N°. 1042. Donderdag 19 Augustus. A0. 1897. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschfjnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor nan Bum 80 Ct«. - Frame per put door ge- htol NniB&Aja 41 Oti. - Naar Aurora on ander» landen mot Torhooging dor gorto'o. Adverteitiën vóór 18 nor op deu dag der uitgave. Prijs der Adeertentiin Van 1 tot B rogola 80 Ota. Iodero rogol moor 6 Gta. Orooto lattora on Vignotton werden naar plaateroimte borokond. Bew(j «nummert 9 Ota. par ntunmer. ABONNEMENTEN on A1VERTENTIÊN worde* aangenomen bf) de Uitgevers LANGEVELB SI ROOI*, Parkstraat, Burg or Tun GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een gutta-percha hand van een sportkar gevonden In den Binnen- burg. 1A C H T. Se BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter algemeene kennis, dat bjj hem is ontvangen, de navolgende kennisgeving Se Commissaris der Koningin in de Provincie Noordholland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 11 Augustus 1897 n» 2; Gelet op artikel 11 der „Jagtwet"; Brengt ter kennis van belanghebbenden; lo. dat in Noordholland de jacht op klein wild, met uitzondering van die op hazen en fazanten zal worden geopend op Zaterdag 4 September 1897 met zonsopgang; 2o. dat de jacht op hazen en fazanten zal worden geopend op Zaterdag 2 October 1897 met zonsopgang; 3o. dat de korte jacht dagelijks, met uitzon dering van den Zondag, en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uitgeoefend. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noord holland worden aangeplakt. Haarlem 11 Augustus 1897. Se Commissaris der Koningin voornoemd, VAN TIENHOVEN. Texel, den 16 Augustus 1897. Be Burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG L. B. VISSCHERIJ. Be BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter algemeene kennis, dat b(j hem is ontvangen, de de navolgende kennisgeving; De Commissaris der Koningin in de provincie 1 Noordholland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 11 Augustus 1897 n°. 1; Gelet op artikel 11 der .Jagtwet"; Brengt ter kennis van belanghebbenden: dat de visscherjj met het staande spieringnet in deze provincie zal zjjn geoorloofd van 1 Novem ber 1897 tot 1 Maart 1898. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noord holland worden aangeplakt, Haarlem, 11 Augustus 1897. Be Commissaris der Koningin voornoemd, VAN TIENHOVEN. Texel, den 17 Augustus 1897. De Burgemeester voornoemd, CONINCK WESTENBERG L. B; TEXEL, 18 Augustus 1897. De aanvoer ter markt bestond Maandag j.l. alkier uit 618 sckapen, 286 lammeren, 9 rammen, 8 paarden, 4 veulens, 12 koeien, 6 biggen en 2 korven kippen. De prijzen liepen by matigen handel voor schapen van f 9 tot f 20, lammeren f 7 tot f 12, paarden f 150 tot f 325, veulens f 70 tot f 100 en koeien f 45 tot f 150. Voor de Maandag ten Raadhuize dezer gemeente gehouden aanbesteding was inge schreven door 4 personen namelijk voor perceel I (brandstof voor het raadhuis) doordeheeren Jn. Rab Jbz. te Den Burg voor f 75.70; K. G. Brouwer te Oudesehild voor 77.50 en P. Jz. Bruin te Den Burg voor f 80.77. Voor de overige perceelen (brandstof voor de verschil lende scholen) door de heeren K. Gz. Brouwer voor f 892.50 en P. Jz. Bruin voor f454.37, terwijl afzonderlijk voor perceel IV (brandstof voor de scholen in Eierland en Oost) was ingeschreven door den heer Joh. Dros Pz. voor f 108.— De levering werd gegund aan den heer Jn. Rab Jbz. voor perceel I en aan den heer K. Gz. Brouwer voor de overige perceelen. Koog, 17 Aug. Onder begunstiging van het prachtige Augustusweder en ten aanschouwe van een talrijke schaar bezoekers werd Zondag alhier eene hardrijderij gehouden. Slechts vijf paarden namen aan den wedstrijd deel. De prijs werd behaald door het paard van de* Heer Keesom en de premie door dat van den Heer W. C. Reij (bereider den Heer P. P. Keijser). Broederlijk werden prijs en premie onder de deelnemers verdeeld. Naar men verneemt, zal de verjaardag van H.M. de Koningin ook op ons dorp feestelijk worden herdaGht. Wat er gebeuren zal is nog onbekend, maar tegen Woensdag 18 Aug. 's avonds 7 uur z^n de belanghebbenden bijeen geroepen om daarover te beraadslagen. 't Plan bestaat, dat de kinderen van Zuid- Eierland dien dag feestelijk aan de Koog zullen doorbrengen. Oudesohild, 17 Aug. Een gedeelte der houten beschoeiing en van 't paalwerk om de haven wordt weer vernieuwd. Het heien der palen is reeds in vollen gang, doch dat werk gaat nu met stillen trom. Vroeger, vóór de spuitmaehine bij 't in den grond werken der palen dienst deed, was het heien steeds een vrooljjk werkje, waarbij men uit den treuren zong. Niemand zal 't echter bejammeren, dat de verbeterde werktuigkunde dat gebruik heeft verdrongen, als men aan 't gehalte der meeste heiliedjes denkt. Zij, die nog eenmaal de aardige vertrekjes wensehen te zien van de oudheden-tentoon- stelling, dienen dit voor Maandag a.s. te doen. Zondag bestaat daarvoor nog tot 7 uur 's avonds gelgenheid; daarna wordt alles weggenomen. Oosterend, 17 Aug. Gisteren en ook heden kon de Noordzeevloot wegens het ruwe weder niet uitzeilen. Op de Zuiderzee is zoo goed als niets te verdienen. Wegens het zoele weder mogen geene mosselen aangebraGht worden. De toekomst ziet er voor de visschers niet bijzonder rooskleurig uit, waarom vooral jonge mensehen naar iets anders beginnen uit te zien. Wie b.v. eene betrekking bij de eene of andere stoombootmaatschappij kan krijgen, zegt gaarne het vissehersleven vaarwel. Aan de leerlingen van de openbare school zal tegen SI Aug. a.s. een feestje bereid worden, hetgeen zeer waarschijnlijk uit een rijtoertje naar een of meer dorpen van het eiland zal bestaan. Voor een zevental jaren werd op dergelijke wijze met het beste succes feest gevierd door een tochtje over den Burg naar de Koog te maken. De „Zutph. Ct." herinnert aan art. 89 van den Grondwet, waarin gezegd wordt, dat de f 2000 „schadeloosstelling", welke de Kamer. leden genieten, niet wordt genoten door leden die tevens het ambt van minister bekleeden' Als kenmerken der te Brussel in omloop gebrachte valsche Nederl. bankbiljetten van f 25 worden opgegevenhet dikke papier, de donkerder oranjekleur en, dat de woorden in den tweeden regel der strafbepaling „Het in" aanéén zijn gehecht: „Hetin." Slachtoffers van hun lichtgeloovigheid! Ruim een jaar geleden kwam te Haarlem iemand uit Amsterdam, die in de Wijngaard straat een z. g. informatiekantoor vestigde. Het duurde niet lang of het kantoor werd verplaatst naar een groot huis aan de Zeil vest, waar biljetten aanduidden dat men er zoowat voor alles terecht kon. Vrijdag bleef het kantoor gesloten. Het is gebleken dat de familie is vertrokken, alles medenemende, behalve een paar bloempotten en de gordijnen. Voor velen is dit een groote slag, daar het aantal deelhebbers in de vijfcentsloterij legio is en b. v. de vorige week nog een colporteur was aangesteld, die f 50 cautie had moeten storten. De huisheer krijgt f 175 en men spreekt van een tekort van f 5000. Naar wjj uit goeden bron vernemen, zijn een 20 tal landbouwers uit verschillende deelen des lands voornemens, om gezamelijk naar Suriname te emigreeren, ten einde aldaar een landbouwkolonie te stichten. (Tel.) In de Haagsche Kroniek van de „N. Gron. Ct." leest men o. a. het volgende: Heeft het nieuw opgetreden Kabinet geen aanleiding gevonden (en m. i. terecht) om een afzonderlijk departement van landbouw in het leven te roepen, de Minister Borgesius koestert, zoo verzekert men mij, het voornemen, om bij zijn Ministerie eene afzonderlijke afdeeling voor landbouw op te richten en van dat plan zal hij bij zijn eerste begrooting doen blijken. Voorts heb ik van goederhand vernomen dat de Minister van Binnenlandsche Zaken last heeft gegeven om alle gegevens te ver zamelen voor een herziening van de schutterij- wet, ten einde deze met of zonder verband met de stellig spoedig te verwachten regeling van onze levende strijdkrachten, mét invoering natuurlijk van den persoonleken dienstplicht, - naar de gebleken behoeften te herzien. TEXELSCHE COURAlfT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1