Buitenland. Marktberichten. De uitbreiding van het mond- oh klauw zeer hier te lande maakte het voor de Regee ring moeielijk met goed gevolg voor den uitvoer van ons vee naar het buitenland werkzaam te zijn. Inmiddels werd, zooals de Minister van Buitenlandssfee Zaken thans mededeelt, het zoeken van nieuwe débouebés in overzeesehe landen zooveel mogelijk gesteund, door het verleenen van consulaire hulp aas proefzen dingen eE door verbreiding van bokesdheid met de voortreffelijke eigenschappen van oss vee. Met voldoening kan de Regeering onder anderen daa ook wijzen op het buitengewoon sucees door ons vee op eene tentoonstelling te Reval ia Juli van dit jaar behaald Een ingezetene te Velp, vroeger grossier te Zevenbergen, werd in 1895 failliet verklaard. Door den eurator ia het faillissement werd toen 9 Vs pCt. asn de schuideisehers uitbetaald. Thans, nu de gefailleerde weder i» beteren doen verkeert, heeft hij aan al zijne oude crediteuren een extraatje van 40 pCt. hunner vorderingen uitgekeerd. Te Baarn heeft een geval van bloed vergiftiging met doodeltjken afloop plaats gehad. Een 28 jarig meisje had een puistje aan haar kin. Btj het potloodea der kachel krabde zij hieraan, met het gevolg dat haar hoofd opzette en zij, na een smartelijk lijden van 2 dagen is overleden. Zekeren W. Vaessen, landbouwer, vroeger wonende te Weert, welke zich naar het buitenland had begeven ten einde aan zijne veroordeeling tot 6 maanden gevangenisstraf te ontkomen en die thans bijna 2 jaar in het „Politieblad" gesignaleerd stond, had besloten om met de Weerter kermis zich aldaar eens goed te amuseeren daar hij meende, dat de politie hem nu reeds lang uit het oog had verloren, doch dit uitstapje is hem niet goed bekomen, want nauwelijks was de pret begon nen of onze kermisgast werd door de mara- chaussees aangehouden en naar de gevangenis te Roermond overgebracht, ten einde de hem opgelegde straf te ondergaan. Pleizierige kermis. Een twintigtal wielrijders te Rotterdam, waaronder eenige musici, hebben zieh vereenigd tot de „Rotterdamsche Wielrijders-Orkestver- eeniging", wier doel is rtjwieltochten met muziek te organiseeren. In Arnhem is onlangs heel wat te doen geweest, omdat der firma Jansen en Zonen te Amsterdam de versiering was opgedragen van het gemeentehuis. De Arnhemsche be hangers meenden dat werk evengoed te kunnen doen. Na deelt de „Arnh. Cf." mede, dat de levering van het diner, door Provinciale Staten van Gelderland aan te bieden aan de Koninginnen, is opgedragen aan een firma buiten Arnhem. „Het schijnt", zegt het blad, „dat de Arn hemsche koks gewogen zijn, maar te licht bevonden. Het vermoeden, als zou een hunner aan wien men de opdracht wilde doen, ver klaard hebben het niet „aan te durven", is naar men ons verzekert, van grond ontbloot." Men deelt aan de „N. R. Ct." mede: Bijdrage tot de psychologie der dieren levert een hond van een bewoner der Keppelstraat te 's Gravenhage. Op zekeren namiddag sleepte Zwart (aldus genoemd naar zijne kleur), kluifjes en brood op de mat bij de voordeur. Als men hem wilde beduiden, dat dit geen doen was voor een fatsoenlijken huishond, ging bet beest boven zija voorraad staan en bromde. Een der huisgenooten kwam op de gedachte: bij wil dat eten buiten brenger. Men deed de deur open, en inderdaad, Zwart bracht het uit zijn mond gespaarde eten op straat, en ■u haalde hij er een ouden en blinden hond btj, die zija kostje niet meer op kon halen, en zag vergenoegd toe naar den maaltijd van den armen natuurgenoot. Dit tooneel herhaalde zich enkele weken, tot men den ouden hoad niet meer bespeurde. Naar aan de „Veend. Ct." wordt mede gedeeld, is men aan de stroostoffabriek „Phoenix" te Veendam nog bezig proeven te nemen, om uit aardappelloof papierstof te bereiden. Over een week of vier zal de uitslag van dit onderzoek bekend gemaakt worden en zullen de landbouwers misschien twee drie gulden per duizend kilo voor't aardappel loof kunnen ontvangen. Ook uit daaromtrent uit het buitenland ontvangen klachten blijkt, dat meermalen de adressen v*n pakketten niet voldoende beves tigd zijn ec dientengevolge gevaar loopen, tijdens bet vervoer verloren te gaan. Verlies of vertraging in de overkomst van die pakketten is daarvan dikwijls het gevolg. De adressen, welke op de pat ketten gekleefd worden, moeten niet slechts aan de hoeken van het adres, maar over hunne geheele opper vlakte worden vastgehecht, daar zjj anders gevaar loopen bij het losse» in zakke* of manden te worden afgescheurd. Voorts is het raadzaam, om voor adressen van manden, zakken of andere voorwerpen, waarop kleefstof moeielijk is aan te brengen, stevige kartonnen of linnen strooke», resp. houten plankjes, te bezigen. In geen geval worden duane papierstrookes of briefomslagen, welke licht kunnen scheuren, aan de pakketten gebonden. Ook de verpakking der pakketten laat, wat stevigheid betreft, weder menigmaal te wen- ssben over. Daarop zal inzonderheid worden gelet, voor de pakketten, voor het buitenland bestemd. Een gemeente, uie de vermoge&sbolasticg voor een barer ambtenaren betaalt 1 Ia de te Dordrecht gehouden gemeenteraads zitting kwamen sommige loden op tegen bet betalen van de vermogensbelasting, waarin de huismeester van het krankzinnigengesticht aldaar was sangeskgeïdoch waar is zijn aan stelling staat dat de rijksbelastingen voor hem betaalt zullen worden en de aanslag in de vermogensbelasting slechts f 6 bedraagt, vond men het toch te gek om daarvoor da begrooting dier stichting naar regentes terug te zenden. Ten slotte werd die begrooting goedgekeurd. Mevrouw Van Kol deelt in „De Vrouw" mede dat baar echtgenoot in de Kamer spoedig den Atjeh-oorlog ter sprake zal brengen en op het beëindigen ervan zal aandringen. „Niet een plotse'ing en ondoordacht afeommandeeren van den oorlog wil hij eischen, maar het samenstellen eener commissie van mannen van verschillende richting, bekend als eerlijk en onpartijdig, om te beraadslagen over de beste wijze van doen in deze. Mevrouw Van Kol wekt nu de Nederlandsche vrouwen op deze poging te steunen. Zij stelt voor op lijsten hacdteekenineen te verzamelen onder deze korten eischWij, vrouwen van Nederland, wensehen een einde te zien gemaakt aan de Atjeh-oorlog 1" Leerplicht en dienstplicht I De „Spectator" brengt de troonrede in beeld. De Nederlandsche Maagd heeft een paar snaken bij 't oor, een straatjongen en een saletjonker en Zrgt: „Allo jij ventje dient te leere», en jft heertje, leer dienen 1" Op SGhool: Onderwijzeres met knap gezichtje, (streng): Maar Jastja, zit je nu alweer te fluisteren. ik zal je daarvoor nog moetan straffen. Jantje: Och, juffrouw, ik vertel maar even aan Willem welke aardige dingen de heerea van u zeiden, toen u langs de straat liep 1 In de buurt van Saratof (Rusland) ziet het er al zeer droevig uit met den dreigenden hongers nood. Vele boereD verkoopen nu reeds hun vee en gevogelte, daar 't hun al aan de eerste levens behoeften ontbreekt. De hongersnood is hier hoofdzakelijk gevolg van de groote hitte van dezen zomer: 't was er 48° R. Saratof ligt ook in den zoogenaamden zwarte-aarde-rayon. Bfi groote droogte wordt de zwaarste aarde, die slechts de bovenste aardkorst der steppen vormt, een woestijn van fijn stof, terwijl een paar flinke regenbuien in den zomer dezen bodem tot den vruchtbaarsten grond maken. Vandaar dat één goed jaar den landbouwer daar dikwijls door vijf achtereenvolgende slechte jaren heen kan helpen. Een stoomboot uit Colon heeft de gele koorts naar New York gebracht. Twee passagiers van het schip zijn door de ziekte aangetast, gelukkig slechts in lichten graad. Zi) worden op een eiland voor de stad in afzondering gehouden. Het schip zelf is duchtig gedesinfecteerd en er is geen middel ongebruikt gelaten om de ver breiding der ziekte te beletten. De Engelsche phyaicus Russel heeft weer een nieuw soort van donkere stralen ontdekt, welke op photographische platen werken. Allerlei soort van gepolijste stukken metaal, een tullen netwerk, een stuk hout enz. gaven, op zulk een plaat gelegd, zeer scherpe beelden van den uit en inweDdtgen toestand, zelfs al had men er een laagje celluloïde tusschen gelegd. Deze photographiën werden verkregen in een volslagen donkere kamer. Van een stuk zink met een gat kreeg men het beeld met een cirkelvlak (bet gal), dat b(J de ontwikkeling licht bleef. Eerst duurde de ontwikkeling der photographiën een volle week, maar op het oogenblik verkrijgt men ze in 3 tot 4 uur door verwarmiDg van het toestel tot 50 graden Celcius. De nieuwe ontdekking evenaart in belangrijkheid die van prof. Röntgen, al heeft men er nog geen practische toepassing voor gevonden. België dronk in 1396 12,498,000 H,L. bier I Uit Warschau wordt bericht, dat bfi het laatste bezoek van den czaar een aanslag op diens leven beraamd is* De Nowiswiatstraat zou van uit een bierlokaal ondermijnd zijn. De daad werd toegeschreven aan Duitsche socialisten ook zouden er vier Duitsche officieren bjj be trokken zijn (dit klinkt erg onwaarschijnlijk), terwijl Poolsche metselaars het complot uitgebracht hebben. In 't geheel zouden 120 personen aan gehouden zijn, waaronder ook bedoelde Duitsche officieren Geneeskrachtige pootjes. De te Leipzig verschijnende „Drogisten-Zeltung" schrijft: In het Würtem'oergsche exploiteerde in den laatsten tQd een reizend wonderdokter, Wehrle genaamd, een door hemzelf uitgevonden middel tegen breuken. Het universeele middel kost niets, alleen rekent de .medicus" f 1.20 k f 1.80 voor adver- tentiekosten," waardoor hij zich een verbazenden toeloop heeft weten te bezorgen. De zieke ontvangt een zakje, dat dichtgenaaid is en niet geopend mag worden. Dit moet men om den hals blijven dragen, nadat de man het onder het uitspreken van een gebed heeft vastgemaakt. Een der patiënten opende echter het zakje en vodn daarin, op een stukje carton vastgehecht, de pooten van een mol. Uit .Tits Bits" Koningin Victoria regeert over één vastland, 100 schiereilanden, 500 voor gebergten, 1000 meren, 2000 rivieren en 10 000 eilanden. De .Medical Pres and Circular" houdt 't voor niet onwaarschijnlijk, dat spoed'g een nieuwe griep- of influenza-epidemie in West-Europa zal ontstaan. Zeven jaar geleden kwam de ziekte over Rusland uit Chinathans is ze reeds in eerstgenoemd land verschenen. De 79-jarige Reidu, een vroegere kok, be woonde sedert jaren een armoedig zolderkamertje in de Rue Bleue te Parijs. Hjj leefde zeer armoedig. Het was nu den portier opgevallen, dat de grijsaard sedert verschelden dagen het huis niet had ver laten. Hfi klom daarom de trap op naar de woning van den kok, maar toen op zijn herhaald kloppen de deur niet werd geopend, liet hjj de politie waarschuwen. Deze verschafte zich met geweld toegaDg. Men vond den ouden man uitgestrekt op den vloer liggen, blijkbaar stervende. H(j overleed dan ook weldra, zonder weer tot bewustzijn te komen. Tot algemeene verbazing vond men in de kamer dezer .armen drommel" een pak effecten, die een waarde van 100,000 frs. vertegenwoordigen. Zondagsrust. De uitgever der .Breslauer Zeitung" was vervolgd wegens het uitgeven van een bulletin op Paaschzondag waarin de oorlogs verklaring van Turkefie aan Griekenland werd bericht. Hij is nu vrijgesproken op grond, dat het hier een algemeen belang betrof, waarvoor een uitzondering geoorloofd is. De medeleerlingen van Gladstone. Dezer dagen stelde men aan den beroemden Engelschen staatsman, terwijl hij een wandeling in de nabij heid vap zijn kasteel Ha warden maakte, een grijsaard voor, ongeveer zoo oud als h(j en evenals de grfjze politicus te Liverpool geboren. Ik ken u reeds lang, zeide de voorgestelde, wij hebben op dezelfde banken lezen geleerd. Dat verwondert mfi niets, antwoordde de Grand Old Man glimlachend. Van den dag af, dat ik eenigen invloed begon te krijgen, heb ik het aantal personen, die op dezelfde schoolbank met mfi hebben gezeten, tot in het oneindige zien toenemen. De eerste maal dat de koningin mij het pres'dentschap van een kabinet opdroeg, waren er ongeveer zesmaal honderdduizend. Op het oogenblik heb ik nog meer medeleerlingen, zoo Iets als tien a twaalf millloen. Na mijn dood zal dit aantal verdubbelen en ongetwijfeld zal de geschiedenis een vreemd denkbeeld krijgen van den omvang, dien het kleine Liverpoolsche instituut in 1815 gehad moet hebben Scha gen, SO Sept. Aangevoerd: 12 paarden f 40 a 160, 6 Stieren f 75 a f135- 70 Gelde koeien f60 af 120; 25 kalfkoeien f 120 a f165 Vaarzen f af 28 Nuchtere Kalveren f6, a 17; 622 Schapen f 12 a 23,-; Lammeren f a f Bokken en Geiten f a gld.36 Varkens f 13.00 a f 16.— 11 Vette Varkens 36 a 42 cent per kilo; 40 Biggen f 5, a 9.00; 100 Kippen 25 a 125 ct. Eenden a ct. Boter per half KG. f 0,50a 0,60 Kaas per kilogram 40 a 60 ct. Kipeieren per 100 f 4. a f S 50 .Eendeieren per 100 f af Leiden, 1 Oct. Ter markt werden heden aangevoerd Ossen - stuks f 114 a f 251 82 Stieren f 50 a 210; Veulens 31 stuks f75 a f165; 130 kalfkoeien f 108 a f 225- Melkkoeien f 108 a 225172 Varekoeien f 90 a f 220; 210 Vette koeien f 114 a f251; 39 Vette kalveren f 33 a f 85; 24 Magere kal veren 5, a f 15,166 Grasxalveren f 14 a f48 1272 Vette schapen fl4a f 25.; 85 Schapen (weide) f 11, a f 21, 2 Paarden f 40 a f £0 92 Magere Varkens f 14 a f 30 Vette Varkens a. ct. 222 Biggen f 4 50 a f 13. 73 Lammeren f8. f 13. Alkmaar 1 Oct. 3614 Hectoliters. 732 H.L. Tarwe Rogge Gerst Aangevoerd werden totaal f 1176 390 113 141 id. Chev. Haver Paardenboonen. Bruineboonen. Citroenboonen Witteboonen. Duivenboonen Koolzaad. Geel Mosterdzaad Rood Mosterdzaad Karweizaad Kanariezaad Groene Erwten Grauwe Erwten Vale Erwten Witte Erwten 7. k 5 62',, 5.50 2.50 5.15 8.25 9.50 10. 8.25 6.80 630 3.50 5.75 10.25 12, 11.50 13.50 15.25 10. 8.00 15.00 8. 15.- 16 50 10.75 15! 17. 13. 84 720 268 )J 7. ii

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2