Buitenland. De Stemming in Sneek Uit het kiesdistrict Sneek schrijft men aan den „Hollander": Het kan niet anders of de verkiezing in Sneek zal nietig verklaard moeten worden. In IJlst toeh werd aan een kiezer de oproe- pingskaart, die hij aanvroeg omdat hij de zijne verloren had, geweigerd, zoodai hij niet aan de stemming kon deelnemen. En daarbij is te Woudsend verwarring ontstaan tusschen twee personen van denzelfdea naam en is de niet- kiezer opgeroepen om te stemmen, terwijl de persoon, die kiesbevoegd was, geen kaart heeft ontvangen. De eerste, die dus niet kiesbevoegd was, heeft aan de stemming deelgenomen en bracht, zijn stem op Van Gilse uit, terwijl de kiezer die voorbijgegaan is, op Heemskerk zou ge stemd hebben, evenals de kiezer in IJlst. Was dus alles geloopen, zooals 't behoort, dan had Van Gilse 2451 en Heemskerk 2453 stemmen verkregen en zou dan de laatste gekozen zijn geweest. Er zal dus in elk geval verzoeht worden, dat do stemming nietig verklaard worde. De beslissing daarover valt eveuwel eerst wanneer de nieuwe Tweede Kamer de geloofsbrieven onderzoekt, dus in de week van September. Aan de „Köln. Zeitung" wordt gemeld, dat de bepalingen betreffende het veevervoer aan de Nederlandsche grenzen verscherpt zijn, vooral wat betreft het vervoer langs den hoofdverkeers weg Herzogenrath-Paunesheide. Was tot nu toe een vervoerbevcjjs tot staving van deinlandsche herkomst van het vee voldoende, voortaan moeten de dieren te Pannesheide of te Herzogenrath door de tolbeambten worden geplombeerd. In Mainz zullen, krachtens besluit van de schoolcommissie, dezen zomer de leerlingen der openbare scholen, voor kosten der gemeente onderwijs in het zwemmen krijgen, waartoe de Rijn vóór de stad een uitstekende gelegenheid biedt. Het besluit berust vooral op de overweging dat zwemmen zeer in het belang der gezond heid is. De werkstaking onder de steenkolenmijnen werkers in de Borinage, het mijngebied in de nabuurschap van Bergen, is thans algemeen gewor den. Naar schatting hebben 24,000 man het werk neergelegd. Da oorzaak is een verschil met de patroons over de nieuwe reglementen. Een groot aantal werklieden, die willen arbeiden, zjjn genoodzaakt aan de beweging deel te nemen, omdat ook het machine- en vervoer-personeel in de mijnen zich heeft solidair verklaard met de stakers. Ofschoon enkele mijneigenaars hebben gedreigd met algeheele sluiting der mijnen, blijven de werklieden volharden bjj hun verzet tegen de voor gestelde reglementswijziging. Hoe streng in Berlijn de leerplicht wordt gehandhaafd, blijkt uit het besluit van de school commissie, dat de hoofden van de scholen zullen worden uitgenoodigd van alle kinderen, die een school niet volledig hebben doorloopen, de namen terstond na het vertrek op te geven, om te kunnen nagaan of zQ elders worden overgeplaatst, en aldus te voorkomen dat „gewetenlooze ouders" de wet ontduiken. De Cooksdobp, 7 Juli. Op de boerenhofstede „De Volharding" in dei polder Eierland heeft men eene postduif opgevangen. Op haren rechtervleugel is gestempeld Croydon 14 Reading 31 Deal 06. Om den rechterpoot zit een ring, waarop gegraveerd staat23 1895. Naar het schrift te oordeelen moet deze duif uit Engeland afkomstig zijn. In het Agnetapark te Delft heeft de eerste voorstelling plaats gehad met de beide reclamewagens, welke door de directiën der „Ned. Gist- en Spiritusfabriek" en „Ned. Olie- fabriek" op een tournée door ons land worden uitgezonden, ten einde aan de producten van beide fabrieken een nog grootere bekondheid te verschaffen. Heeft een der wagens ten doel het publiek door eynematograaf en tooverlantaarn kijkjes te geven in en om de fabriek, met den tweeden wordt bedoeld den belangstellende ook terstond van de goede hoedanigheden der producten te overtuigen. Ia dit voertuig worden in Delfi.st.be sla-olie en met koningsgist oliekoeken en beig nets gebakken en voor geringe» prijs verkocht. De zuivere opbrengst zal telkens voor de armen der plaats beschikbaar worden gesteld. Een vrouw te Amsterdam, wier man voor 4 jaren als zeevaarder vertrok, had haar wel af en toe een brief geschreven, maar om haar te verrassen van zijn aankomst niets gemeld. Woensdagavond nu stond hij plotseling voor haar oogen en door den schrik zakte zij in elkander; na weinige oogenblikken was zij een lijk. Een kloeke daad werd aan de Houtman kade te Amsterdam verricht door een 13-jarigen Leendert de waard. Het 7-jarig dochtertje van den kantoorlooper Van Hoven was spelende te water geraakt en onder een in de gracht lig gend vaartuig gedreven. De jonge de Waard het gevaar ziende, waarin het meisje verkeerde, wilde het naspringen, doch werd door zijn moeder tegengehouden. De knaap wist zich evenwel los te rukken, sprong gekleed te water, dook onder en bracht het meisje nog levend, hoewel bewusteloos, boven. Met eenige moeite werd het kind weer tot bewustzijn gebracht. Amerikaansehe huizen. Door dan heer W. Molenbroek, architect te Rotterdam, is voor een naamlooze vennootschap een plan ontworpen voor een huis van tien verdiepingen, dat aan de Geldersehe kade zal verrijzen en dienst zal doen voor winkels, kantoren en bergplaatsen, terwijl de bovenste verdieping als photographisch atelier dienst zal doen. Natuurlijk zal het van liften, electrische schellen en verlichting, enz. voorzien worden. Dit zal het eerste huis zijn van die afme tingen, hetwelk te Rotterdam zal verrijzen. Het zal een oppervlakte beslaan van 300 vierk. meter en op 500 palen rusten. Een motor-rijwiel. In eene wielrijschool te 's-Gravenhage is een motor-rijwiel tentoon gesteld van de nieuwste constructie. Het is een gewone safety, wegende ongeveer 70 kilo met benzine-motor vóór den rijder. Het slikbord is tevens koudwater-reservoir. Bij een gewoon rijtempo tot circa 30 kilometer per uur de motor kan naar men mededeelde tot 70 kilometer per uur afleggen is eene vernieuwing van het koelwater gedurende den rit onnnoodig. De behandeling is overigens zeer eenvoudig en, wanneer men de voor schriften bij de vulling en het aansteken der lamp opvolgt, gevaarloos. Zelfs bp omvallen wordt de machine automatisch buiten werking gesteld. („Vad") De koetsiers en conducteurs der Amster- damsche Omnibus Mg. vervulden Vrijdag hun gewonen dienst met een ruiker frissche bloemen in het knoopsgat en zulks ten blijke van het 25-jarig bestaan der Maatseh. en ook om hunne vreugde te toonen over de feestgave, hun door de directie met milde hand geschonken. De eischen van een ongestoord tramverkeer lieten de feestelijke samenkomst van alle be ambten niet toe; daarom spoorde de direetie hen aan, het feest in eigen kring, in den boezem Van het gezin, te vieren en stelde zij-hsu daartoe ook in do gelegenheid. Ieder man ontving zooveel guldens al3 hij dienst jaren achter den rug had, plus een inleg op de spaarbank ten bodrage van het dubbele dier som. Als minimum werd voor deze be rekening het loon van ééae week aangenomen, zoodat een pas benoemd conducteur f 11 in geld en f 22 in de spaarbank werd toegelegd. Het personeel heeft zich dankbaar en ver heugd getoond over deze milde gratificatie, waarmede ook moeder de vrouw niet weinig ingenomen zal zijn gewenst. Bloemkool is een gewas, dat bij menigeen slecht vooruit wil. Dat zal vermoedelgk hiervan komen, dat men het die kool aan het noodige vocht en den noodigen mest laat ontbreken, 't Is vooral vloeibare mest, dien ze begeert. Is de grond droog en mager dan moet mon niet verzuimen om dagelijks de kool met verdunde gier te behandelen. Heeft men die niet en wil men geen foecaliëa aan wenden, dan moet men zijn toevlucht nemen tot modder, want dit is zeker dat men alleen sehoone kooien verkrijgt door veel vocht en veel mest. Aan de sigarenfabriek van de firma Van Os Cie te Deventer is een werkstaking uitgebroken. De oorzaak is voornamelijk het wegsturen van eenige jongens, die het binnen werk voor de sigaren zoo slecht behandelden, dat de firma bij herhaling klachten kreeg over slecht trekkende en slap wordende sigaren. Ministerie van Landbouw Het Genootschap van Nijverheid in de provincie Groningen heeft een algemeene ver gadering gehouden, waarin behandeld werden de antwoorden, dia ingekomen waren op het vraagpunt: „De belangen van den landbouw worden door de hooge regeeriug niet voldoende behar tigd. Aan welke wijze van vertegenwoordiging van den landbouw in de Regeering van ons land is de voorkeur te geven?" Van de 14 afdeelingen, die zich over dit punt uitspraken, oordeelde de meerderheid het zeer gewenscht, dat een ministerie van land bouw ingesteld werd. Het hoofdbestuur is ook die meening toegedaan en vindt de instel ling van een nieuw en zelfstandig ministeriëel departement wenschelijk, waaraan de zorg voor de landbouwbelangen geheel kan worden opgedragen. Het meent, dat dit ministerie den naam zal moeten dragen van ministerie van landbouw es nijverheid, en de zorg voor handelsbelangen in geen geval daaraan zou mogen worden opgedragen, omdat de belangen van landbouw ea handel te dikwerf met elkander in strijd komen om de behartiging van beide helangen aan één hoofd van een departement te mogen overgelaten. Aan H. M. de Koning-Regentes en aan het Landbouwcomité zal een adres in dien geest gericht worden. Terwijl een bakker te Woudrichem even voor de woning van een zijner klanten stil hield, waren een paar kinderen, die daar op straat speelden, bij de kar gekomen, toen het grootste op het idéé kwam het andere kind voor de aardigheid aan een wiel van de hooge kar vast te binden, wat dan ook gelukte. De bakker, die evenmin als iemand anders iets van dat alles gezien of bemerkt had, reed ver der, zoodat het kind reeds eenige keeren met het rad was rondgewenteld voor hij er iets van gewaar werd en het paard kon inhouden. De arme kleine, hoewel niet doodelijk ver wond, wat inderdaad wel een wonder is, had intussehen ernstig letsel gekregen. Reeds lang wekte de wijze waarop het brood en gebak in winkels en depóts door het publiek wordt bevoeld en aangepakt, afkeer bij het consumeerende publiek. Thans is er een middel bedaeht om dit euvel uit den weg te mimen. Een firma te Hannover is ertoe overgegaan, het brood een schaal te geven, evenals de worst een buid heeft. Deze sehaal bestaat uit een papieren hulsel, dat strak over het brood wordt beengetrokken en gebonden als het uit de oven genomen wordt. Bij het gebruik snijdt men het hulsel van het brood af. De heer Frans Renz, directeur van den bekenden circus, heeft zgn geheele personeel tegen 1 Augustus opgezegd en gaat stil leven. Volgens de „Voss. Z." heeft hg verklaard in de laatste twee jaren een half millioen mark achteruit te zgn geraakt. Zgn circus te Berlfin heeft hg aan een ander voor drie jaren verhuurd. Regeling van arbeidsduur. In Rusland is de duur van den arbeid in de mgnen, smeltergen en spoorwegwerkplaatsen wetteigk geregeld. Een dag- ploeg mag niet langer dan 11 Vs uur arbeiden, een nachtploeg niet langer dan 10 uur. Het vondelingenhuis te Napels. Aan de Corriere di Napoli wordt medegedeeld, dat de koninkigke commissaris aan wien 't onderzoek Een eigenaardige ruil. Twaalfduizend kinderen van de Kopenhaagscbe gemeentescholen zullen dit jaar in verschillende gezinnen buiten gaan logeeren. Daarentegen ontvangen de stedelingen de kinderen der plattelands-scholen als gasten in de stad en laten hun de musea en andere bezienswaardigheden zien. Door dien ruil smaken beide partgen genoegen, zonder dat het veel kost.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2