Buitenland. Marktberichten. Db Coossdobp, 14 Juli. Me» vermoedt, dst er nabij onze kust een sekip is vergaan. Op ket Eierlandscke strand en de Vliekors worden n.l. eocosnoten en kouten popjes met beweegbare armen en beenen gevonden. Ook drQft er nog al klein hout aan. Het eiland Urk zal eerlang door de telefoon met den vasten wal verbonden worden. Van daar wordt gemeld; Donderdagmorgen werd een Rgnaak, waarin de bijna 20.000 M. lange telefoonkabel, onze kaven binnengesleept. De voorbereidende werk zaamheden tot het leggen van den kabel zullen spoedig beginnen. Indien het weder zulks toelaat, worden binnen enkele dagen door een botter de tonnen in zee gelegd, om de richting aan te geven. In de steenglooiïngby de kaap vlak by den vuurtoren zal eene opening gemaakt worden, om den kabel van daar omstreeks 1000 M. zuidwaarts in zee te brengen, waarna de koers naar het zuideinde vau Schokland en verder naar den Ketel gevolgd wordt. Uit Laboean wordt geseind, dat de aan voerder der opstandelingen, Mat Lalley, Zater dag-nacht met 60 volgelingen de Engelscke nederzettingen te Galja heeft aangevallen. De stad is geplunderd en plat gebrand, de regeeringskas werd geroofd, de beambte Neu- bronner is gevangengenomen. De Resident van Laboean is met een krijgs macht van Dajaks naar Gaya vertrokken. Weder een droeve geschiedenisEen groot kuisgezin in het ongeluk gestort door een ernsti- gen misslag van den vader. De „Middelb. Ct. deelt mede, dat Donderdag middag de justitie van Middelburg naar Vlissingen vertrok, ten einde een onderzoek in te stellen naar eene vermoedeiyke verduistering van gel den door een postbeambte. Het gevolg van het onderzoek is geweest dat gearresteerd en naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht is, H. T., commies der posterijen te Vlissingen, en wel wegens ge pleegde verduistering van geldswaardige papie ren uit op ket postkantoor aldaar uit Engeland aangekomen brieven. De man, die 24 jaren in dienst is by de posteryen, moet eene volledige bekentenis heb ben afgelegd. Naar het blad verneemt, hebben financieele moeieiykheden T., die een vrouw en 10 kin deren heeft, tot deze daad geleid. De concurrentie tusschen de stoomcarous- sels op de kermis te Schiedam, gaat zoover, dat in twee ervan een bloemencorso met verlo ting van een varken en een mand met bloemen werd gehouden. Het varken kon dooreen lid van het mannelijk en de bloemenmand door een lid van het vrouweiyk geslaGht gewonnen worden. Tegen den uitslag van die verlotingen, gaf het in en om die caroussels een heele vrooiyke drukte, die nog grooter werd toen de uitslag er van bekend werd. Een wolf ontsnapt! Vrydagmiddag zyn uit Hamburg per spoor eenige kisten met wilde dieren, bestemd voor „Artis" te Amsterdam verzonden. Daaronder was ook een kist, waarin twee wolven waren. Te Emmerik werden de dieren door den begeleider gevoederd, die er zich van over tuigen kon, dat hun toestand toen niets te wenschen liet. Ongeveer 12 uur 's nachts stoomde de trein door naar Amsterdam en kwam 's morgens 6 uur aan het goederenstation Kadyk aan. Toen bleek, dat een van de twee wolven verdwenen was. Zyn spoor heeft men nog niet kunnen ont dekken. Uit Oosterbeek ontving men later bericht, dat Zaterdag op den Hemelscken Berg aldaar een wolf is geschoten. Het dier sleepte zich nog voort tot aan den Ryksstraatweg, waar ket met knuppels werd afgemaakt. Vermoedelijk is dit dus de ontsnapte wolf die voor „Artis" te Amsterdam was bestemd. Naar aaaleidihg van een ingesteld onder zoek, waaruit is gebleken, dat Nederlandsche jeugdige personen in vele grensplaatsen van Gelderland en Limburg door hunne ouders aan ploegbazen worden verhuurd om in Pruisische steenbakkergen met overmatigen arbeid te worden belast, is door den Minister van Binnen- landsche Zaken bepaald, dat voortaan op de af te geven nationaliteitsbewyzen de leeftyd van den betrokken persoon moet worden vermeld, ten einde de Pruisische autoriteiten in staat te stellen dien leeftyd te controleeren met den opgegevene en personen beneden de 16 jaar over de grenzen te doen brengen. Snuggere kiezers I Te Haskerland, waar gestemd werd voor leden van den gemeenteraad wordt een der stembureaus gehouden op de bovenzaal van een café-restaurant. Een bejaard kiezer kwam binnen en vroeg aan het stembureau hoe hy moest stemmen. Het antwoord luidde: „het witte puntje in het zwarte hokje zwart maken." De man ging in het couloir. Even daarna kwam een kellner boven en vroeg: „Hebben de heeren gescheld?" Het antwoord luidde ont kennend. Kort daarna kwam de kellner weer boven met de zelfde vraag, weer luidde het antwoord ontkennend, terwyi de kellner vol hield dat er weer gescheld werd. Nog altgd was de kiezer in het couloir, en het bleek dat de kellner gelijk had, want de kiezer was druk bezig het witte knopje van de electrisehe schel dat toevallig in het lesse naartje aanwezig was, zwart te maken. Ervaren hoederfokkers weten maar al te goed, van hoeveel belang het is, om aan hoenders gedurende het koude weder warm voedsel te geven, maar het kan zeker wel geen kwaad dit onderwerp met eenige weinige woorden te dezer plaatse te bespreken. Alle voedsel, hetzy gemengd of niet, geplet of in zyn geheel ge geven, moet verwarmd worden. Als men maï3, een goed en goedkoöp voeder voor hoenders, voedert, moet die in een oven zóódanig verhit worden, dat zy bijna geroosterd is; men laat haar dan een weinig afkoelen, en geeft ze daarna aan de hoenders. Gekookt voeder, dat van tyd tot tyd gevoederd wordt, moet steeds warm worden toegediend en als het noodig is, van te voren worden opgewarmd. Het is ver rassend, welk verschil er is van warm voeder in koude dagen in vergelijking met koud voeder op de eierproductie, wel te verstaan, indien er ook voor geschikte woning en overigens voor gepaste verpleging zorg gedragen wordt. Een der beste voedermengsels is een warm mengsel van fijngemaakte, gekookteaardappelen, tarwezemelen en poeder van lynkoeken. Volgens eene mededeeling van den ridder- grondbezitter Mühlmann-Lauterbaeh i. V. in de „Sachs landw. Zeit." heeft hy reeds sedert eene lange reeks van jaren ter bescherming zyner koolvelden tegen vernieling door de rups van het koolwitje veezout gebruikt. De kool velden worden des avonds met het zout be strooid, dat gedurende den nacht door den dauw opgelost wordt. Aldus behandelde velden worden door de rupsen gemeden of wel verlaten. Al naar gelang van het weder en de wijze van strooien is eene herhaling daarvan ver- eischt, welke echter wegens de goedkoopte en de onschadeiykheid van het middel gemakkeiyk in practyk te brengen is. Britsch-Indië, dat reeds door pest, hongers nood en aardbevingen is geteisterd, wordt door een nieuwe ramp bedreigd: in de velden rondom Bombay komen ontelbare sprinkhanen neer, die hier en daar reeds den oogst vernield hebben. Te Liverpool z(jn de schipbreukelingen aan gekomen van de „Travellen" Dit schip had juist Java verlaten, toen de gele koorts aan boord uitbrak, waardoor de gansche equipage werd aan gegrepen en waaraan verscheidene personen be zweken, o. a. de kapitein. Door groote krachts inspanning van drie matrozen, zelf door de ziekte aangetast, doch in lichten graad, werd het anker geworpen tegenover het eiland Rodriguez. De sloep werd door deze manschappen in zee gebracht, doch de Creoolsche Franschen weigerden hen te laten landenzelfs hulp werd geweigerd. De gouverneur en de aanwezige geneesheer, van oorsprong Franschen, verzetten zich krachtig tegen elke gemeenschap tusschen het schip en het land. De koorts bleef intuschen groote ver woestingen aanrichten tot eindelijk het schip vast liep. Na lange onderhandelingen werd eindelek den mannen vergund om aan wal te gaan en gedurende 22 dagen liet men hen alleen op een afgezonderd eiland. Aldus het verhaal der Engelsche bladen. De „Matin" teekent hierbij aan, dat Rodriguez geen Fransche, doch een Engelsche bezitting is! Eenige leden van de Fransche Kamer hebben een voorstel ingediend tot stichting van een verzekeringsfonds tegen hagel, ijzel, overstroo mingen en andere natuurrampen, welke den landbouwer schade berokkenen. De deelneming zou verplicht zijn, terwijl de kosten zouden worden gevonden door een bijzondere grondbelasting. Alle onderafdeelingen van de „Amerikaansche federatie van den arbeid" in den staat New-York hebben besloten, het congres te verzoeken, eene wet aan te nemen, waardoor de immigratie ge durende minstens tien jaren verboden wordt. Op de aanstaande nationale conventie van de federatie, die in December te Nashville in Tennessee plaats heeft, zal het onderwerp op de agenda komen. De „Amerikaansche federatie van den arbeid" heeft 2,000,000 leden. De Amerikaansche arbeiders zeggen, dat millioenen in de Vereenigde Staten geen werk kunnen vinden, omdat het aanbod de vraag overtreft. De immigratie, zegt de federatie drukt de loonen omlaag. De buitenlanders werken gedeeltelijk voor loonen, waarvoor een Amerikaan niet werken kan. Op dien grond is destijds de anti-Chineezen-wet gemaakt. De nu verlangde wet zal tjjdeiyk alle immigratie treffen. Te New-York is een vrouwenvereeniging gesticht, die ten doel heeft het huwelijk van gebochelde, krombeenige, armlooze en andere wanstaltige en misvormde personen te bevor deren! De leden moeten b]j haar intreden in de vereeniging schriftelijk beloven alleen een gedrocht te trouwen. Hoe zeelieden stemmen. In het Storthing is eene wet aangenomen, waarin aan Noorweegsche zeelieden en visschers die op het oogenblik eener stemming buitenslands vertoeven, het recht wordt gegeven tot overzending van hun stembiljet. Op welke wjjze en onder welke waarborgen dit zal geschieden blijkt niet. Het zal reeds in werking treden met de verkiezing van het Storthing, die dit jaar zullen worden gehouden. In Zwitserland en in eenige staten van Noord- Amerika bestaan sinds lang dergelijke bepalingen en er is thans voor het Britsche Parlement een wetsontwerp aanhangig gemaakt, dat dezelfde strekking heeft. In Rusland houdt men zich steeds veel bezig met 't vraagstuk hoe de drankzucht het best te bestrijden is. Een dokter Oldewyge heeft nu het plan gemaakt om een sanatorium in te richten op de Alanda-eilanden, waar de alcoholici door afzondering en dieet van het drinken zouden worden genezen. Natuurlijk met behulp van alle mediBche en psychiatrische hulpmiddelen. Nieuw is het denkbeeld van afzondering overigens niet. In het Ladoga-meer is een eilandengroep, de Walaum-eilanden, waar zich een zeer bekend orthodox klooster bevindt. Daarheen worden voornamelijk jongelieden uit den handelsstand, die zich aan alcoholgebruik te buiten gaan, gezonden De ouders behoeven den jongen man slechts aan boord van een stoomboot te brengen, en deze brengt de patiënten direct naar 't heilige Walaum. In het klooster gaat 't zeer streng toe, en niet dan met verlof van den abt worden de patiënten weer losgelaten, om de nuchterheidsproef te doorstaan. Formerend, 13 Juli. Aangevoerd 256 vette kalveren 50 a 70 ct. per kg.; 108 nucht. kalv. f6 a 18; 299 vette Varkens 34 A 38 ct. per kg. 46 magere Varkens f 12 A f 22155 Biggen f 6. a f 9; 1549 Schapen en Lammeren; 547 Runde ren en 22 Stieren. Kip-Eieren f 2,75 a f 3,25 p. 100. Vette koeien, lager in prijs, handel stug f0.50 a f 0,62 per k.g. Gelde koeien lager in prijs, handel stug f80 f 160 per stuk. -- 1J ham Mi dit Wtlfi LJ

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2