N°. 1021. Zondag Q Juni. A0. 1897. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL BEDEELTE. Binnenland. DU blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor bin Bubo 80 Oti. Franto per put door ge- hooi Nsmblanb U Oti. Naar Awianra on andera landon mot Torhooging dor porto's. idvertentidn vóór it nor op den dag der uitgave. Priji der Adiertentitn Van 1 tot 8 rogsls 10 Oti. Isdsro rogol moor 8 Cto. Orooto lettor» on Vignetten worden naar plaatsruimte borokond. Bewijsnummer» 8 Ots. por nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bQ de üitgtvtrt LANGEVELD k BE ROOU, Parkttraat, Bun» op Tnzn NATIONALE MILITIE. ONDERZOEK VAN VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel maken bekend, dat het onderzoek van alle in deze Gemeente gevestigde verlofgangers der Militie te land, die vóór den lsten April dezes jaars in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, en niet in de maand Juni in werkelijken dienst moeten komen, zal worden gehouden in een der lokalen van de O. L. School te den Burg op Maandag ld Juni aan staande, 's voormiddags te li1/, uur. VOORTS WORDT DE AANDACHT GEVESTIGD op de volgende bepalingen: dat de verlofganger b(J dat ouderzoek moet ver schijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bf] zfin vertrek met verlof medegegeven, van zfin zakboekje en van z|Jn verlofpas: dat een arrest, van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zünde huis van bewaring of arrest, door den Militie Com missaris kan worden opgelegd aan den verlofganger 1°. die zonder geldige redenen niet bQ het onderzoek verschijnt 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen 3*. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat werden bevonden; 4°. die kleeding- of uitrustingstukken aan een ander toebehoorendo, als de zijne vertoont; dat de manschappen der militie te land worden geacht onder de wapenen te zQn niet alleen gedurende denttJd, dien hetonderzoek duurt, maar in hetalgemeen wanneer zy in uniform zijn gekleed, xoodat z(J. die onge regeldheden plegen of zich aan wanbedrijven schuldig maken, bij het gaan naar de plaats van het onderzoek bestemd, gedurende het onderzoek en by het naar huis keeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van Krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. Be verlofgangers worden uitdrukkelijkeraanherinnerd, dat hel niet ontvangen eener bijzondere oproeping, hen niet ontheft van hunne verplichting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze kennisgeving eenig en alleen als beurigs geldt, dat de verlofganger behoorlyk is opgeroepen. Ingeval ziekten of gebreken de opkomst mocht verhinderen, moet hiervan blijken door overlegging van eene gezegelde en gelegaliseerde geneeskundige verklaring. Texel, den 2 Juni 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Sthick van Linschoten, Burgemeester. J. A, Wesstba, Secretaris. TEXEL, 5 Juni 1897. Werd door ons in een vorig nummer ver meld,dat het Fanfarecorps op den2enPinksterdag des namiddags een concert zou geven in het park, thans kunnen wij er nog aan toevoegen, dat ook op Zondag den len Pinksterdag des namiddags alhier eene muziekuitvoering zal worden gegeven. Voor beide concerten is de aanvang bepaald op 4 uur 's namiddags, doch terwijl voor dat op den 2en dag door het Fanfare corps zal worden zorg gedragen en dit in het park zal plaats hebben, zal op den len Pink sterdag, dus morgen, het muziekgezelschap „Trinitas" zich doen hooren in den tuin van het kötel Texel. Bedoelde tuin zal echter gedurende die uitvoering voor ieder toegankelijk zijn, zoodat niemand zich ter wille van de plaats waar het wordt gegeven zeker zal be hoeven te onthouden, vau de schoone muziek te genieten. Wanneer het weder ons geen parten speelt, twijfelen wij niet of beide ver- eenigingen zullen kunnen roemen op een talrijk en naar wij vertrouwen dankbaar gehoor. Moge ieder dit toonen door gedurende de uitvoeringen door loopen of anderzins, het anderen niet lastig te maken om aandachtig te luisteren. Voor het programma van de uitvoering op Zondag zie men achterstaande advertentie. Donderdagmorgen werden van hier ver zonden met 8 veebooten en 4 schuiten: 4492 lammeren en 6 koeien. (Men zie ook het bericht daaromtrent ons toegezonden van Oudeschild). i Naar men ons verzekert zal ook de heer A. P. Staalman, lid der 2e kamer, alhier eene politieke rede houden en wel vermoedelijk op Zaterdag 12 Juni a. s. in het hötel Texel. Sparen 1 Om het sparen bij kinderen te bevorderen, alsmede tot het bewaren van sommen gelds, welke niet dadedfik gebruikt moeten worden en dus tijdelijk renteloos blijven liggen, is de Rijks-Postspaarbank zeker wel de beste en de soliedste iustelling. Zij die hiermede nog niet bekend zijn, worden er op attent gemaakt, dat aan alle Post- en Hulppostkantoren op aanvrage, gratis is te verkrijgen, eene beknopte gids, welke alle inlichtingen verstrekt, omtrent inlagen, terug betalingen, rente, aankoop Certificaten Nationale werkelijke Schuld enz. enz. Oosterend, 4 Juni. Het gras is alhier in de omstreken verbazend snel gegroeid, zoo danig, dat men in de komende week reeds maaiers in het zwad kan zien. Was het voorheen eene zeldzaamheid vóór kermis te zien hooien; vele veeboeren zijn thans tot andere gedachten gekomen en beginnen 2 3 weken eerder met den hooibouw, omdat het gras dan nog niet te veel in het zaad is geschoten en krachtiger hooi geeft. Dagelijks doen zich bier nieuwe gevallen van mazelen voor. Opmerkelijk is het, dat nogal oudere personen door deze ziekte aan getast worden, bij wie zij een meer ernstig karakter vertoont, dan bij. kinderen. Oudeschild, 5 Juni. Naar wij vernemen is de uitvoering van de meisjeszangvereeniging „Crescendo," onder directie van den Heer Lips, bepaald op Maandagavond, den tweeden Pinksterdag. Het warme weer zal de visschers nood zaken met het verzenden van garnalen op te houden. Reeds zijn belangrijke hoeveelheden aan de Engelsche markt gekomen, die in bedorven staat verkeerden. Ook wordt het visschen bemoeielijkt door het vele vuil in zee, dat de netten onklaar maakt. De uitvoer van lammeren naar Leiden, die Donderdag met drie veebooten en vier tjalkschepen gesehieden, bedroeg 4678. Vlieland, 3 Juni. Een uiterst genoegelijke avond werd ons verleden Zondag verschaft door het Texelsche muziekgezelschap „Trinitas". Veel hadden wij van deze vereeniging gehoord, veel goeds, onze verwachting was dus hoog gespannen; ik moet echter eerlijk bekennen, dat deze verre overtroffen is. De verschillende nummers van het pogramma werden zeer ver dienstelijk uitgevoerd, sommige zelfs meester lijk: wij denken o. a. aan „Presiosa". Wij hebben dan ook een woord van warmen lof over voor de leden dezer vereeniging, maar niet het minst voor den kranigen directeur, den heer Vlessing. De groote muzikale talenten, waarmede de goden hem bevoorrecht hebben, benevens zijn onveiflauwde fiver hebben hem in staat gesteld van „Trinitas" een vereeniging te maken, waarop Texel trotsch mag zijn. Wfi hopen dan ook van ganscher harte, dat het niet bij de kennismaking alleen zal blijven, wfi hopen, dat wfi „Trinitas" hier spoedig mo gen wederzien. Ook de heer E. Vlessing kweet zich als declamator uitstekend van zijne taak „Joris Goedbloed". de vleeschgeworden tevredenheid, kou zich ruimsehoot verheugen in de sympathie van het publiek, terwijl het komische in „Sport, kunsten en wetenschap" in hooge mate den lachlust der aanwezigen wekte. Een goudsmid in Friesland heeft in één week van 8 boerinnen de gouden oorfizers inge ruild voor koperen. Zeker geen teeken van welvaart I Niettegenstaande er reeds zoo dikwijls op gewezen is, hoe verkeerd het kan zfin, zfin naam op banknoten te plaatsen, worden er toch nog steeds personen gevonden, die dit niet kunnen nalaten. Zoo werd ons nu weer een biljet vertoond, gestempeld M. J. D in assurantie, Middelburg eu daaronder de minvleiende woorden „niet te vertrouwen," IPr. Or, OM In het groenland tusschen Drouwener- mond en Gasselternfiveenschemond is van een 5-tal melkkoeien de peezen der achterbeenen doorgesneden, zoodat de dieren niet konden loopen. Drie dier koeien heeft men terstond moeten slachten, terwfil men de beide andere hoopt te kunnen behoudeD. Wat onpeilbaar laag karakter moeten de snoode daders toch hebbent Een teleurgestelde bruidegom. Te Nfimegen deed medio April j.l. een 51-jarige aangifte van zfin voornemen om met zfine 42-jarige aanstaande een huwelfik aan te gaan, dat op 1 Mei zou worden voltrokken, doch in de bruidsdagen zag de bruid er evenwel van af. De bruidegom wist zfin bruid weder tot andere gedachten te brengen en het huwelfik was nu vastgesteld op Maandag namiddag 3 uren. Het werd kwart over drieën, doch noch bruidegom noch bruid lieten zich zien. Bij onderzoek is gebleken, dat de bruid des morgens haar woning had verlaten, zonder dat men weet waarheen, en dat de hruidegom daar tevergeefs op de terugkomst zat te wachten. Ruim 120 firma's te Deventer hebben zich voorwaardelfik verbonden, gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus, behalve des Zaterdags, des avonds om 9 uren hunne winkels te sluiten. Wfi herinneren, dat, volgens de nieuwe kieswet de kiezers geen stembiljetten aan huis gezonden krfigen. Dit is een gevolg van de invoering der geheime stemming aan het stern- bureel zelf, op den dag der stemming, dus op 15 Juni. 1 Juni, had de candidaatstelling plaats, de Inlevering van de namen van candidaten, waartoe een formulier, ten stadhuize verkrijgbaar, door ten minste 40 kiezers van het district onderteekend moest worden ingeleverd bjj den burgemeester (van 9 tot 4 uur). Is in een district meer dan één candidaat aldus opgegeven, zooals voor de meeste districten het geval is, dan heeft op 15 Juni de stemming plaats. Ten minste drie dagen vóór dien dag ontvangt elk kiezer een oproeping, in den vorm van een stemkaart, bevattende o.a. een alpha- betische naamlijst der opgegeven candidaten. Met die kaart, als bewfis van kiesbevoegdheid, moet de kiezer op 15 Juni verschijnen aan het stembureau, ook op de kaart vermeld. Daar eerst ontvangt hfi uit handen van den voorzitter het stembriefje, waarop de namen der candidaten staan gedrukt. In dat stembureau staan aan weerszijden eenlge lessenaars tegen de wanden van het lokaalelke lessenaar van den volgenden gescheiden door een schot, ten minste 2 meter hoog. Op eiken lessenaar bevinden zich ten minste twee vastliggende potlooden. Daarvan bedient de kiezer zich om op het stembriefje, dat hfi uit handen van den voorzitter, na over gaaf van zfin kaart, heeft ontvangen, een wit vakje zwart te maken, dat zich op het briefje bevindt vóór den naam ook van den candidaat zfiner keuze! De aanwijzing van den candidaat geschiedt geheel aldus in het geheim; men mag geen ander briefje gebruiken dan wat men aan het stembureau ontvangt en dat aan de keerzijde den stempel draagt van de handteekening des burgemeesters. Voorafgaande invulling is dus voortaan uitgesloten. Ieder stemt aldus geheel vrfi. Men heeft geen naam zelf te schrijven, alleen een wit vakje zwart te maken, zoodat niet kan worden nagegaan hoe men gestemd heeft. (Hbld.) De joligste kermis va» alle 1 De „Schoonhovensche Ct." van Zaterdag jl. vermeldt van het feest te Ouderkerk a/d Usel het volgende: Op straat bewoog zich intusschen eene vroo* lijke menigte poffertjes- en koekkramen, een krachtmeter, een schiettent ei een draaimolen, dat alles gaf het aanzien van echte kermis vreugde." Welke vreemde begrippen er nog bestaan in verband met de voorwaarden,, waaraan meel moet voldoen, blfikt wel uit een advertentie, in het N. v. d. D. gevonden, waarin „tarwemeel" wordt gevraagd, „slecht bakkend, desnoods eenigszins zuur doch overigens prima en zuiver I" fcBakk. Ct." TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1