mTü2ir Donderdag 17 Juni. AP. 1897. Nieuws- en 4dYertentiebla<L Binnenland, OFFICIEEL CEfiEELTE. DU blad verschaal Woensdag- ea Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor dsh Bues 80 Cts. Franc* per pest door ge heel Nici3.ia.k2 45 Gt*. Naar Aubika #n andere landen met verhooging der perte's, AdvertentiSn vóór 16 nor op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiln Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meerSOts. Greet# letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIËN worden aangenomen bij de 'Oitgivtrt LANÖEVEL© Dl RQOIJ, Parkstraat, Bona or Tuil GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een moer van een vrachtwagen, gevonden op den Schilderweg. Kóstelooze Vaccinatie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL maken bekend, dat op na te melden tijden en plaatsen de gelegenheid zal z(Jn open gesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen die zich daartoe aanmelden op: Vrijdag 18 Juni 1897, middags 12 uur in de O.L. School te den Burg, 's namiddags V/, uur in de O.L. School te Oudeschild, 's namiddags 4' s uur in de O. L. School te den Hoorn of op Zaterdag 19 Jnnia.s., 's namiddags 2 uur ten huize van W. Koppen te Ooster end. Texel, den 15 Juni 1897. Burgemeester ea Wethouders voornoemd, Strick van L inschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 16 Juni 1897. Ook de markt van Maandag mocht zich weder verheugen in eene vrij groote aanvoer. Naar men ons mededeelde viel echter over de handel zelf niet te roemen. Aangevoerd werden 1013 lammeren, 49 schapen, 33 koeien, 5 kalveren, 14 paarden, 1 veulen, 15 schrammen en 15 biggen. VolgoES ons welwillend verstrekte opgave waren de prijzen voor lammeren van t 6.75 tot f 11, voor koeien f 75 f 150 en voor paarden f 100 h f 300. Tot aanvalling van het bericht in ons vorig nummer voorkomende, omtrent de ver makelijkheden enz. op de aanstaande kermis kan nog dienen, dat een paradetent er ook een plaats zal vinden. Naar men ons mede deelde, werd namelijk plaats daarvoor be sproken door de Wed. Mullens-Robert, die alhier wenscht te komen met haar gezelschap. Bij Kon. besluit werd benoemd tot dijk graaf van den polder Eierland de heer J. Zijm Tz. in genoemden polder woonachtig. Naar wij vernemen werd de jacht en de konijnenvangst op het eiland Vlieland, welker verpachting Zaterdag j.l. alhier plaats had, gepacht door den heer Jn. Hoedemaker Mz. te Vlieland voor f 506. Ofschoon niet in zoo groote getale als by de politieke redevoeringen der andere candidaten, waren toch nog velen Maandagavond opgegaan naar Hotel Texel, om die van den heer Korver te hooren. Wat de oorzaaken dier minder goede opkomst betreft, deze zullen wel van zeer ver schillenden aard zijn, toch gelooven wij, dat het grootste deel der bezoekers, van welke party dan ook, met genoegen van 't begin tot het einde de rede heeft aaEgehoord. De spreker werd met een enkel woord ingeleid namens het verkiezingscomité door den heer Jb. Graaf van den Helder, begon met een blik te slaan op de geschiedenis van het verledene, om daarna tot den tegenwoordigen toestand in den lande te komen. Spreker wyst op de sociale kwestie, die thans meer dan ooit aan de orde is, op den stryd, die vooral du is ontbrand, nu de nieuwe kieswet in werking Is getreden en wyst op het verrassende feit, dat op de programma's der verschillende partyen thans ongeveer dezelfde vraagstukken van den dag voorkomen. Deze worden besproken en hoe meer dit geschiedt, hoe meer komen er toestanden voor den dag, welks bestaan men zelfs niet had vermoed. Men is gekomen tot nadenken over de oorzaken van die toestanden en stelt zich de vraag wat is er aan te doen om die te verbeteren. Spr. meent te mogen aannemen, dat alle partyen onverschillig van welke richting ook, zich de vraag stellen wat is er te doen voor 't volk? Wanneer men de verschillende programma's der partyen met elkaar vergelykt vindt men er eene bewonderingswaardige geiykheid. Dit vervult [ons met vertrouwen. Zooals indertyd mr. Levy terecht aanmerkte, kan door ons geen bepaald antwoord gegeven worden op de vraag wat de ware toestand der bevolking ia. Sociale vragen zyn zedelijke vragen en ook aan de materieele belangen moet worden gedacht. Achtereenvolgens worden door spreker min of meer uitgebreid behandeld het woningvraagstuk, verDetering van den toestand van het verwaar loosde kind, de rechte der vrouw, het onderzoek naar het vaderschap, armenzorg, verplichte ver zekering van werkgever en werknemers met steun van den Staat, leerplicht, vryheid van onderwys op landbouwgebied, enz. Allen ook voorkomende op de programs van alle partyen. Het verschil der antl-rev. party met de liberale bestaat in hoofdzaak in het onderwys, waar spr., als aDti-revolutionair, weDscht, dat ook middel en hooger onderwys zal worden geregeld in den zelfden geest als het lager reeds is gedaan en verder het groote punt van verschil, waarover de stryd het hevigst isprotectie. Volgens spr. moet onder protectie meer worden verstaan beschermen dan begunstigen.Verschillen- de zaken worden door spreker aangehaald om dit twistpunt te verdedigen. Volgens spr. worden ongeveer 86 artikeleD, welke hier worden inge voerd, beschermd en 158 ongeveer niet. Spr. zegt dat juist tengevolge van de bescher ming die artikelen in ons land kunnen worden voortgebracht en geeft de verschillende oorzaken op, waarom de protectie in andere landen is ingevoerd. Spreker meent, dat in de eerste plaatst de bereide artikelen zullen moeten worden belast 6D beweert dat de broodpryzen niet stygen naar mate de prys van 't graan stygt. Door de bereide artikelen te belasten en de onberefde viy te laten, blijft de arbeid in ons land. Ten slotte geeft spreker nog de raad zich niet te laten leiden door partybelang en niet te ge looven hen, die beweren de absolute waarheid te bezitteü. Wie zulks beweert is een kwakzalver. Laat allen stemmen naar hun geweten en ieder kiezen, hem, die zy eene keuze het meest waardig oordeelen. Van de gelegenheid tot het doen van vragen maakte in de eerste plaats gebruik de heer Muller van 't Oudeschild. Hy brengt den spreker dank voor dieDS schoone rede welke hy met groote belangstelling en onverdeelde aandacht heeft aaEgehoord. Hy meent, dat ieder anti revolutionair de heer Korver zal moeten stemmen. Daarna breekt hy een lans voor den vryhandel en wyst op Engeland, waar na de afschaffing der graanwet in] 1846 wel eerst de landbouw een knak kreeg, doch waar die daarna tot onge kende bloei was gestegen, eveneens op het verval der katoentjesfabrieken in Frankryk, toen die daar beschermd werden, enz. Ook de heer de Boer kon zich niet vereenigen met de protectie en meent dat door den spreker te Jicht is heengegaan over het punt, dat er b(J protectie zyn personen, die ontvangen, doch daarentegen ook personen die betalen. Protectie is bedeeliDg. Wat de beschermende artikelen betreft, die zyn veelal weelde artikelen, doch toch zou spreker er voor zyn successieveiyk ook die bescherming af te schaffen. Eene industrie die bedeeld moet worden om te biyven bestaan, moet dan maar ten ondergaan. Na een korte repliek van den heer Korver worder de debatten met het oog op het reeds vergevorderde uur gesloten en de vergadering gesloten. Oudeschild, 14 Juni. Bij het inladen van een paard van den Heer K, op eene veeboot die het naar elders moest vervoeren, geraakte dat dier in de haven te water. Het paard scheen in dat minder vaste element ook niet verlegen en kon zich er beter redden dan een man der boot, die met het paard te water geraakte, 't Zwemmende dier werd weldra door volk in eene boot opgepikt en daarachter zwemmende naar de helling geleid, waar het weer spoedig op het droge werd gebracht. Nabij de haven en langs de kust werden heden met eene roeiboot van den Helder, door de beambten van 's Rijkswaterstaat peilingen in zee gedaan. lijk was van den in den storm van 11 Mei j.l. veroagelukten schipper der T.X. 124, ten name M. Daalder. Het is te HarliBgen begraven. Van de meeste districten was heden morgen de uitslag der stemming bekend, van een 3tal nog niet. Verkozen werden nu reeds met inbegrip van hen, die reeds op 1 Juni werden gekozen: 22 Katholieken, 14 Liberalen, 12 Anti-revolu tionairen, terwijl in herstemming komen44 Liberalen, 29 Anti-revolutionairen, 15 Katho lieken, 5 Radicalen, 3 Arbeiderspartij, en 2 Christelijk-bistorischen. Voor blinden! Het hoofdbestuur van het Nederl. Bijbel genootschap nam het besluit om weder een Evangelie in Braille-druk uit te geven, ditmaal Lucas. Het deed dit in het belang der blinden, niettegenstaande de uitgave van het Evangelie van Johannes veel had gekost en nog betrek kelijk weinig wordt gevraagd. In drie jaren werden nauwelijks 100 exemplaren verkocht of weggegeven. Vervoer van dynamiet I Naar wij vernemen is van hoogerhand een een onderzoek gelast, betreffende het vervoer van ontplofbare stoffen met mail- en passagiers- booteB. Het moet namelijk gebleken zijn, dat kisten dynamiet op zulk eon scbip onder eene andere benaming, (glaswerk) vervoerd zijn geworden. Voorts wordt dit onderzoek in verband ge bracht met plaats gehad hebbende schipbreu ken (Tel,) Naar „Ons Belang" meldt, heeft een bekend ccöperator relatiën, welke een goeden uitslag doen verwachten, in Oost-Indië aange knoopt om een geregelden afzet van Hollandsche boter van deugdelijke kwaliteit te verzekeren Voorzichtig met carbol. Het zoontje van den heer D. A. K. te Bos koop sneed zich in den vinger en een der aanwezigen deed er een lapje om met een weinig carbol. Den volgenden dag zag de vinger er zwart uit, geneeskundige hulp werd inge roepen en het resultaat was, dat de helft van een der vingers moest geamputeerd worden, deze was tot aan de helft toe verbrand. Deze verbranding wordt niet opgemerkt, want zij gaat niet met pijn gepaardbij onder zoek bleek dat de carbol onvermengd was met water. In een onderhoud van een redacteur van het „Hbl." antwoordde de heer N. G. Pierson op de vraag wat er opmerkelijks was bij deze verkiezing „Ik vind het gering aantal socialistische can- diclaten een eigenaardig verschijnsel. Da soci alisten zijn zeer achteruitgegaan. De beweging neemt blijkbaar met den dag aan krachten af. Het is in ons land een groot verschil met hetgeen in Duitschland en België geschiedt." „En waaraan schrijft u toe, dat het socialisme bij ons zoo verzwakt is?" „Wel in de eerste plaats aan het goedkoope brood en in de tweede plaats aan de groote vrijheid, die hun gelaten wordt om hunne ideeën te verkondigen en te verspreiden." Te Amsterdam heerscht de gewone jaar- lijksche watersnood, wat vooral met de warmte een groot ongerief was. Bewoners van de tweede en hoogere verdiepingen z|jn gedurende bijna den heelen dag van water verstoken en moeten telkens naar beneden om een enkel kannetje water te halen. Zonder helangrijke werken aan de water leiding schijnt dit gebrek niet verholpen te kunnen worden. Oostebend, 14 Juni. In de vorige week is door eene schuit uit Enkhuizen gevonden een lyk, verkeerende in staat van ontbinding, en te Harlingen aangebracht. Een mosselen- visscher van hier heeft verklaard, dat dit het Buiten Breda is, tijdens de kermis, een soort kampong gevormd bestaande uit kermis wagens en toebehooren. Onder de bewoners van allerlei nationaliteit brak gisteren een verwoede twist uit, eindigende in een formeel gevecht, waarin legio blauwe oogen en bloedende neuzen werden opgeloopen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1