Eet Kemilmfeest aan ia Eert Buitenland. Hedenmiddag werd door het kiaderzang- koor „Creseee.do" van 't Oudeschild in i rijtuigen een rgtoertje gemaakt over den Rurg naar de Koog. Waal, 1 September. Liet het weer zich in den beginne slecht aanzien, om 9 uur was het op den Feestdag van gisteren zóó knap, dat de reis naar de Koog koa worden aanvaard. Het verblijf in het Badpaviljoen was voor de kinderen wel kort, doch zeer aangenaam, en de versnaperingen waren hartelijk welkom. Door de Schoolkinderen van Koog uitgeleide gedaan, werd de terugreis ondernomen, en, even als bij de heenreis, een toertje om den Burg gedaan, 's Middags om 3 uur gingen de kinderen van uit de school, in optocht en zingen de, en voorafgegaan door de leden van de Feestcommissie, naar het terrein voor de wed strijden, dat, met vlaggen versierd en meteen tent bezet, tot een bezoek uitnoodigden. En nu de strijd Ieder spande zich in, velen kregen een prijs, velen eene premie, maar allen ontvingen wat. Zoo eindigde omstreeks 6 uur ons feest. Mocht het zulk een indruk hebben gemaakt, dat het volgende jaar het groote feest met verlangen wordt tegemoet gezien. Teleurgestelden en nog eens teleurgestelden, ziedaar alles, wat zeker menigeen zal gevreesd hebben te zullen zien op den dag van gisteren, toen hij 's morgens voor het eerst naar buiten keek. Het weer was dan ook vry ongunstig, harde wind en regen. Zeker geen opwekkend vooruitzicht wanneer de dag daar is, waarop een volksfeest zal worden gehouden. Gelukkig echter klaarde het weder later eenigszins op, zoodat ongeveer een half uur na den bepaalden tyd de optocht der kinderen kon worden samengesteld en zich onder leiding der onderwijzers en onder wijzeressen benevens eenige leden der dames- en heerencommissie kon begeven naar de Groene- plaats, waar de optocht verder werd geformeerd. Na het zingen van eenige volksliederen door de kinderschaar, begeleid door het fanfarecorps, stelde de stoet zich in beweging. Vooraan ging het muziekcorps, onmiddellijk gevolgd door de heeren en dames der commissie en de kinderen. Het geheel vormde ongetwijfeld een zeer schoone aanblik en zal zeker bjj velen een zeer aangename herinnering achterlaten. In den in ons vorig num mer aangegeven weg was naar ons bleek een kleine wijziging gebracht, ook de Molenstraat kreeg ni 1. een bezoek, terwijl den terugweg des middags ten 1 uur ongeveer werd genomen door de Gasthuisstraat, waar men ter eere daarvan nog een eerepoort had opgericht en verder door de door ons aangegeven straten. Na aankomst op het feestterrein werd door den Voorzitter der commissie, den heer Ten Brummeler, het feest geopend met de volgende woorden, gericht tot allen doch in de eerste plaats tot de feestvierende kinderen. .Toen ik gisterenmiddag ons mooie park binnen liep en daar jongens en meisjes onder de leiding van hunne onderwijzers en onderwijzeressen zich hoorden oefenen voor de dag van heden bekroop mi] een gevoel van groote vreugde, want het was met zooveel orde en ijver en met zulk een jongen opgeruimden lach op het gelaat, dat jelui jongens en meisjes daar aan 't zingen waart. En nu over weinige minuten zullen de resul taten van Uwe oefeningen ons allen zonnig en lieflijk In de ooren klinken, gepaard als zQ zullen z(jn aan de tonen van ons kranig fanfarecorps. Wel het is een lust zooveel jeugd ln een feest vereenigd te zien en wanneer ge de inwoners van den Burg een dankbaar hart toedraagt, omdat z(j U een feest bereidden; wij zijn U dank ver schuldigd voor de hartelijke wijze, waarop ge onze gave aanneemt. Jongens en meisjes van Texel, dat ge op rijperen leeftijd nog menigwerf moogt terugdenken aan feestviering met Uw gullen en jongen lach, zooals we hopen, dat ge 't heden doen zultl maar zorgt dat ge Uw zin voor echte vroolijkheld immer even rein moogt behouden. Zorgt, dat het .Wien Neerlandsch bloed door de aderen vloeit van alle laagheid vrij" U nimmer als een wanklank in de ooren klinke. Welnu viert jelui feest, 't feest ter eere van onze Koningin Wilhelmina, die in gedachten by heel haar jong dierbaar volkje is, te midden waarvan zy zich zoo kort geleden zoo gaarne bewoog. Jongens en meisjes en gy ouderen, die met ons zich hier verjongd gevoelt te midden van zooveel jeugd, een hoerah voor onze Koningin Wilhelmina en haar waardige moeder." Aan dit verlangen werd gaarne voldaan. Het feestterrein was ruim, het publiek kon op vele plaatsen zeer goed het geheel overzien en zeker waren allen het eens dat alles op uitstekende wyze was geregeld en het niet kan worden ge weten aan de commissie, dat niet alles zoo ge schiedde als zulks wel was gewenscht. De wind was wat al te lastig. Het was, vooral voor de kleintjes der belde bewaarscholen, wel wat koud om zich vry op het terrein te bewegende com missie voor het vogelschieten had buitengewoon veel last er van en ook by de andere spelen was zeker de wind zeer lastig. Ondanks dit genoot het jonge volkje biykbaar bovenmate en tenge volge daarvan zeker in niet mindere mate de talrijke ouders en kindervrienden die rondom het afgeschutte terrein waren geschaard. Zooals bekend, was de geheele kinderschaar verdeeld in 6 partyen, waarvan elk aan 2 spelen mocht deelnemen, waaraan prysjes waren ver bonden, zeker wel iets om het jonge volkje op te wekken nog meer dan anders hun best te doen. Na afloop daarvan werden de pryzen aan de verschillende winsters en winners overhandigd, waarna men weer in optocht zich naar de Groene- plaats begaf, waar de optocht na het spelen van eenige volksliederen door het fanfarecorps, werd ontbonden. êgDes namiddags op den bepaalden tyd werd het feest weder voortgezet en had de loting plaats voor de deelnemers aan de ringrydery. Voor echter daartoe werd overgegaan, opende de Voor zitter der feestcommissie de feesteiykheden, meer bestemd voor de ouderen, met de volgende woorden; .Inwoners van Texel en gy allen, die ons hier door uwe aanwezigheid een bewys geeft van uwe belangstelling, die wy op hoogen prys stellen. Zoo zyn wy thans hier te zamen gekomen om het feest, heden morgen zoo recht genoegeiyk aangevangen op schitterende wyze voor te zetten. Ook nu weer laat de dagvorstin zich niet onbe tuigd, zy die thans een geheel volk beschynt, gelukkig zich in een feest te kunnen vereenigen ter eere van hare Koningin, zy zendt ook een deel van hare stralen naar het schoone eiland, dat wy mogen bewonen. De lieve zon is er trotsch op een gelukkig volk ter wille te kunnen zyn, dat zich altyd, maar op dezen dag by uitstek, sterk gevoelt in het bewyslzyn, dat zyne mannen en vrouwen van een verheven gevoel branden van groote gehecht heid en liefde voor het Vorstenhuis van Oranje, waaraan het zoo ontzacheiyk veel verplicht is. Het is een schoon oogenblik zoo byeen te zyn om feest te vieren maar er kan een tyd komen dat er andere bewyzen moeten worden gegeven van liefde en trouw dan die we heden geven kunnen. Er kan een tyd komen, waarin ieder burger van den Staat, zoowel de jongeling als de man in den kracht van zyn leven, meer doorslaande bewyzen moet; geven van zijne liefde voor het vaderland en van zyne verknochtheid aan het huis van Oranje. God geve dat onze koningin Wilhelmina, waar zQ zoo straks de Regeering aanvaardt, ons nimmer om die bewyzen zal behoeven te vragendat Hare regeeriDg eon tydpsrk van vrede zy. Doch wanneer zy het moet doen, dat dan ook voor de zooveelste maal het bewys moge worden geleverd, dat het Nederlandsche volk ook in donkere tyden zjjn vaderland en vorstenhuis liefheeft. Dat dan ook dit onze heilige overtuiging zy dat waar wy door Haar in den stryd worden voorgegaan die stryd zal leiden tot den zege. Geen Nederland zonder Oranje Burgers van Texel een hoerah voor onze Koningin en voor de Regentesi Ik heb gezegd." Een luid en herhaald hoerah uit tal van kelen was zeker een bewijs van] instemming met hetgeen door den Voorzitter was gesproken. Ook het voorlezen van de telegram van geluk- wensch aan H.M. afgezonden, benevens het antwoord daarop reeds ontvangen, bracht menigeen in vervoering. Met opgewektheid werd thans een aanvang gemaakt met het ringryden met of zonder ver sierde kar en paard. Het aantal deelnemers was groot, alleen het aantal van hen, die zich ook eenige moeite hadden willen getroosten voor het versieren, liet wel iets te wenschen over, dit bepaalde zich slechts tot een vyftal, waarvan zeker het Texelsche paar op versierde kar en het karretje, waar de beryders onder een poort van groen en bloe men zaten, wel het meest bekyk hadden, ofschoon ook de andere zeker zeer wel de moeite loonde ze eens nauwkeurig te bezien. Na heeten stryd traden eindeiyk uit het stryd- perk als winnaars der ringrydery de heer H. Dikkers en mej. O. v. d. Veght, benevens de heer P. Kikkert en diens echtgenoote. Voor de versierde karretjes werd de prys toe gekend aan dat bereden door den Heer H. Moojen en mej. T. C. Keyser, in bovengenoemd karretje met de poort van groen en bloemen, terwyi ook nog een prys werd toegekend (prys van de commissie) aan het Texelsch paar. De commissie voor de verlichting kon nu voort gaan met het ophangen der lampions en haastte zich dan ook dit te doen, want gewoonlijk komen er wanneer men tot het laatste oogenblik wacht, handen te kort. Een groot deel was opgehangen en voor hen die zich op de groeneplaats bewogen, deed het zien van die talryke lampions, in be vallige slingers op het plein hangende, reeds de verwachting hoog gespannen zyn van hetgeen de commissie voor de verlichting had voorbereid, doch helaas, aan aller hoop op een waariyk schoon en treffend aanzicht, werd den bodem ingeslagen. Het weder, dat ons den geheelen dag niet al te ongunstig was geweest, liet ons nu ln den steek. Een stortbui maakte een einde aan aller hoop op een goeden uitslag. Tal van lampions zyn bedorven, de menigte vetglazen, die in ruime mate waren verspreid aan de boomen en op de poorten werden nat en konden niet worden ontstoken, het water viel in de verlichting en daardoor moest de verlichting wel in 't water vallen. Jammer, dubbel jammer zeker in de eerste plaats voor de commissie, die zich dagen lang zooveel moeite had getroost om alles in gereedheid te brengen, doch ook van tal van anderen, die de verlichting van de Groeneplaats een der hoofdpunten van het programma noemden en rechtj nieuwsgierig waren welken indruk het geheel zou maken, zoo ook hoe de beide poorten er wel verlicht zouden uitzien en of men ook uit de lichten vau de eene poort zou kunnen lezen; .Hulde aan Wilhelmina" en uit die der andere zou kunnen opmaken een gekroonde W. Na de donderbui klaarde het weder min of meer op en de rondgang der muziek om den Burg kon dus ook plaats hebben. Dat ook evenals by vorige gelegenheden het thans niet ontbrak aan eene groote menigte, die het corps op zyn schreden volgde, zal wel niet behoeven te worden gezegd. Eindeiyk werd halt gehouden by het bótel .de Zwaan" waar de commissie benevens het fanfarecorps, de deelnemers en neemsters aan de ringrydery en tal van belangstellenden binnenstroomden. Met een toepasseiyk woord werden hen de pryzen uitgereikt voor de ringrydery en de ver sierde karretjes. De le prys der ringstekery was voor den heer een zilveren lepel en vork, waarop als inscriptie voorkwam: .Koninginnefeest 1897" en een etui met 6 lepeltjes voor de dame. Een barometer benevens een naaidoos vormde de premie. De prys voor het mooist versierde karretje bestond uit een sigarendoos voor den heer en een flesch odeur voor de dame. Als prys van de commissie werd daarop nog aan het ,oud-Texelsche" paar (de heer C. J. Rab en mej. M. Keysei) uitgereikt een reisnecessaire aan den heer en eveneens een flesch odeur aan de dame. Nadat nog tot slot door den heer Moojen een enkel woord was gesproken over het gebrek aan goede aanleidingen tot organiseeren van volksfeesten en de gunstige gelegenheid, welke daartoe de koninginnedag aanbood en verder nog de heer Ten Brummeler de heer Moojen had bedankt begaf men zich voorafgegaan door de muziek naar de Groeneplaats, waar het fanfare corps nog een paar nummertjes ten beste gaf, waarna zich de stoet ontbond. Het laatste deel van het programma de ver lichting, het volksconcert benevens de officieele sluiting bleven achterwege of werden ten minste niet op den bepaalden tyd gedaan. De sluitingsspeech moet naar men ons mede deelt, nameiyk later nog hebben plaats gehad in het Hotel Texel. Wy waren daarby echter, en zeker velen met ons, niet tegenwoordig. Tot vry laat in den nacht bleven nog velen feestvierenden in de verschillende danslokalen gezellig byeen. Sedert eenige» tijd klaagt men in Engeland over de slechte kwaliteit van het Hollandsche spek en het Hollandsche versche varkensvleeseh, dat het n.l. week en olieachtig is, een gevolg alleen van het buitensporig voederen met mais, waardoor de prijzen van het spek en het versche varkensvleeseh achteruitgaan endaar- door de prijzen der varkens ook dalende zij». Het is daarom zoowel in het belang der boeren, van den handel en ook van ons, dat er geprotesteerd wordt tegen het overmatig voederen met mais en dat ieder ander voeder als gerst, haver, erwten, rogge of zemelen beter is dan mais. Wij hopen daarom, daar het hier een alge meen belang voor de landbouwers betreft, dat hoofdbesturen der Landbouw-Maatsehappijen onze zaak ter harte nemen en de afdeeliugen er op zullen wijzen, opdat de boeren behoed blijven voor lage varkecsprijzen. (Landb Wbl.) De trek naar de Klondike-goudvelden houdt aan. Ongeveer 6000 goudzoekers zyn weder by de plassen aangekomen. De Canadeesche regeering zal een telegraafiyn van Montreal naar Klondike aanleggen, die tusschen 225,000 en 875,000 dollars zal kosten. En weder is er goud gevonden ln een andere streek. Uit Victoria, in Brltsch-Columbia, meldt Reuter, dat aan de rivier Newart en de Yukon nieuwe beddingen ontdekt zyn. Natuuriyk is ook hier goud in overvloed en de temperatuur van de goudkoorts stygt. Een kinematografisch record. De nieuwste verovering der photografie, de levend schynende, zoogenaamde kinetoscopische opnamen, heeft by gelegenheid van de jubileumsfeesteiykheden te Londen aanleiding gegeven tot een feit, dat vyftien jaar geleden voor een onmogeiykheid zou zyn gehouden. De photografische firma Appleton Son te Bradfort maakte een kinetoscopische opname van den feeststoet toen deze de St. Georgs Church verliet, waarop de photografen spoorslag naar het station reden, waarin den voor Bradford gereed staanden trein een goederenwagen als photografisch laboratorium was Ingericht. Gedu rende de reis werden daar de opnamen ontwikkeld en de positiefstrooken vervaardigd, zoodat reeds denzelfden avond het blad .Bradford Daily Argus" in staat was, ln de tydingzaal door middel van een projectie-apparaat aan de bezoekers de des morgens te Londen opgenomen feesttocht-episode in levende beelden te vertoonen. Het spreekt vanzelf, dat de geheele stad uitliep om dit wonder te zien. Het ontbreekt er nu nog maar aan, dat men, evenals met de telefoon gesprekken, langs electrischen weg op grooten afstand plaatshebbende gebeurtenissen voor het oog waarneembaar maakt, een probleem, waaraan men reeds druk bezig is en waarvan de oplossing zeer waarscbyniyk kan worden geacht. Er is dan ook niets tegen te zeggen, waarom men niet als de geluidsgolven by de telefoon, de luchtgolven in electriciteit zou kutnen omzetten en omgekeeid deze weder als luchtverschynselen aan het andere eind van de leiding zichtbaar maken.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2