Behandeling art. 66 politieverordening (licht ontbrandbare stoffen.) De Voorz. herinnert er aan, dat in de vorige, verga dering bij het voorstel van B. W. om asphaltpapier onder de licht ontbrandbare stoffen te rekenen vallende der art. 66 der pol.-verord. de stemmen staakten, zoodat het nu weer in stemming moet worden gebracht. De heer Mets vraagt of zulk een besluit ook van terugwerkende kracht zal zijn en dan ook op reeds bestaande toestanden slaat, waarbij de Voorz. ten ant woord geeft, dat dit wel het geval zijn zal. De heer C. Keijser Pz. zegt een bouwkendige sedert de vorige vergadering te hebben gesproken, welke ook had gevraagd waarom geen bouwkundige was gevraagd om advies. De Voorz. geeft ten antwoord, dat men z. i. aan een goed adres om advies in deze had aangeklopt. Het voorstel van B. W. hierop in stemming ge bracht, wordt verworpen met 6 tegen 4 stemmen, die van de heeren Koning, Bakker, Westenberg en Roeper_ Prea-advies verzoek in zake verbetering en vast stelling voorwaarden verkoop Burgwal. B. W. achten het zeer bezwaarlijk om voor alle belanghebbenden geheel uniforme voorwaarden te stellen, omdat de toestanden zoo verschillend zijn, daarom waren de voorwaarden meer in 't algemeen gesteld en de volgende 1. De kooper betaalt 1 cent voor de strekkende Meter. 2. Binnen 3 maanden na het sluiten van den koop moet de kooper voor zoover deze er nog niet mocht zijn een houten koker of gemetselde goot diep 30 cM., beneden breed 35 cM. en boven 45 cM.,. of aarde buizen van minstens 40 cM. wijdte te doen leggen. 3. Deze kokers, goten of buizen moeten worden gelegd ter diepte ènz. nader door B. W. te bepalen. 4. Onderhoud en schoonhouden komen voor rekening van de koopers en worden zoo noodig op kosten van hen namens B. W. gedaan. 5. De persoon belast met het toezicht heeftsteeds vrijen toegang. 6. Koopers moeten toestaan, dat ten dienste de>' water afvoer zoo noodig opgravingen enz. worden gedaan en hebben geen recht op eenige schadevergoeding. 7. Indien er reeds kokers zijn, doch niet voldoende aan bovengen, eisch, moeten deze worden veranderd. 8. De kosten van overdracht komen voor rekening der koopers. Een vrij langdurige discussie ontspon zich over art. 1 Over 't algemeen vond men de aanleg van houten goten van bovengenoemde wijdte enz. gedekt met losse deksels te verkiezen boven aarde buizen, die men minder geschikt achtte, ook vond men het beter indien alles gelijk was. Ook de Voorz. achtte houten koker met losse deksels wel het verkieselijkst, dooh ter wille van hen die de Burgwal door hun tuin hebben loopen, waar deze thans overdekt is met zand enz., achtte hij eenige vrijheid voor de koopers verkieselijk. Art. 1 in stemming gebracht werd hierop met 9 tegen 1 stem, die van den heer Roeper, aangenomen. Ook de overige artikelen werden aangenomen. De heer Koorn vraagt alsnog hoe het is met de enkele personen die' reeds een deel gekooht hebben. Deze zijn, zegt de Voorz., niet aan deze voorwaarden febonden. Zij die echter slechts in de meening ver eeren eigenaars te zijn, zonder daarvan bewijzen te hebben, zijn dit niet. De heer Dros vraagt hoe het gaan zal, wanneer sommige koopers later niet in staat mochten zijn aan huune verplichtingen te voldoen, waarop de Voorz. antwoordt, dat dit later alsdan moet worden geregeld. Hij vreest echter, dat ook de poging om te verkoopen wel schipbreuk zal lijden, zoodat dan een artikel in de pol.-verord. zal moeten worden opgenomen, om daarna meer handelend op te treden. Het voorstel om de Burgwal te verkoopen op bovengen, voorwaarden wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. Verzoek S. Az. Lapkoop grond don Hoorn. Volgens B. W. is bedoelde grond reeds sedert lang bij adressant in gebruik en bestaat er niets tegen inwilliging van het verzoek. Voorgesteld wordt bedoelde grond te verkoopen voor f 10.— dat is ongeveer 5 cent per vierkante M. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig dit advies besloten!, Prae-adviesB. W. adres Gauverit de Kwter in zake het aanleggen van tramlijnen. Bedoeld adres was reeds in de vergadering van 25 Mei j.l. gezonden naar B. W. om prae-advies, doch zooals de Voorz. reeds in eene vorige vergadering had medegedeeld, werd door adressanten niet geantwoord op het verzoek van B. W. om nadere inlichtingen, waarom hij voorstelt om bedoeld adres voor kennisgeving aan te nemen. De ondervinding opgedaan met een der adressanten, de heer de K. met betrekking tot het maken der ligger van de wegen enz., is z. i. ook niet van dien aard om te advisee ren concessie te verlcenen, daar dit wel eens tot veel last en moeielijkheden aan leiding kan geven, de belangstelling was bij genoemde heeren blijkbaar zeer gering. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig dit advies besloten. Verzoek ingezetenen Waal, oprichting telefoon kantoor. Bedoeld adres was ingezonden door den WelEd. Heer dr. V. d. Veght en 37 anderen. B. W. meenen dat er geen enkele reden bestaat om bedoeld verzoek in te willigen, slechts enkele der onderteekenaars ontvingen in dit en. het vorig jaar telegrammen'of verzonden die, terwijl .de/afstand toch betrekkelijk gering is. De heer Koning meent, dat hot aantal telegrammen door hot telefoonkantoor wel zal vermeerderen, terwijl de lieer Mets wijst op het belang, dat bewoners van Cocksdorp en omstreken er bij hebben.in staat te zijn dr. v. d. Veght telefonisch te kunnen, roepen. Ook de heer C. Keijser Pz. zon zijn voor de plaatsing van zulk een kantoor aldaar. Nadat do heer Dros nog èenige inlichtingen heeft gevraagd omtrent de kosten van inrichting enz., op welke vraag de Voorz. echter het antwoord moest schuldig blijven, wordt het voorstel van B. W. in stemming gebracht en met 7 tegen 3 stemmen, die van de heeren Westenberg,. Roeper en Bakker ver worpen, zoodathet verzoek der inwoners van de Waal is ingewilligd De Voorz. deelt mede, dat het hem bij nader inzien beter voorkomt punt IX der agenda voor deze verga dering te laten voorafgaan aan VII en VIII, zoodat thans wordt behandeld Vaststelling gein. begrooting en goedkeuring begrooting Algem. Armbestuurdienst 1898. Overeenkomstig hel advies dor commissie van onder zoek wordt de bcgrooting Algem. Armbestuur met algemeene stemmen goedgekeurd. Het rapport der commissie van onderzoek der be- frooting van de gemeente wordt niet zooals anders. oor denVoorz. voorgelezen, om zeer verklaarbare rede nen onthoudt hij zich hier ditmaal van. Bij monde van den heer C. Keijser Pz. wordt daarop het rapport uitgebracht, waaruit blijkt, dat de commissie niet kan meegaan met de daarin voorgestelde traktement- verhooging, n. 1. van dat van den burgemeester met f 250.van den secretaris met f 200.en van den ambtenaar ter secretarie met f 100. Omdat de fin. toestand der gemeente niet rooskleurig is, omdat het onnoodig wordt geacht in vergelijking met de traktementen van die gemeenteambtenaren in andere gemeenten, omdat de gemeente Texel een gesubsidieerde is en zij het ongerechtvaardigd acht de gelden volgens art. 10 der wet, regelende de finaneieele verbinding tusschen het Rijk en de Gemeente toege staan, door traktementsverhooging weer weg te maken, onverantwoordelijk vind de commissie hot zoo roekeloos met de belastingpenningen om te springenkoogere hoofdei, omslag en meer opcenten op ae personeele belasting zouden moeten worden geheven. Zij adviseert dus niet op het voorstel van traktementsverhooging in te gaan, ten minste nog niet voor 1898. Overigens kan de commissie wel met de voorgestelde begrooting meegaan. De heer Lap was volgens het rapport verhinderd geweest de vergadering der com missie van onderzoek bij te wonen. De Voorz. merkt Op, dat het rapport in de allereerste plaats aanspraak maakt op groote onvolledigheid. Alleen wordt daarin geadviseerd tot verwerping van 't voorstel van B. W. tot verhooging der jaarwedden, terwijl men verder zeer goed met de overige posten in ontvang en uitgaaf kan medegaan. Een verwerping van dat voorstel brengt echter ontegenzeggelijk ook verandering in andere posten. Verder is het rapport onjuist en geeft het blijk, dat de commissie bedoelde wet niet begrijpt, terwjjl B. W. er zijdelings een verwijt van wordt gemaakt roekeloos met de belrstingpenningen der ingezetenen om te sgringen. De motieven van het advies zijn zeer gezocht, en bij aandaohtig lezen onhoudbaar. Was er aangevoerd de jaarwedden zijn voldoende in verhouding van die op andere plaatsen, welnu zulk een motief kau worden gebezigd. De beweegredenen, die echter worden aangevoerd zijn ongerijmd. Volgens het eerste punt schijnt het de commissie onbekend te zijn, dat juist art. 10 is in 't leven ge roepen, om de gemeentea in staat te stellen de trak tementen zonder bezwaar voor de gemeentekas te kunnen verhoogen en het zou onbillijk zijn dit niet te doen, wanneer meu niet meent, dat die traktementen vol doende zijn. Wat het 2e argument aangaat, tal van gemeenten hebben de traktementen reeds verhoogd of m andere gemeenten is bedoelde zaak nog in behan deling. Het derde argument is het meest ongerijmde. Hieruit blijkt nog veel meer dat bedoelde fin. wet/nog iu raadselen spreekt tot de commissie, dat zij de strekking niet kan ot niet wil begrijpen, hierop leest hij nog voor, hetgeen in de „Gemeentestem" vooriromt omtrent eene missive daarover door den Minister aan Ged. Staten der provinciën gerioht. Wat de opmerking betreft, dat de gemeente- gesub sidieerd is, dit heeft in 't geheel niets met de trakte mentsverhooging te maken. Deze heeft alleen betrekking op het onderwijs. Juist door die subsidieering worden verder de werk zaamheden nog vermeerderd. Iloogere opcenten op pers. bel. en hoogere H. Omslag zullen moeten worden geheven, staat er in 't rapport, dooh deze opmerking getuigt niet van grondig onder zoek der begrooting, want de H. O. wordt op een gelijk bedrag geraamd als 't vorig jaar, terwijl de ver hooging der opcenten op de pers. belasting alleszins verklaarbaar is als men nagaat, dat ongeveer f 1700 minder aan die belasting wordt geheven als vorige jaren, terwijl het Armbestuur f 1000 meer moest hebben. De toestand moest al zeer rooskleurig zijn, indien die verhooging dan niet noodig was. Die verhooging behoeft sleohts f 400 te bedragen, terwijl de ingezetenen ongeveer f 5500 minder aan pers. bel. zullen moeten opbrengen. De Voorz. protesteert dan ook ten zeerste tegen de uitdrukking, dat roekeloos met de belasting- penningen zou worden omgesprongen. Het rapport is geen voorstel doch een advies en wordt dus voor kennisgeving aangenomen. J l.'i - I zé Daurop wordt overgegaan tot artikelsgewij behandeling der begrootingi Tot toelichting van art. I „Jaarwedden" merkt do "Voorz. op, dat do gemeente, als de verhooging wordt toegestaan, nog f 37.50 minder zal behoeven uit te koeren tjls vroeger,tengevolge van het y4 dat het Rijk byïlraagt in de kosten der traktementen yan Burgem. en Secretaris. Thans wordt uitbetaald 1 1900, dan zal daarvoor worden uitgegeven f 2350 met 25% korting of f 1702,50 dus f 137.50 minder. De verhoogirg jaarwedde ambtenaar a f 100 hier nog afgenomen I zijnde blijft er nog f 37.50 over. De heer C. Keijser Pz. komt op tegen de verhooging. De heer Mets en Dros zouden wel voor ver hooging zijn, doch niet in die mate als wordt voorgesteld. Art. 1 hierop in stemming gebracht wordt met 6 tegen 4 stemmen die van de heeren Westenberg, Roeper, Ivoorn en Koning verworpen. De heer Dros stelt voor het traktement van den Burgemeester te bepalen op f 1200 en dat van den Secretaris op f 1000. Beide voorstellen hierop in stemming gebracht wordt aangenomen met 7 tegen 3 stemmen, die van de heeren Lap, Zlijm en C. Keijser Pz. Het voorstel van B. .W. om het traktement van den. ambtenaar, ter secretarie te verhoogen met f 100 wordt met 9 tegen 1 stem, die van den heer C. Keijser Pz. aangenomen. De post reiskosten wordt gebracht van f 60 op f 120, ten einde aan de leden van den Raad vergoeding te geven voor rijtuighuur. Tegen stemde de heer Westenberg. Bij de post begraafplaats deelde de Voorz. mede dat ook zouden worden aangeschaft lijk- kleeden. De post jaarwedden telefonisten wordt met alg. stemmen met 1 50 verhoogd ten behoeve van den te benoemen telefonist aan de Waal. De kosten van de inrichting van bedoeld lokaal worden voorloopig geraamd op f 100. Ofschoon door B. W. eerst was voorgesteld de percenten op de pers. belasting te verhoogen en te brengen van 50 op 70, acht de Voorz. het bij nader inziens beter maar voor te stellen de H. O. te verhoogen. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. De vergadering wordt hierop geschorst' ten einde enkele thans noodige veranderingen in de begrooting te maken. Ka heropening merkt de heer Bakker opdat de kosten van inrichting telefoonkantoor Waal vermoedelijk wel lager zullen zijn dan f 100, daarom wordt voorgesteld voor alle zekerheid de post onvoorziene uitgaven daarmee te ver hoogen en geen post voor verplaatsing uit te trekken en het te kort van f 517.50, dat nog moest worden gedekt te vinden door verhooging der H. O. met 'f 500 en de post onvoorziene uitgaven te verminderen met f 17,50 en te bren gen op 1 207,40. De begrooting sluit thans in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 60106,40. In 't geheel in stemming gebracht wordt de begrooting goedgekeurd met 7 tegen 3 stemmen, die van de heeren Lap, Zijm en C. Keijser Pz. Voorstel B. W. vaststelling verordening heffing en invordering opcentenpersoneelebelasting De oude verordening daarop is vervallen en eene nieuwe moet worden gemaakt. Het aantal opcenten blijft 50. In stemming gebraoht wordt bedoelde veror dening aangenomen met 9 tegen 1 stem, die van den heer Zijm. Bij algemeene rondvraag herinnert de heer C. Keijser Pz. aan de toezegging van den "V oorz. om de herziening der politieverordening onder handen te zullen neme^l. De Voorz. zegt, dafc dit tot heden door de vele werkzaamheden nog niet mogelijk was, dooh dat dit zoo spoedig mogelijk zou worden gedaan. .Niemand meer het woord verlangende zegt de Voorz. dat hij zelf nog iets heeft te zeggen en zegt daarop dat het ingezonden stuk van de commissie voor de gemeentebegrooting hem per soonlijk koud laat, doch dat hij met het oog op zijDe betrekking in het openbaar zijn afkeu ring wil uitspreken over de verdachtmaking, die daarin schuilt. Men ontziet zich toch niet, zegt hij van mij te gaan denken alsof ik op slinksche wijze het voorstel van B. W. zou willen doen slagen door punt VII (jaarwedde B. en S.) te behandelen voor de lezing van het rapport der oommissie. Kam de pers bedoeld ingez. stuk op, ik vertrouw dat zij ook hiervan nota zal nemen en in het bijzonder van hetgeen door mij ter weerlegging van het rapport is gezegd en hiermede sluit ik de vergadering. Typ. LANGE VELD DE ROOIJ, Texel.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2