N°. 1034. Donderdag Juli A0. 1897. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL BEDEELTL Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. AbMnentenitpriji per 8 maanden Voor dw Bobo 10 Cts. Franss per peel door ge heel NraiBiuun» 46 Ots. Naar Ahbbiza on audero landen met verheeging der porto's. Advertentlfim vóór lf uur op den dag der nltgave. Prijder ddverteniién Van 1 tot i regels SO Ots. Iedere regel meer 6 Ots. Qroeto letters on Vignetten worden naar plaatsruimte bsrekend. Bewijsnummers S Ots. per nummer. ABONNEMENTEN en APVERTENTIfiN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELP EE ROOÏJ, Parkstraat, Bubo or Tixm HULDEBLIJK aan H. M. de Koningin-Weduwe-Regentes. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van de ingezetenen, dat naar aanleiding van een heden ingekomen schreven van de be trekkelijke Hoofd-Commissie, eerlang met het inzamelen van giften voor bovengenoemd Hulde blijk een aanvang zal worden gemaakt, en noodigt mitsdien een ieder uit om naar zijn ver mogen tot dat doel bij te dragen opdat daaruit bljjke, dat de ingezetenen dezer Gemeente aan Hare Majesteit gaarne een bewijs willen geven van dankbaarheid voor Hare goede zorgen in het waarnemen van Hoogst-Derzelve gewichtige betrekkingen van Regentes en Voogdes. Texel, 13 Juli 1897. Be Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. BURGWAL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL-, Overwegende, dat sedert jaren door tal van eigenaren of huurders van erven, grenzende aan den Burgwalzonder de vereischte vergunning van den rechthebbende (in dezen de Gemeente), gedeelten van den Burgwal zijn afgeheind en daardoor als het ware aan hunne erven zijn toegevoegd; dat het schoonhouden niet, althans niet naar behooren door allen geschiedt, terwijl zulks van gemeentewege evenmin kan plaats hebben, daar dit onmogelijk wordt gemaakt door de vele schuttingen enz., welke op en over den Burgwal zijn geplaatst; dat door den Heer Inspecteur van het genees kundig staatstoezicht en meerdere geneeskundigen op den slechten en vervuilden toestand, waarin de Burgwal verkeert is gewezen en zij, in het belang der openbare volksgezondheid, sterk op verbetering hebben aangedrongen; dat bovendien, vooral in den laatsten tijd en in het bizonder na de onlangs plaats gehad hebbende zware regenbuien, bjj vernieuwing klachten inkomen over de geheel onvoldoende wateraflossing en dan ook thans ter zake een door vele ingezetenen onderteekend adres aan den Raad is ingediend om in dien toestand zoo spoedig mogelijk verandering te brengen; GELASTEN, een ieder die zulks aangaat, zoo spoedig mogelijk doch uiterlijk vóór den 1 Augustus a. 8., de schut tingen of andere getimmerten, voor zoover die zonder behoorlijke vergunning op of over den Burgwal mochten z)jn geplaatst, wegtenemen, opdat aanstonds van gemeentewege de Burgwal naar behooren kan worden schoongemaakt en in den vervolge schoongehouden. Texel, den 10 Juli 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Sthick van Linschotbn, Burgemeester. J. A. Wbsstba, Secretaris. TEXEL, 21 Juli 1897. Maandag werden alhier ter markt aangevoerd 208 sahapen, 68 lammeren, 8 koeien, 1 kalf en 18 biggen. By stuggen handel werden de volgende prijzen besteed: voor sehapen f 14 A f 17, lammeren f 6.75 k 8,75 en koeien f 100 A f 165. Oudëschild, 19 Juli. Ons dorp had gisteren een recht feestelijk aanzien. Het fanfarecorps van den Burg kwam voor de bewaarschool eene uitvoering geven en dit lokte tal van belangstellenden, die tevens de tentoonstelling nog eens kwamen zien. De Heer Groenewold, Directeur van het flinke corps, had veel eer met en van zijne muziekbeoefenaars. De verschillende nummers toch, die ten beste gegeven werden, bleken goed te zijn bestudeerd en werden zeer ver dienstelijk uitgevoerd. Voor de belangelooze opluistering van den sluitingsdag der tentoonstelling, bracht na af loop van het concert een der leden van het comité èn directeur en leden in de K.W.B. een woord van dank toe, waarna alle aanwe zigen ter eere van het Texelsch Fanfarecorps een driewerf hoera aanhieven. Daarna betuigde de Heer Groenewold den dank van het corps voor de hartelijke ontvangst en verklaarde zich bereid steeds gaarne aan alle goede zaken met het corps te willen meewerken. Ruim 600 personen van Texel en elders brachten dien dag een bezoek aan de tentoonstelling. Aan den wensch, van verschillende zijden te kennen gegeven, heeft de regelings-commissie voldaan, door de belangwekkende kamertjes en tal van andere zaken, nog tot 22 Augs. ter bezichtiging te laten blijven. Zeker zal daarvan in de vacantiedagen nog menigeen willen profiteeren. Oosterend, 20 Juli. De heeren P. Burger Jz., F. Daalder en P. A. Brans, vormenden het college van Kerkvoogden der Hervormde Ge meente alhier, hebben aan heeren Notabelen kennis gegeven, dat er binnen drie weken een nieuw college van Kerkvoogden benoemd dient te worden, omdat zij te zamen als zoo danig hunne betrekking zullen nederleggen. Schipper J. Burger heeft in de vorige week in 14 vademen water Z.Z.W. van het vuurschip „De Haaks" zijn vischkor met alles wat er by behoort, verloren. Dit berokkent hem eene directe schade van ongeveer f 130. Verschrikkelijk ongeluk 1 Aan de papierfabriek te Velzen viel een jonge man in de groote papiermachine, waar aan hij werkzaam was. Daarin werd hij met kracht zoodanig gewrongen door een 10 cM. nauwe buis, dat een dikke ijzeren stang krom gebogen werd. Het lichaam viel daarop op een gloeienden cilinder, waar het eenige minuten bleef liggen. Eindelijk kon de man uit zijn benarde positie worden verlost. Het liehaam is met zulke zware brandwonden bedekt, dat niet kon worden geconstateerd of lichaamsdeelen gebroken zijn. Geen warmte in 't zicht? By de werkzaamheden op de „Lutine" zag men Vrydag vier rotganzen om de Zuid vlie gen, wat de zeelieden beschouwen als een toeken van sterke noordenwinden ver om de Noord, want gewooniyk verschynen die dieren hier eerst tegen 't einde van September of half October. Iemand te Harlingen vestigt de aandacht van de Scheveningsche visschers op het feit, dat te Harlingen een ruime haven leeg ligt, die 27t millioen gulden gekost heeft, plus het onderhoud. „Daarom - schrijft hy - zou ik aan de Scheveningsche visschers wel willen vragen, of zy geen lust hebben, naar hier te verhuizen, of althans hier te komen overwinteren. Onze havens zyn er ruim genoeg voor. Wanneer zy hiertoe overgingen, dan hadden wy beiden voordeel; zy hadden een veilige ligplaats, en onze Nieuwe Willemshaven ren deerde wat. Achter den onmiddeiyk by de haven gelegen Zuiderzeedyk is bovendien plaats genoeg voor het bouwen van een vis- sehersdorp." - Een nationaal huldebiyk. - „DeTyd", melding makende van de circulaire, waarin bydragen worden gevraagd voor de plaatsing van een gedenkraam van geschilderd glas in de Nieuwe Kerk te Amsterdam ter gelegenheid van de inhuldiging van Koningin Wilhelmina, keurt het af, dat men aan de beoogde hulde een zuiver Protestantsch karakter wil geven. Vooreerst toch biykt dit, volgens „De Tjjd", uit de plaats, welke men daarby wil toekennen aan Prins Willem den Zwyger; in de tweede plaats, omdat men de Koningin wil voorstellen steunende op een Protestantschen bybel; ten derde, omdat men in alle deelen rekening wil houden met het feit, dat het raam zal geplaatst worden „in een kerk, die aan den Nederduitsch-Hervormde eeredienst is gewyd." - Te Middelburg worden thans duinwater automaten geplaatst, waarvan men tegeneen cent per emmer gebruik kan maken. Een inwoner van Amersfoort en een van Hilversum - en waarschyniyk nog wel anderen zyn dupe geworden van een fles- sehentrekker. Een heer uit Amsterdam wist hun een filiaal aan te praten van eene aldaar gevestigde inrichting, van welke hy zich directeur noemde. Men had niets anders te doen, als goederen, die in die inrichting werden gefabriceerd, aan huis te verkoopen; daarvoor zou men genieten, behalve een salaris van f 10 per week, vergoeding voor winkel huishuur, 2 Va pet. van de opbrengst der goe deren, en 20 pet. van de ingekomen liefdegiften Beiden vlogen er in. Het contract, nog wel door een notaris (voor den AmerBfoorter althans) opgemaakt, werd geteekend, en de gevorderde som van f 500 door den filiaal houder gestort. Twee of drie weken werd het traktement betaald; verder hoorde men niets. En toen men op informatie aan het kantoor te Amsterdam uitging, bleken èn direc- teur èn borgtocht verdwenen, in de plaats van welken laatsten men nu eenige kleine goederen bezit, ter waarde van circa f 75 k t 80. Om de f 500 te kunnen stortten, had de Amera- foorter eene hypotheek op zyn huis moeten nemen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1