaterdag jl. iets beter is en er hoop op herstel bestaat. Een huiveringwekkende mededeeling wordt in de Gazetta Popoio" gedaan, nl., dat van de 890 kinderen, die in twee jaren in het vondelin gengesticht .Santa Annunziata" te Napels zijn ingeleverd, nog maar drie te vinden zijnde overi gen zijn allen gestorven of spoorloos verdwenen Een der bladen van Napels bevestigd het schier ongelooflijk feit en voegt er bf), dat de dagelijksche sterfte in het gesticht 85 pCt. van het aantal aanwezige kinderen bedraagt. Er dreigt een groot schandaal, waarbij ook politieke figuren betrokken zijn. De Regeering heeft de zaak in onderzoek genomen: Een Berlijnsch meubelmakertje, die het niet zeer breed heeft, werd dezer dagen verrast door de mededeeling dat een Fransche dame hem 50,000 francs heeft vermaakt. Dit legaat is een bewijs van dankbaarheid voor een belangrijken dienst, die hij haar 29 jaar geleden heeft bewezen, toen hij als soldaat in het Duitsche bezettingsleger in Epernay was idgekwartierd. Er brak een zwaren brand uit, welke de Pruisische soldaten ijverig hielpen blusschen en waarbij bedoelde soldaat een dame met eigen levensgevaar redde. Een groote som geld, hem toen reeds aangeboden, weigerde hjj aan te nemen. Maar de geredde vergat hem niet en zond hem reeds bjj herhaling geschenken. En nu heeft zij hem in haar testament rijkelijk bedacht. In den laatsten tijd zijn te New York een reeks moorden gepleegd, alle op vrouwen dieju- weelen droegen. De slachtoffers werden geworgd met een strik die in een eigenaardigen knoop was gedraaid. Een strik met een dergelijken knoop werd onlangs gevonden in de kamer van een dame, die in een goedkoop logement haar intrek bad genomen. Z(j was aangevallen door twee mannen die beproefd hadden-haar te worgen. Zij had zich echter krachtig verzet en luid om hulp geroepen, waarop de mannen gevlucht waren. Zij werden in de straat door de politie gegrepen, De Kaapstadsche correspondent van de .Daily Mail" meldt, dat er een doodelfjke koorts woedt in verscheidene streken in de Transvaal. Een zendeling en zijn familie, benevens een collega, z(Jn overleden. De inboorlingen te Gouthausberg sterven als vliegen, volgens den correspondent, van honger. In verscheiden districten is gebrek aan geneeskundige hulp. Te New-York is een groote werkstaking uitgebroken van kleedermakers die voor de con- fectie-magazjjnen van de hoofdstad arbeiden, 24000 onder hen hebben den arbeid neergelegd. De meeste van deze zijn arme Poolsche Joden. De vreeseljjke armoede heeft hen tot werkstaking gedreven. Het is de eenlge wijze waarop z(j, na wie weet hoeveel lijden nog, verbetering van hun lot kunnen krijgen. Men vreeBt dat de beweging zich sterk zal uitbreiden en waarschijnlijk niet zonder ongere geldheden zal verloopen. Het gieten van petreleum in een kachel om 't vuur aan te maken, dat zoo'n groot gemak oplevert voor hen die geen verstand hebben van een vuur aan te leggen, maar ook reeds zooveel slachtoffers gekost heeft, is te Blankenese in Sleeswjjk bij poli tieverordening verboden. Buiten Blankenese zou zulk eene verordening ook wel nuttig zjjn. Schagen, 26 Mei. Aangevoerd: 4 paarden f 70 a 150, Stieren f a f 25 Gelde koeien f 60 a f 120; 20 kalfkoeien f 120 a f 170 10 Vaarzen f 100 a f 130; 40 Nuchtere Kalveren f8, a 10; 400 Schapen f 14 a 23,— 800 Lammeren f 8 a f 10 Bokken en Geiten f0, a gld.50 Varkens f 12.00 a f 17.— 26 Vette Varkens 34 a 40 cent per,kilo; 60 Biggen f6,— a 9. Kippen a Eenden a ct. Boter per half KG. f 0,87s a 0,42' Kaas per kilogram 20 a 30 ct. Kipeieren per 100 f 2.25 a f 2.50.Eendeieren per 100 f 2.90 a f 8.— Leiden, 28 Mei. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 115 a f 248 51 Stieren f47 a 190; Veulens stuks f af 100 kalfkoeien f 103 a f 226; Melkkoeien f 104 a 226143 Varekoeien f 87 a f 194: 120 Vette koeien f 115 a f 248119 Vette kalveren f SO a f 71 89 Magere kal veren 5,25 a f 14, 16 Grasxalveren f 19 a f46 725 Vette schapen f 17 a f 81.00110 Schapen (weide) f 18, a f 24, 1 Paarden f af 57 Magere Varkens f 16 a f 87 Vette Varkens a.ct. 201 Biggen f6.50 a f 15. 18148 Lammeren t 6.50 4 114.50 Alkmaar 28 Mei. 129 Hectoliters. 34 11 Aangevoerd werden totaal Tarwe f 5.50 6.50 Rogge Gerst id. Chev. - 4.- 4.50 Haver - 3.50 3.85 Paardenboonen! Bruineboonen. - 6.75 8.75 Citroenboonen - 5.50 7,50 Witteboonen. - 7.50 6.- Duivenboonen Koolzaad. Geel Mosterdzaad Rood Mosterdzaad Karweizaad Kanariezaad Groene Erwten - 6. 18. Grauwe Erwten - 13.- Vale Erwten Witte Erwten 14 Londen, 27 Mei. Ter markt zjjn aangevoerd: 100 Runderen, 8000 Schapen en lammeren- 85 Kalveren, 10 Varkens. Men noteert: Run deren 0.35 4 0.65 Schapen en lammeren 0 55 0.85; kalveren 0.47, S, 0.75; varkens 0.37'S, 0.626 Zondag 30 Mei. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Nam. 2 uur Ds. Beekhuis. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Beekhuis. van Den Halder. Den Hoorn. Voorm. half 10 Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Nam. 2 uur Ds. Leffef. (Doop.) Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 Ds. Roosebooh. (Bevestiging nieuwe lidmaten Nam. 3 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kupeeus. Dm Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts DRIE- maal in rekening gebracht. hopen onze geliefde Ouders, A: A. KOOPMAN en A. ZEILEMAKER, te Amsterdam, hunne 35-jarige Echt- vereeniglng te herdenken. Uit naam hunner dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen, T. C. KOOPMAN. Oudeschild, 30 Mei 1897. Ondertrouwd: CORNELIUS MOOJEN Czn. en NAANTJE KRIJNEN. Den Burg, I oo iyfii igQ7 Den Hoorn, Mel lö97' Ondertrouwd J. G, DEKKER en E. WETSTEEN. Cocksdorp 28 Mei 1897. Voor de hartelijke deelneming en belangstelling, zoowel binnen als buiten de gemeente, bij hun 25-jarig huwelijksfeest ondervonden, betuigen ondergeteekenden hun welgemeenden dank, D. Jb. BRUIN en Echtgenoote. Den Hoorn, Texel, 30 Mei 1897. De ondergeteekende wenscht aantebesteden het arbeidsloon, timmer- en metselwerk van het op de Hofstede Bland m Berg in den polder Eijebland. Inschrijvingsbiljetten worden vóór 1 Juni aanstaande ingewacht bt) J. P. NOORDUK, bij wien mede lnformatiën zijn te bekomen. Texel, 22, 5, '97. LANGEVEL» ft DE ROOM, 44 n i* n ii n n li li n ii ii n ii ii

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2