N°. 1068. Donderdag 11 NovemberAu. 1897. Advertentieblad. Nieuws- en OFFICIEEL CEDEELTE. Binnenland. Advcrtentlën vóór it nor op den dag der uitgave. Prif» der Adeertentièn Van 1 tot S rcg.li 80 Ot*. - lader, regal meer 6 Gta. Qreete lettere en Vignetten werden naar plaatarolmte berekend. Bewflcnnmmere S Gte. per nnmmer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitgtvtrs LANGEVELÊ k BE ROOIJ, Parkstraat, Boks op Tnxij, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor bik Bob. 80 Gta. Franee per peet door ge heel Ndibusi dB Gte. Naar Ajaanta en andere landen met Terhoeging der perte'e. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: een zwart tricot handschoen gevonden in de Weverstraat; een sleutel, gevonden in de Nieuwstraat, en een lederen porte-monnaie, inhoudende eenig geld, gevonden in de Warmoesstraat. TEXEL, 6 November 1897. Gisteren had alhier voor dit jaar de laatste markt van eenige beteekenis plaats, wel bestaat er ook gedurende de wintermaanden volgens de desbetreffende verordeningen op bepaalde dagen gelegenheid tot markten, doch van die gelegenheid wordt gewoonlijk door niemand gebruik gemaakt. Over den aanvoer viel niet te klagen, deze was vrij groot te noemen en bestond uit 1 paarden, 42 koeien, 40 kalveren, 14 Schapen,8 ammeren, 1 ram, 100 biggen en 15 schrammen. )e prijzen liepen voor koeien van f 45 tot 165, kalveren f 25 tot f 45 en vcor biggen 'an f 7 tot f 12. De handel was over 't lgemeen matigjes, behalve die in kalveren, ie ving was. Hedenavond zal in het hotel „De Zwaan" olgens achterst, annonce eene vergadering vorden gehouden ten einde eene commissie e vormen voor de feestviering ter gelegenheid |er kroning van H. M. onze geëerbiedigde Coningin. Trouwe opkomst wordt verzocht ■m wij twijfelen er niet aan, of aan die roep- tem zal door velen gehoor worden gegeven. Wij herinneren onzen lezers er aan, dat Vrijdagavond in het lokaal „De Vergulde fikkert" door het fanfarecorps alhier eene itvoèring zal worden gegeven, enkel toe- ankelijk voor leden en ge introduceerden. Verd bij andere gelegenheden ook op den vond der uitvoering in den zaal nog gelegen- Bid gegeven om als donateur toe te treden, itmaal kan dit niet. Indien men dus nog d mocht wenschen te worden, haastte men ah. Het aantal bezoekers belooft bij deze tegenheid zeer groot te worden, zoodat zeker fel aanbeveling verdient voor hen, die liefst iet geheel achter in den zaal willen geplaatst 1 jn, te zorgen voor een besproken plaats, aartoe Vrijdag gelegenheid bestaat van des iiddags 12 tot 5 uur. Ten slotte willen wij )g er enkele der leden op wijzen, dat stilte idurende de uitvoering ten zeerste gewenscht en dat men door gebabbel, gelach of iets van en aard ook anderen verhindert van de r hoone muziek te genieten, waar men blikbaar ilf niet voldoende liefde voor heeft om met .ndacht te luisteren. Heersche er voortaan jj ilte en orde gedurende de uitvoering. Ieder eldenkende zal dit zeker op prijs stellen. Otoeschild, 9 Nov. Met de garnalenvangst a plotseling eene verandering ten goede ge- .omen. Heden toch werd er op stroom over- e doedig gevangen, zoodat er schuiten binnen liepeB, met een vangst van dertien manden. 't Is nu wel te vreezen, dat de prijs in Engeland door den grooten aanvoer geducht zal dalen, maar overigens is 't toch gerust stellend voor de vissehers, dat de voorraad in zee zoo belangrijk is. Den Hoorn, 9 Nov. Gisteravond had alhier in het „Loodsmanswelvaren" de gewone jaar vergadering plaats van het alhier bestaande begrafenisfonds „Unitas." Nadat door den heer G. Duinker, directeur der vereeniging, de vergadering was geopend met een woord van welkom aan de in groote getale opgekomen leden, werden de notulen der vorige vergadering door den secretaris voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De rekening van den penningmeester, daarop ter tafel gebracht, sloot, niettegen staande slechts gedurende 6 maanden contributie was betaald, met een batig saldo van ongeveer f 300, zoodat thans „Unitas" reeds heeft te beschikken over een kapitaal van f 3439,12. De buitengewoon gunstige financieele toestand der vereeniging is oorzaak, dat thans gedurende slechts 5 maanden zal worden gecontribueerd, terwijl nieuwe leden, indien het kinderen zijn van een lid, slechts gedurende één winter zullen moeten blijven door betalen, (andere nieuwe leden doen dit 2 winters). Tot commissaris in plaats van den heer J. Witte, die niet herkiesbaar was, werd ge kozen de heer D. Lap in herstemming met den heer Jb. Huisman, terwijl de heer W. Jonker door het bestuur tot bode werd aan gesteld. Oosterend, 9 Nov. Eene jacht met den lassö. Een stier, die gisteren alfaier aan den heer B. geleverd werd, toonde binnen het dorp eensklaps hoe geducht hij zich in zijne boosheid kan aanstellen. De boomen moesten het ontgel den en gaarne had hij aan menschen zijne kracht willen laten gevoelen en zou dit ook gedaan hebben, hadden zijn geleiders hem niet binnen eene omheining weten te brengen. Na hier als een razende te hebben huisgehouden, storm de hij de schuur van den heer B. binnen, om aldaar het een en ander kort en klein te maken. Vanaf den zolder en vanuit de paardenruif wist men het booze beest strikken om kop en horens te werpen, en hem aldus te knevelen, dat er geen gevaar meer bestond. Het dier zal alhier geslacht worden en men vreesde reeds, dat men de booze eigenschappen van het beest zou beërven, wanneer men zijn vleesch ging eten. De Veearts heeft evenwel geconstateerd, dat hiervoor in 't geheel geen gevaar bestaat. Het Bestuur van „Nut en Genoegen" alhier heeft om verschillende redenen besloten, de vergadering, ter herdenking van het 35-jarig bestaan der Vereeniging, te doen plaats hebben op Zaterdag, 20 November en niet, zooals eerst was besloten, op 13 November a. s. De Cocksdorp, 9 Nov. In weerwil van alle voorzorgsmaatregelen is het mond- en klauw zeer uitgebroken op de hofstede „Vruchtbaar Oord" in den polder Eierland. Dit is hier het eerste geval. Nog slechts enkele weken en de jaardag van den goeden Sint is weer daar. Ditmaal valt 5 Dec., de dag waarop alhier tal van gemaskerden zich gewoonlijk 's middags en des avonds langs de straat begeven, op een Zondag, een dag dus, waarop dat niet mag plaats hebben. Wanneer nu zal het geschieden, wordt door menigeen gevraagd, zal het zijn op Zaterdag 4 Dee. of op Maandag 6 Dec. Voor beide dagen is wel iets te zeggen. Sommigen zijn voor den Zaterdag, anderen weder en hieronder vele winkeliers, achten weder de Maandag de meest geschikte dag. Op sommige plaatsen werd reeds bepaald, dat het Maandag zal zijn, terwijl elders weder in overweging wordt gegeven het op Zaterdag te doen. Door B. W. van Amsterdam werd laatstgenoemde gedaan, doch de kans van op den Zondag nog goede zaken te maken, bracht tal van winkeliers aldaar er toe te verzoeken evenals in 1886 op Maandag genoemd feest te vieren. Sluiting der Belgische grenzen 1 Wij hebben dezer dagen aangetoond aldus het „Centrum", dat de Belgische regeering onder een gezocht motief de grenzen sluit voor ons vee. Immers, terwijl het heet, dat die sluiting wordt noodig gemaakt door het heerschen van mond- en klauwzeer in ons land, is de Belgische veestapel zelf zwaar aangetast. Met bevreemding zien wij dan ook, dat een Brusselsch blad, het „Viaamsche Volk", in dien toestand van den Belgischen veestapel juist een reden ziet om het Hollandsche vee te weren. „Wij vragen ons af," zegt het blad, „of in zulke voorwaarden de Hollanders het onze Regeering ten kwade kunnen duiden dat zij alle mogelijke maatregelen aanwendt om de uitbreiding der kwaal of den invoer derzelve te keer te gaan. Dit is toch waarlijk Al te naïef geredeneerd. Wanneer België vrij was van de ziekte, zou eene afsluiting der grenzen rationeel kunnen heeten. Maar nu de gevallen ongeveer gelijk staan, nu de ziekte dus ondanksdeafslui- ting blijkt te heerschen, kunnen de genomen maatregelen geen ander dan een protectionis tisch doel hebben. Het Viaamsche Volk schijnt daaraan zelf evenmin te twijfelen, getuige de laatste zinsnede van zijn artikel, waar de minister van Landbouw wordt geprezen om zijn ijveren voor de nationale veeteelt. Maar wanneer men besehermen wil, laat men het dan ten minste openlijk en zonder omwegen doen en het kind bij zijn waren naam noemen. Handhaving van het tegenwoordige stelsel in Atjeh acht de Regeering doeltreffend.. Be ëindiging van den Atjeh-oorlog door benoeming van een Staatscommissie, acht ook de Regeering een illusie. Uitzending van 2000 man suppletietroepen per jaar voor het Ind. leger wordt voldoende geacht. Zekerheidshalve is dit cijfer met 500 man verhoogd. tl f TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 1