Buitenland. Koos, 25 Aug. Op eene vergadering van ingezetenen alkier, gehouden 18 Aug. jl., werd besloten, op den verjaardag van H. M. de Koningin een flink kinderfeest te houden. Als leden der feestcommissie werden gekozen: F. Heeroma, Voorzitter, J. Mak, Seer., J. W. Dalmeijer, Penningmeester, C. Kuip, A. Daalder, S. Daalder, L. Daalder, H. Maas Cz., C. Maas Pz. L. C. v. Scharenberg en M. Langeveld. De bijdragen der ingezetenen beliepen f 31,25. Des voormiddags zullen p. m. 58 kinderen worden getraeteerd en namiddags bij goed weder eenige kinderspelen op het strand worden gehouden. Waal, 26 Aug. In de gisteravond gehouden vergadering der commissie ter voorbereiding van de feesten op Koninginnedag a. s. bleek, dat het totaal der ontvangen gelden f 54 bedroeg. Het voorgenomen uitstapje naar de Koog gaat door en des namiddags zullen er kinderspelen worden gehouden op het land van den Heer Sd. C. Keijser, die dat voor het aangewezen doel bereidwillig afstond. Prijzen en premiën zullen worden aangekocht; en ieder kind, dat geen prijs wint, ontvangt een souvenir aan den jaardag van onze Koningin Nu nogmooi weer 11 Oüdesohild, 27 Aug. Door schipper M. Vlaming is hier een postduif aangebracht, door hem achter de Zuidergronden gevangen. Het dier was op een der vleugels gemerkt met het woord „betaald," het jaartal 1897 en tweemaal met de cijfers130. Vogels vangen in een fuik komt te zelden voor, dan dat dit feit niet eene bijzon dere vermelding waard zou zijn. Nog in de vorige week gebeurde 't op de Schanswaard, dat in een fuik 24 tjerken of tureluurs, die blijkbaar op laag water naar voedsel waren gaan zoeken, verdwaalden. De vogels werden levend buit gemaakt en tegen 10 ct. per stuk van de hand gedaan. Oosterend, 27 Aug. In den voorgevel van het nog onvoltooide kerkgebonw der Gerefor meerden is een steen aangebracht met de volgende inscriptie „De eerste steen gelegd door M. Rooseboom. V. D. M. 26 Juni 1897. Psalm 84 vers 2. De letters V. D. M. beteebenen Verbi divini minister dienaar van 't goddelijk woord. Aan den Klerk-telegrafist bij de Maat schappij tot Expl. van Staatsspoorwegen, den heer Jan Dogger, is Vlissiagen als standplaats aangewezen. Als Surnumerair was hij werk zaam te Langeweg (N. Br.) De Cooksdorp, 26 Aug. Op het Eierlandsche strand is eene flesch aangespoeld, waarin een briefje van den volgenden inhoud: Yacht „Ladybird" Throw overboard 27. miles distant from Fallen Lighthouse South Foreland bearing s.w. by w. 24 July 1897. In't Hollandses vertaald zou dit luiden: Jacht „Ladybird" In zee geworpen op 2sU mijl afstand van „Fallen vuurtoren", Zuid-Foreland, zeilende ZW. ten W. 24 Juli 1897. Blijkbaar is deze flesch dus afkomstig van een Engelsch jacht en heeft zij den afstand van den ingang van het (Engelsche) Kanaal tot het eiland Texel in eene maand tijds afgelegd. 27 Aug. Dinsdag jl. werd in het lokaal „De Nieuwe Aanleg" eene vergadering gehouden ten einde plannen te beramen voor een feest op 31 Aug. Nadat ten duidelijkste gebleken was, dat men hier algemeen voor feestvieren was, werd uit de vergadering eene commissie gekozen, bestaande uit 9 leden, t. w.de H.H. P. Deuze- man, R. Barends, P. Zeylemaker, D. Bugs, J. Buijs Jz., J. Blom, J. de Graaf, K. v. d. Kloot en A. J. van 't Noordeinde. De drie eerstgenoemden werden respectievelijk tot voor- Bitter, secretaris en penningmeester benoemd. Verder werd besloten eenige inteekenlijsten te doen circuleeren en daar zooveel mogelijk haast achter te zetten, wijl de dag van feest viering nabij is. Wanneer de geldmiddelen dit toelieten zou men behalve een feest voor de schoolkinderen ook nog volksspelen doen uitvoeren. Staande de vergadering deed een inteeken- lijst de ronde, waarna de voorzitter, de heer Deuzeman de bijeenkomst sloot. Door een' visscher van hier is in het Eierlandsche gat een baal geperst stroo drijvende gezien. De Cooksdorp, 28 Aug! Ook de kinderen van de school te Midden-Eierland, Hoofd de heer K. van 't Yeer, zullen aan het schoolfeest alhier deelnemen. Aan de feestcommissie zUn dientengevolge S leden uit Midden-Eierland toegevoegd, n.l. de h.h. K. van 't Veer, B. Dros en D. C. Dros. Het totaal der ontvangen gelden bedraagt ruim 100 gl. Een eigenaardig geschenk ontving de Weesinrichting te Neerbosch van den heer Abens, fabrikant te Ammerzoden, waar hij een fabriek heeft van zoete koek. Deze heeft voor de weezen gezonden een monsterkoek, die op de tentoonstelling te Dordrecht met zilver is bekroond. Deze koek heeft een gewicht van 250 pond een lengte van 2,16 Meter, een breedte van 1 Meter, bg een dikte van 10 cM. Een algemeene vreugde heerschte er op Neer- boseh by de komst van dit monster. Tengevolge van den uitslag der verkiezing in het distriet Enschedee hebben wg thans drie socialisten in de Tweede Kamer. Te Amsterdam is de heer Geertsema, tegen over den heer Heemskerk, gekozen met eene meerderheid van slechts eene stem. Zooals men weet, is de heer Heemskerk ook te Sneek met eene stem in de minderheid gebleven, dat is wel toevallig. Hedenmiddag seint men ons uit Amsterdam dat de ofhcieele uitslag der stemming is dat ééne stem meerderheid van den heer Geertsema ongeldig is verklaard, doch dat de heer Geert sema evenwel is gekozen als oudste in jaren. (Leidsch Dgbld.) Bedroefde erfgenamen toonden zich de neven en nichten van een voor eenige dagen gestorven weduwe te Utrecht. Reeds te negen uur begon men te twisten en te redekavelen over de erfenis. De overledene had bg testa mentaire beschikking san den een iets meer toegedacht dan aan den ander, waardoor onte vredenheid ontstaan was. Deze liep ten laatste zoo hoog, dat men na de begrafenis, ongeveer half drie uur, aan het vechten geraakte, waarbij de noodige klappen niet ontbraken. Ook aan krjklustigen was geen gebrek. Van Groningen zal binnen weinige dagen een zeilschip met 100 ossen naar Petersburg vertrekken. Het transport gaaf door het Kaiser-Wilhelmkanaal, waarvoor de Duitsehe regeering vergunning heeft verleend. Voor hooge prijzen zijn de dieren voor Russische rekening aangekocht. Het schip wordt voor het overbrengen van deze niet-alledaagsehe lading zeer doelmatig ingericht. Honderden brieven en briefkaarten zijn, wegens onvolledig of onjuist adres, onbestelbaar en worden, wyi de afzenders niet bekend zjjn en de stukken daarom niet aan hen kunnen worden teruggegeven, na verloop van 3 maanden vernietigd. De aandacht van het publiek wordt er nogmaals op gevestigd, dat de afzenders zich tegen zoodanig gevolg kunnen vrijwaren, door vermelding van hun naam op de achterzijde der stukken. (SL-Ct.) Zooals wel te verwachten was, wordt nu weer het bericht omtrent de millioenenvangst in de Zuiderzee door een Harderwijker schipper tegengesproken. Jaap Eden behaalde Zondag te Leipzig een zeer populaire overwinning. In de beslissing reden de beste buitenlandsche renners mede, waaronder Bourrillon, de Fransche kampioen, Büchner, Cuurbe, d'Outrilon, Kaiser, e. a. Eden wist zich voor Bourrillon als eerste te plaatsen. Deze overwinning mag men niet licht tellen, daar Bourrillon te Parijs voor onoverwinnelijk geldt. Te Zwolle is de dwerg Evert Ntjlant, meer bekend onder den naam van „klein Evertje", overleden. Trots zijn ineengedrongen lichaam en indenlaatstentijdzwakkegezondheid heeft hij den leeftijd van 84 jaren bereikt. Men schrijft uit den Gelderschen Achterhoek aan de „Arnh. Ct."; j „Nu de verkiezingen voor de Tweede Kamer, tot het verleden behooren, gaat men de broodprijzen verhoogen", aldus hoorde ik mij toeroepen door iemand die kennis genomen had van het bericht dat het brood in verschillende steden een cent duurder is geworden en daarmede wilde aantoonen dat de leuze, door de liberalen bij den jongsten verkiezingsstrijd aangeheven, niet oprecht waren.I. Te gelijk liet hy zich uit, dat niet eigenbelang hem i deze ontboezeming ontlokte, omdat in deze streken I het brood niet vorhoogd werd in prijs. Men zalj dit zeker vreemd vinden, dat juist in deze streek niets van den invloed van de rijzing der graanprijzen zou worden bemerkt. We gingen daarom eens eenige opzoeken om te vragen, of in deze dorpen en gehuchten de broodprijzen niet werden verhoogd, omdat dit toch in de stede wel geschiedt en zeker: iemand mij verzekerd had dat voor het brood hier j altijd dezelfde prijs betaald wordt. „Feitelijk heeft uw zegsman gelijk", beantwoorden men onzen vraag. „Doch die toestand is hier anders dan in de steden. Worden daar de broodprijzen verhoogd of verlaagd, dan draagt men hiervan kennis door anonces in de couranten of aanplakbiljetten. Meen echter niet, dat het publiek hier niet evengoed de gevolgen van hoogere graanprijzen zou onder vinden. Onze prils bljjft stationair. Men betaalt voor een brood 15 of 30 cent is gelijk aan 1 of 2 KG. Wanneer nu de prijzen hooger worden, dan verminderen we heel eenvoudig het gewicht van het brood met een, twee of 3/., ons naar evenredigheid van den prijs. Wanneer het publiek maar het brood wilde nawegen, dan zou het ook zonder aanplakbiljetten weten hoe de markt staat. Terwfjl men dus in de steden bekend maakt dat het brood op zekeren datum een cent duurder wordt j zou de term hier moeten luiden: „het brood, wordt een ons of meer lichter in gewicht. Voor het publiek is de regeling der steden zeker het] verkieslijkst, daar het hier soms moeieljjk gaat; te berekenen of men genoeg waarde voor zijn,, geld bekomt. Circus Renz. De voortzetting van den) Circus Renz is thans een beslist feit te noemen, althans voor Hamburg en Breslau. Ernst Renz,! een neef van den afgetreden directeur Franz Renz, heeft met zijn oom te Hamburg een contract gesloten, krachtens hetwelk het geheele etablis-! sement met den levenden en materieelen inventaris in zijn bezit overgaat, Omtrent de plannen van j den nieuwen directeur valt te melden, dat de' voorstellingen waarschijnlijk den len September, te Hamburg weer zullen beginnen. Het circus- gebouw-Renz aan den Schifibauerdamm te Berlijn is voor drie jaren aan de Nieuwe Olympia-Reuzen- theatermaatschappij verpacht. Als schoolrtjder behoorde Ernst Renz Jr., een zoon van Ernst Renz en de gevierde Oceana, reeds tot het ge zelschap van den „ouden Renz." i De drie beschuldigden in het proces over den brand in den weldadigheidsbazaar te Parijs, baron Mackau en de heeren Bellac en Bacgrachofi, zijn schuldig verklaard aan manslag door onvoor zichtigheid. De baron werd veroordeeld tot 500 franken boete, Bellac tot 300 franken boete en een jaar gevangenisstraf, Bagrachoff tot 200 fr. boete en acht maanden. De wet-Bérenger is by dit vonnis toegepast, zoodat de uitvoering er van voorwaardelijk is gesteld. In de gevangenis te Pankraz, in Bohemen, heeft een misdadiger, Josef Heil genaamd, zijn 50 jarig verblijf in de gevangenis gevierd. HU is du 85 jaar oud en wanneer hU 92 is, zal hU zyn tyd hebben uitgediend. In sommige streken van Amerika wordt veel brood gegeten, dat bestaat uit een mengsel van roggebloem en runderbloed. Thans wordt dat „bloedbrood" ook in Rusland in den handel gebracht. Te Berlijn zijn twee vrouwen vermoord, moeder en dochter, 71 en 51 jaar oud en gebrekkig. ZU gingen door voor zeer rUk men spreekt van 15 millioen mark, maar leefden zeer zuinig. ZU waren ook nog al zonderling, zoodat men er weinig op lette dat men eenigen tyd niets meer van haar bemerkte. Een lyklucht leidde echter tot een onderzoek, waarby men beiden geworgd en met verbryzelde schedels in een kist die met aarde bedekt was, in de kelder vond. Een der huurders van de benedenwoningen, een Zeven. i

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2