Buitenland. Marktberichten. PREDIKBEURTEN. ADVKRTENTIÊN. Vóór ongeveer 7 jaar ontving een familie te Amsterdam bericht, dat een zoon op de terugreis uit Indië was verdronken. Dezer dagen meldde zich de doodgewaande echter bij zijn ouders aan. Hoewel de moeder twijfel koesterde aan de indentiteit, wist onze man den ouden lieden zooveel bijzonderheden mede te deelen, dat zg eindigden met werkelijk te gelooven, dat hun kind was teruggekeerd. De politie heeft echter te juister ure den ouders kennis gegeven, dat zij door een be drieger werden beetgenomen en den „weder- gevonden zoon" een plaatsje bezorgd, waar hij gelegenheid heeft om zijn avonturen te overdenken. Het „L. D." deelt mee dat Dinsdag een gastheer met een 80-tal gasten van Leiden naar Amsterdam vertrok met een boot van „De Vereeniging" en dat, na genoeglijk te zijn uitgeweest, des avonds de reis van den Over toom naar Leiden weer werd aanvaard. Men heeft Leiden echter niet kunnen bereiken plotseling liep de boot vast en hoe mes werkte, hoe men deed, de kapitein zag zich genood zaakt aan de passagiers zoowel als aan het scheepsvolk mee te deelen, dat hij gestrand was en er geen beweging in het schip was te krggen. Goede raad was duurIJlings wisten eenige gasten den vasten wal te bereiken en reden in een „wagentje van vieren" naar Leiden, om den diversen familieleden te vertellen, dat de bruiloft in de nabijheid van Aalsmeer op het gestrande schip dien nacht werd voortgezet Een Woensdagmorgen vroeg vertrokken boot van „De Volharding" heeft de gasten naar Leiden gebracht; aan de noodige vroolijkheid had het niet ontbroken. Dat kan een aardige fuif geven. In het „Nieuwsblad, gewijd aan de belangen van de Hoeksche Waard en IJselmonde," komt het volgende bericht voor uit Numansdorp, dd. 17 September; „De heer D. Kluifhoofd, burgemeester, heeft met den heer B. Zwarensteiu, koopman, om een levend, volwassen schaap gewed, dat de tram van Numansdorp naar Rotterdam nog niet zal rijden op 1 Mei 1898. Op dien datum zal de burgemeester 's morgens te zeven uren den heer Zwarenstein plechtig afhalen, om met de noodige getuigen te constateeren, of de tram rijdt. Is dat het geval, dan ontvangt de heer B. Zwarenstein het levende, volwassen schaap tot zijne vrije beschikking. Waarvan hij deze akte verleend, gedrukt, zwart op wit. „Wij zitten hier nu te wenschen, dat de heer Zwarenstein het moge winnen. Hij is voornemens het beestje eetbaar te maken, men gebruikt er in melk gekookte knollen bQ, en er een feest van te bereiden voor den verliezer, de getuigen en zichzelven. De noodige vochten zullen niet ontbreken. Wij hopen, dat de Rotterdamsche TrammaatsGhappij den heer Kluifhoofd zal bewezen, dat hij niet altijd gelijk behoeft te hebben." Het beste middel tegen ongedierte bij honden is geheele insmering met slaolie en na 24 uur met zeep schoonwassehenalle onge dierte stikt in olie. Nu het winterseizoen aanstaande is, worden in Noord-Brabant weder plannen be raamd, ten einde de avonden genoeg'ijk door te brengen. Verschillende vereenigingen houden alsdan hare potverteringen en dat bij zoo'n gelegenheid nog al wat opgepeuzeld wordt, blijkt o. a. hieruit, dat de handboogschutterij „Alliance d' Amitié" te Ulvenhout (bij Breda) voor haar doel heeft aangekochteene koe 1 HQ of zij, die in het huwelijksbootje wenscht te stappen en per advertentie een wederhelft zoekt, verzwijgt zoo was ten minste de regel zijn naam voor het publiek. Nu is dit ook ai veranderd. Geheel a fin de siècle vraagt Barnard Hortgerink, landbouwer te Hengelo, die eenige middelen bezit, per advertentie in de „Graafschapbode" een meisje om er mede te trouwen. Voor iemand, die zoo eerlijk voor zgn meening uitkomt, zou een spoedige vervulling van zijn wensch welverdiend zijn, meent de „Am. Ct." De minister van binnenlandsche zaken, erkend bestrijder van het misbruiken van sterken drank, wil, naar is gemeld, ook de onderwijzers als medestrijders winnen, en zou met dit doel op de normaalschool een cursus doen houden over de gevolgen die dit misbruik teweeg brengt. In Amerika wil men een anderen weg inslaan; daar heeft een dokter te San Francisco een serum uitgevonden, dat den meDsch onvatbaar maakt voor drankzucht. Hij wil dat daar mede alle kinderen zullen worden ingeënt. De lust voor alcohol zal daardoor algemeen verdwijnen, meent hij. Het middel van den Amerikaan om langs physischen weg te genezen schijnt, merkt de „Arnh. Ct." op, zeker meer afdoende dan het middel langs psychischen weg, alleen is te vreezen dat er nogal dikwijls een her-vacci natie zal worden gevorderd. Evenzoo meent het blad dat het met de lessen op de normaal school zal gaan als met alle dingen die er geleerd worden, op later leeftijd heeft de meer derheid der leerlingen er het grootste gedeelte van vergeten. Maar ook in dit worstelperk is het streven schoon en de overwinning op den vijand veel roemrijker, wanneer die door den geest geschiedt dan door de (inentings stof. Te Berlijn dreigt een werkstaking van metaal bewerkers uit te breken. In twee fabrieken is de arbeid reeds neergelegd. De aanleidirg tot den strjjd schijnt vrQ gezocht te zijn, als ten minste waar is wat een der werkgevers daar omtrent vertelt. Deze deelt mede, dat vjjfzjjner werklieden loonsverhooging verlangden voor een bijzonder werk. Deze eisch werd onmiddelgk overgenomen door de overige werklieden, hoe wel deze het bedoelde werk niet verrichten. Toen de werkgever poogde den steen des aan stoots te verwijderen door den vijf werklieden een anderen arbeid op te dragen, werd de werk staking aangekondigd, wanneer de gevraagde loonsverhooging van 25 pet. niet werd toege staan. Deze eisch weid afgewezen en het werk gestaakt. Een tweede fabriek volgde, toen de werkgever zich bereid verklaarde om voor de eerste gietwerk te leveren. Is deze aanleiding naar waarheid verteld, dat is de werkstaking een ondoordachte en onbegrij pelijke tarting der werkgevers, zegt deVoss. Ztg." Men kan niet beweren dat de vormers in een beklagenswaard!'gen toestand verkeeren. Z|j heb ben voor een arbeidstijd van tien uur een ge middeld loon van zeven mark per dag. Dat zijn geen „hongerloonen." En waar moet het heen, als maar vijf man den een of anderen eisch hebben te stellen, die maar verworpen behoeft te worden opdat de strjjd tot het uiterste wordt gedreven Volgens een telegram uit Petersburg blijkt de oogst iD Rusland over het algemeen vrjj goed te zjjn. De gouvernementen, waar meD voor misgewas vreest, kunnen bijtijds worden verzorgd door de gouvernementen met rijken oogst; Uit Zwitserland komt het bijna ongelooflijk bericht, dat in het dorp Sattel van het kanton Schwyz een vrij groot huis van twee verdiepin gen, dat tegen een vrjj steilen berg gebouwd was, met het tuintje dat er omheen lag, onge veer 15 meter is afgegleden en toen op een vlak gedeelte bijna rechtop is blijven staan, zonder in te storten. Alleen een stuk zjjmuur is verdwe nen. Ook een stuk van den weg, die naar het huis leidde, is ongedeerd mee omlaag gekomen en twee zware boomen hebben mede de reis naar beneden gemaakt zonder te vallen. Het is gebleken, dat dit huis en de tuiD op een aard laag van 1 l1/: meter dik stonden, waaronder gele en blauwe mergelsteen zich bevond. Door het afsifpelende water is de blauwe mergellaag allengs losgeweekt en eindelijk wat er boven stond afgegleden. De vraag is nuwien behoort het huis thans? Aan den vroegeren eigenaar of aan dien van den grond waarop het nu staat? Nadert iemand, die er verdacht uitziet, een der vele kassen van de Fransche Bank te Parjjs, dan wordt een geheim teeken gegeven aan een verborgen photograaf eb is de man, zonder daarvan zelf bewust te zijn, in eene seconde gephotographeerd. De Engeischen, die te Antwerpen wonen, schijnen niet heel veel met schutteren op te hebben. Zjj hebben vergaderd om te protesteeren tegen een artikel in een nieuwe wet tot reorga nisatie van de „Garde Civlque," waarbij vreem delingen, die den leeftijd hebben van 21 tot 40 jaar, schutterplichtig worden verklaard. ZjJ protesteeren op grond van bestaande verdragen tusschen Engeland en België, waarbij de rechten van Engeischen in België vastgesteld worden. De Amerikanen te Antwerpen hebben hetzelfde bezwaar en zeggen, dat volgens de Amerikaansche verdragen zij niet tot schutterij dien sten genood zaakt kunnen worden. De uitvinder der papiermachine, Nicole Louis Robert, stierf in volslagen armoede. Zijn kleindochter, de 68-jarige weduwe Hurel, leeft te Parijs in nooddruft; haar dageljjksch werk is het schillen van aardappelen en stoof- vruchten. De Fransche Minister van Handel, Boucher, vroeger papierfabrikant, heeft deze vrouw nu uit de staatskas een ondersteuning van 200 frs. per maand verschaft en bij het syndicaat der papierfabrikanten in Frankrijk op 't geven van een dergeljjken steun aangedrongen. (N. v. d. B) Volgens de laatste officiëele berichten valt aan verdere uitbreiding van de runderpest en het miltvuur in Rusland niet meer te twijfelen. In Juli zijn in 57 gouvernementen 7110 stuks vee aan beide ziekten omgekomen. Het toenemende gebrek aan voedsel zal deze verliezen nog hooger opvoeren. In een dorp van het gouvernement Wjatka, Rusland, woont een lang levende familie. De jongste spruit telt 100 jaren en dient als matroos op Wolgaschepen, een broer stierf op 105de grootvader op 124-jarigen leeftijd, beiden door een ongeluk. Nagenoeg alle leden der familie werden ouder dan 100 jaar. Schagen, 23 Sept. Aangevoerd: 18 paarden f 35 a 245, 9 Stieren f 50 a f 120 50 Gelde koeien f85 af 140; 25 kalfkoeien f 110 a f 180 15 Vaarzen f 50 a f 60; 15 Nuchtere Kalveren f6, a 14; 710 Schapen f 11 a 24,— 60 Lammeren fll a f 16; Bokken en Geiten f a gld.; 40Varkens f 13.00 a f 16.— 11 Vette Varkens 36 a 42 cent per kilo; 40 Biggen f8, a 9.00; 60 Kippen 15 a 120 ct. Eenden a ct. Boter per half KG. f 0,50a 0,57 Kaas per kilogram 30 a 50 ct. Kipeieren per 100f4. af350 .Éendeierenper 100f af Leiden, 24 Sept. Ter markt werden heden aangevoerd Ossen stuks f 116 a f 244 74 Stieren f 51 a 215Veulens 31 stuks f 73 a f 125; 136 kalfkoeien f 108 a f 200; Melkkoeien f108 a 200; 182 Varekoeien f82 a f 192; 225 Vette koeien f 116 a f244; 55 Vette kalveren f 32 a f 97; 39 Magere kal veren 6, af 17,159 GrasKalveren f 13 a f 50 999 Vette schapen f 15 a f 26.110 Schapen (welde) f 12, a f 19, 3 Paarden f 140 a f 170 138 Magere Varkens f 15 a f 34 Vette Varkens a. ct. 286 Biggen f4.50 a f 13. 510 Lammeren f8. kt 13. Zondag 26 September. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorna. 10 uur Ds. de Boer. Koog. Nam. 2 uur Ds. de Boer. Den Boom. Voorm. half 10 Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zweden. Gocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 Ds. Rooseboom. Nam. 3 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. V Bevallen van een Reisje, M. KOORN—Keijser. Burg Texel, 23 Sept. 1897. Ondertrouwd: C. L A P f en M. ROEPER. Den Burg, Texel, 24 Sept. '97,

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2