Gemeenteraad te Texel. N°. 1066. Vrijdag 5 November. A0. 1897. Nieuws- en Advertentieblad. Extra-nummer. Binnenland. Buitenland. Dit blad verscktynt Woensdag:- en Zaterdagavond. AbonnemetUspr\js per 8 maanden Voor Bm Bubo SO Oti. Frame per peet door ga haal Ndsbaaj» 45 Ota. Naar Aotkuza an andera landan mat varhoaging iar garta'a. Advertentlfia vóór it oor op den dag der oltgave. Prijs der Advertentie» Van 1 tat S ragala 80 Ota. Iadara ragal maar 6 Ota. Ctraeta letter» an Vignattan wardan naar plaatsruimte barakand. Bewijsnummer» S Ota. gar nummer. ABONNEMENTEN on AEVERTENTlfiN worde» aangenomen bjj de Uitgmrt LANGEVELB ft EE ROOU, Fdrhttraat, Bxnta or Tax* TEXEL, 4 November 1897. Naar men ons mededeelt, werd in de vergade ring van het bestuur van 't fanfarecorps alhier by meerderheid van stemmen de heer Ad. Wa- gemaker tot voorzitter verkozen. Koog 2 Nov. Onze vroegere plaatsgenoot, de Heer K. Heeroma, thans kweekeling van jde Rykskweekschool te Nijmegen, heeft heden met gunstig gevolg examen afgelegd voor de Vrije- en Ordeoefeningen der Gymnastiek. 4 Nov. De heer H. de Vries, voorheen onderw. alhier, deed heden met gunstig gevolg examen voor wiskunde 1. o. Waal, 4 Nov. De door de H.H. J. J. Bakker en P. W. Roeper Jz. uitgeschreven vergadering ter benoeming eener commissie ter voorberei ding van het aanstaande Kroningsfeest had gisteravond ter bepaalder ure plaats. De opkomst was kleineen der aanwezigen vond daarin aanleiding, om te vragen, of het nog niet wat vroeg was voor eene kleine plaats als de Waal, nu reeds over te gaan tot het benoemen eener Feestcommissie. De Heer J. J. Bakker, die de leiding der vergadering op zich nam, verklaarde, dat het volstrekt niet te vroeg wasimmers was er alleen sprake van voorbereiding en niet van feesten; boven- dien is men op vele plaatsen reeds druk bezig, waarom aan de Waal gewacht tot het laatst? Men wenschte alsnu over te gaan tot stem ming, en wel voor eene commissie van 11 leden. Voor men hiertoe overging, stelde de Heer De Jongh aan de vergadering voor, de H.H. Bakker en Roeper, die doqr onzen Burgemeester waren vereerd met de benoeming tot leden der commissie voor het Huldeblijk aan H. M. de Koningin-Regentes enz. enz*, by acclamatie in de voorbereidings commissie te benoemen. Dit voorstel wercf aangenomen, waarop men tot stemming overging van nog 9 leden. De uitslag was, dat gekozen werden de H.H. J. de Jongh, P. Eelman, B. F. van den Berg, J. Dekker, D- Geus, T. Ree, C. Roeper, J. Boonacker en K. Roeper. De gekozene Commissie vergaderde nu in klein comité en benoemde tot Voorzitter, de Heer J. de Jongh, tot Secretaris de Heer J. J. Bakker en tot Penningmeester de Heer P. W. Roeper Jz. Aan het slot der byeenkomst be dankten de Heer De Jong de H. H. Bakker en Roeper voor de genomen moeite; alle aan wezigen voor de betoonde belangstelling. Op Woensdag 17 Nov. a. s. zal de Commissie hare eerste vergadering houden in de Bellevue 's avonds half 8 en alsdan overgaan tot benoe ming van sub-Commissies enz. Concurrentie der vrouwen 1 Colporteurs moeten er op bedacht zyn, dat zij met straffe concurrentie in hun vak worden bedreigd. In een der bladen wordt reeds, voor het opsporen van adverteerende firma's, ge vraagd „een beschaafde, flink bespraakte dame, van goed uiterlijk." De offertes worden gevraagd „met portret." Laat de mooiste of de liefste colporteur daar maar eens tegen werken. Om te weten, of men met echte waar te doen heeft, wordt wat boter op een stuk wit papier gestreken, dit samengerold en aangestoken. 13 de boter zuiver, dan ontstaat een aangename lucht, is ze met dieriyke vetten gemengd, dan ruikt ze naar verbrande talk. Uit den gemeenteraad van Haarlem mermeer. De discussie loopt over de plaatsing van een arrestantenhok in de buurt Nieuw- Vennep; de heer Biesheuvel acht dat minder noodzakelyk, daar een dergeiyk hok, aan de Lynden geplaatst, toch ook zelden gebruikt wordt. Dat geeft het raadslid uit die omgeving den heer Lammerts, aanleiding het volgende te zeggen over den veldwachter, aan de Lynden gestationneerd: „De veldwachter is onbekwaam menschen op te pakkennog onlangs was hy zoo dronken als een kanon by Eiken en bang voor zyne vrouw om thuis te komen. By eene andere gelegenheid, toen zijn hulp werd ingeroepen, kon de veldwachter gaan noch staan. Hy heeft evenveel ontzag als een groentenvrouw voor een rotten appel." (Tel.) Loting te R. eiland IJselmonde. „Achter de trom" of de teleurgestelde lote- ling. Aan het commando: „trek" was voldaan, met een laag nummertje als resultaat. Het bevel„onder de maat" was opgevolgd én het signalement genoteerd. „Hebt ge reden tot vrystelling wegens broederdienst, of als Jal Stemmen van lotelingenDa liegt ie meneer, hy is de eerste uit 't huishouwe, die lote most éa hy hèt nog meer broers. „Alzoo geen andere reden tot vrystelling Jawel meheerme ouwste zus dient 1 Algemeen gelach. „Trek 1" enz. Het Engelsche volk is zeker de meest dieren- lievende natie van deze planeet en de toevluchts oorden voor honden en katten zonder tehuis, zjjn er reeds sinds lang in grooten getale te vinden. Nu wordt er echter in een der Engelsche dagbladen geld gevraagd voor een .Home" van paarden, die over het algemeen toch zelden onbeheerd en zonder eigen thuis rondloopen. Het denkbeeld is dan ook meer, er een soort van herstellingsoord van te maken, een vacantiekolonie voor ongelukkige en verwaarloosde paarden. Be voorstanders van deze .Home of Rest" zeggen dat vele kleine eigenaren van huurrijtuigen, groen teboeren, schoorsteenvegers, kooplieden enz. enz., vaak slechts een of twee paarden hebben. Wordt hun paard dan ziek of krggt het een niet al te ernstig ongeluk, dan moet dat beest toch biy ven werken, met het gevolg dat de dieren vóór hun tjjd oud en afgeleefd worden en de dierenvrienden zoo dikwijls van die ongelukkige paarden hun ellendig bestaan en zware karren door de straten van Londen zien voortslepen. In die .Home of Rest" kunnen die paarden nu een paar weken rust genieten en op krachten komen, terwijl tydeljjk aan den eigenaar een ander paard geleend wordt. Be meeste menschen, zegt een Buitsch blad, kunnen, wanneer zy op hun gemak achterover geleund liggen in de zachte kussens van een canapé en zich laten voortbewegen in groote snelheid door een sneltrein, zich niet voorstellen, wat zoo'n gevleugeld monster eigenlijk wel kost. Gewoonlijk worden locomotief en tender samen op 42000 mark (f 25.000 ongeveer) geschat, een bagage wagen kost in den regel 4000 mark (f 2.400), de postwagens kosten 16000 mark of f 9,600; een gewone passagierswagen 20,000 (f 12,000), een waggon eerste klasse echter 60,000 mark of f 36.000. Dat een sneltrein dus op 600,000 mark of f 360,000 komt te staan, is heel geen zeldzaamheid. In Denemarken bestaat sedert eenigen tijd een fabriek die een nieuw veevoeder vervaardigt uit een mengsel van melasse en bloed. Vroeger werd uit Denemarken veel melasse naar Frankrijk uitgevoerd, maar daarmee, is het gedaan sedert Frankrijk de invoerrechten op dit artikel zoo sterk verhoogde. Een tweetal Beensche apothekers is het nu gelukt een middel te vinden om die melasse in hun eigen land te gebruiken. Melasse heeft namelijk de eigenschap, dat het de ontbinding van bloed tegenhoud wanneer men dit er mee vermengt. De beide apothekers hebben nu, uitgaande van de ongeveer gelijkmatige samen stelling van rundvleesch en bloed, vooral wat de hoeveelheid albumine betreft, een voedingstof weten te bereiden uit een mengsel van melasse en bloed, die thans ook reeds in 't groot wordt vervaardigd in een fabriek, opgericht door een vennootschap, in de nabijheid van de abattoirs van Kopenhagen. Men krijgt van die abattoirs jaariyks 14 mlllioen pond bloed en van de 23 groote varkensslachterijen 7 mlllioen pond. Dene marken zelf kan op een melasse-product wijzen van 30 mlllioen pond. Vergadering Donderdag 4 November, TEXELSCHE COURANT, -i: voormiddags 10 uur. Voorzitter Jhr. Strick van Linschoten, Burgemeester, Tegenwoordig 10 leden, do heeren Westenberg, Koorn. Koning, Bakker, Mets, Lap, Roeper, Zijm, Dros en C. Keijser Pz. Afwezig met kennisgeving do heer F. Keijser. Secretaris J. A. Wesstra. Na opening der vergadering door den Voorzitter worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Daarna deelt de Voorz. mode, dat is ingekomen eene missive van Ged. Staten behelzende kennisgeving van de afwijzende beschikking op do reclame H. O. van P. Stoepker. Idem goedkeuring rekening dienst 1896. Idem af- en overschrijvingen. Een schrijven van den Inspecteur der post- en telegr. dat deze genoegen neemt met de benoeming van W. Bakker tot 2e telefonist te Oosterend. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1