OFFICIEEL GEDEELTE. N°. 1025. Zondag 20 Juni. AP. 1897. Nieuws- en Advertentieblad. Opgaven van Candidaten, Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementeprpe per 8 maanden Vow bin Bubo 80 Oti. Franc» per peet door ge- hooi Ndsblanb 41 Gts. - Naar Ambbtna on andero landon mot vorhooging dor porto's. AdvertentlSn vóór 1* nnr op den dag der oltgave. Prp» der Adverteniiin Van 1 tot S rsgolo 80 Oto. Isdors rogol moor 6 Cts. Orooto lottors on Vignottsn worden naar plaatsrnimto borokond. Bewijsnummer» 8 Oto. per nummer. ABONNEMENTEN en AB VERTE NTIËN worden aangenomen bij de Uitgeven LANGEVIL© BE ROOU, Parketraat, Bubo op Tuna HERHALINGS-OEFENINGEN. De BURGEMEESTER van TEXEL als daartoe de noodige aanschrijving ontvangen hebbende, roept bjj deze op, de miliciens Bertus Houtwipper, behoorende tot het korps Torpedisten van de lichting 1894 om op Vrijdag 8 Juli a, s. en Gerrit Houtwipper, behoorende tot het 4e Regi ment Vesting Artillerie van de lichting 1895, om op Dinsdag 80 Juli 1897, des namiddags vóór 4 uur bij bun korps aanwezig te zijn, voorzien van hun kleeding, uitrusting, zakboekje en ver lofpas, bjj hun vertrek met groot verlof mede genomen, ten einde in werkeljjken dienst te worden gesteld. Texel, den 1 Juni 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. VERKIEZING VOOR DEN GEMEENTERAAD, De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL brengt hiermede ter openbare kennis, dat op DINSDAG den 89 JUNI aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van DRIE LEDEN van den GEMEENTERAAD, tengevolge periodieke aftreding; dat op dien dag, van des voormiddags negen tpt des namiddags vier uren, bij hem kunnen worden ingeleverd: als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zijn door ten minste twee-en- twintlg kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld z|jn ter Secretarie dezer gemeente kosteloos ver krijgbaar van den 15 Juni 1897 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij ba herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eene opgave, als bedoelt in artikel 51 inlevert, wetende dat zjj is voorzien van hand- teekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die hand- teekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij oiet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Texel, den 14 Juni 1897. De Burgemeester voornoemd, STR1GK VAN LINSOHOTEN. TEXEL, 19 Juni 1897. We leven tegenwoordig in den tijd der verkiezingen. Vrijdag aanstaande zal eerst worden beslist, wie ons in dit district gedurende het volgend 4-tal jaren zal vertegenwoordigen in de 2a kamer. Een vrij heete strijd staat daarover waarschijnlijk nog te wachten en reels weder wordt een nieuwe verkiezing in het verschiet gesteld. Volgens bovenstaand officieel bericht toch bestaat 29 dezer de ge legenheid tot aangifte van candidaten voor het lidmaatschap van den raad onzer gemeente. Ook hierbij is de nieuwe regeling ingevoerd, dat enkel uit de gestelde candidaten eene keuze moet worden gedaan. Of die regeling voor eene gemeente als de onze, wel in den smaak valt der kiezers, betwijfelen wij zeer, doch, de wet gebiedt en er moet worden gehoorzaamd. Indien niet meer dan 8 candi daten worden aanbevolen ia het feit reeds 29 dezer beslist, zoodat eene stemming alsdan onnoodig is. Worden er echter meer aanbe volen dan zal de stemming plaats hebben 12 Juli a.s. Aftreden moeten de heeren A. Dros Az. F. Keijser en A. P. Koorn. Morgen, Zondag 20 Juni, worden op de stoombooten „Ada van Holland" en „Kampioen" retourbiljetten alleen voor het traject Nieuwe- diep-Texel en terug afgegeven tegen veel ver minderd tarief. Indien het weder niet menigeen er van terughoudt, zullen, hopen wij, velen van den vasten wal een bezoek aan ons eiland brengen. Naar men ons verzekert bestaat bij het gezelschap Trinitas het plan, om morgen, Zondag, in het hotel Texel fin de zaal) eene uitvoering te geven. Mocht aan dit plan gevolg worden gegeven, ongetwijfeld zullen dan ook velen der pleizierreizigers, welke van elders dien dag hierheen komen, daarvan proflteeren. Door den Gemeente-ontvanger worden de belastingschuldigen herinnerd aan hunne verplichtingen tot betaling der gemeente belasting. Deze waarschuwing is kosteloos en zal, indien er niet aan wordt voldaan, onge twijfeld worden gevolgd door eene, die niet gratis wordt gegeven. Ook het rijk zal echter naar wij meenen spoedig de nalatigen in de betaling hunner grondlasten wijzen op hun plichten. Aangezien echter dit niet kosteloos geschiedt, willen wij onze lezers daarop attent maken. Gewoonlijk in de eerste dagen van Juli wordt zoo noodig begonnen met het zenden der niet-kostelooze waarschuwingen. Zulk een kermis-cadeau thuis te ontvangen, zal zeker niemand lijkenmen zorge dus in tijds zijne penningen te offeren. Oudeschild, 16 Jani. De zucht om in onze haven een veririssehend bad te nemen, schijnt bij het paardenras aanstekelijk te werken. Hedenmorgen geraakte er weer een dartel veulen te water. Men had groote moeite om de moeder vu het zwemlustig dier tegen te houden. Zij wilde haar jong in het onbe trouwbaar element naspringen. Ofschoon het heel wat inspanning en overleg kostte, slaagden vele hulpvaardigen er toch al spoedig in, het veulen weer op den wal te brengen. Door de commissie, die in de kermisweek eene tentoonstelling van Texelsche- en andere oudheden wenscht te houden, is de volgende circulaire verspreid: „Wie helpt een handje! Gedurende de a. s. kermisweek hopen wjj in de Koningin Wilhelmina-Bewaarschool alhier, eene Tentoonstelling te houden van Texelsche en andere oudheden. Tal van voorwerpen zijn ons bereids toe gezegd, doch om een flink geheel te verkrijgen is het zeer gewenscht, dat men ons bereidwillig een handje helpt, door ons voor die week oude meubelen, aardewerk, schilderijen, versieringen, wapens, gereedschappen, munten, enz. enz. in bruikleen af te staan. Alles wordt na kermis franco terugbezorgd. Zij, die bereid zijn ons een handje te helpen, worden beleefd verzocht om, wat ze in bruik leen willen afstaan, vóór 23 Juni e.k. te doen bezorgen bij de Heeren: W. C. Reij, J. Flens Pz. en G. D. Kooiman, te den Burg. S. Ke^ser Cz. de Waal. J. Daalder Dz. en W. L. Bakker Oosterend. P. N. van Nooijen en D. DrQver den Hoorn. Jb. Buijs Jr. de Cocksdorp. Voor het geval inzenders nunne artikelen verlangen te koop aan te bieden, kan dit bij deze gelegenheid zeer geschikt plaats vinden. Men gelieve ons dan slechts het bedrag te melden, waarvoor een of ander mag verkocht worden. De goederen worden tegen brand verzekerd en ook 's nachts bewaakt. Onze onderneming in de gunst onzer mede-Texelaren beleefd aanbevelende, zijn wij met alle achting, w.g. De tentoonstellings-commis8ie." Men mag verwachten, dat zulk een vriendelijk verzoek overal op ons eiland een gunstig onthaal vindt. Kooo, 18 Juni. Alhier is iemand in 't bezit van een katuil, benevens het nest van dat dier, waarin zich 5 jongen bevinden. Toen het nest werd gevonden, bevonden zich er nog 2 heele en een stuk van een muis in. OostBrend, 18 Juni. Niettegenstaande de stemming en het ongunstige weder der laatste dagen konden eenige Noordzeevisschers in deze week een goed loon besommen, 't Was even wel voor de gelukkigen weggelegd, want de meeste visschers besomden beneden het middel matige bedrag. De tongen schenen op enkele plaatsen in scholen te houden en wie nu het geluk had, zoo'n plaatsje te treffen, die maakte een goeden nacht. Misschien kan het van nut zjjn, om de visschers er op te wijzen, dat de herstemming voor een lid in de Tweede Kamer der Staten Generaal op a.s. Vrijdag zal plaats hebben. Men mocht eens volgens gewoonte meenen, dat deze eerst Dinsdag over 8 dagen zou plaats hebben. TEXELSCHE COURAUT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1