N°. 1030. Donderdag 8 A0. 1807. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijt per 8 maande* Voor san Bubo SO Oti. Frame per peet door ga haal NaraBiA» éi Cts. Naar Awanra an andera landen mat Tarhooginc der aorta's. Adverteitttn vóór li nor op den dag der nltgave. Prpi der AdurteniUn Van 1 tat S ragela 10 Cts. Iedere regel maar 6 Cts. Create letters en Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. .BONNEMENTEN en ABVERTENTIÈN worden aangenomen bij de üiigevtrt LANGEVELD BE ROOM, Parkttraat, Buna or Tixn GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een paar gele tricot mes-handschoenen, gevonden in de wafelkraam i de kermis alhier. HOND- en KLAUWZEER. be BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, Overwegende dat in de Gemeente mond- en anwzeer is geconstateerd. Gelet op het advies van den geëxamineerden «arts alhier, Maant de ingezetenen, in hun belang, aan, i melk vóór het gebruik te doen koken. Texel, 2 Juli 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 7 Juli 1897. Voor velen is de Zaterdagavond van kermis i avond, waarop men moet proüteeren van gelegenheid, die gewoonlijk dan wordt ge iden een goed tooneelstuk te zien opvoeren. dien avond schijnt men alleen lust te voelen daarvoor en valt er meestal voorde idere vermakelijkheden weinig te verdienen. )0 ook Zaterdag jl. terwijl de voorstelling het theatre Mullens geen voortgang kon ibben wegens een veel te geringe opkomst in belangstellenden, was de zaal der „Vergulde kkert" zeer goed bezet, ofschoon niet in mate als door sommigen wel werd verwacht, s de oorzaak van het wegblijven van eenige oneelliefhebbers, die men daar anders zeker u hebben kunnen verwachten, hoorden wij igeven, dat de schuld lag aan de omstandig- )id, dat juist een „drama" werd opgevoerd i men verreweg de voorkeur gaf aan een >ed tooneelspel. Men had nog genoeg van voorstelling op Zaterdagavond van kermis 396 en vreesde ook thans iets dergelijks te lllen krijgen. Wij twijfelen niet of, wanneer jj de keuze der stukken iets meer rekening ordt gehouden met de smaak van een groot pel van het publiek, dat niet gesteld op rama's, de voorkeur geeft aan een goed toneelspel, de opkomst nog grooter zijn zal in op Zaterdag jl. Omtrent de opvoering Ml „Rose Kate" hebben wij niets dan lof. e hoofdrol werd zooals dit dan ook met recht on worden verwacht, op onverbeterlijke wijze ervuld door mevrouw Van Lier—Cuypers, och ook de andere acteurs en actrices stonden aar flink ter zijde en brachtten door hun pel zeker niet weinig bij tot het welslagen er uitvoering. Werd men meermalen door de zeer ernstige assages die er in voorkomen, diep getroffen n was men misschien geheel onder den indruk r van, de kwinkslagen en aardigheden, welke r ook in ruime mate in voorkomen, ontlokten >ok menigmaal een lach aan de toeschouwers. Zoo nu en dan onder het spel en vooral na ifloop van elk bedrijf kon men niet nalaten zijne tevredenheid te kennen te geven door luid en aanhoudend applaus. Zeker velen zou het, meeuen wij, dan ook genoegen doen, wanneer bewaarheid werd het geen door sommigen werd beweerd, dat nog dit jaar door hetzelfde tooneelgezelsehap alhier een of meer voorstellingen zullen worden gegeven. De deelhebbers der Onderlinge Zeeassu- rantie-Maatsehappij, Directeur de heer J. P. Noordijk, hield jl. Zaterdag eene algemeens vergadering te Oudesehild. Vertegenwoordigd waren 41 stemmen. Als Commissarissen moesten aftreden de heeren J. Burger en J. J. Bakker van Oosterend en de heer D. F. Krijnen van Oudesehild, die herkozen werdeu. De aanteekeniugen alsmede de rekening over het verloopen boekjaar werden accoord be vonden. Verder geschiedde mededeeling van de her- schatting der verzekerde vaartuigen. Hieruit bleek, dat thans 58 vaartuigen, tjalken zoowel als vissehersschepen, zijn ingeschreven tot een bedrag van f 121000.— Nog twee vaartuigen werden aangeboden. Uit den boezem der vergadering werd een voorstel gedaan tot reglementswijziging en wel dusdanig, dat ook vaartuigen voor een gedeelte van een jaar ter verzekering aangenomen kunnen worden. Men had hierbij het oog op de garnalenechuiten, die een groot gedeelte van het jaar in de haven vertuid liggen. Over dit onderwerp werd nogal van gedachte gewisseld. Men meende, dat door zulke deel nemers de volle jaarpremiën betaald dienden te worden, doch dat zij niet in de schade be hoefden bij te dragen, wanneer rampen plaats hadden in den rusttijd. Aangezien men over een en ander niet tot zuivere eenstemmigheid kon geraken, werd besloten om hierover nog eens na te denken, om op eene volgende algemeene vergadering hetzelfde onderwerp ter sprake te brengen. De vergadering duurde niet lang en getuigde van eenheid in deze belangrijke zaken. Jammer is het voorzeker, dat nog zoovele visschers zich niet bij deze Vereeniging hebben aangesloten. Hoe dikwijls heeft men al gezien dat men plotseling van zijn bestaanmiddel wordt beroofd en dan wordt de liefdadigheid in den arm genomen. Men heeft het zich dan evenwel zelf te wijten, dat men aldus aalmoezen moet vragen, waar men door geringe opofferingen zich had kunnen redden. Iets dergelijks is toch ten allen tijde vernederend voor den persoon, wien het treft. En zij, die zich beslist niet willen assureeren, dienen, wanneer hen een ongeluk treft, ook de sehaden te dragen en hebben niet het recht de liefdadigheid in te roepen. Dezulken kan men toevoegen: „het is uw eigen schuld, dat gij in druk verkeert." Mogen zij, die zich niet aangesloten hebben, dit bedenken en zich spoedig tot deelname aangeven 1 Draagt elkanders lasten! Eindelijk Zondag was het na eens met reeht druk op de kermis. Het schijnt of velen hadden gewacht juist tot dien dag om een bezoek er iu te brengen. Reeds vroeg in de middag was het er vol en dit bleef het tot vrij laat in den avond. Er was veel drukte, er werd geld verdiend door hen, die daarvoor naar hier waren ge komen of alhier woonachtig, hadden gehoopt iets door de kermis te zullen winnen. Tot vrij laat in den nacht, waren velen in de verschillende danslokalen enz. bijeen en slechts noode scheen men van de kermis te knnnen scheiden. Het doet ons genoegen er bjj te knnnen voegen, dat ondanks alle drukte en gewoel en niettegenstaande sommigen misschien wel wat al te opgewonden waren, er voor zoover ons bekend, geene ongeregeldheden van eenige beteekenis zijn voorgevallen. Tenten en kramen zijn na successievelijk weder opge ruimd, alles heeft weer ket oude aanzien ge kregen en ook zij, die deel namen aan de kermispret, hetzij veel of weinig komen weder langzamerhand tot rust en kalmte en alles gaat weer zijn ouden gang. De aanvoer ter markt was Maandag j.l. alhier van geene beteekenis. Aangevoerd werden namelijk slechts 1 koe en 1 kalf. Naar men ons mededeelt, zal Zondag a.s. waarschijnlijk den Hoorn een bezoek ontvangen van ket fanfarecorps alkier. Oosterend, 6 Juli. De kermisweek is hier tamelijk kalm voorbijgegaan. Somtijds kon men niet eens merken, dat ket kermis was, ofschoon velen kermisgezind waren, doch hiervoor be vrediging zochten op het hoofddorp van ket eiland. In vroegere jaren kon het ook kier wel druk zijn, wat een niet onaardig voordeeltje opleverde voor neringdoenden en kasteleins; doch een draaimolen bracht dan de kinderen en ook vele ouders op de been en deed ze minder weggaan naar eene andere plaats. Van vele zijden hoort men dan ook beweren, dat men in het volgende jaar voor eenige ver makelijkheden op deze plaats wil zorgen. Oüdksohild, 7 Juli. 't Is nu eens werkelijk op vereerend verzoek en nu niet van enkelen, maar van velen, dat het besluit werd ge nomen door de regelingscommissie der oudheden- tentoonstelling, om de sluiting te verdagen. Nog eiken dag worden aan de vele voor werpen andere toegevoegd. Er werden o.a. alleraardigste schilderijtjes ingezonden op glas, terwijl de oude urnen of oude waterkruiken die tot het Romeinsche tijdvak worden gere kend te behooren, ook nog met een gaaf exemplaar zfjn vermeerderd. De tentoonstelling ontvangt meer en meer bezoek van vreemdelingen, onder wie men sommigen aantreft, die gaarne iets van de verschillende artikelen zouden willen koopen. Vlieland, 5 Juli. Tot leden van het stem bureau voor de a. s. gemeenteraadsverkiezingen zijn benoemd de heeren H. Meyer en A. Mole naar, terwijl hun nog als derde lid is toege voegd de heer K. Visser. Voorts is in de jongste zitting van den raad tot gemeente-geneesheer benoemd de heer Ament, arts, te Sneek, TEXELSCHE COURMT,

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1