N°. 1059. Vrijdag 15 October. Au. 1897. Nieuws» en Advertentieblad. Extra-nummer. Binnenland. Buitenland. Dit blad verscbynt Woensdag- en Zaterdagavond. Abennewenttprijt per 3 waanden Voor bin Bum SO Gte. Frante per put door go- hotl Nnbiblanb U Ots. Naar Amuuol* on ander* landen mot vorhoeging dor porto's. AdverteatlSn vóór lb nar op den dag der nltgave. Prijt der Advertentitn Van 1 tot S rogols 80 Ots. Iodoro rogol moor acts, droste lettors on Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewgsmummere 3 Ots. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aasgenomes bij de Uitgevers LANOEVIL® BS ROOIJ, Farkstraat, Buk» or T*xm. VERBETERING. Onder de „Predikbeurten" in ons vorig nummer staat abusievelijk vermeld onder de opgave van den Burg: „Avondmaal" dit moet zijn: VOORBEREIDING tot het H. Avondmaal. TEXEL, 14 Oetober 1897. By Kon. besluit werd benoemd tot Dijk graaf van den polder Eierland de heer H. Flens alhier. Wij herinneren onzen lezers, dat morgen, Vrijdag van 12 tot 1 uur, weder voor de eerste maal in dit seizoen uit de Nuts-biblio- theek alhier boeken ter lezing zullen worden afgegeven. Naar wij vernemen, werd door den heer P. B. te O osterend ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin deze ten geschenke aangeboden, indien het ten minste niet reeds ia het bezit van H. M. mocht zijn, een zeer oud boekwerk versierd met platen, bevattende een geslachtsregister van het huis van Oranje. Bedoeld werk werd o. a. ook ingezonden op de Tentoonstelling van Oud heden te Oudesehild. Aangezien echter reeds eeu exemplaar in de bibliotheek van H. M. voorhanden was, werd het met een vereerend schrijven onder dank voor het vriendelijk aanbod weder aan den heer B. teruggezonden. Dat er, met het oog op de plannen der feestcommissie in de hoofd- en hofsteden, wordt aangedrongen op vroegtijdige beschikkingen, licht voor de hand, zegt de Haagsehe brief- schrgver van de „N. Gr. Ct. Men schijnt reeds nu zekerheid te hebben verkregen omtrent de duur van het verblgf der Koninginnen te Amsterdam, dat een volle week zal zijn, daarna zal de intocht in Den Haag plaats hebben eu kort daarop zullen de Koningin en haar Moeder op nieuw al de provinciën des Rijks bezoeken. Van de komst der Oostersche Vorsten sehynt geen sprake meer te zyn het plan moet zyn om in Indië een vergadering van alle ialandsche Vorsten byeen te roepen te Buitenzorg eu daar, in een plechtige zitting van den Raad van Indië, door de vasallen van H. M. in handen van den Gouverneur-Generaal den eed van trouw te doen afleggen. Groote feesten zouden daarmee natuurlek gepaard gaan. De eerste wilde ganzen hebbeu reeds de nadering van den winter aangekondigd. Een tamboer en een milicien van het garnizoen te Groningen hadden een Duitscher, 1 die Zaterdagavond op 't punt stond ruzie te krijgen, aangeraden door te loop n. Uit dank baarheid voor dien verstandige» raad trakteerde de Duitscher de militairen in een café op de Rademarkt. Wyi hy geen geld by zich had, bood hij den caféhouder zgu horloge als onder pand aan, te kennen gevende, dat hy het straks zou komea terug halen. De Duitscher verwij derde zich daarop, ea ia zij ae afwezigheid loste de militairen het onderpand :n door de gemaakte vertering te betalen. Toen nu later de Duitscher zga horloge kwam opeisehen en vernam, dat de militairen, die hg niet kende, het in hun bezit hadden, deed hg aangifte bg de politie. Deze stelde een onderzoek in en nu bleek haar, dat de tamboer, de houder vah het horloge, zeer waarschgnlijk met een gevoel van schuld en berouw, het zaakje reeds aan den sergeant verteld had. Mogelgk loopt het geval nog goed af voor beide militairen. („N. Gron. Ct.") Voor zenuwzwakken. Wees matig en wacht u voor alle uitersten, zoowel van vreugde als van droefheid, zoowel by inspanning van den geest als van het lichaam wees een man van do klok, altyd stipt op uw tijd. Eet dikwyis maar weinig tegelgk en eet bij voorkeur datgene, wat u blgkens de ervaring het best bekomt, zoek rust in den kalmen huiselgkea kring, in het stille buitenleven en beschouw opera's, komedies, concerten, groote partyen als vergift. Hoe buitengewoon ongelukkig iemand toch kan te-laad-komen. Een juffrouw, die in een circus te Amsterdam voorstellingen gaf, viel dezer dagen by een harer luchtsprongen en kwam tegen een paal terecht, zy kwam er at met 't verlies van drie tanden, die haar uit deu mond werden geslagenmaarnu is de juffrouw toevallig juist tandkunstenaresin de kracht van haar gebit was hare specialiteit gelegen. Op Sabbath 1 (Voor den winkel van een uitdrager)Kom binnen en koop wat van mei Deze jas laat ik je voor 6 gulden 1 Je zult toch geen zaken doen op Sabbat Nah, als ik je de jas geef voor 6 gulden, dau doe ik geen zaken, dan doe ik een weldaad. Heidensche offerfeesten! Volgens het verhaal van een ooggetuige gaat het by de groote offerfeesten op Lombok waarvan onder de „Vragen van den Dag" melding werd gemaakt dieeens of twee maal in het jaar gehouden worden, als volgt toe Op een daartoe uitgekozen plaats worden onder eeu voor inlandscbe ooren aangenaam klinkende muziek een aantal offers geslacht en keur van spgzen gereed gezet. Daardoor worden „de geesten" aangelokt. Men gaat nu zoolang voort met offeren en muziek maken tot men aanneemt, dat alle geesten uit het eiland zich daar ter plaatse verzameld hebben, om zich aan de heerhjke offers en aan de muziek te goed te doen. Nu stormt op eenmaal een troep inlanders met vreeseiyk misbaar de offerplaats binnen, maakt een inderdaad helsch spektakel, schiet aanhoudend de geweren af enz. De geesten verschrikken, natuuriyk, geweldig en vliegen weg, hoog de lucht in. Weg zgn ze, doch er dient gezorgd, dat zy niet dadeiyk terugkeeren. Daarom mag niemand zich de eerste dageu by daglicht buiten zyn woning vertoonen, en er mag ook nergens vuur of rook te zien wezen. De geesten worden daardoor in den waan gebracht öf dat zy een ander, onbewoond eiland onder zish zien, öf wel dat de bevolking verhuisd is en er dus geen ofiers meer te halen va'len. Zg gaan dus elders een woning zoeken. Lang zamerhand echter leeren zg den weg naar het eiland weder kennen en beginnen als van ouds de bevolking op allerlei wgze te plagen. Dan moeten zy opnieuw door een groot offer feest gefopt en verdreven worden eu de geheele geschiedenis begint weer van vóór af. Ten einde het den verzenders van post pakketten gemakkelijk te maken heeft de admini stratie van de Dultsche posterijen bepaald, dat voortaan de bestellers der pakketten ook pakketten ter verzending zullen aannemen. Tevens zal, b(j kennisgeving aan het postkantoor, een pakket desverlangd worden afgehaald. Wie van deze gemakken gebruik wil maken, moet echter een extre-porto van tien pfennig betalen. In sommige streken worden de menschen zeer oud. Devonshire in Engeland is daarvoor bekend. Ter illustratie van het feit leest men in een Engelsch blad 't volgende verhaal: Een man van negentig stuurde zijn zoon iemand die zeventig naderde naar de naburige stad om verschillende kruidenierswaren te koopen. Toen de zoon niet op den vastgestelden tijd met den voorraad kwam, zelde zjjn grootvader, iemand van 109 jaar: „Dat heb je er van als je een kind uitstuurt." Het garnizoen van Stockholm, dat geheel uit vrijwilligers bestaat, onderscheidt zich niet door krijgstucht. Bijna dagelijks maken de soldaten van het garnizoen zich schuldig aan ernstige rustverstoringen. Nu een3 vechten de soldatep van de garde met artilleristen en mari niers, dan weder vallen de militairen 's avonds laat burgers aan en vallen zij dames, die deze vergezellen, op ruwe wijze lastig. In het laatst van de vorige maand zijn herhaaldelijk bloedige gevechten geleverd tusschen een paar honderd soldaten en nog wel op een druk bezocht centrum der stad. De politie sehynt zich in deze twisten liever niet te mengen; zoodra het ernst wordt, Is er geen politieagent meer te zien. „Aftonblvdet," een zeer gezien blad, bespreekt deze voorvallen in een scherp gesteld hoofdartikel en verwijt zoowel den chefs der regimenten als den officieren in het algemeen gebrek aan plichts betrachting. Z(j verwijt hun, dat z|j 's avonds genoegens najagen, in plaats van hun onderge schikten na te gaan; z(j schynen niet te weten, dat de soldaten laat in den avond en zonder verlof zich uit de kazerne verwijderen, om allerlei kwaad uit te richten of het is met de discipline in de regimenten vrijwilligers zoo slecht gesteld, dat zelfs de offleiaren niet krachtig durven op treden, meent „Aftonbladet." Dit artikel heeft natuuriyk veel kwaad bloed gezet by de officieren, maar door de bevolking der hoofdstad is het met oprechte vreugde begroet. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1