N°. 1039. Zondag 8 Augustus. A0. 1897. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL CEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor dsn Bobo 80 Ots. Franss per pest door ge- hooi Nmsun i( Oto. - Naar Aksroca on andero landon mot verhooging dor gorto's. Advertentlën vóór lt nnr op den dag der nitgave. Prijs der AdvsrtentUn Van 1 tot B rogols SO Oto. - Iodors rogol moor 6 Oto. Droste lettors on Vignetten werden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers S Ots. por nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN9EVELD SI ROOII, Parkstraat, Bono op Tnxnn OPENBARE REINHEID. De BURGEMEESTER van TEXEL: Overwegende, dat by hem klachten zyn inge komen over den vervuilden toestand waarin goten te OndeBChlld verkeeren; Herinnert naar aanleiding daarvan belang hebbenden aan het bepaalde vervat in art. 6 der Verordening van Politie voor deze gemeente, luidende „De bewoners, huurders of gebruikers en, ,zoo deze niet bekend zijn, de eigenaars van ,huizen, pakhuizen, stallen, tuinen of erven, ,z{jn verplicht: ,a de straten en goten vóór en langs „hunne panden tenminsteéénmaal'sweeks ,te doen reinigen en voorts zoo dikwijls „het door of vanwege Burgemeester en .Wethouders wordt gelast; ,b de enz." Overtreding of nalatigheid dezer bepalingen wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f8.—. Aan de naleving van genoemde voorschriften zal streng de hand worden gehouden. Texel, den 2 Augustus 1897. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 7 Augustus 1897. By Kon. besluit werd benoemd tot Heemraad van den polder Eierland de heer H. Flens alhier. Door onze vroegere plaatsgenoote mej. A. Rab, thans onderwijzeres te Oud-Karspel, werd te 's-Gravenhage met gunstig gevolg examen afgelegd voor de Fransche taal (lager onderwijs). Naar aanleiding van ons bericht omtrent de vergadering van hen, die meenen tot de rechtmatige erfgenamen te behooren van Neeltje Pater, ontvingen wij een schrijven van een lid der commissie van onderzoek in deze aan gelegenheid, waaruit blijkt, dat de rechterlijke uitspraak indertijd in deze zaak gedaan, niet geschiedde tengevolge van een proces om de nalatenschappen in het bezit te krggen, doch dat daarbij enkel de gevraagde stukken als Codicil, Inventarisatie en Boedelbeschrijving werden uitgereikt. Volgens dat schrijven kan deze beslissing voor de Texelsche erfgenamen in geen geval bezwaar opleveren, om hunne rechten op de aanzienlijke nalatenschappen te doen gelden, terwijl bovendien de aanvragers in bedoeld proces afstammelingen waren van vaderszijde en de Texelsche erfgenamen dit van moederszijde zijn. Neeltje Pater is, volgens dat schrijven, kin- derloos overleden en haar nalatenschap mocht niet komen aan de familie van haar man, doch verviel aan haar eigen familie. Na 1849 is nog geen actie ingesteld tegen I de bezitters der nalatenschappen, doch thans heeft de commissie, belast met de oplossing II dezer erfenis-kwestie zich reeds in contact n gesteld met een zeer bekwaam advocaat en t zal een proces in deze zaak niet lang meer 1 uitblijven. Wij zeggen den schrijven dank voor zijn inlichtingen en houden ons voor verdere mede- ge deelingen in deze aanbevolen. :er De commissie voor de feestelijkheden op en 31 Aug a.s. hield Donderdagavond in het hotel On de Lindeboom eene vergadering tot verdere :ht bespreking der zaak enz. mg Werd het eerst geheim gehouden, hoe de estfunctiën van het bestuur waren verdeeld, thans was dit niet langer het geval, doch werd medegedeeld, dat tot president was ver- kozen de heer Ten Brummeler, tot secretaris heer Baumann, tot penningmeester de heer Wagemaker en tot vicaris de heer C. Aug. Kejjser. Door het bestuur werd voorgesteld om het feest in de eerste plaats te doen bestaan uit een kinderfeest te houden op het strand achter de Koog. Men rekende er op, dat rijtuigen genoeg zouden te krijgen zijn voor het vervoer der kinderen met hunne begeleiders enz., het fanfarecorps zou zich, vermoedde men, wel laten vinden, om tegen een matige vergoeding de feestelijkheden op te luisteren. Een optocht der kinderen door den Burg zou niet worden vergeten en ongetwijfeld zouden ook tal van ouders en belangstellenden op dien dag zich naar de Koog begeven, om het feest by te wonen. Dat het aan de noodige versnaperingen voor de kleinen niet zou ontbreken, behoeft zeker geen betoog. Na afloop der feestelijk heden aan de Koog, wenschte men dan verder aan den Burg het feest voort te zetten, onge twijfeld zouden de caféhouders dien avond wel zorgen voor balmuziek, de groeneplaats of het park zou kunnen worden verlicht, enz. Genoemd voorstel had vrij algemeen de goedkeuring der vergadering en zeker ware het aangenomen indien niet een der leden er tegen was opgetreden en had gewezen op de groote verantwoordelijkheid, die men op zich nam, zooveel kinderen in rijtuigen te vervoeren langs een smallen weg. Het bleek dat men het gevaar niet zoo groot had geoordeeld, doch nu er zelfs door een lid der commissie werd beweerd, dat hij in geen geval zijn kinderen mede gaf en men vreesde dat ook anderen dit zouden weigeren, besloot men geen rijtoer te maken, doch meer in de nabijheid van den Burg te blijven. Mocht het niet mogelijk zijn een geschikt weiland nabij den Burg in gebruik te krijgen, dan zou men het „bosehje" als feestterrein kiezen. Diverse spelen werden genoemd, die door de kinderschaar zouden kunnen worden uit gevoerd als tonnetjeskruien, mastklimmen, turfrapen, hardloopen met hindernissen, prijs- hoepelen, ringsteken, enz. enz. Alles zou zoo mogelijk moeten worden opgeluisterd door muziek van 't fanfarecorps. Men zou het terrein op gepaste wjjze versieren, banken zouden worden aangebracht, limonade, koek en krentebrood zou worden aangeboden, enz. Voor de regeling daarvan en verder voor een deel der zorg voor de kinderen, wenschte men een dames commissie in 't leven te roepen. Tal van jonge dames zouden daarvoor worden uitgenoodigd. Volksfeesten zouden de kinder feesten opvolgen en des avonds zou de Groene plaats worden verlicht waar het fanfarecorps zoo mogelijk zieh zou doen hooren. Voor de verlichting kon gebruik worden gemaakt van de lampions in eigendom bij de Holl. Maatsch. van Landbouw. De plannen zijn dus zeker goed en wij twijfelen in geen geval aan de uitvoering er van indienook anderen het voorbeeld der commissie volgen en door eene ruime bijdrage toonen, dat ook zij zijn voor een flink feest op 81 Augustus a. s. Volgens achterstaande annonce zal Maandag a. s. een begin worden gemaakt met het aanbieden der lijsten voor dat doel en de inning der gelden. Moge eene ruime recette het deel zijn der commissie. Vrijdag zal in het lokaal de Vergulde Kikkert de eommissie weder te zamen komen, ten einde te bepalen hoe groot de ontvangsten zijn, waaruit dan tevens zal blijken, of boven genoemd plan geheel zal kunnen worden uit gevoerd, dan wel, of het op een of andere wijze zal moeten bekrompen of bezuinigd. Den Hoorn, 6 Aug. Door onzen vroegeren plaatsgenoot, den heer J. Draver, thans onder; wpzer te Nijmegen, werd Woensdag te 's-Gravenhage met gunstig gevolg examen afgelegd voor de Engelsche taal (lager onderwijs.) - Een krachtige waarschuwing tegen het gebruik van ongekookte melk» Te Loosdrecht waar onder de runderen bijna algemeen mold en klauwzeer heerscht, begint deze ziekte zich ook onder de menschen te vertoonen in den vorm van blaaruitslag aan mond en voeten. Men beweert, zegt de „N. Gr. Ct.",dat by het samenstellen der begrootingen, het eerste werk, waarmee zich alle ministers wel zullen hebben bezig te houden is de groote gebeurtenis, die ons hat volgend jaar wacht: de Kroning van onze Koningin. Er moet nl. sprake zyn van 't aanvragen op de begrooting van marine, van gelden voor den bouw van een nieuw koninkiyk jacht, hetwelk men in Nederland zou doen bouwen om het H. M. als een geschenk der natie bij haar troon beklimming aan te bieden. Het spreekt van zelf dat de kroning van Koningin Wilhelmina nog in vele andere opzichten Regeeringsmaat- regelen en uitgaven zal vorderen, maar het is 't voornemen daarvoor een afzonderiyke voor dracht aan de Staten-Generaal te doen. De hoofdcommissaris van Politie te 's Gravenhage waarschuwt, dat men op zyn hoede zy by het aanknoopen van handels- relatiën met Adriaan P. J. Meys, zich noemende houder van een assurantie- en administratie, kantoor, vroeger gevestigd Helmerstraat 68 thans Noord West Binnensingol73'sGravenhage Dat de invoer van paarden in Duitschland weer verboden is, is vooral in dezen tyd voor de landbouwers naby de grenzen zeer lastig. Veel ongedorscht koren wordt nameiyk uit Bellinggwolde en andere dorpen naar New- Rhede uitgevoerd. Men weet zieh evenwel te redden. De Groninger paarden trekken de vracht tot de grens, de arbeiders trekken het even over de grens en de Duitsche paarden brengen haar op de plaats van bestemming. In de provincie Limburg schijnt men, volgens de „Gemeentestem," al heel eigenaardig op te vatten, hetgeen de nieuwe kieswet noemt „het geheim der stemming." In zekere plattelandsgemeente bestaan twee partfjen. De burgemeester wenschte wel te weten wie al dan niet op zyne candtdaten stemde. Hy legde daartoe daags te voren de helft van alle stembriefjes in de zon, waar ze reeds spoedig door vele vliegen en vliegjes met de welbekende zwarte stipjes georneerd werden. Deze stem briefjes waren dus op zeer practlsche wyze en niet opvallend gemerkt, en vormden voor onzen respectabelen burgervader een zeer origineele controle. In een andere gemeente, waar de secretaris het beroep van schrynwerker uitoefende, maakte deze vlak boven den lessenaar een opening van denzelfden aard als men in onze schouwburgen in het scherm kan zien en begluurde van daar de niets kwaads vermoedende bezoekers van onze politieke varkenshokjes. Een derde wist er een anderen raad ophy stempelde zorgvuldig alle stembriefjes, en wel zoo, dat elk briefje een klein verschilpunt aan bood met de overige: het eerste stond horizon taal, het tweede eenlgszins scheel het derde een millimeter of wat verder van de boven- of zijwanden van het stempapier enz. Kwam er een dubieus kiezer, dan werd dit stempeltje stiekempjes, maar daarom niet minder nauw keurig, opgenomen, om later by de opening als verraderiyk spion te fungeeren. Ook ontbrak het hier en daar niet aan de noodige flauwe en andere aardigheden. Een kiezer van een kleine gemeente had de aardig heid de potlooden, waarmede hy gestemd had, met de punt in een expresseiyk daartoe mede gebracht eindje vetkaars te steken, zoodat het geen der volgende kiezers meer mogeiyk was zyn candldaat „zwart te maken"; alle pogingen leden schipbreuk door het byna ondoordringbare laagje vet, dat op het steminstrument was achter gebleven. In eene gemeente werd een oud-raadslid ge vraagd of hy soms zitting wilde nemen in het stembureau. Dat hy die eervolle taak nogal zwaar opvatte, bleek uit het in allen ernst ge geven antwoord, waarin hy zyne toestemming gaf, mits hem daarvoor een salaris van f25 uit betaald werd. Terloops zy hier bygevoegd, dat het oud-raadslid het notarisambt bekleedt TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1