Buitenland. Marktberichten. Advertentiën PREDIKBEURTEN. ADVERTENTIËN. Ons Hollandsch vee. Wederom zij» in Friesland, in Groningen en Noord-Holland tal van beste runderen aangekoekt met bestemming naar Rusland. De „Zwolsehe Courant" deelt mede, dat de heer J. Boom, oud-veearts te Delden, op de vergadering van de Landbouwmaatschappij te Hengeloo (O.), de bewijzen zal overleggen, dat hij in korten tijd mond- en klauwzeer kan genezen. Door een groot getal landhuurders ia de gemeenten Leeuwarden en Leeuwarderadeel is besloten, bij de aanstaande verhuring van landen hoegenaamd geen onkosten van welken aard ook, te betalen en evenmin strijk- of verkooggelden aan te nemen. Bij het geheele leger, maar vooral onder de mindere militairen, in men zeer ontevreden over de wijze van pensionneeren sedert het optreden van den pensioenraad. „De tegenwoor dige wijze van pensionneeren, en het reserveka der, zijn de beste middelen om de vrijwillige dienstneming tegen te gaan", aldus wordt in een militair blad gezegd. Zeker is het dat vele jonge militairen den dienst met paspoort verlaten en dat de vrijwillige dienstneming zeer vermindert. Tengevolge van de langdurige droogte zijn de meeste regenbakken in Zeeland ledig. Er begint groot gebrek aan drinkwater te komen. Dat, niettegenstaande den bijna overal slechten toestand op landbouwgebied, te St. Faneras de grond nog een zeer hooge waarde heeft, blijkt wel hieruit, dat dezer dagen in die gemeente bouwland is verkocht voor f117 per snees, dat is tegen f 4914 per H.A. De opcenten zijn niet medegerekend. De zouteiijen in De Streek hebben de laatste weken druk werk gehad. Honderden vaten bloemkool, tegen flinke prijzen opgekocht, zijn ingemaakt. Het gereedmaken van de bloemkolen voor het vat verschaft aan menig huisgezin een belangrijke bij verdienste. De prijs per vat bedraagt thans f 16 A f 18. De voorraad der vorige jaren schijnt geheel opgeruimd. De heeren C. Dudok de Wit en E. Th. Witte geven bij de troonsbestijging der Koningin het denkbeeld aan, dat alle gemeenten en ieder die daartoe in zijn tuin of hof of op zijn land gelegenheid heeft, een boom zal planten. Deze boomen zullen familiestukken worden en big vend herinneren aan de aanvaarding der regeering door Koningin Wilhelmina. Daar de maand September niet geschikt is om boomen te planten, geven zij in overweging, daarvoor niet den dag te kiezen, waarop de Koningin den troon bestijgt, maar in den loop van het jaar er toe over te gaan. In de keus der boomsoort willen zij ieder vrij laten. Te Voorburg (Z.-H.) woedt de typhus. Het aantal lijders bedraagt thans 25. Uiteen onderzoek is gebleken dat het gebruik van ongekookte melk de oorzaak is. Een slijter ontvangt de melk van twee landbouwers uit naburige gemeenten. Daar werd de melk en water tot onderzoek medegenomen en toen bleek dat in de nabijheid van een der land bouwers, die zijn melkkannen enz. in een sloot reinigt, typhusgevallen waren voorgekomen, zoo dat vermoed wordt dat de besmetting met de melk van dien veehouder is medegekomen. Uit Gouda meldt men, dat, tengevolge van het overlijden van den heer C. J. G. Prince, eenig firmant der firma Jan Prince Co., aardewerk- en pijpenfabribanten en handelaars in steenkolen aldaar, de uitgebreide zaken dier firma geliquideerd worden. Daardoor zullen dan ongeveer 70 man, waaronder huisvaders met groote gezinnen, zonder werk geraken. Waardelooze muntbiljetten 1 Naar aanleiding van het veelvuldig voorkomen van aaneengeplakte ongelijke helften van een muntbiljet, en de vraag, hoe kier te handelen, ontving de „Zwolsehe Ct." van alleszins bevoeg de zijde de volgende mededeeling; „De houder van de twee aaneengeplakte, verschillende helften wende zich tot den agent van het ministerie van financiën te Amsterdam, die, is hem de houder der andere helften reeds bekend, beide belanghebbenden zal helpenen, als zulks nog niet het geval is, aanteekening houden zal van hetgeen hem is medegedeeld." Meer dan beestachtig 1 Te Goudriaan is iemand, tengevolge van het overmatig gebruik van sterken drank, het slachtoffer geworden van een onzinnige wed denschap om twee flesschen jenever na elkander op te drinken. Bij het begin van de tweede zakte hij echter ineen en gaf den geest. Ia do nalatenschap van een Oostdongera- deeler is een groot getal halve centen en eenten gevonden. De man had ze opzettelijk opgezameld om in zijn gemeente gebrek aan die geldstukken te doen ontstaan en de lieden te noodzaken geldstukken van meer waarde in het kerkezakje te steken 1 Een ander inwoner van Oostdongeradeel liet meer dan een deciliter gouden tientjes na! Geeft niet aan bedelaars! Een opmerkelijk geval deed zich Zaterdag morgen aan een politiebureau te Amsterdam voor. Twee agenten brachten bij den inspecteur 6en vent als een boom, die op zijn borst een papier droeg: „Blind", maar die gesnapt was dat hij doodkalm een courant las! „Gij zijt dus niet blind vroeg de inspecteur. „Ikke? In 't geheel niet, Goddank!" „Zooomaar waarom loop je dan zoo stumperig langs de straat met een hondje „O, ja, ziet udat is, omdat ik hondjes dresseer, hoe ze een blindeman moeten leiden De volgende onverklaarbare advertentie komt voor in een der Frankforter bladen. „Wie neemt de vervaardiging op zich van 1 millioen in Hollandsche muntbiljetten van 27a gulden? Aanbiedingen onder L. N. aan het advertentie-büreaü A. De la Mar Azn., Amsterdam." irifr B|j de laatste verkooping van volbloed paarden te Newmarket is voor een paard f16,800 besteed. Een opzienwekkend tooneeltje op de ten toonstelling ven levensmiddelen te Berljjn. Een dame, die zich heimelijk meester maakte van een pakket chocolade, bleek te zijn de eehtge- noote van den afgevaardigde in den Rijksdag Ahlwardt. Aan de Oostkust van Engeland is in de laatste dagen zooveel makreel gevangen, dat men er geen raad mede weet. De booten raakten zoo vo) visch, dat men al de netten niet durfde in te halen en hulp moest inroepen, om de vangst aan land te brengen. De vangst van eenige vaartuigen besomde 200 pd. st. Deze visscherfi geschiedt binnen weinige mfjlen van de kust, en ook Schotsche booten nemen er aan deel. Nooit te voren is de vangst zoo groot geweest als thans. De voorstelling van het café-chantant Eden te Antwerpen was Zondagavond in vollen gang, en de zaal was dicht bezet. De ster, juffrouw Lauréani zong. Plotseling, bij het voetlicht een lichtflikkering, een vlam, en de zangeres stond in brand. De menschen in de zaal raakten on middellijk in verwarring en vluchtten uit de zaal. Alleen één mijnheer had den moed naar het meisje, dat intusschen de kolfiezaal binnen- geloopen was, toe te snellen en haar de brandende plunje van 't ljjf te rukken, waarbij hij zich deerlijk gezicht en handen brandde. Niemand wist te zeggen wie het was. De zangeres ligt nu zwaar ziek, maar men hoopt haar leven te kunnen behouden. De Pransche vereeniging tot bescherming van vogels te Aix in Province heeft besloten een internationaal congres bijeen te roepen, dat 8 November geopend zal worden. Alle Europeesche Regeeringen en alle landbouwkundige ornitholo gische vereenigingen worden tot deelneming uit- genoodigd. Het congres zal ten doel hebben de schade die den landbouw is berokkend door de uitroeiing van insectenetende vogelsoorten cijfers uit te drukken en te bespreken het verb van uitroeiing van nuttige vogelsoorten. Verd zal nog aan het congres worden voorgelegd b voorstel om tot alle Europeesche Regeering met redenen omkleede verzoekschriften te richt betreffende de bescherming van insecteneten vogels. Amsterdam, 8 Nov. Aangevoerd 206 Ru deren, le kwal. 60 A ct., 2de kwal. 56 ct. kwal. 50 ct. per KG. 50 Melk- en kalfkoeien f 1 a 190; Graskalveren fa; 42 nucht. ka 9 A 11; Schapen f f Lammen 0.00 f0; 478 vette Varkens 39 A 42 ct. perK Pnrmerend, 9 Nov. Aangevoerd 177 vet kalveren 60 a 80 ct. per kg.; 98 nucht. kal f 8 a 22; 248 vette Varkens 40 A 44 ct. per k 57 magere Varkens f 13 A f 18; 393 Biggen f a f 9.; 2453 Schapen en Lammeren; 582 Rune ren en 15 Stieren. Kip-Eieren f 5,50 a f 6,1 p. 100. Vette koeien, prijshoudend, handel stug f 0.i a f 0,60 per k.g. Gelde koeien prijshoudend, handel matig f 8C f 130 per stuk. c Melkkoeien, prijshoudend, handel matig il:c a f 180 per stuk. Vette kalveren, lager in prfis, handel stug Nuchtere kalveren, prijshoudend, handel vlu Vette varkens, lager in prijs handel stug. Magere varkens en biggen, lager in pri handel stug. Vette schapen prijshoudend handel stu f18 a f 28 per stuk. j Lammeren lager in prijs, handel stug, f 8.. f 15 per stuk. Magere schapen prijshoudend handel stu° f 12 A f 18 per stuk. v Londen, 8 Nov. Ter markt zjjn aangevoe: 1600 Runderen, 7000 Schapen en lammerJ 5 Kalveren, 130 Varkens. Men noteert; Ru- deren 0.35 A 0.67s Schapen enlammeren 0 50 0.82sj kalveren 0. A 0. varkens 0.47s A 0.70. Zondag 14 November. Q HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. g Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessin: Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. van Zwede Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 Ds. Rooseboom. Nam. 2 uur Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half zeven Ds. Kuperus. Costerend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. g Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Geref. Kerk. Donderdag 11 Nov. Oos lerend, 's Avonds 7 uur Ds. Roosebooi Burgerlijken stand der Gemeente Texel, li van 3 Nov. tot 9 Nov. s ONDERTROUWD: Huibert Hoogeveen (Noon7 wijk) en Antje Boon (De Cocksdorp). 0 GETROUWDGeene. a GEBOREN: Anthonie, zoon vanGerritEelm^ 6D Neeltje Ocque (Oost). Beatrix Margarethi dochter van Dirk Wuis en Tetje Boon (Oosti rend). Hendrik Cornelis, zoon van Jaco Sijbrand Dijt en Aaltje Koster (Westergeest OVERLEDEN: Geene. Mnpk voor VIER achtereenvolgend plaatsingen ln de Texelsche Courai in eens opgegeven, worden slechts DRII maal ln rekening gebracht. V Bevallen van een flinken Jongen, A. DIJT—Koster. Westergeest, Texel, 8 Nov. '97. g (Doop.jj,

Texelsche Courant | 1897 | | pagina 2