1FFIEIEEL EE8EELTL N°. 1029. Zondag 4 Juli. A0. 1897. Advertentieblad- lieuwi- en Binnenland. Advertentlën vó6r IS uur op den dag; der uitgave. F rijt der Advertentien Van 1 tot I regels SO Ota. Iedere regel meerSCte. Groet* letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewtjannmmer* 3 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN m ABVERTENTLËN worde» aangenomen bij de Uitgevers LANSEVELB ft ©E RGOIJ, Farkstraat, Bïhsg oir Tbxbl Dit blad verschut Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnemenlspryt per 8 maanden Vour dsn Bubo SO Cts. Frame per pest door ge heel Nbbiblams AS Ots. Naar Amsrixa en andere landen met verhooging der porto's. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een wandelstok met zilveren knop, gevonden in de Waalderstraat. MOND- en KLAUWZEER. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, Overwegende dat in de Gemeente mond- en klauwzeer is geconstateerd. Gelet op het advies van den geëxamineerden veearts alhier, Maant de ingezetenen, in hun belang, aan, de melk vóór het gebruik te doen koken. Texel, 2 Juli 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. SCHIETOEFENINGEN. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL Gelet op een ingekomen schrijven van den Schout by Nacht, Directeur en Commandant der Marine te Willemsoord, waaruit bljjkt dat nu en dan gedurende het vuren van H, M. Artillerie Instructieschip .Beilona" over de Hors, enkele personen, vermoedelijk vletterlieden van Helder of Texel, z'ch bezighouden met het opzoeken van de verschoten projectielen, ter verkrijging van het daarvoor bepaalde vindloon, welke handeling noodlottige gevolgen voor die personen kan hebbeD Wjjst op het groote gevaar waaraan bedoelde lieden zich blootstellen en noodigt alle dringend uit de meest mogelijke voorzichtigheid tijdens het houden der schietoefeningen in acht te nemen. Texel, den 3 Juli 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 3 Juli 1897. Was het vroeger gewoonlijk gedurende de beide eerste dagen der kermis minder druk en begon Woensdag voor velen eerst met recht de pret, gedurende de laatste jaren kwam ook hierin verandering. Of die verandering ook verbetering is? Wij zullen hieromtrent niet beslissen, zulks hangt af van hetgeeu men over de kermispret in 't algemeen denkt. Zeker is het echter dat zij, die gedurende de kermisweek hoopten iets te verdienen, van die verandering niet gediend zijn. Eerst Vrijdag toch raakt de kermis eenigszins op gang, zoodat Vrijdag en Zondag alles zullen moeten goed maken. Of dit mogelijk is? Wij weten het niet, do«h vertrouwen, dat de kans op eene ruime verdienste voor velea wel zal zijn uit gesloten. Het theatre van de Wed. Mullens, dat zich verleden jaar in eene zoo ruime opkomst mocht verheugen, was Woensdag- en Donderdagavond slechts zeer matig bezet. Dat dit de schuld is van 't gezelschap? Niet gaarne zouden wij het hieraan wijten, het nette personeel in de goed ingerichte tent met keurig decora tief is een bezoek wel waard. H8t afwisselend programma geeft elk wat wils, zoowel voor liefhebbers van gymnastiek als van goochel kunst enz. wordt gezorgd, terwijl de pantomime tot slot der voorstelling gegeven, op ver dienstelijke wijze door het gezelschap uitge voerd, zeker bij velen in dea smaak valt en met genoegen zal worden gezien. Gisteravond was de tent zeer goed bezet en wij twijfelen niet of ook morgen zullen velen zich er heen begeven, ten einde op genotvolle wijze een deel der avond door te brengen, waarvoor het gezelschap op zoo flinke wijze weet te zorgen. De toneelvoorstellingen gegeven door de vereenigde Tooneelisten onder directie van den Heer van Lier, behooren zeker tot het meest genietbare gedeelte van deze kermis. Waar Mevrouw Julia van Lier en de Heer Schwab in de hoofdrollen optreden, heeft men al een waarborg voor kunstgenot. De bijna ongeëvenaarde talenten, waarover deze artiste» beschikken, zijn van zulk goed gehalte, dat niemand zich den avond bij dit gezelschap doorgebracht, zal beklagen. Vooral de laatste ec .ea van „Een Zondares" werden voortreffelijk vertolkt en in „Fédora" wisten Mevrouw van Lier, die den titelrol vervulden, en de Heer Schwab het publiek mede te neme». Ook de andere leden va» dit gezelschap kwetea zich verdienstelijk van hun taak. Voor de direetie ea voor den Heer Moojen was 't jammer dat de opkomst op den eersten avond niet gelijk was aan die van Donderdag. Ook gisteren mocht genoemd gezelschap weer ruimen by val inoogsten,terwijl wij niet twijfelen of ook heden zal het bij de opvoering van het beroemde treurspel „Roze Kate" daaraan niet ontbreken. Tusschen de bedrijven werd gistere», muziek gemaakt door het alhier bestaande muziek gezelschap Trinitas. Oudeschild, 1 Juli. Het eerste gemaaide zeegras is hier aangebracht. Het mag betwijfeld worde» of er dit jaar zooveel aan het wiermasieH wordt gedaan als anders het geval is. I» den wierhandel toch schijnt groote malaise te heersehen. De omzet is niet groot en de prijzen blijven uiterst laag. 2 Juli. Dat ook goed voorbereide Texel- sehe ondernemingen wel succes hebben, kan uit de oudheden-tentoonsteliing alhier blijken. Nagenoeg alles is samengebracht door be woners van ons eiland, terwijl de oud-Texelsehe kamer en het slaapvertrek van M. A. de Ruijter, aan de kunstvaardigheid van den Heer T. de Wyn, Mr. timmerman alhier, het ontstaan te danken hebben. Dag aan dag wordt de tentoonstelling door velen, uit alle deelen van het eiland, bezocht. De honderdjarige optica van dea Heer Z. schijnt ook nog niet verouderd, en verlokt menigeen tot een kijkje. De explicateur by dien toestel doet trouwens wel zijn best om er de bezoekers toe te bewegen. Nog elke» dag worden voorwerpen inge zonden. Jammer dat menigeen er wat laat mee komt, maar ook hier geldt hetBeter laat dan nooit! De Cocksdorp, 2 Juli. De alhier bestaande redergkerskamer gaf Woensdag jl. eene uit voering in het logement „Da Nieuwe Aanleg." Opgevoerd werden de beide kluchtspelen „De Buren" en „Jochem Pezei." Blijkbaar vielen de beide stukjes zeer in dea smaak van het talryk opgekomen publiek. Het laatste vooral werd herhaaldeiyk toege juicht. Een gezellig bal sloot de byeenkomst. Vlieland, 1 Juli. Ter voorziening in de twee vacatures in den Gemeenteraad, ontstaan door de periodieke aftredingen, zijn candidaat gesteld: de H.H. P. L. Bakker, A. Sap (aftre dende leden) en J. H. W. Veenhoven. Voor de vaceerende betrekking van ge neesheer in deze gemeente hebben zich aan gemeld 7 sollicitanten, allen voo. zien van het diploma als arts. Tot voor weinig jaren was er des zomers eexe betrekkelijk drukke vaart op ons eiland. Tal van steentjalken voerden in genoemd seizoen het zuilenbazalt en ander materiaal aan voor den aanleg van nieuwe en het onder houd der reeds bestaande zeeweringen. Tot groote sehade der Hollandsche schippers ge schiedt die aanvoer tegenwoordig ech er byna uitsluitend met Duitsche Rynaken. Zoo ligt er op het oogenblik o. a. een in de haven, inhoudende zevenhonderd last steen. Kookt uw melk! In Friesland zyn een aantal personen ïydende aas mondzeer. Met schryft dit toe aan het gebruik van melk, afkomstig van aan die ziekte ïydende koeien. Men schrijft uit Amsterdam: In de Oranjesluizen heeft Zaterdag een treurig ongeluk plaats gehad. De monitor „Cerberus" werd geschut en drie matrozen waren in een vlet gestapt, ten einde de tros van de monitor aan wal te brengen. Door de strooming van het water, dataltyd tgdens het schutten plaats heeft, raakte het schuitje, waarvan een der riemen onklaar was, bekneld tusschen de „Cerberus" en den wal. Het gevolg was dat het bootje kantelde en de 3 matrozen in het water terecht kwamen. Alles geschiedde in zoo'n kort bestek van trjd, dat men niet tydig hulp kon bieden. Twee der te water geval lenen waren licht verwond, maar de derde was zoodanig bekneld geraakt, dat de buik hem werd opengereten en de dood onmiddeiyk intrad. Sebiedam minder in trek! Het mag als een gunstig teeken worden aangemerkt, dat, ondanks het sterk toenemen der bevolking van Hilversum het gebruik van sterken drank in den laatsten ty d sterk afneemt. In de laatste 6 maanden toch bedroeg de aceyns daar ongeveer f 1000 minder. Het vorig jaar was een geiyk verschynsel merkbaar. Men schryft het toe aan de werking der Oeheel-Onthouders-vereeniging. TEXEU3CHE COURAMT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1