N°. 1061. Donderdag 21 October. A". 1897. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL OEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Vour nan Bras 80 Ots. Frantper put door ge- hooi Nbbmblawb 45 Ots. Naar Ajubika on ander» landen mot verhooging dar gorte's. AdvertentlSn vóór II nor op den dag der uitgave. Pritjs der Adverteniiên Van 1 tot I rogols 80 Cts. - lodoro rogel moor S Oto. Giroato lettors on Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. BowQsnnmmor» 8 Ots. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVILB BE ROOIJ, ParkstraatBon® op Tmi GEVONDEN VOORWERPEN; Gedeponeerd ten Raadhuize een blauw katoenen vrouwenzak en een paarlemoeren rozenkrans, gevonden in de Gravenstraat te den Burg. TEXEL, 20 October 3897. Maandag j.l. had in „de Lindeboom" alhier de vergadering plaats van hen, die door den Burgemeester onzer Gemeente waren opge roepen, als een voorloopige eommissie, welker leden zich in de verschillende dorpen zullen bezighouden met het vormen van eommissiën, die zich met de voorbereiding der Kronings feesten op ons eiland zullen belasten. Na de opening der vergadering liet de Bur gemeester, die haar leidde, dan ook duidelijk uitkomen, dat het hem niet te doen was, om een feestcommissie samen te stellen, maar alleen om den stoot te geven tot eene aan staande feestviering in de geheele gemeente. Het uitnoodigen der heeren, die de verschillende feestcommissiei zullen uitmaken, het regelen van de wijze, waarop in de dorpen zal gewerkt worden, het bepalen van den tijd, wanneer de werkzaamheden zullen aanvangen, en nog zooveel meer, dit alles werd overgelaten aan hen, die zich bereid verklaarden mede te werken. Uit de discussiën bleek, dat enkele heeren de uitnoodiging te vroeg achten, dosh de meesten waren van een tegengesteld gevoelen, terwijl een der aanwezigen zijne ingenomen heid erover te ken» en gaf, dat de Burgemeester, als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin het initiatief genomen had tot het plan der feestviering. Ten slotte verklaarden allen zich bereid om in de verschillende dorpen het plan ter sprake te brengen en verder uit te werken. Met den wensch, dat het feest op 31 Augus tus 1898, eene Hulde aan H. M. de Koningin, zal beantwoorden aan de verwachtingen, welke de ingezetenen der Gemeente daarvan koesteren, werd de vergadering gesloten. Naar ons blijkt werd niet door mej. A. doch door mej. H. C. Kievit, vroeger alhier, examen afgelegd voor apothekersbediende. Ter markt werden Maandag aangevoerd: 43 koeien, 34 schapen, 24 lammeren, 2 paarden, 106 biggen en 1 korf kippen. De prijzen die konden worden besomd waren voor sehapen f 20 f 22, kalveren f 20 f 35. Handel stug. Zoo langzamerhand wordt voor elke straat eene commissie gevormd voor de ver siering bij gelegenheid van het kroningsfeest. Maandag had voor dat doel naar men ons mededeeld eene vergadering plaats van de bewoners van een deel der Warmoesstraat en een deel der Weverstraat, ook hier zullen de benoodigde gelden in hoofdzaak bestaan uit wekelijksehe bijdragen. Naar men verzekerde, waren eeiige bewoners van Zuid-Haffel enz. die gewoonlijk het Sehildereind inkomen, ge negen ook in de kosten bij te dragen. Volgens achterst, annonce worden door de Besturen van „Landbouw" en van „Helders Belang," te den Helder, premiën uitgeloofd voor de aanbrengers van vee op de aanstaande koemarkt aldaar, terwijl door het gemeente bestuur geene marktgelden zullen worden geheven, zeker wel goede middelen om H.H. veehandelaren te nopen hun vee ter markt aldaar aan te voeren. Waal, 18 Oct. Bg de ingezetenen van ons dorp circuleert eene inteekenlijst, met het doel aan den Raad onzer Gemeente het verzoek te richten, een telefoonkantoor te stichten. De adressanten gronden hun verzoek vooral op de omstandigheid, dat er meer dan een half uur verloopt, eer een telegram van den Burg hier bezorgd kan zgn. B^ de tegenwoordige uitbreiding van het post- en telegraafwezen is het verzoek zeer zeker billijkde hoop bestaat dus bij de inge zetenen, dat op het verzoek goedgunstig zal worden beschikt. Oudeschild, 18 Oct. Gisteren had eene alge meens] vergadering plaats van den Texelschen Schippers en Visschersbond, welke vereeniging thans ruim 130 leden telt. Tevens werd uitge bracht het jaarverslag van de onderaldeeling, „Het Admiraal de Ruyterfonds". Uit een en ander bleek, dat er nog veel zal moeten geschie den, alvorens dat fonds kan zijn wat men er van hoopt te maken een ondersteuningskas by eventueele zeerampen, een pensioenfonds voor den ouden schipper of visscher, die op 65 jarigen leeftijd niet voldoende meer in eigen onderhoud kan voorzien. Er wordt echter onvermoeid naar gestreefd om dit goede doel te bereiken. Tot eere-bestuurslid van S. V.-bond, en tevens van het Adm. de R.-fonds, werd by acclamatie gekozen, de heer G. K. Brouwer, terwgl de aftredende bestuursleden, J. K. G. Muller en L. C. Duinker met groote meerder heid van stemmen werden herkozen. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de Heer T. van der Sterre. Voorts waren tal van stem men verdeeld over eenige andere leden van den S. V-bond. Een enkele schuit is aangevangen met het garnalenvisschen op stroom. De vangst is nog van weinig beteekenis. De verzending der garnalen geschiedt, na koking, naar Engeland. Eene belemmering is het voor de vloot, dat zg nog niet algemeen tot het garnalenvisschen overgaat, dat voor haar bedrgf nog geen vrystel- ling van de zoutaccyns is verleend. Wan neer er nu voor de zendingen in het buitenland weinig terecht komt, verspelen de kokers gewooniyk ook nog de door hen betaalde zoutbelasting. Oosterend, 19 Oct. Zaterdag werd alhier in de consistoriekamer der Doopsgezinden eene goed bezette vergadering gehouden, waarin eene afdeeling van den Nederlandschen Protes tantenbond werd opgericht. leiding der vergadering geschiedde op degelgke wgze door den heer W. K. Bakker. Alle aanwezigen verklaarden bereid te zyn tot de oprichting der bedoelde afdeeling, zoodat, zonder dat eene oproeping tot het houden eener vergadering gedaan werd, het aanvankeiyk ledental reeds 43 is. Een ontwerp-reglement werd artikelsgewijze in behandeling genomen en na verschillende besprekingen en enkele aangebrachte wyzigingen met algemeene stemmen aangenomen. Hierna werd overgegaan tot het benoemen van een Bestuur, dat volgens het reglement uit 7 personen moet bestaan. In eerste stemming werden met volstrekte meerderheid van stemmen gekozen de heeren W. K. Bakker, S. G. Outhugs, J. Daalder Dz., C. G. Kugper, S. P. Koning, J. K. Brouwer en J. J. Bruin. Dit Bestuur koos uit zyn midden de vier eerstgenoemde heeren tot Voorzitter, Vice-Voorzitter, Secretaris en Pen ningmeester. De inwyding der afdeeling zal zoo spoedig mogeiyk plaats hebbenhet Bestuur zal moeite doen om daarvoor een spreker van het Hoofd bestuur te verkrygen. De Protestantenbond telt reeds byna 19000 leden en is eene vereeniging van allen, die willen samenwerken om de vrye ontwikkeling van het godsdienstig leven te bevorderen, zoo binnen den kring der kerkgenootschappen als op ieder ander gebied. De afdeelingen trachten dit doel te bereikendoor het bevorderen van Godsdienstonderwys en Godsdienstprediking door het beleggen van samenkomsten, waarin voordrachten of gedaehtenwisselingen worden gehouden over verschillende onderwerpen door het stichten of ondersteunen van Zondag scholen, kerkeiyke kiesvereenigingen, biblio theken, leesgezelschappen, zangvereenigingen of instellingen van anderen aard. Allen, die zich bereid verklaren, tot dit doel te willen medewerken kunnen lid worden en melden zich daartoe aan by een der bestuursleden eener afdeeling. Alhier bedraagt de contributie slechts f 0,50 per jaar, terwyi begunstigers tegen f 1 per jaar kunnen worden aangenomen. De te houden vergaderingen zyn onder scheiden in gewone en buitengewone. De laatste kunnen ook door niet-leden bygewoond worden. De vergadering werd gesloten met de beste wenschen voor den bloei der afdeeling. Heden arriveerde alhier de Weledelge strenge Heer C. Hille, Officier van Gezondheid le klasse (kapitein) in N. O. I. dienst. Wegens gezondheidsredenen is aan Z.Ed. een ééajarig verlof naar het Moederland verleend. Zondag a.s. des voormiddags te half 10 ure zal het nieuwe gebouw der Gereformeerde Kerk alhier in gebruik worden genomen. De verhuring der zitplaatsei heeft Zaterdag a.s. plaats. Vlieland, 18 Oct. Tot predikant by de Nederl. hervormde kerk alhier is beroepen ds. Wouters te Mldsland op Terschelling. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1